17 вересня 2014 р.Справа № 580/1282/14-а
Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі
Головуючого судді: Тацій Л.В.
Суддів: Григорова А.М. , Подобайло З.Г.
розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Управління Пенсійного фонду України в м. Лебедині та Лебединському районі Сумської області на постанову Лебединського районного суду Сумської області від 30.07.2014р. по справі № 580/1282/14-а
за позовом ОСОБА_1
до Управління Пенсійного фонду України в м. Лебедині та Лебединському районі Сумської області
про перерахунок пенсії,
Позивач, ОСОБА_1, звернувся до Лебединського районного суду Сумської області з адміністративним позовом в якому просив: визнати дії та рішення Управління Пенсійного фонду України в м. Лебедині та Лебединському районі Сумської області, щодо перерахування пенсії у розмір 80% від суми щомісячного заробітку незаконними; зобов'язати відповідача перерахувати призначену пенсію у зв'язку з підвищеням заробітної плати працівниткам прокуратури відповідно до вимог ст.50-1 Закону України "Про прокуратуру" у розмірі 90 відсотків місячного заробітку та виплатити різницю між фактично отриманою та належною до сплати суму пенсії до моменту здійснення перерахунку.
Постановою Лебединського районного суду Сумської області від 30 липня 2014 року адміністративний позов задоволено частково.
Адміністративний позов ОСОБА_1 про перерахунок пенсії за період з 01.07.2012 року по 08.01.2014 року залишено без розгляду. Визнано незаконними дії Управління Пенсійного фонду України в м. Лебедині та Лебединському районі Сумської області щодо перерахунку пенсії ОСОБА_1 на підставі постанови КМУ №505 від 31.05.2012 р. "Про впорядкування структури та умов праці працівників органів прокуратури" відповідно до ч.2 ст.50-1 Закону України "Про прокуратуру" в редакції Закону України №3668-УІ від 08.07.2011 року. Зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в м. Лебедині та Лебединському районі Сумської області провести перерахунок пенсії ОСОБА_1, починаючи з 08.01.2014 року, виходячи з розрахунку 90% від суми щомісячного заробітку згідно зі ст.50-1 Закону України "Про прокуратуру" в редакції від 12.07.2011 р. №2663-ІІІ та здійснити відповідні виплати з урахуванням виплачених сум.
Відповідач, не погодившись з рішенням суду першої інстанції подав апеляційну скаргу, в якій посилаючись на порушення судом норм матеріального ьа процесуального права, просить оскаржувану постанову скасувати та прийняти нову, якою відмовити в задоволенні позову.
Відповідно до вимог п.1 ч.1 ст.197 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів вважає за можливе розглядати справу в порядку письмового провадження.
Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено та підтверджено у суді апеляційної інстанції, що позивач працював в органах прокуратури Сумської області на ррізних прокурорсько-слідчих посадах з 13.07.1984 року по 01.10.2001 року.
Наказом Генерального прокурора України №773к від 28.09.2001 року ОСОБА_1 було звілено з посади прокурора Лебединського району, у зв'язку з виходом на пенсію за вислугою років.
Позивач звернувся до Управління Пенсійного фонду України в м. Лебедині та Лебединському районі Сумської області з заявою про проведення перерахунку пенсії у розмірі 90 відсотків від суми місячного чинного заробітку починаючи з липня 2012 року.
Листом від 03.07.2014 року за №П-31 Управлінням Пенсійного фонду України в м. Лебедині та Лебединському районі Сумської області надано відповідь, якою відмовлено позивачу в перерахунку пенсії у розмірі 90% розміру місячного заробітку за відповідною посадою.
Задовольняючи позовні вимоги суд першої інстанції виходячи із загальних засад пріоритету законів над підзаконними актами дійшов висновку про те, що при розрахунку пенсії позивача застосуванню підлягає розмір, встановлений згідно з ч. 1 ст. 50 -1 Закону України "Про прокуратуру", відповідно до якого розмір пенсії позивача повинен становити 90% від суми місячного заробітку.
Колегія суддів погоджується з таким висновком суду виходячи з наступного.
Так, відповідно до частини першої статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" в редакції, що діяла на час призначення пенсії ОСОБА_1, прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.
Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 11 серпня 2010 року, який набрав чинності 01 жовтня 2011 року, внесено зміни до ст. 50-1 Закону, згідно якого, при виході на пенсію працівникам прокуратури пенсія призначається у розмірі 80 відсотків від суми місячної зарплати.
Відповідно до ч. 17 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.
При перерахунку позивачу пенсії відповідачем було застосовано положення ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (в редакції від 01.10.2011 року), проте дана норма має застосовуватись лише до працівників, які виходять на пенсію після набрання нею чинності, але позивач перебуває на обліку в управлінні та отримує пенсію за вислугу років з 2001 року.
З матеріалів справи вбачається, що позивач звертався до УПФУ в м. Лебедині та Лебединському районі Сумської області з заявою про перерахунок пенсії, а отже відповідач повинен був здійснити перерахунок пенсії відповідно до ч.17 ст.50-1 Закону України "Про прокуратуру", в редакції від 12 липня 2001 року.
Виходячи зі змісту ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 12 липня 2001 року, перерахунок має бути проведено вже з розміру раніше призначеної позивачу пенсії, тобто 90 відсотків від суми місячного чинного заробітку і при перерахунку мають бути взяті до уваги збільшені показники, підвищення заробітної плати, які надані позивачем та підтверджені відповідною довідкою.
Підстави та порядок перерахунку пенсій прокурорам регулюють частини тринадцята, вісімнадцята статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру", положення яких щодо перерахунку пенсії у зв'язку із прийняттям Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" змін не зазнали (змінилася лише нумерація частин цієї статті).
Так, відповідно до частини тринадцятої статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.
Згідно з частиною вісімнадцятою статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, у якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.
Враховуючи наведене, колегія суддів вважає, що при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, а тому дійшла такого правового висновку: внесені Законом України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" зміни до статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії за вислугу років прокурорам, є частини тринадцята, вісімнадцята статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру", які змін у зв'язку із прийняттям Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" не зазнали.
Відповідно до ст.ст.22, 64 Конституції України право на пенсійне забезпечення відповідних категорій громадян, встановлене законами України ( в тому числі і Законом України «Про прокуратуру») є таким, що не підлягає звуженню та обмеженню.
До спірних правовідносин підлягають застосуванню саме норми закону, які не встановлюють обмежень максимального розміру пенсії, призначеної відповідно до Закону України «Про прокуратуру». Виходячи із загальних засад пріоритету законів над підзаконними актами при розрахунку пенсії позивача застосуванню підлягає розмір, встановлений згідно з ч.1 ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру», відповідно до якого розмір пенсії позивача повинен становити 90% від суми місячного заробітку.
Згідно з ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів погоджується з виновками суду першої інстанції, вважає що постанова прийнята з дотриманням вимог чинного законодавства та скасуванню не підлягає.
Доводи апеляційної скарги висновків суду не спростовують.
Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, п.1 ч.1 ст. 198, ст.200, п.1 ч.1 ст.205, ст.ст.206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м. Лебедині та Лебединському районі Сумської області залишити без задоволення.
Постанову Лебединського районного суду Сумської області від 30.07.2014р. по справі № 580/1282/14-а залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили.
Головуючий суддя Тацій Л.В.
Судді Григоров А.М. Подобайло З.Г.