28 серпня 2014 р.Справа № 619/535/14-а
Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі
Головуючого судді: Тацій Л.В.
Суддів: Григорова А.М. , Подобайло З.Г.
за участю секретаря судового засідання Гришко Ю.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Управління Пенсійного фонду України в Дергачівському районі Харківської області на постанову Дергачівського районного суду Харківської області від 24.07.2014р. по справі № 619/535/14-а
за позовом ОСОБА_1
до Начальника Управління Пенсійного фонду України в Дергачівському районі Харківської області
про визнання неправомірними дій та зобов'язання вчинити певні дії,
Позивач, ОСОБА_1, звернувся до Дергачівського районного суду Харківської області з позовом, в якому, після уточнення позовних вимог, просив визнати дії начальника Управління Пенсійного фонду України в Дергачівському районі Харківської області щодо відмови в оформленні пільгової пенсії незаконними; зобов'язати відповідача провести оформлення пільгової пенсії учаснику ліквідації наслідків ЧАЄС з 28.12.2011 року, відповідно до діючого законодавства з дня звернення із заявою до Управління Пенсійного фонду України в Дергачівському районі Харківської області.
Постановою Дергачівського районного суду Харківської області від 24.07.2014р. по справі № 619/535/14-а адміністративний позов ОСОБА_1 задоволено.
Визнано дії Управління Пенсійного фонду України в Дергачівському районі Харківської області щодо відмови в оформленні пільгової пенсії ОСОБА_1 неправомірними. Зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в Дергачівському районі Харківської області призначити ОСОБА_1 пенсію, як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС із зменшенням пенсійного віку відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з 28.12.2011 року.
Відповідач, не погодився з судовим рішенням, та подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції, ухвалити нову постанову, якою у задоволенні позовних вимог відмовити у повному обсязі.
Відповідно до ч. 6 ст. 12 та ч. 1 ст. 41 Кодексу адміністративного судочинства України фіксування судового засідання 28.08.2014 року за допомогою звукозаписувального технічного запису не здійснювалось.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши постанову суду, дослідивши доводи апеляційної скарги, колегія суддів дійшла до висновку про те, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено, підтверджується наявними в матеріалах справи доказами, що розпорядженням УПФУ в Дергачівському районі Харківської області від 27.06.2012 відмовлено позивачу в призначенні пенсії зі зменшенням пенсійного віку на підставі ст. 55 Закону № 796-ХІІ у зв'язку з відсутністю підтвердженого в установленому законом порядку періоду роботи в зоні відчуження по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.
Вказане розпорядження мотивовано тим, що архівну довідку б/н від 16.12.1986 року, видану Іванівським шляхобудівним управлінням, неможливо взяти до уваги, оскільки довідка не містить підстав видачі та неможливо взяти до уваги довідку видану АТП №16360 про період участі в ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС з 30.11.1986 року по 16.12.1986 року, в зв'язку з тим що підставою видачі довідки є наказ №190 від 25.06.1986 року, а на підприємстві є наказ №190 від 26.06.1986 року і прізвище ОСОБА_1 в даному наказі не значиться.
Перевіряючи юридичну та фактичну обґрунтованість мотивів, які покладені суб'єктом владних повноважень в основу спірного рішення на відповідність вимогам ч.3 ст.2 КАС України, колегія суддів виходить з наступного.
Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я, створення єдиного порядку визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення визначені та закріплені в Законі України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Згідно до ст. 49 Закону № 796 пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4, встановлюються у вигляді державної пенсії та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
Відповідно до ст. 15 Закону України "Про пенсійне забезпечення" умови, норми та порядок пенсійного забезпечення громадян, які постраждали від Чорнобильської катастрофи, визначаються Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" або надається їм право на одержання пенсій на підставах, передбачених цим Законом.
Згідно ст.12 Закону України "Про пенсійне забезпечення" право на пенсію за віком мають: чоловіки - після досягнення 60 років і при стажі роботи не менше 25 років; жінки - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 20 років.
Відповідно до ч.3 ст.65 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" посвідчення "Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС" та "Потерпілий від Чорнобильської катастрофи" є документами, що підтверджують статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надають право користування пільгами, встановленими цим Законом.
Згідно ст.15 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" довідки про період роботи (служби) по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також на територіях радіоактивного забруднення є лише підставою для визначення статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
З огляду на вищезазначені норми Закону, єдиним документом, що підтверджує статус громадянина, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надає право користування пільгами, встановленими Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", зокрема призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій, є посвідчення "Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС" або "Потерпілий від Чорнобильської катастрофи". Різного роду довідки про період роботи (служби) у зоні відчуження, про евакуацію, відселення, самостійне переселення, про період проживання та роботи на забруднених територіях тощо є лише підставами для визначення в установленому порядку статусу учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС або потерпілих від Чорнобильської катастрофи.
Відповідно до положень підпункту "г" пункту 7 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління - Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року №22-1, до заяви про призначення пенсії за віком з урахуванням положень ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" додаються, зокрема, посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09.03.1988 р. №122, яка видається на підставі первинних документів лише тими підприємствами, установами, організаціями, в складі яких працівник безпосередньо виконував роботи по ліквідації наслідків аварії.
Надання інших документів при зверненні за призначенням пенсії з вище зазначених підстав законодавством не передбачено.
Як вбачається з матеріалів справи, довідкою виданою Харківським АТП №16360, ОСОБА_1 працював на посаді водія Харківського автотранспортного підприємства 16360 та в період з 30.11.1986 р. по 16.12.1986 р. був зайнятий на роботах пов'язаних з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС в 30-киломеровій зоні м. Прип'ять, Чорнобиль, Плутовище (наказ №190 от 25.06.1986 р.), в тому числі 78 годин в 3 зоні небезпеки, 37 годин в 2 зоні небезпеки та 24 години в 1 зоні небезпеки.
Також колегія суддів зазначає, що учасникам ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС та потерпілим від Чорнобильської катастрофи, згідно зі ст. 65 Закону, за поданням районних державних адміністрацій Міністерством у справах захисту населення від наслідків аварії на ЧАЕС України, Радою Міністрів АРК, державними адміністраціями областей, Київською та Севастопольською міськими державними адміністраціями видаються посвідчення "Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС" або "Потерпілий від Чорнобильської катастрофи".
Зазначені посвідчення є документами, що підтверджують статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надають право користування пільгами.
При цьому, колегія суддів зазначає, що позивачем надано, як до УПФУ так і до суду копію посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 2 категорії серія А№224021, виданого Харківською облдержадміністрацією 26.06.2009 року (а.с. 8).
Згідно ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій, зокрема, учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у зоні відчуження з моменту аварії до 1 липня 1986 року незалежно від кількості робочих днів, а з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року - не менше 5 календарних днів, на 10 років.
З наданого позивачем паспорту серії НОМЕР_1 від 21.10.2009 року вбачається, що він народився ІНФОРМАЦІЯ_1, тобто ІНФОРМАЦІЯ_2. досяг 50-річного віку (а.с4-5).
Відповідно до п. 2 ст. 14 Закону учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, віднесеними до 2 категорії, є особи, які працювали у зоні відчуження:
- з моменту аварії до 01.07.1986 р. - незалежно від кількості робочих днів;
- з 01.07.1986 р. по 31.12.1986 р. - не менше 5 календарних днів;
- у 1987 р. - не менше 14 календарних днів, а також потерпілі від Чорнобильської катастрофи;
- евакуйовані у 1986 р. із зони відчуження (в тому числі особи, які на момент евакуації перебували у стані внутрішньоутробного розвитку, після досягнення ними повноліття);
- особи, які постійно проживали у зоні безумовного (обов'язкового) відселення з моменту аварії до прийняття постанови про відселення.
На підтвердження права на призначення пенсії зі зниження пенсійного віку на підставі ст. 55 Закону № 796-ХІІ, позивачем надано також окрім посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у 1986 році додаткові документи, з яких вбачається, що згідно копії довідки АТВ «Весотра-Харків» (на підставі розпорядження Харківської районної держадміністрації 11.12.1995 р. перейменовано Харківське АТП 16360), ОСОБА_1 за роботу в населених пунктах зони відчуження м.Прип'ять з 30.11.1986 р. по 16.12.1986 р. виплачена заробітна плата в розмірі 355,33 крб. з урахуванням коефіцієнта три відповідно до постанови Ради Міністрів УРСР та Укрпрофради від 10.06.1986 №207-7 (а.с.7).
Також згідно архівної довідки у документах архівного фонду ВАТ «Дорожньо-будівельне управління №39», у книзі реєстрації прибуваючих відряджених в ДБУ-39 значиться, за №3637 ОСОБА_1 водій намазу НОМЕР_2, з 30.11.1986 р. по 16.12.1986р. був направлений на навантаження відсіву, пункт навантаження -Плитовище, пункт розвантаження -Іванків (копії товарно-транспортних накладних а.с. 13-29).
При цьому, відповідно до Постанови Кабінету Міністрів Української РСР № 106 від 23.07.1996 "Про організацію виконання постанов Верховної Ради Української РСР про порядок введення в дію законів Української РСР "Про правовий режим території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи" та "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок чорнобильської катастрофи", вказані в даній довідці населені пункти ст. Плитовище Іванківського району Київської області, с. Іванків віднесені до зони посиленого радіоекологічного контролю за соціально-економічним фактором.
Враховуючи те, що позивач, звернувшись до відповідача із заявою про призначення йому пенсії відповідно до ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", подав всі можливі документи, що передбачені Порядком подання та оформлення документів для призначення пенсій, а також те, що надані документи підтверджують особливий статус позивача, колегія суддів вважає обґрунтованим висновок суду першої інстанції про наявність у позивача права на призначення йому пенсії відповідно до ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Відповідно до ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Доводи апеляційної скарги висновків суду першої інстанції не спростовують.
Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, 197, п.1 ч.1 ст. 198, ст.200, п.1 ч.1 ст.205, ст.ст.206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Дергачівському районі Харківської області залишити без задоволення.
Постанову Дергачівського районного суду Харківської області від 24.07.2014р. по справі № 619/535/14-а залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання ухвали у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя Тацій Л.В.
Судді Григоров А.М. Подобайло З.Г.