Справа: № 759/10791/14-а Головуючий у 1-й інстанції: Мазур І.В. Суддя-доповідач: Желтобрюх І.Л.
Іменем України
26 вересня 2014 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі:
головуючої-судді: Желтобрюх І.Л.,
суддів: Мамчура Я.С.,
Шостака О.О.,
розглянувши в приміщенні суду в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Святошинському районі міста Києва на постанову Святошинського районного суду міста Києва від 20 серпня 2014 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Святошинському районі міста Києва про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії, -
Позивач звернувся до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в Святошинському районі міста Києва та просив визнати дії відповідача неправомірними та зобов'язати відповідача призначити та нарахувати йому пенсії відповідно до ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Постановою Святошинського районного суду міста Києва від 20 серпня 2014 року позов задоволено.
Не погоджуючись з зазначеним судовим рішенням відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції, як таку, що постановлена з порушенням норм матеріального та процесуального права, та ухвалити нове рішення, яким відмовити в задоволенні позовних вимог повністю.
Як встановлено судом першої інстанції, ОСОБА_1 у 1986 році працював на будівництві комплексного пункту перевантаження та інших будівельних об'єктах Будівельного управління № 12 тресту «Київміськбуд№12».
З 23.05.1986 по 26.051986 включно позивач перебував в Поліському районі Київської області с. Діброво на ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській атомній електростанції, і у зв'язку з цим - отримав статус учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1 , яке в подальшому було переатестоване.
На даний час, відповідно до дублікату посвідчення серії НОМЕР_1 від 15.09.1999, позивач - є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській атомній електростанції у 1986 році другої категорії, яке пройшло переатестацію.
Позивач перебував на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Святошинському районі м. Києва та одержував пенсію по інвалідності.
04 Лютого 2014 року позивач звернувся до Управлінні Пенсійного фонду України в Святошинському районі м. Києва із заявою №108/1385 про переведення його з пенсії по інвалідності на пенсію за віком відповідно до статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» і на пільгових умовах, встановлених цією ж статтею.
Листом від 17.03.2014 №492/8-П Управління Пенсійного фонду України в Святошинському районі міста Києва відмовило позивачу в призначені пенсії із зменшенням пенсійного віку на 10 років з посиланням на відсутність документів визначених Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» .
Задовольняючи позов, суд першої інстанції виходив з того, що позивачем повністю доведено обґрунтованість заявлених вимог.
Перевіряючи правильність встановлення обставин справи судом першої інстанції та його висновків, колегія суддів виходить з наступного.
Право призначення пенсії особам, постраждалим внаслідок Чорнобильської катастрофи регулюються законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Згідно зі ст. 10 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС вважаються громадяни, які безпосередньо брали участь у будь-яких роботах, пов'язаних з усуненням самої аварії, її наслідків у зоні відчуження у 1986-1987 роках незалежно від кількості робочих днів, а у 1988-1990 роках - не менше 30 календарних днів, у тому числі проведенні евакуації людей і майна з цієї зони, а також тимчасово направлені або відряджені у зазначені строки для виконання робіт у зоні відчуження, включаючи військовослужбовців, працівники державних, громадських, інших підприємств, установ і організацій незалежно від їх відомчої підпорядкованості, а також ті, хто працював не менше 14 календарних днів у 1986 році на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або їх будівництві. Перелік цих пунктів визначається Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п.1 ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» передбачено зниження пенсійного віку на 10 років учасникам ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, які працювали в зоні відчуження з моменту аварії до 1 липня 1986 року незалежно від кількості робочих днів, а з 1.07.1986 по 31.12.1986 - не менше 5 календарних днів.
Постановою правління Пенсійного фонду України затверджено Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Порядок № 22-1).
Пунктом 7 Порядку визначений перелік документів, які долучаються до заяви про призначення пенсії, зокрема, посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09.03.88 N 122, або довідка військової частини, в складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою проводились роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС; посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на цих територіях, видана органами місцевого самоврядування (при призначенні пенсії із застосуванням норм статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Доводи апелянта про те, що подані позивачем документи не є належними доказами на підтвердження його роботи в зоні відчуження в період з 23.05.1986 по 26.05.1986 спростовуються наступним.
Так, статус позивача, як учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, підтверджується дійсним та не скасованим посвідченням.
Також, до заяви про призначення пенсії із зменшенням пенсійного віку від 04.02.2014 позивач надав довідку форми 122 за № 43 від 19.12.2013 видану Публічним акціонерним товариством «Трест «Київміськбуд -3». В довідці зазначається, що він був безпосередньо зайнятий на роботах в зонах небезпеки ЧАЕС передбачених Постановою Ради Міністрів СРСР і ВЦРПС від 5 червня 1986 року № 665-195, постановою ЦК КПРС, Ради Міністрів СРСР і ВЦРПС від 29 грудня 1987 року № 1497 - 378. В підтвердження цього позивачем подавалась довідка про заробітну плату за травень, жовтень 1986 року та накази №32 від 23.05.1986 та № 95 від 26.10.1992 начальника Будівельного управління № 12 трест «Київміськбуд№12», що свідчить про роботу позивача в 30-ти кілометровій зоні відчуження.
Крім того, в наданій суду довідці про заробітну плату за травень, жовтень 1986 від 06.06.1991 за № 96, міститься підтверджуюча інформація про те що позивач перебував на ліквідації аварії на ЧАЕС з 23.05.1986 по 26.05.1986 включно в Поліському районі Київської області с. Діброво та отримав за це плату у розмірі 167, 31 крб.
З досліджених судом першої інстанції копій документів, а саме відповідь Управління праці та соціального захисту населення від 07.02.2014 вбачається, що ОСОБА_1 визначено статус учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 2 категорії. Така довідка надавалася до Управління Пенсійного фонду України, де проводилась перевірка правильності видачі йому посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС і в тому числі перевірку інформації, яка вказувалася у довідці.
Оскільки, статус позивача встановлений посвідченням, яке не анульоване та пройшло переатестацію відповідним органом, то ОСОБА_2 має право на призначення пенсії за віком відповідно до ст.. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Таким чином, колегія суддів погоджує висновок суду першої інстанції, що позивач приймав участь у роботах по ліквідації наслідків аварії у зоні відчуження ЧАЕС, отже має право на призначення йому пенсії відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» із зниженням пенсійного віку до 10 років.
Відповідно до ст. 159 КАС України, обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин у адміністративній справі, підтверджених такими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
У відповідності до п.1 ч.1 ст.198, ч.1 ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, визнавши, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
З урахуванням вищевикладеного, колегія суддів приходить висновку, що судом першої інстанції правильно встановлено обставини справи, судове рішення ухвалено з додержанням норм матеріального та процесуального права, а тому підстав для його скасування немає.
Керуючись ст. ст. 160, 167, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, суд -
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Святошинському районі міста Києва залишити без задоволення, а постанову Святошинського районного суду від 20 серпня 2014 року, - без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуюча:
Судді:
.
Головуючий суддя Желтобрюх І.Л.
Судді: Шостак О.О.