Постанова від 18.09.2014 по справі 401/13247/12

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 вересня 2014 рокусправа № 401/13247/12 (2-а/199/94/13)

Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Чередниченко В.Є.

суддів: Коршуна А.О. Суховарова А.В.

за участю секретаря судового засідання: Кязимової Д.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Дніпропетровську адміністративну справу за апеляційною скаргою Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області на постанову Амур-Нижньодніпровського районного суду м. Дніпропетровська від 20 травня 2013 року у справі №401/13247/12 (2-а/199/94/13) за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, третя особа - Дніпропетровський обласний військовий комісаріат про зобов'язання здійснити перерахунок пенсії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 08 квітня 2009 року звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, третя особа - Дніпропетровський обласний військовий комісаріат, в якому, просить зобов'язати відповідача провести перерахунок пенсії з урахуванням 10 % надбавки за роботу, що передбачає доступ до державної таємниці передбачену відповідно до посади позивача, яку він займав на момент звільнення в запас - замісник начальника учбового відділу 5 Центральних курсів з підготовки та вдосконалення авіаційних кадрів за період з 01 жовтня 2008 року.

Позов обґрунтовано тим, що позивач має право на перерахунок пенсії згідно зі статтею 63 Закону України від 9 квітня 1992 року № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон № 2262-ХІІ), оскільки відповідно до Положення про види, розміри і порядок надання компенсації громадянам у зв'язку з роботою, яка передбачає доступ до державної таємниці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15 червня 1994 року №414 (далі - Положення) та на підставі розпорядження Департаменту фінансів Міністерства оборони України від 15 листопада 2005 року № 248/7/п/7452 за його посадою передбачено виплату грошової надбавки за роботу з таємними документами у розмірі 10 відсотків. Крім того, як на підставу для перерахунку пенсії вказує на видачу Дніпропетровським обласним військовим комісаріатом довідки №ФД-110094 від 17.02.2009 року в якій як одну із складових грошового забезпечення позивача зазначено 10% надбавку за роботу, що передбачає доступ до державної таємниці.

Постановою Амур-Нижньодніпровського районного суду м. Дніпропетровська від 20 травня 2013 року позов задоволено в повному обсязі.

Суд зобов'язав Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровської області провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 з урахуванням доплати за службу в умовах режимних обмежень, починаючи з 01 жовтня 2008 року і в подальшому проводити щомісячно указані доплати.

Постанова суду мотивована тим, що пунктом 8 ст. 6 Постанови Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2007 року № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» передбачено виплату надбавки за службу в умовах режимних обмежень військовослужбовцям особам рядового і начальницького складу у розмірах та порядку, визначених законодавством. Згідно з вказівкою Департаменту фінансів Міністерства оборони України від 15 листопада 2005 року № 248/7/П/7452 надбавка за службу в умовах режимних обмежень складає 10%. Позивач звільнився із служби заступника начальника учбового відділу 5 Центральних курсів з підготовки та вдосконалення авіаційних кадрів і має право на надбавку за службу, що передбачає доступ до державної таємниці.

Не погодившись з постановою суду першої інстанції відповідач подав апеляційну скаргу, в якій посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального права, просить скасувати оскаржувану постанову та прийняти нову, якою відмовити в задоволенні позову в повному обсязі.

Апеляційна скарга обґрунтована тим, що пунктом 5 Постанови Кабінету Міністрів України № 45, від 13.02.2008 року Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393 визначено, що для перерахунку пенсій враховуються зокрема надбавки за службу в умовах режимних обмежень у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично встановлені особі. Однак у зв'язку зі зміною місця проживання з 01.10.2008 року позивачу було нараховано пенсію на підставі довідки про розмір грошового забезпечення №ФД-110094, яку надав Дніпропетровський обласний військовий комісаріат і згідно з якою в склад грошового забезпечення включена надбавка за роботу, що передбачає доступ до державної таємниці в розмірі 10%, яка не нараховувалась і не виплачувалась позивачеві на момент звільнення зі служби. В документах, які містяться в пенсійній справі позивача, зокрема в його розрахунковій книжці надбавка за роботу в умовах режимних обмежень не вказана.

Заслухавши доповідь судді - доповідача, пояснення представника відповідача який підтримав доводи апеляційної скарги, пояснення позивача який заперечував щодо її задоволення, перевіривши законність та обґрунтованість постанови суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги, обговоривши доводи апеляційної скарги та заперечень на неї, дослідивши матеріали справи, суд апеляційної інстанції вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.

Встановлені обставини справи свідчать про те, що ОСОБА_1 проходив військову службу в лавах Збройних Сил колишнього СРСР і має вислугу років в календарному обчисленні 29 років 2 місяці 10 днів.

Наказом командира військової частини НОМЕР_1 від 10.10.1994 року позивач був звільнений в запас з посади заступника начальника учбового відділу 5 Центральних курсів з підготовки та вдосконалення авіаційних кадрів (а.с.5).

З 01.12.1994 року ОСОБА_1 був пенсіонером Міністерства оборони Російської Федерації, а з 01.10.2008 року - пенсіонер Міністерства оборони України.

17 лютого 2009 року Дніпропетровським обласним військовим комісаріатом було видано довідку №ФД-110094 від 17.02.2009 року в якій як одну із складових грошового забезпечення особи за посадою яку займав позивач зазначено 10% надбавку за роботу, що передбачає доступ до державної таємниці (а.с.7).

Листом від 05 березня 2009 року №2997/12-01 Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області повідомило позивача про відсутність підстав для зміни розміру надбавки або додаткового врахування десятивідсоткової надбавки за роботу, що передбачає доступ до державної таємниці у грошове забезпечення для обчислення пенсії, оскільки під час проходження служби така надбавка позивачу не була призначена та ним фактично не отримувалась (а.с.13).

Суд апеляційної інстанції, проаналізувавши на підставі фактичних обставин справи застосування судом першої інстанції норм матеріального і процесуального права при винесенні оскарженої постанови, виходить з наступного.

Законність дій відповідача щодо відмови у проведенні позивачу перерахунку пенсії з урахуванням 10 % надбавки за роботу, що передбачає доступ до державної таємниці передбачену відповідно до посади позивача, яку він займав на момент звільнення в запас - замісник начальника учбового відділу 5 Центральних курсів Центральних курсів з підготовки та вдосконалення авіаційних кадрів за період з 01 жовтня 2008 року є предметом спору переданого на вирішення суду.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно зі статтею 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону.

Статтею 30 Закону України «Про державну таємницю» передбачено, що у разі коли за умовами своєї професійної діяльності громадянин постійно працює з відомостями, що становлять державну таємницю, йому повинна надаватися відповідна компенсація за роботу в умовах режимних обмежень, види, розміри та порядок надання якої встановлюються Кабінетом Міністрів України.

Розміри та порядок виплати надбавки за таємність, про врахування якої просив позивач, визначені постановою Кабінету Міністрів України «Про види, розміри і порядок надання компенсації громадянам у зв'язку з роботою, яка передбачає доступ до державної таємниці» від 15 червня 1994 року № 414, якою передбачено, що надбавки за роботу в умовах режимних обмежень державні органи та інші бюджетні установи і організації здійснюють в межах бюджетних асигнувань, виділених на їх утримання.

Згідно з вказівкою Департаменту фінансів Міністерства оборони України від 15 листопада 2005 року № 248/7/П/7452 надбавка за службу в умовах режимних обмежень складає 10%.

Пунктом 5 Постанови Кабінету Міністрів України № 45 від 13.02.2008 року «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393 визначено, що для перерахунку пенсій враховуються зокрема надбавки за службу в умовах режимних обмежень у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично встановлені особі.

Як вбачається зі змісту довідки виданої Дніпропетровським обласним військовим комісаріатом №ФД-110094 від 17.02.2009 року цю довідку видано позивачу про те, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 року №1294 розмір грошового забезпечення за нормами, чинними на 01 жовтня 2008 року (день з якого змінено розмір грошового забезпечення особам, які проходять військову службу) за посадою заступника начальника учбового відділу 5 Центральних курсів Центральних курсів з підготовки та вдосконалення авіаційних кадрів, яку ОСОБА_1 займав на день звільнення із служби, грошове забезпечення включає зокрема 10% надбавку за роботу, що передбачає доступ до державної таємниці.

Проте, вищезазначена довідка не підтверджує факт призначення та фактичного отримання позивачем 10% надбавки за роботу, що передбачає доступ до державної таємниці, а лише вказує на те, що розмір грошового забезпечення за нормами, чинними на 01 жовтня 2008 року включає в грошове забезпечення, особам які проходять військову службу за посадою заступника начальника учбового відділу 5 Центральних курсів Центральних курсів з підготовки та вдосконалення авіаційних кадрів такий вид надбавки.

Частиною 1 статті 11 Кодексу адміністративного судочинства визначено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Статтею 71 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. Якщо особа, яка бере участь у справі, без поважних причин не надасть докази на пропозицію суду для підтвердження обставин, на які вона посилається, суд вирішує справу на основі наявних доказів.

Між тим, позивачем не надано суду доказів призначення та фактичного отримання ним на час проходження військової служби на посаді заступника начальника учбового відділу 5 Центральних курсів Центральних курсів з підготовки та вдосконалення авіаційних кадрів десятивідсоткової надбавки за роботу, що передбачає доступ до державної таємниці.

Враховуючи те, що умовою для перерахунку пенсії позивачу з урахуванням зміни розміру надбавки або додаткового врахування десятивідсоткової надбавки за роботу, що передбачає доступ до державної таємниці у грошове забезпечення для обчислення пенсії, є призначення та фактичне отримання особою, що проходе військову службу такої надбавки, а також те, що позивачем не надано суду доказів призначення та отримання ним цієї надбавки, суд першої інстанції зробив помилковий висновок про необхідність задоволення позову.

Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду України від 05 листопада 2013 року по справі № 21-261а13.

Відповідно до статті 244-2 Кодексу адміністративного судочинства України, рішення Верховного Суду України, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України. Суди зобов'язані привести свою судову практику у відповідність з рішенням Верховного Суду України.

На підставі зазначеного, суд апеляційної інстанції зробив висновок про необхідність задоволення апеляційної скарги та скасування постанови суду першої інстанції з прийняттям нового рішення у справі про відмову у задоволені позову.

Керуючись: пунктом 3 частини 1 статті 198, статтями 205, 207 КАС України, Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області - задовольнити.

Постанову Амур-Нижньодніпровського районного суду м. Дніпропетровська від 20 травня 2013 року у справі №401/13247/12 (2-а/199/94/13) - скасувати та прийняти нову постанову, якою відмовити ОСОБА_1 у задоволенні позову.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання в повному обсязі, шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Повний текст постанови виготовлений 19 вересня 2014 року.

Головуючий: В.Є. Чередниченко

Суддя: А.О. Коршун

Суддя: А.В. Суховаров