ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1
м. Київ
21 серпня 2014 року № 826/8809/14
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі:
головуючого судді - Добрівської Н.А.,
розглянувши в порядку письмового проваджені адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1
доРеєстраційної служби Головного управління юстиції у місті Києві
провизнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити певні дії, -
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Реєстраційної служби Головного управління юстиції у місті Києві про:
- визнання протиправною бездіяльності Реєстраційної служби Головного управління юстиції у місті Києві, що стала наслідком не належного реагування на заяву ОСОБА_1 щодо державної реєстрації права власності на садовий будинок, що розташований за адресою: АДРЕСА_1;
- зобов'язання Реєстраційної служби Головного управління юстиції у місті Києві на підставі поданої заяви ОСОБА_1 провести державну реєстрацію права власності на садовий будинок, що розташований за адресою: АДРЕСА_1.
В обґрунтування своїх вимог позивач посилається на те, що він 25.04.2014 року надіслав необхідний для здійснення реєстрації права власності на садовий будинок комплект документів до Реєстраційної служби Головного управління юстиції у місті Києві (далі по тексту - Реєстраційна служба, відповідач), який отриманий останнім 13 травня 2014 року, однак в порушення положень Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» станом на день звернення до суду із даним позовом позивач не отримав жодного з документів, що визначені діючим законодавством в підтвердження реагування відповідача на подану заяву.
Ухвалою суду від 24 червня 2014 року відкрито провадження у справі та призначено її до розгляду в судовому засіданні.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 09 липня 2014 року провадження у адміністративній справі №826/8809/14 зупинено до отримання витребуваних судом від Реєстраційної служби документів. Розгляд даної справи призначений до розгляду в судовому засіданні на 29 липня 2014 року о 10-30 год.
28 липня 2014 року через канцелярію суду від Реєстраційної служби надійшли витребувані судом документи - копії матеріалів реєстраційної справи за заявою ОСОБА_1 та письмові заперечення.
Ухвалою суду від 29 липня 2014 року провадження в адміністративній справі поновлено.
Від уповноваженого представника 29 липня 2014 року подано письмове клопотання про розгляд справи в порядку письмового провадження.
У зв'язку з неявкою в судове засідання учасників процесу, а також беручи до уваги відсутність потреби заслухати свідка чи експерта, суд на підставі ч.6 ст.71, ч.ч.4, 6 ст.128 КАС України перейшов до розгляду справи у порядку письмового провадження на підставі наявних у справі доказів.
Заслухавши пояснення представника позивача, розглянувши надані сторонами документи і матеріали, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду і вирішення справи по суті, суд встановив наступне.
ОСОБА_1 через уповноважену особу - ОСОБА_2 (довіреність від 13.02.2014р. видана приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу та зареєстрована в реєстрі за №201) направлено рекомендованим листом заяву про державну реєстрацію прав на садовий будинок, розташований за адресою: АДРЕСА_1.
Вказана заява згідно рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення була отримана відповідачем 13.05.2014р. та прийнята державним реєстратором 22 травня 2014 року з реєстраційним номером 6719833.
За результатами розгляду заяви державним реєстратором прав на нерухоме майно Чернієнко В.Г. 28 травня 2014 року прийнято рішення про зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав та їх обтяжень №13371174 у в зв'язку з встановленням під час розгляду заяви відсутність у повному обсязі документів, необхідних для проведення державної реєстрації прав та їх обтяжень, визначених порядком державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень і Порядку надання інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.10.2013р. №868 (надалі - Порядок №868).
За твердження позивача, станом на день звернення до суду - 20 червня 2014 року у відповідь на свою заяву жодного документа від реєстратора він не отримував.
Даючи правову оцінку встановленим у справі обставинам з урахуванням наявних в матеріалах справи доказів, суд зважає на наступне.
Нормативно-правовим актом, що регулює відносини, пов'язані з державною реєстрацією прав на нерухоме майно та їх обтяжень є Закон України від 01.07.2004р. №1952-IV «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» (далі по тексту - Закон №1952-IV).
Статтею 3 Закону №1952-IV, права на нерухоме майно та їх обтяження, які підлягають державній реєстрації відповідно до цього Закону, виникають з моменту такої реєстрації.
Постановою Кабінету міністрів України від 17.10.2013р. №868 затверджено Порядок державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень і Порядку надання інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно (надалі - Порядок №868), який визначає процедуру проведення державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень (далі - державна реєстрація прав), перелік документів, необхідних для її проведення, права та обов'язки суб'єктів у сфері державної реєстрації прав, а також процедуру взяття на облік безхазяйного нерухомого майна.
Згідно п.5 Порядку №868 подання документів для проведення державної реєстрації прав, взяття на облік безхазяйного нерухомого майна здійснюється особисто заявником або шляхом надсилання поштою з описом вкладення.
В пункті 6 Порядку №868 закріплено, що документи, які подаються для проведення державної реєстрації прав, взяття на облік безхазяйного нерухомого майна, повинні відповідати вимогам, що встановлені законом, цим Порядком та іншими нормативно-правовими актами.
Відповідальність за достовірність відомостей, які містяться у документах, поданих для проведення державної реєстрації прав, взяття на облік безхазяйного нерухомого майна, несе заявник.
У відповідності до пунктів 1, 2 частини 2 статті 9 Закону №1952-IV, державний реєстратор, зокрема, встановлює відповідність заявлених прав і поданих документів вимогам законодавства, а також відсутність суперечностей між заявленими та вже зареєстрованими правами на нерухоме майно та їх обтяженнями та приймає рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, про відмову в державній реєстрації, про її зупинення, внесення змін до Державного реєстру прав.
Згідно частини 1 статті 15 Закону №1952-IV, державна реєстрація прав та їх обтяжень проводиться в такому порядку:
1) прийняття і перевірка документів, що подаються для державної реєстрації прав та їх обтяжень, реєстрація заяви;
2) встановлення факту відсутності підстав для відмови в державній реєстрації прав та їх обтяжень, зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав та/або їх обтяжень;
3) прийняття рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, відмову в ній або зупинення державної реєстрації;
4) внесення записів до Державного реєстру прав;
5) видача свідоцтва про право власності на нерухоме майно у випадках, встановлених статтею 18 цього Закону;
6) надання витягів з Державного реєстру прав про зареєстровані права та/або їх обтяження.
Статтею 22 Закону №1952-IV встановлено, що у разі якщо документи для державної реєстрації прав та їх обтяжень подано не в повному обсязі, передбаченому нормативно-правовими актами, державний реєстратор у строк, встановлений частинами п'ятою, сьомою і восьмою статті 15 цього Закону для розгляду заявлених прав, приймає рішення про зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав та їх обтяжень і письмово повідомляє про це заявника.
Якщо заявник протягом п'яти робочих днів після отримання письмового повідомлення виконав вимоги державного реєстратора, загальний строк розгляду заявленого права продовжується з урахуванням часу, що минув до його зупинення.
У разі невиконання зазначених вимог державний реєстратор приймає рішення про відмову в державній реєстрації прав та їх обтяжень.
Аналогічні положення знайшли своє відображення в пункті 16 Порядку №868, відповідно до якого, у разі подання документів, необхідних для проведення державної реєстрації речових прав, не в повному обсязі державний реєстратор приймає рішення про зупинення розгляду заяви, яке містить рекомендації щодо усунення обставин, що були підставою для його прийняття.
Орган державної реєстрації прав, нотаріус у день прийняття рішення про зупинення розгляду заяви видає таке рішення особисто або надсилає поштою заявникові з повідомленням про вручення.
Заявник усуває обставини, що були підставою для прийняття державним реєстратором рішення про зупинення розгляду заяви, у строк, що не перевищує п'яти робочих днів з моменту отримання відповідного рішення.
Державний реєстратор з моменту усунення обставин, що були підставою для прийняття ним рішення про зупинення розгляду заяви, приймає рішення про відновлення її розгляду. Перебіг строку державної реєстрації продовжується з урахуванням часу, що минув до його зупинення.
Якщо протягом п'яти робочих днів після отримання заявником рішення про зупинення розгляду заяви до органу державної реєстрації прав, нотаріуса не надійшли документи, які підтверджують усунення в повному обсязі обставин, що були підставою для прийняття такого рішення, державний реєстратор приймає рішення про відмову в державній реєстрації прав.
Наведені положення законодавства, яким регулюються спірні правовідносини, передбачають повноваження державного реєстратора за наслідком розгляду заяви про реєстрацію речових прав і доданих до неї документів прийняти рішення про зупинення розгляду заяви а також покладають на реєстратора обов'язок в день прийняття такого рішення видати рішення особисто заявнику або направити його засобами поштового зв'язку з повідомленням про вручення для усунення виявлених порушень.
При цьому, зафіксована дата отримання заявником рішення про зупинення розгляду заяви має суттєве значення для вирішення питання щодо подальшого розгляду заяви про реєстрацію речових прав, оскільки саме з цією датою законодавець пов'язує виникнення підстав для відновлення розгляду заяви або для відмови в державній реєстрації.
Водночас, як вбачається з матеріалів облікової справи, остання не містить доказів вручення особисто заявнику, чи уповноваженою ним особою даного рішення або направлення рішення про зупинення розгляду заяви з повідомленням про вручення.
У своїх письмових запереченнях представник відповідача стверджує про направлення на адресу представника ОСОБА_1 - ОСОБА_2 супровідним листом №3214/5.5 від 16.06.2014р. копію рішення від 28.05.2014 року за №13371174, однак жодних доказів виконання вимог п.16 Порядку №868 щодо направлення цього рішення рекомендованим повідомленням відповідачем суду не надано. Наявність самого супровідного листа без належних доказів його отримання заявником чи уповноваженим представником не може свідчити про виконання вимог законодавства.
Крім того, супровідний лист №3214/5.5 від 16.06.2014р., копія якого надана представником відповідача свідчить про порушення Реєстраційною службою строків направлення рішення про зупинення розгляду заяви.
Дані порушення безпосередньо вплинули на право позивача щодо отримання інформації про розгляд його заяви та спричинили перешкоди у реалізації ним права на реєстрацію права власності.
Оскільки відповідачем доведено факт прийняття у визначеному законодавцем порядку в межах наданих йому повноважень рішення за наслідками розгляду заяви ОСОБА_1, вимоги позивача про визнання протиправною бездіяльності Реєстраційної служби Головного управління юстиції у місті Києві, що стала наслідком не належного реагування на заяву ОСОБА_1 щодо державної реєстрації права власності на садовий будинок, що розташований за адресою: АДРЕСА_1 задоволенню не підлягають.
З огляду на встановлені у справі обставини, які свідчать про ненадання до заяви про реєстрацію права на нерухоме майно всіх необхідних документів, що стало підставою для прийняття державним реєстратором рішення №13371174 від 28.05.2014 року, яке не скасовано у встановленому законодавством порядку, суд визнає передчасними вимоги позивача про зобов'язання Реєстраційної служби Головного управління юстиції у місті Києві на підставі поданої заяви ОСОБА_1 провести державну реєстрацію права власності на садовий будинок, що розташований за адресою: АДРЕСА_1.
При цьому, правила ст.105 КАС України, стосовно зазначення позивачем у позовній заяві способу захисту судом порушених прав, не виключають можливості обрання іншого способу захисту самим судом. Зміст принципу офіційного з'ясування всіх обставин у справі зобов'язує адміністративний суд до активної ролі у судовому засіданні, в тому числі і до уточнення змісту позовних вимог, з наступним обранням відповідного способу захисту порушеного права (постанова Верховного Суду України від 20.04.2010 року, ЄДРСР №9341137).
В той же час, відповідно до ч.2 ст.162 КАС України, суд може прийняти іншу постанову, яка б гарантувала дотримання і захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Враховуючи вищевикладене, а також факт порушення відповідачем вимог законодавства щодо вчасного та належного вручення (направлення) рішення №13371174 від 28.05.2014 року про зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, суд, для належного захисту порушених прав позивача, визнає такі дії Реєстраційної служби Головного управління юстиції у місті Києві протиправними та визнає за необхідне зобов'язати відповідача видати вказане рішення заявнику (його представнику) особисто або надіслати поштою заявникові з повідомленням про вручення.
Керуючись ст.ст.11, 69-71, 94, ч.6 ст.128, 158-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Реєстраційної служби Головного управління юстиції у місті Києві щодо не вчасного та не належного вручення (направлення) рішення №13371174 від 28.05.2014 року про зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав та їх обтяжень.
Зобов'язати Реєстраційну службу Головного управління юстиції у місті Києві видати рішення №13371174 від 28.05.2014 року про зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав та їх обтяжень ОСОБА_1 особисто або надіслати поштою заявникові з повідомленням про вручення.
В задоволені решти позовних вимог - відмовити.
Постанова набирає законної сили у порядку, встановленому в ст.254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду в порядку та строки, визначені ст.ст.185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя: Н.А. Добрівська