Постанова від 24.09.2014 по справі 2а-4397/11/1370

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 вересня 2014 року Справа № 2а-4397/11/1370

16 год. 14 хв. м. Львів, вул. Чоловського, 2

Зал судових засідань № 7

Львівський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого-судді Карп'як О.О.

при секретарі судового засідання Дорош Х.Р.

за участю представників сторін:

від позивача - Петлюк Я.В.

від відповідача - ОСОБА_2

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Львові адміністративну справу за позовом Державної податкової інспекції у Личаківському районі м. Львова ГУ Міндоходів у Львівській області до ОСОБА_3 про стягнення податку з власників транспортних засобів та інших самохідних механізмів у розмірі 38 100, 00 грн., -

ВСТАНОВИВ:

Державна податкова інспекція у Личаківському районі м. Львова Головного управління Міндоходів у Львівській області звернулася до суду із адміністративним позовом до ОСОБА_3 про стягнення податку з власників транспортних засобів та інших самохідних механізмів у розмірі 38 100, 00 грн.

Ухвалою від 15 квітня 2011 року відкрито провадження у справі.

Ухвалою від 08 червня 2011 року зупинено провадження у справі.

Ухвалою від 04 вересня 2014 року поновлено провадження у справі.

На підставі ст.55 Кодексу адміністративного судочинства України, суд допустив заміну позивача у справі - ДПІ у Личаківському районі м. Львова на його правонаступника - ДПІ у Личаківському районі м.Львова ГУ Міндоходів у Львівській області.

Позовні вимоги мотивовані тим, що, позивач здійснив першу реєстрацію автомобіля CITROEN JUMPY, державний номерний знак НОМЕР_2 та FIAT Scudo державний номерний знак НОМЕР_1, однак відповідно до Закону України "Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів" при першій реєстрації не сплатив податок з власників транспортних засобів до місцевого бюджету, що становить в даному випадку 38100,00 грн. Податок до бюджету не надійшов, а тому він фактично не сплачений та підлягає стягненню податковим органом в примусовому порядку.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримала повністю.

В матеріалах справи знаходяться заперечення відповідача, які обґрунтовуються тим, що відповідач не здійснював першої реєстрації в Україні на своє ім'я, транспортних засобів, а тому він не є платником відповідного податку у розумінні ст. 1 Закону України «Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів"(чинного на момент виникнення спірних правовідносин). Просять відмовити у задоволенні позовних вимог.

Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечив, просить відмовити у задоволенні позову у повному обсязі.

Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши наявні у справі докази та давши їм оцінку, суд встановив наступне.

Згідно розрахунку суми податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів при першій реєстрації транспортного засобу CITROEN JUMPY, сума податку, що підлягає сплаті, становить 19050, 00 грн.

Згідно розрахунку суми податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів при першій реєстрації транспортного засобу FIAT Scudo, сума податку, що підлягає сплаті, становить 19050, 00 грн.

Згідно довідки ДПІ у Личаківському районі м. Львова № 1406/17-010 від 25.01.2011 про результати перевірки щодо сплати податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, сума податкового зобов'язання становить 19050, 00 грн.

Згідно довідки ДПІ у Личаківському районі м. Львова № 1407/17-010 від 25.01.2011 про результати перевірки щодо сплати податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, сума податкового зобов'язання становить 19050, 00 грн.

Згідно довідки ДПІ у Личаківському районі м. Львова № 1406/17-010 від 25.01.2011 року податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів в сумі 19050, 00 грн., та у сумі 19050,00 грн., на відкритий рахунок в ГУДКУ у Личаківському районі не надходили.

Вирішуючи спір, суд виходить з наступного.

Відповідно до ст. 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Закон України "Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів" від 11.12.1991 р. порушення якого встановлено податковим органом, та Закон України від 25.06.1991, № 1251-XII "Про систему оподаткування", Закон України від 21.12.2000 р. № 2181-III "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" втратили чинність з 01 січня 2011 року, згідно з Податковим кодексом України від 02.12.2010 р. № 2755-VI. .

Спірні правовідносини виникли до 01.01.2011 року, а саме в 2009 р., тому положення Закону України "Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів" та Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" застосовуються судом при вирішенні спору.

Стаття 14 Закон України "Про систему оподаткування" передбачала, що до загальнодержавних належать, зокрема, такі податки і збори (обов'язкові платежі), як податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів. Порядок сплати даного податку до 01.01.2011 р. було врегульовано Законом України "Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів".

Чинний Податковий кодекс України (ст. 9) також передбачає сплату даного податку, як загальнодержавного, який тепер називається збір за першу реєстрацію транспортного засобу. Порядок сплати збору за першу реєстрацію транспортного засобу врегульовано розділом 7 ПК України.

Відповідно до Закону "Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів"(чинного в 2009) та до чинного Податкового кодексу України платниками податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів (тобто, збору за першу реєстрацію транспортного засобу) є юридичні особи, та фізичні особи, які здійснюють першу реєстрацію в Україні, реєстрацію, перереєстрацію транспортних засобів та/або мають зареєстровані в Україні згідно з чинним законодавством власні транспортні засоби, які є об'єктами оподаткування.

Відповідно до Закону "Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів" (чинного в 2009) та до чинного Податкового кодексу України перша реєстрація в Україні - це реєстрація транспортного засобу в Україні, яка здійснюється уповноваженими державними органами України вперше щодо цього транспортного засобу, а фізичні особи-платники податку зобов'язані пред'явити органам, що здійснюють першу реєстрацію в Україні транспортних засобів, квитанції або платіжні доручення про сплату податку за попередній (у разі здійснення сплати) та за поточний роки.

Податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів сплачується фізичними та юридичними особами перед проведенням першої реєстрації в Україні транспортних засобів за місцем реєстрації транспортних засобів за ставками, що діють на день сплати.

У разі відсутності документів про сплату податку, перша реєстрація в Україні транспортних засобів не проводиться.

Відповідно до Інструкції про порядок здійснення підрозділами Державтоінспекції МВС державної реєстрації, перереєстрації та обліку транспортних засобів, оформлення і видачі реєстраційних документів, номерних знаків на них", затвердженої наказом МВС № 379, після завершення приймання готівки клієнту видається квитанція (другий примірник прибуткового касового документа) або інший документ, що є підтвердженням про внесення готівки у відповідній платіжній системі. Квитанція або інший документ, що є підтвердженням про внесення готівки у відповідній платіжній системі, має містити найменування банку, який здійснив касову операцію, дату, час здійснення касової операції, а також підпис банку, який прийняв готівку, відбиток печатки (штампа) або електронний підпис працівника банку, засвідчений електронним підписом САБ.

З наведених норм вбачається, що безумовною підставою для першої реєстрації транспортного засобу є сплата відповідного податку, і такий податок сплачується до реєстрації, а не після.

Згідно матеріалів справи вбачається, що 23.05.2011 року ОСОБА_3 звернувся до Львівського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Управління Державної автомобільної інспекції Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Львівській області, в якій просить суд скасувати державну реєстрацію транспортних засобів CITROEN JUMPY, державний номерний знак НОМЕР_2 та FIAT Scudo державний номерний знак НОМЕР_1.

За правилами, встановленими ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Відповідно до ч.1 ст.69 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.

Відповідно до ч. 1 ст. 72 КАС України, обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.

Такі обставини, (тобто ті, що встановлені в судовому рішенні іншого суду, яке набрало законної сили (ч.1, ч.4 ст.72 КАС України)) є преюдиційними.

Даючи правову оцінку спірним правовідносинам, судом враховано положення ст. 255 КАС України, відповідно до якої постанова або ухвала суду, яка набрала законної сили, є обов'язковою для осіб, які беруть участь у справі, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України. Обставини, які були встановлені постановою, що набрала законної сили, в одній адміністративній справі не можуть оспорюватися в іншій судовій справі за участю тих самих сторін.

Суд зазначає, що постанова Львівського окружного адміністративного суду від 28.05.2014 року у справі № 2а- 5866/11/1370 за позовом ОСОБА_3 звернувся до Львівського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Управління Державної автомобільної інспекції Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Львівській області, набрала законної сили 16.06.2014 року, відповідно до якої визнано протиправною та скасовано державну реєстрацію на ім'я ОСОБА_3 автомобіля CITROEN JUMPY, державний номерний знак НОМЕР_2, 1998 року випуску, зареєстрованого 24.12.2009 року та FIAT Scudo державний номерний знак НОМЕР_1, 1996 року випуску, зареєстрованого 24.12.2009 року.

При розгляді вказаної справи судом встановлено, що державну реєстрацію зазначених вище транспортних засобів на позивача було здійснено протиправно.

Суд акцентує увагу на практиці Європейського суду з прав людини. Так, у п.110 рішення від 23.07.2002 року у справі "Компанія "Вестберга таксі Актіеболаг" та Вуліч проти Швейцарії" Суд визначив, що "... адміністративні суди, які розглядають скарги заявників стосовно рішень податкового управління, мають повну юрисдикцію у цих справах та повноваження скасовувати оскаржені рішення. Справи мають бути розглянуті на підставі поданих доказів, а довести наявність підстав, передбачених відповідними законами, для призначення податкових штрафів має саме податкове управління.".

В той же час, позивачем під час розгляду адміністративної справи не наведено об"єктивних доводів щодо наявності в діях відповідача ознак протиправності, як і не доведено правомірності донарахування йому суми податку з власників транспортних засобів.

З урахуванням встановлених фактичних обставин справи, суд дійшов висновку, що оскільки на час розгляду справи судом визнано протиправною та скасовано державну реєстрацію на відповідача автомобілів марки CITROEN JUMPY, державний номерний знак НОМЕР_2, 1998 року випуску, зареєстрованого 24.12.2009 року та FIAT Scudo державний номерний знак НОМЕР_1, 1996 року випуску, зареєстрованого 24.12.2009 року, відтак у задоволенні позову слід відмовити повністю.

Відповідно до положень статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати не підлягають стягненню зі сторін.

Керуючись ст. ст. 17-19, 94, 160-163, 167 КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

1. У задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.

Постанова може бути оскаржена в порядку та строки, передбачені статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України.

Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Постанова набирає законної сили в порядку та строки, передбачені статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Постанову в повному обсязі складено та підписано 29 вересня 2014 року.

Суддя Карп'як Оксана Орестівна