про повернення позовної заяви
18.09.2014 № 814/2862/14
Cуддя Миколаївського окружного адміністративного суду Малих О.В., розглянувши заяву і додані до неї матеріали
за позовомОСОБА_1, АДРЕСА_2, Жовтневий район, Миколаївська область, 57284
доЛиманівської сільської ради Жовтневого району Миколаївської області, вул. Фрунзе, 130, с. Лимани, Жовтневий район, Миколаївська область, 57285
третя особаОСОБА_2, АДРЕСА_1, 54000
провизнання незаконним та скасування рішення від 25.05.2010 р. № 14,
ОСОБА_1 звернувся з адміністративним позовом до Лиманівської сільської ради Жовтневого району Миколаївської області, третя особа ОСОБА_2 про визнання незаконним та скасування рішення від 25.05.2010 р. № 14
Розглянувши позовну заяву та додані до неї матеріали, суд встановив, що позовні вимоги заявлені до органу місцевого самоврядування, оскільки на підставі ч. 1 ст. 5 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" сільські ради входять до системи місцевого самоврядування.
Предметна підсудність адміністративних справ визначена ст. 18 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), відповідно до п. 1 ч. 1 якої місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні адміністративні справи, у яких однією зі сторін є орган чи посадова особа місцевого самоврядування, посадова чи службова особа органу місцевого самоврядування, крім тих, які підсудні окружним адміністративним судам.
Згідно п. 1 ч. 2 ст. 18 КАС України окружним адміністративним судам підсудні адміністративні справи, у яких однією зі сторін є орган державної влади, інший державний орган, орган влади Автономної Республіки Крим, обласна рада, Київська або Севастопольська міська рада, їх посадова чи службова особа, крім випадків, передбачених цим Кодексом, та крім справ з приводу їхніх рішень, дій чи бездіяльності у справах про адміністративні проступки та справ, які підсудні місцевим загальним судам як адміністративним судам.
Таким чином, позовні вимоги заявника підлягають розгляду місцевим загальним судом як адміністративним з дотриманням територіальної підсудності, визначеної ст. 19 КАС України.
Відповідно до ст. 108 ч. 3 п. 6 КАС України, позовна заява повертається позивачеві, якщо справа не підсудна цьому адміністративному суду.
Пунктом 2 ч. 1 ст. 7 Закону України "Про судовий збір" передбачено повернення судового збору в разі повернення заяви.
Керуючись ст. 108 ч. 3 п. 6 КАС України, суд, -
1. Повернути позовну заяву.
2. Повернути ОСОБА_1 судовий збір у сумі 73,08 грн. з Держаного бюджету України (р/р 31217206784002 УДКСУ у м. Миколаєві, код 37992781, МФО 826013, код ЄДРПОУ 35356555).
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом п'яти днів з дня проголошення ухвали. Якщо ухвалу було постановлено у письмовому провадженні або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 Кодексу адміністративного судочинства України, було повідомлено про можливість отримання копії ухвали суду безпосередньо в суді, то п'ятиденний строк на апеляційне оскарження ухвали суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії ухвали суду.
Апеляційна скарга, подана після закінчення строків, установлених цією статтею, залишається без розгляду, якщо суд апеляційної інстанції за заявою особи, яка її подала, не знайде підстав для поновлення строку, про що постановляється ухвала.
Суддя О.В. Малих