22 вересня 2014 рокум. Ужгород№ 807/2660/14
Закарпатський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Гаврилко С.Є., розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовною заявою Ужгородської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Закарпатській області до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про припинення підприємницької діяльності,
До Закарпатського окружного адміністративного суду звернулася Ужгородська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління Міндоходів у Закарпатській області до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1, якою просить суд: 1) Розглянути справу без участі Інспекції. 2) Винести рішення, яким припинити підприємницьку діяльність Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (89200, Перечинський район, АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1). 4) Направити Інспекції та в Реєстраційну службу Перечинського районного управління юстиції Закарпатської області копію судового рішення.
Обґрунтовуючи свої вимоги позивач вказує, що Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 не подає до інспекції звіти, декларації про доходи, розрахунки та інші документи, пов'язані з обчисленням та сплатою податків та податкових платежів починаючи з моменту реєстрації по теперішній час, що є порушенням вимоги статті 16 пункту 16.1. підпункту 16.1.3 Податкового кодексу України.
Згідно статті 183-2 частини 1 пункту 3 Кодексу адміністративного судочинства України скорочене провадження застосовується в адміністративних справах щодо припинення підприємницької діяльності за зверненням суб'єкта владних повноважень юридичних осіб чи фізичних осіб - підприємців у випадках, передбачених законом. Відтак, ухвалою суду від 22 серпня 2014 було відкрито провадження у справі та у відповідності до статті 183-2 КАС України судом вирішено провести розгляд адміністративної справи за позовом Ужгородської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Закарпатській області до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про припинення підприємницької діяльності в порядку скороченого провадження, без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.
З'ясувавши всі обставини у справі та перевіривши їх належними та допустимими доказами суд дійшов висновку, що адміністративний позов підлягає до задоволення з огляду на наступне.
Відповідно до Витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, проведено державну реєстрацію фізичної особи-підприємця - ОСОБА_1 із зазначенням місця проживання: 89200, Закарпатська обл., АДРЕСА_1
Згідно довідки Перечинського відділення Ужгородської ОДПІ № 369/9/1700/51-К від 12 серпня 2014 року, відповідач знаходиться на обліку в Перечинському відділенні Ужгородської ОДПІ як платник податків з 28 лютого 2006 року (а.с. 7).
Відповідно до довідки Перечинського відділення Ужгородської ОДПІ № 370/9/1700/51-К від 12 серпня 2014 року, відповідач не подає податкові звіти, декларації про доходи, розрахунки та інші документи, пов'язані з обчисленням та сплатою податків та податкових платежів починаючи з із жовтня місяця 2006 року по теперішній час (а.с. 8).
Згідно довідки Перечинського відділення Ужгородської ОДПІ № 368/9/1700/51-К від 12 серпня 2014 року відповідач не має податкового боргу станом на 12 серпня 2014 року (а.с. 6).
Відповідно до статті 16 пункту 16.1 підпункту 16.1.3 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів.
Відповідно до статті 67 пункту 67.2 Податкового кодексу України органи державної податкової служби в установленому законом порядку мають право звертатися до суду про винесення судового рішення щодо припинення юридичних осіб або підприємницької діяльності фізичних осіб - підприємців.
Відповідно до статті 46 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" від 15 травня 2003 року № 755-IV (надалі Закон України № 755-IV) підприємницька діяльність фізичної особи - підприємця припиняється у разі постановлення судового рішення про припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця. Підставами для постановлення судового рішення про припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця є в тому числі неподання протягом року органам державної податкової служби податкових декларацій, документів фінансової звітності відповідно до закону.
Згідно статті 49 частини 1 Закону України № 755-IV суд, який постановив рішення про припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця, у тому числі рішення про визнання фізичної особи - підприємця недієздатною або про обмеження її цивільної дієздатності, в день набрання таким рішенням законної сили направляє його копію державному реєстратору за місцем реєстрації фізичної особи - підприємця для внесення до Єдиного державного реєстру запису про судове рішення щодо припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця.
З огляду на вищенаведене, суд вважає, що позовні вимоги Ужгородської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Закарпатській області є обґрунтованими та підлягають до задоволення.
Відповідно до статті 256 частини 1 абзацу 2 КАС України, постанови суду, прийняті в порядку скороченого провадження, виконуються негайно.
Керуючись статтями 17, 71, 94, 160, 163, 183-2, 256 КАС України, суд -
Позовну заяву Ужгородської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Закарпатській області до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про припинення підприємницької діяльності - задоволити повністю.
Припинити підприємницьку діяльність Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 89200, Закарпатська обл., Перечинський район, АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1).
Надіслати державному реєстратору копію постанови після набрання нею законної сили відповідно до статті 49 частини 1 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців".
Постанова суду може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня її проголошення, а у разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Апеляційна скарга подається через Закарпатський окружний адміністративний суд з одночасним надсиланням її копії до суду апеляційної інстанції. У випадках, встановлених статтею 167 частиною 4 цього Кодексу десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя С.Є. Гаврилко