Постанова від 08.09.2014 по справі 807/1796/14

ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 вересня 2014 рокум. Ужгород№ 807/1796/14

Закарпатський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Микуляк П.П.

при секретарі Лумей В.Г.,

за участю:

позивача: ОСОБА_1 - не з'явився,

відповідача: Управління Держземагенства у Рахівському районі Закарпатської області, представник - не з'явився,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Держземагенства у Рахівському районі Закарпатської області про визнання дій протиправними, -

ВСТАНОВИВ:

Відповідно до статті 160 частини 3 КАС України 08 вересня 2014 року було проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Повний текст постанови виготовлено та підписано 15 вересня 2014 року.

ОСОБА_1 звернувся до Закарпатського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Управління Держземагенства у Рахівському районі Закарпатської області про визнання дій протиправними.

Позовні вимоги мотивовані тим, що 15.01.2014 року Управлінням Держземагенства у Рахівському районі на виконання вимог ухвали апеляційного суду Закарпатської області по листу від 27.12.2013 року в межах своєї компетенції видано висновок № 130 від 5.01.2014 року. Листом Управлінням Держземагенства у Рахівському районі № 845 від 05.02.2014 року повідомлено, що управління відкликає свій висновок № 130 від 15.0.2014 року у зв'язку з тим, що воно не уповноважене проводити обміри земельних ділянок (виконати геодезичну зйомку території).

Однак, позивач вважає що вищевказане твердження відповідачів не відповідає дійсності, оскільки висновок № 130 від 15.01.2014 року підписано начальником Управління Держземагенства у Рахівському районі Дзядів Ю.Й., який відповідно до п. 10.1 вещевказаного Положення здійснює керівництво Управлінням, несе персональну відповідальність за організацію та результати його діяльності, а лист № 845 від 05.02.2014 року про відкликання висновку № 130 від 15.01.2014 року підписано заступником начальника Управління - ОСОБА_4, у якої не підтверджено її повноважень для підписання таких документів.

Позивач в судове засідання не з'явився та не забезпечив явку свого представника, але подав до суду заяву про розгляд справи без його участі та просив позовні вимоги задовольнити в повному обсязі (а.с.36).

Відповідач в судове засідання не з'явився та не забезпечив явку свого представника, але подав до суду заяви про розгляд справи без його участі, вважає даний позов безпідставним та таким, що не підлягає до задоволення (а.с.58).

Згідно до ч. 1 ст. 41 КАС України, у разі неявки у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Розглянувши подані позивачем документи та матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.

Судом було встановлено, що 15.01.2014 року Управлінням Держземагенства у Рахівському районі на виконання вимог ухвали апеляційного суду Закарпатської області по листу від 27.12.2013 року в межах своєї компетенції видано висновок № 130 від 5.01.2014 року (а.с.8).

Судом було з'ясовано, що в позовній заяві вказано те, що Листом Управлінням Держземагенства у Рахівському районі № 845 від 05.02.2014 року повідомлено, що управління відкликає свій висновок № 130 від 15.0.2014 року у зв'язку з тим, що воно не уповноважене проводити обміри земельних ділянок (виконати геодезичну зйомку території) (а.с.4), однак в листі Управління від 05.02.2014р. № 845 вказано, що він відкликається в зв'язку з тим, що у Висновку Управління, викладеному у листі від 15.01.2014р. №130, було допущено технічну помилку та було вказано, що присадибна земельна ділянка дворогосподарства АДРЕСА_1 перебуває у приватній власності ОСОБА_5, що посвідчено державним актом на право приватної власності на землю серії ІП-ЗК № 009478, зареєстрованим за № 75 від 05.05.2001р.

Відповідач вказує на те, що ОСОБА_5 є лише мешканцем АДРЕСА_1, а земельна ділянка, право власності на яку посвідчено державним актом на право приватної власності на землю серії ПІ-ЗК №009478, зареєстрованим за № 75 від 05.05.2001р. знаходиться у іншому місці с. Розтоки, і не має відношення до присадибних земельних ділянок НОМЕР_1 та НОМЕР_2. Разом з тим повідомлялося, що фахівці Управління Держземагентства у Рахівському районі Закарпатської області не уповноважені проводити обміри земельних ділянок (виконувати геодезичну зйомку території), тож Висновок Управління від 15.01.2014р. № 130 було підготовано на основі матеріалів інвентаризації земельних ділянок, яка була проведена фахівцями Управління. При цьому не було взято до уваги факт, що земельна ділянкі дворогосподарства НОМЕР_1 не передана у приватну власність, тобто являється землями комунатьної власності, межі її в натуру (на місцевість) не виносилися та відповідним чином не фіксувалися, тож надавати інформацію про відстані від існуючих будівель (споруд) до межі земельної ділянки дворогосподарства НОМЕР_1 немає підстав.

Суд не може погодитися з твердженнями позивача, що відповідно до п. 4.19 Положення про Управління (відділ) Держземагентства у районі, затвердженого наказом Мінагрополітики України № 258 від 10.05.2012р. Управління здійснює відповідно до законодавства регулювання у сфері планування територій здійснення топографо-геодезичної і картографічної діяльності, оскільки це тільки регулювання, а не виконання чи здійснення таких видів робіт.

Ст. 26 Закону України «Про землеустрій» передбачено, що замовники і розробники документації із землеустрою :

«Замовниками документації із землеустрою можуть бути органи державної влади. Рада міністрів Автономної Республіки Крилі, органи місцевого самоврядування, землевласники і землекористувачі.

Розробниками документації із землеустрою є:

- юридичні особи, що володіють необхідним технічним і технологічним забезпеченням та у складі яких працює за основним місцем роботи не менше двох сертифікованих інженерів-землевпорядникгв, які є відповідальними за якість робіт із землеустрою;

- фізичні особи - підприємці, які володіють необхідним технічним і технологічним забезпеченням та є сертифікованими інженерами-землевпорядниками, відповідальними за якість робіт із землеустрою.

Взаємовідносини замовників і розробників документації із землеустрою регулюються законодавством України і договором.

Подання документації із землеустрою до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, для внесення відомостей до Державного земельного кадастру від імені замовника документації здійснюється її розробником, якщо інше не встановлено договором».

Управління Держземагентства у Рахівському районі Закарпатської області є територіальним органом Державного агентства земельних ресурсів України, яке в свою чергу є центральним органом виконавчої влади з питань земельних ресурсів та топографо-геодезичної і картографічної діяльності, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра аграрної політики та продовольства України, входить до системи органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної політики у сфері земельних відносин та топографо-геодезичної і картографічної діяльності, відповідно до Положення про Державне агентство земельних ресурсів України, затвердженого Указом Президента України від 08.04.2011р. № 445 та не може бути розробником документації із землеустрою (не може виготовляти документацію із землеустрою), та відповідно до ст. 186-1 Земельного кодексу України Управління лише погоджує виготовлену документацію із землеустрою.

Оформлення права власності на земельну ділянку, яка використовується громадянами здійснюється відповідно до чинного Земельного кодексу України.

Відповідно до ст. 118 Земельного кодексу України передбачено, що громадянин, зацікавлений у приватизації земельної ділянки, яка перебуває у його користуванні, подає заяву до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених ст. 122 цього Кодексу.

Рішення органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування щодо приватизації земельних ділянок приймається у місячний строк на підставі технічних матеріалів та документів, що підтверджують розмір земельної ділянки.

Громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених ст. 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються викопіювання з кадастрової карти (плану) або інші графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб).

Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки розробляється за замовленням громадян суб'єктами господарювання, що є виконавцями робіт із землеустрою згідно із законом, у строки, що обумовлюються угодою сторін.

Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених ст. 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку».

В ст. 125 Земельного кодексу України вказано: «Праве власності на земельну ділянку виникає з моменту державної реєстрації цих прав».

Ст. 126 ЗК України передбачено те, що право власності, користування земельною ділянкою оформлюється відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень».

Відповідно до ст. 18 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» передбачено, що право власності на земельну ділянку підтверджується Свідоцтвом про право власності на нерухоме майно (земельну ділянку), якого в позивача немає, отже земельна ділянка, яку він використовує, не знаходиться у його приватній власності.

Суд також не може погодитися з твердженнями позивача щодо того, що лист № 845 від 05.02.2014р. підписаний заступником начальника Управління - ОСОБА_4, не підтверджено її повноважень для підписання таких документів, оскільки при надісланні листів громадянам, не передбачається надсилання їм підтверджуючих документів особи, яка їх підписує.

Судом було встановлено, що лист № 845 від 05.02.2914р., оформлений на бланку Управління Держземагентства у Рахівському районі Закарпатської області, та підписано особою, яка уповноважена його підписувати, оскільки заступник начальника Управління має право одержувати чи надавати документи і матеріали від/до всіх державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій усіх форм власності та їх посадових осіб, громадян, і у відповідності до Розподілу функціональних обов'язків між начальником та заступником начальника Управління Держземагентства у Рахівському районі Закарпатської області, затвердженого наказом Управління від 27.02.2013р. № 23 та погодженого начальником Головного управління Держземагентства у Рахівському районі Закарпатської області у разі відсутності начальника Управління виконує його обов'язки і несе персональну відповідальність за організацію та результати діяльності Управління.

Лист № 845 від 05.02.2014р. "Про відкликання висновку" (а.с.7) не відноситься до Актів Управління Держземагентства у Рахівському районі Закарпатської області, а є складовою листування між державними органами, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями усіх форм власності та їх посадових осіб. Крім того, листом № 845 від 05.02.2014 року повідомлено про технічну помилку, щодо місцезнаходження земельної ділянки. А тому посилання позивача на п. 8 Положення про Управління Держземагенства стосовно відкликання та протиправності дій є необгрунтованим.

У відповідності до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

З огляду на викладені обставини та враховуючи приписи ч.2 ст.71 КАС України, в силу яких в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову відповідач належними та допустимими доказами довів правомірність своїх дій.

На підставі наведеного, суд приходить до переконання про відмову у задоволенні позовних вимог.

Керуючись статтями 11, 70, 71, 86, 94, 128, 160-163 КАС України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні позову ОСОБА_1 до Управління Держземагенства у Рахівському районі Закарпатської області про визнання дій протиправними - відмовити.

Постанова набирає законної сили в порядку, встановленому ст. 254 КАС України, та може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Закарпатський окружний адміністративний суд в порядку та строки, встановлені ст.186 КАС України. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України - протягом десяти днів з дня отримання копії постанови (копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції).

СуддяП.П. Микуляк