Постанова від 22.09.2014 по справі 676/6614/14-а

Справа № 676/6614/14-а

Номер провадження 2-а/676/307/14

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 вересня 2014 року м. Кам'янець - Подільський

Кам'янець - Подільський міськрайонний суд Хмельницької області

в складі: головуючої судді Стельмах Д.В.,

при секретарі Маневич І.В.,

за участю:

позивача ОСОБА_1,

представника відповідача Клюцука В.П.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Кам'янець - Подільський адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Кам'янці - Подільському та Кам'янець - Подільському районі про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

2 вересня 2014 року позивач звернулася до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в м. Кам'янці - Подільському та Кам'янець - Подільському районі про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії, посилаючись на те, що до 15.05.2013 року працювала на посаді головного бухгалтера Абрикосівської сільської ради Кам'янець - Подільського району, її було звільнено з посади у зв'язку із виходом на пенсію. 15.05.2013 року їй було призначено пенсію відповідно до Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування», однак для розрахунку не було враховано інші виплати, а саме: матеріальну допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу на вирішення соціально-побутових питань, індексацію заробітної плати. Із зазначеними діями УПФ України у м. Кам'янці - Подільському та Кам'янець - Подільському районі ОСОБА_1 не погоджується, оскільки Законом України «Про службу в органах місцевого самоврядування» визначено, що пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. Законом України «Про державну службу» визначено, що пенсія державним службовцям призначається в розмір 80% суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01.01.2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати. Ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» передбачено, що до заробітку, для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу) на які відповідно до Закону України «Про збір на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Законом України «Про оплату праці» визначено, що структура заробітної плати складається з основної, додаткової та інших заохочувальних та компенсаційних виплат. Враховуючи викладене, ОСОБА_1 просить її позов задовольнити та включити до сум заробітної плати з якої нараховується пенсія суми індексації, матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань відповідно до довідки Абрикосівської сільської ради Кам'янець - Подільського району №166 від 11 серпня 2014 року.

Позивач в судовому засідання позовні вимоги підтримала в повному обсязі, просила суд їх задоволити.

Представник відповідача в судовому засіданні заперечив щодо задоволення позову, пояснив, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Управлінні ПФУ з 15.05.2013 року та отримує пенсію по інвалідності, під час нарахування пенсії посадовим особам місцевого самоврядування застосовують норми, методику та порядок нарахування пенсії державному службовцю. У ст. 37 Закону України «Про державну службу» (в редакції чинній до 01.10.2011 року) було передбачено, що пенсію державним службовцям призначають в розмірі від 80 до 90 відсотків (залежно від стажу роботи державного службовця), з 01.10.2011 року - в розмірі 80 відсотків, а з 01.05.2014 року - в розмірі 70 відсотків від суми їхньої заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. Відповідно ст. 33 Закону України «Про державну службу» заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Щодо інших виплат, а саме матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, сум індексації грошових доходів населення та грошової компенсації за невикористані щорічні відпустки, не передбачені ст. 33 Закону України «Про державну службу» як складові заробітної плати державного службовця, тому зазначені виплати не враховуються для обчислення пенсії. Оскільки «інші виплати» не можуть бути віднесені згідно ст. 33 Закону України «Про державну службу» до заробітної плати, так як носять нерегулярний та одноразовий характер, вважає, що підстав для перерахунку пенсії немає.

Суд, заслухавши сторони, дослідивши матеріали справи, вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Як встановлено в судовому засіданні ОСОБА_1 Управлінням Пенсійного фонду України в м Кам'янці - Подільському та Кам'янець - Подільському районі з 15 травня 2013 року було призначено пенсію по інвалідністю відповідно до Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування».

11 серпня 2014 року позивач звернулася до УПФ України у м. Кам'янці - Подільському та Кам'янець - Подільському районі із заявою про перерахунок її пенсії та включення для обрахунку розміру пенсії сум матеріальної допомоги та індексації на підставі довідки №166 від 11.08..2014 року, за період з 1 травня 2011 року по 1 травня 2013 року, в якій крім заробітної плати зазначені суми виплат: за 2011 рік - матеріальна допомога на оздоровлення в сумі 1 536,00 грн., премія за підсумки роботи за рік в сумі 2 000,00 грн., індексація в сумі 1 712,35 грн.; за 2012 рік - матеріальна допомога на оздоровлення в сумі 2 789,00 грн., матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових потреб в сумі 2 478,00 грн., премія за підсумки роботи за рік в сумі 9 443,00 грн., індексація в сумі 2 330,84 грн.; за 2013 рік - матеріальна допомога на оздоровлення в сумі 2 560,00 грн., матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових потреб в сумі 1 281,00 грн., премія за підсумками роботи в сумі 2 881,00 грн., індексація в сумі 671,00 грн.

13 серпня 2014 року УПФ України в м. Кам'янці - Подільському та Кам'янець - Подільському районі листом №45/Г-16 роз'яснило, що підстав для включення матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових потреб та сум індексації у розрахунок для обчислення пенсії не має.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про оплату праці», заробітна плата це винагорода, обчислена як правило у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Статтею 2 цього Закону, визначено структуру заробітної плати, до якої входить основна заробітна плата, додаткова заробітна плата а також інші заохочувальні та компенсаційні виплати.

Згідно з ч. 2 ст. 33 Закону України «Про державну службу», заробітна плата державного службовця складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

У статті 37 України «Про державну службу» (в редакції чинній до 01.10.2011 року) було передбачено, що пенсію державним службовцям призначають в розмірі від 80 до 90 відсотків (залежно від стажу роботи державного службовця), з 01.10.2011 року - в розмірі 80 відсотків, а з 01.05.2014 року - в розмірі 70 відсотків від суми їхньої заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Відповідно до ст. 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховується: суми виплат отриманих застрахованою особою після набрання чинності цим законом, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески; суми виплат отриманих застрахованою особою до набрання чинності цим законом в межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування. Отже суми виплат з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того чи входять вони до структури заробітної плати.

Постановою колегії суддів Судової палати в адміністративних справах Верховного суду України від 14.05.2013 року та 28.05.2013 року, листом Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних та кримінальних справ від 07.05.2013 року «Про індексацію заробітної плати», визначено, що до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування», нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу, сукупного оподатковуваного доходу, з яких справляються страхові внески до соціальних фондів, що діяли на день одержання зазначеного заробітку.

Постановою КМ України від 22 грудня 2010 року №1170 надано вичерпний перелік видів оплати праці та інших видів, на які не нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та які не враховується при обчисленні середньомісячної заробітної плати для призначення пенсії. При цьому матеріальна допомога, індексація та компенсація за невикористану відпустку до зазначеного переліку не входить.

Таким чином суд вважає, що позовні вимоги ОСОБА_1 є законними і обґрунтованими, а дії Управління Пенсійного фонду України в м. Кам'янці - Подільському та Кам'янець - Подільському районі щодо неврахування інших виплат: за 2011 рік - матеріальна допомога на оздоровлення в сумі 1 536,00 грн., премія за підсумки роботи за рік в сумі 2 000,00 грн., індексація в сумі 1 712,35 грн.; за 2012 рік - матеріальна допомога на оздоровлення в сумі 2 789,00 грн., матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових потреб в сумі 2 478,00 грн., премія за підсумки роботи за рік в сумі 9 443,00 грн., індексація в сумі 2 330,84 грн.; за 2013 рік - матеріальна допомога на оздоровлення в сумі 2 560,00 грн., матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових потреб в сумі 1 281,00 грн., премія за підсумками роботи в сумі 2 881,00 грн., індексація в сумі 671,00 грн., визначення розміру пенсії неправомірними та зобов'язати відповідача здійснити перерахування пенсії з урахуванням зазначених сум з 1 серпня 2014 року.

Щодо позовних вимог про зобов'язання відповідача здійснити перерахунок з 15.05.2013 року, то як вбачається із матеріалів справи, позивач звернулася до відповідача з новою довідкою про складові заробітної плати лише 11.08.2014 року, тобто до вказаної дати у відповідача не було підстав для проведення такого перерахунку та включення вказаних складових до заробітної плати, що використовується для обчислення пенсії.

Відповідно до ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті 48 цього Закону, провадиться, зокрема, у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа. Таким чином, перерахунок необхідно здійснити з 01.08.2014 року.

На підставі наведеного та керуючись ст. ст. 11, 17, 99, 104-106, 160, 161, 162 КАС України, Законом України «Про державну службу України», Законом України «Про службу в органах місцевого самоврядування», Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», Законом України «Про оплату праці», суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України у м. Кам'янці - Подільському та Кам'янець - Подільському районі щодо неврахування індексації заробітної плати в сумі 4 714,19 грн., матеріальної допомоги на оздоровлення в сумі 6 885,00 грн., премії за підсумки роботи за рік в сумі 14 324,00 грн., матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових потреб в сумі 3 759,00 грн., а всього 29 682,19 грн. у заробітну плату для обчислення розміру пенсії на підставі поданої заяви ОСОБА_1.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м. Кам'янці - Подільському та Кам'янець - Подільському районі з 1 серпня 2014 року здійснити перерахування пенсії ОСОБА_1 у розмірі 80%, включивши до складу заробітної плати, з якої нараховується пенсія, індексацію заробітної плати в сумі 4 714,19 грн., матеріальну допомогу на оздоровлення в сумі 6 885,00 грн., премії за підсумки роботи за рік в сумі 14 324,00 грн., матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових потреб в сумі 3 759,00 грн., а всього 29 682,19 грн., що відображені у довідці №166 від 11.08.2014р.

В задоволенні решти позову відмовити.

На постанову може бути подана апеляційна скарга протягом десяти днів з дня отримання сторонами її копії виготовленої в повному обсязі до Вінницького адміністративного апеляційного суду через Кам'янець-Подільський міськрайонний суд.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку на подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя