Справа № 521/4517/13-ц
Провадження №2/521/2688/14
16.09.2014
16 вересня 2014 року Малиновський районний суд м. Одеси в складі:
головуючого судді - Бобуйок І.А.,
при секретарі - Зубковій Д.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Одесі цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2, ОСОБА_3 про знесення самовільної будови та за позовом третьої особи з самостійними вимогами - Інспекція державного архітектурно-будівельного контролю в Одеській області до ОСОБА_2, ОСОБА_3 про знесення самовільної будови, -
Позивач звернувся до Малиновського районного суду м. Одеси з позовом до ОСОБА_2, ОСОБА_3 про знесення самовільної будови. В обґрунтування позову ОСОБА_1 посилається на те, що відповідачі самовільно без отримання відповідних дозволів на будівні роботи здійснили будівництво на земельній ділянки, якій ОСОБА_1 є співвласником, за адресою: АДРЕСА_1. Таким чином порушують права позивача.
Також третьою особою, яка заявляє самостійні Інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю в Одеській області було подано позов до ОСОБА_2, ОСОБА_3 про знесення самовільної будови. В обґрунтування позову Інспекція державного архітектурно-будівельного контролю в Одеській області посилається на такі обставини.
Інспекцією Державного архітектурно-будівельного контролю в Одеській області було проведено перевірку відповідності збудованих об'єктів нерухомості проектній документації вимогам державних стандартів, будівельних норм і правил на території земельної ділянки, розташованої за адресою: АДРЕСА_1.
За результатами перевірки було встановлено, що на території земельної ділянки, розташованої за адресою: АДРЕСА_1, ОСОБА_2 було реконструйовано житловий будинок та здійснюється будівництво прибудови літ «а1» без отримання дозволу на проведенні будівельних робіт, що підтверджується технічним паспортом КП «ОМБТІ та РОН» від 18.02.2000 р.
17.10.2011р. Інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю в Одеській області було видано припис щодо надання правовстановлюючих та дозвільних документів на здійснення будівельних робіт та було заборонено проводити будь-які будівельні роботи та привести об'єкт у первісний стан.
Також, Інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю в Одеській області було складено акти від 17.10.2011 р. та 09.11.2011 р. перевірки дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності.
Проте, документів, які підтверджують правомірність користування земельною ділянкою за вказаною адресою та дозвільних документів на проведення будівельних відповідачем по справі не надано та не було приведено об'єкт у первісний стан, відповідно до технічного паспорту будівлі.
Будь-які документи, які підтверджують право користування земельною ділянкою, на якій здійснено самовільне будівництво відсутні.
У зв'язку з тим, що реконструкція житлового будинку та будівництво прибудови літ «а1» за адресою: АДРЕСА_1, було здійснено взагалі без розробки проекту їхнього будівництва, проведення перебудови зазначених самовільно збудованих об'єктів є неможливим.
У разі якщо особа в установлений строк добровільно не виконала вимоги, встановлені у приписі, інспекція державного архітектурно- будівельного контролю подає позов до суду про знесення самочинно збудованого об'єкта та компенсацію витрат, пов'язаних з таким знесенням.
За рішенням суду самочинно збудований об'єкт підлягає знесенню з компенсацією витрат, пов'язаних із знесенням об'єкта, за рахунок особи, яка здійснила (здійснює) таке самочинне будівництво.
Представник позивача в судове засідання не з'явився, про місце, день та час розгляду справи повідомлявся належним чином, надав суду заяву в якій позов підтримав, просив його задовольнити.
Представник третьої сторони в судове засідання не з'явився, про місце, день та час розгляду справи повідомлявся належним чином, надав суду заяву в якій позов підтримав, просив його задовольнити.
Відповідач ОСОБА_2 та відповідач ОСОБА_3 в судове засідання не з'явились, сповіщались про дату, час та місце розгляду справи належним чином та своєчасно, причини неявки суду не повідомили.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2, ОСОБА_3 про знесення самовільної будови та позов третьої особи з самостійними вимогами - Інспекція державного архітектурно-будівельного контролю в Одеській області до ОСОБА_2, ОСОБА_3 про знесення самовільної будови - підлягають задоволенню з наступних підстав.
Відповідач ОСОБА_2 та відповідач ОСОБА_3 самовільно без отримання відповідних дозволів на будівні роботи здійснили будівництво на земельній ділянки, якій ОСОБА_1 є співвласником, за адресою: АДРЕСА_1. Таким чином порушують права позивача.
Також третьою особою, яка заявляє самостійні Інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю в Одеській області було подано позов до ОСОБА_2, ОСОБА_3 про знесення самовільної будови. В обґрунтування позову Інспекція державного архітектурно-будівельного контролю в Одеській області посилається на такі обставини.
Інспекцією Державного архітектурно-будівельного контролю в Одеській області було проведено перевірку відповідності збудованих об'єктів нерухомості проектній документації вимогам державних стандартів, будівельних норм і правил на території земельної ділянки, розташована: за адресою: АДРЕСА_1.
За результатами перевірки було встановлено, що на території земельної ділянки, розташованої за адресою: АДРЕСА_1, ОСОБА_2 було реконструйовано житловий будинок та здійснюється будівництво прибудови літ «а1» без отримання дозволу на проведенні будівельних робіт, що підтверджується технічним паспортом КП «ОМБТІ та РОН» від 18.02.2000 р.
17.10.2011р. Інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю в Одеській області було видано припис щодо надання правовстановлюючих та дозвільних документів на здійснення будівельних робіт та було заборонено проводити будь-які будівельні роботи та привести об'єкт у первісний стан.
Також, Інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю в Одеській області було складено акти від 17.10.2011р. та 09.11.2011р. перевірки дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності.
Проте, документів, які підтверджують правомірність користування земельною ділянкою за вказаною адресою та дозвільних документів на проведення будівельних відповідачем по справі не надано та не було приведено об'єкт у первісний стан, відповідно до технічного паспорту будівлі.
Відповідно до п. 5 ст. 26 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» проектування та будівництво об'єктів здійснюється власниками або користувачами земельних ділянок у такому порядку: отримання замовником або проектувальником вихідних даних; розроблення проектної документації та проведення у випадках, передбачених статтею 31 цього Закону, її експертизи; затвердження проектної документації; виконання підготовчих та будівельних робіт; прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів; реєстрація права власності на об'єкт містобудування.
Відповідно до ст. 34 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» замовник має право виконувати будівельні роботи після:
- направлення замовником повідомлення про початок виконання будівельних робіт Державній архітектурно-будівельній інспекції або її територіальному органу (далі - інспекції державного архітектурно- будівельного контролю) за місцезнаходженням об'єкта будівництва - щодо об'єктів, будівництво яких здійснюється на підставі будівельного паспорта, які не потребують реєстрації декларації про початок виконання будівельних робіт або отримання дозволу на виконання будівельних робіт згідно з переліком об'єктів будівництва, затвердженим Кабінетом Міністрів України. Форма повідомлення про початок виконання будівельних робіт та порядок його подання визначаються Кабінетом Міністрів України;
- реєстрації відповідною інспекцією державного архітектурно- будівельного контролю декларації про початок виконання будівельних робіт - щодо об'єктів будівництва, що належать до І - III категорій складності;
- видачі замовнику відповідною інспекцією державного архітектурно- будівельного контролю дозволу на виконання будівельних робіт - щодо об'єктів будівництва, що належать до IV і V категорій складності.
Згідно зі ст. 5 Закону України «Про основи містобудування», при здійсненні містобудівної діяльності повинні бути забезпечені:
- розробка містобудівної документації, проектів конкретних об'єктів згідно з вихідними даними на проектування, з дотриманням державних стандартів, норм і правил, регіональних і місцевих правил забудови; розміщення і будівництво об'єктів відповідно до затверджених у встановленому порядку містобудівної документації та проектів цих об'єктів.
Статтею 9 Закону України «Про архітектурну діяльність» передбачено, що будівництво (реконструкція) об'єкту здійснюється відповідно до затвердженої проектної документації, державних стандартів, норм і правил, місцевих правил забудови населених пунктів.
Крім того, постановою Кабінету Міністрів України від 30.09.2009 р. № 1104 затверджений Порядок надання дозволу на виконання будівельних робіт (далі - Порядок). П. 1 Порядку передбачає що дозвіл на виконання будівельних робіт - документ, що засвідчує право замовника та підрядника на виконання підготовчих (якщо підготовчі роботи не виконані раніше відповідно до дозволу на виконання підготовчих робіт) і будівельних робіт з нового будівництва, реконструкції, реставрації, капітального ремонту, підключення об'єкта будівництва до інженерних мереж та споруд.
Відповідно до п. 19 Порядку виконання будівельних робіт на об'єктах без дозволу на виконання будівельних робіт або його перереєстрації, а також виконання не зазначених у дозволі будівельних робіт або без належно затвердженого проекту вважається самовільним будівництвом і тягне за собою відповідальність згідно із законом.
Відповідно до ст. 125 ЗК України право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.
Виходячи з положень ст. 126 ЗК України право власності на земельну ділянку посвідчується державним актом, цивільно-правовою угодою, свідоцтвом про право на спадщину.
Право постійного користування земельною ділянкою посвідчується державним актом на право постійного користування земельною ділянкою.
Право оренди земельної ділянки посвідчується договором оренди землі, зареєстрованим відповідно до закону.
Проте будь-які документи, які підтверджують право користування земельною ділянкою, на якій здійснено самовільне будівництво відсутні.
Частиною 1 ст. 376 ЦК України встановлено, що житловий будинок, будівля, споруда, інше нерухоме майно вважаються самочинним будівництвом, якщо вони збудовані або будуються на земельній ділянці, що не була відведена для цієї мети, або без належного дозволу чи належно затвердженого проекту, або з істотними порушеннями будівельних норм і правил.
Відповідно до ч. 7 ст. 376 ЦК України у разі істотного відхилення від проекту, що суперечить суспільним інтересам або порушує права інших осіб, істотного порушення будівельних норм і правил суд за позовом відповідного органу державної влади або органу місцевого самоврядування може постановити рішення, яким зобов'язати особу, яка здійснила (здійснює) будівництво, провести відповідну перебудову.
У зв'язку з тим, що реконструкція житлового будинку та будівництво прибудови літ «а1» за адресою: АДРЕСА_1, було здійснено взагалі без розробки проекту їхнього будівництва проведення перебудови зазначених самовільно збудованих об'єктів є неможливим.
Такий випадок врегульовано п. 7 ч. 2 ст. 376 ЦПК України, відповідно до якого якщо проведення такої перебудови є неможливим або особа, яка здійснила (здійснює) будівництво, відмовляється від її проведення, таке нерухоме майно за рішенням суду має бути перебудоване шляхом знесення за рахунок особи, яка здійснила (здійснює) будівництво. Особа, яка здійснила (здійснює) самочинне будівництво, зобов'язана відшкодувати витрати, пов'язані з приведенням земельної ділянки до попереднього стану.
Відповідно до ст. 38 Закону у разі виявлення факту самочинного будівництва об'єкта, перебудова якого з метою усунення істотного відхилення від проекту або усунення порушень законних прав та інтересів інших осіб, істотного порушення будівельних норм є неможливою, посадова особа відповідної інспекції державного архітектурно-будівельного контролю видає особі, яка здійснила (здійснює) таке будівництво, припис про усунення порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, державних будівельних норм, стандартів і правил з визначенням строку для добровільного виконання припису.
У разі якщо особа в установлений строк добровільно не виконала вимоги, встановлені у приписі, інспекція державного архітектурно- будівельного контролю подає позов до суду про знесення самочинно збудованого об'єкта та компенсацію витрат, пов'язаних з таким знесенням.
За рішенням суду самочинно збудований об'єкт підлягає знесенню з компенсацією витрат, пов'язаних із знесенням об'єкта, за рахунок особи, яка здійснила (здійснює) таке самочинне будівництво.
Статтею 28 Закону України «Про архітектурну діяльність» встановлено, що власники та користувачі об'єктів архітектури зобов'язані отримувати в установленому законодавством порядку дозвіл на виконання робіт, пов'язаних із реконструкцією, реставрацією чи капітальним ремонтом об'єкта архітектури.
Постановою Кабінету міністрів України від 13.04.2011р. №461 затверджені «Питання прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів» відповідно до яких, на закінчених будівництвом об'єктах повинні бути виконані всі передбачені проектною документацією згідно із державними.
Також, на підставі клопотання позивача про призначення судової експертизи було винесено ухвалу від 03.12.2013 р., у якій клопотання ОСОБА_1 було задоволено та призначено судову будівельно-технічну експертизу.
На підставі ухвали від 03.12.2013 р. Одеським науково-дослідницьким інститутом судових експертиз був складений висновок експерта № 1980 від 21.07.2014 р. у якому було викладено наступне.
З положеннями діючої нормативно-технічної документації, встановлено, що самовільно зведена ОСОБА_2 та ОСОБА_3 прибудова під літ «а1» з надбудовою другого та мансардного поверхів за адресою: АДРЕСА_1, не відповідає вимогам нормативно-правових актів в галузі будівництва у відношенні будинку під літ К» по наступним нормам: п. 3.10 ДБН В. 2.2-15-2005: при розміщені нового будівництва в існуючій забудові чи реконструкції будинків слід забезпечити дотримання вимог чинних нормативних документів щодо інсоляції, природного освітлення і захисту від шуму для навколишніх будинків. Ця умова є обов'язковою і в разі зміни габаритів існуючого будинку; п.3.25 ДБН 360-92: для догляду за будівлями і здійснення їх поточного ремонту відстань до межі сусідньої ділянки від найбільш виступаючої конструкції стіни слід приймати не менше 1,0 м. При цьому повинно бути забезпечене влаштування необхідних інженерно-технічних заходів, які пріпятствій стоку атмосферних опадів з покрівель та карнизів будівель на теріторію суміжних ділянок; додаток 3.1 ДБН 360-92: по протипожежному розриву між будівлями ІІІ ступеня вогнестійкості.
Також, враховуючи об'ємно-планувальні рішення самовільної реконструкції, виконаної співвласниками, ОСОБА_2 та ОСОБА_3, усунути виявлені порушення ДБН України можливо тільки шляхом знесення самовільної прибудови літ «а1», з надбудовою другого та мансардного поверхів та приведення лінійних розмірів будов на ділянці відповідно до технічної інвентаризації від 24.11.2011 р.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 5, Закону України «Про основи містобудування», ст.ст. 9, 28 Закону України «Про архітектурну діяльність», ст.ст. 26, 34, 38 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», ст.ст. 125, 126 ЗК України, п.1 порядоку надання дозволу на виконання будівельних робіт затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.09.2009 р. № 1104, Постановою Кабінету міністрів України від 13.04.2011р. №461, ст. 376 Цивільного кодексу України, ст.ст. 10, 11, 60, 209, 212-215 ЦПК України, суд -
Позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2, ОСОБА_3 про знесення самовільної будови - задовольнити.
Зобов'язати ОСОБА_2, ОСОБА_3 знести за власний рахунок самовільно збудовану прибудову літ «а1», з надбудовою другого та мансардного поверхів та приведення лінійних розмірів будов на ділянці відповідно до технічної інвентаризації від 24.11.2011 р. за адресою: АДРЕСА_1.
Позов третьої особи з самостійними вимогами - Інспекція державного архітектурно-будівельного контролю в Одеській області до ОСОБА_2, ОСОБА_3 про знесення самовільної будови - задовольнити.
Зобов'язати ОСОБА_2, ОСОБА_3 знести за власний рахунок самовільно реконструйований будинок та самовільно збудовану прибудову літ «а1», з надбудовою другого та мансардного поверхів та приведення лінійних розмірів будов на ділянці відповідно до технічного паспорту КП «ОМБТІ та РОН» за адресою: АДРЕСА_1.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів з дня його проголошення. Особи які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
С У Д Д Я: І.А. Бобуйок