Справа № 194/1193/14-а
Провадження № 2-а/194/116/14
21 серпня 2014 року Тернівський міський суд Дніпропетровської області в складі:
головуючого судді Ковальчук В.О.,
при секретарі Антонюк Т.С.,
розглянувши у відкритому судовому засідання у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Тернівка Дніпропетровської області, про визнання дії Управління Пенсійного фонду України в м. Тернівка Дніпропетровської області щодо визнання дій неправомірними та зобов'язання відповідача вчинити певні дії,-
20 червня 2014 року ОСОБА_1 звернулась до суду з зазначеним позовом, зазначивши в ньому, що з 17 березня 2011 року було призначено пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу", але продовжувала працювати на посаді державного службовця до 02 грудня 2013 року.
Також, ОСОБА_1 зазначила, що 03 грудня 2013 року з метою перерахунку пенсії подала до Управління Пенсійного фонду України в м.Тернівка Дніпропетровської області довідки № 4230/01-13 від 02 грудня 2013 року про складові заробітної плати (посадовий оклад, надбавку за ранг або кваліфікаційні класи) та № 4231/01-13 від 02 грудня 2013 року про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи).
Окрім того, ОСОБА_1 зазначила, що відповідно до записів в трудовій книжці вона перебувала на державній службі з 19 лютого 1991 року, тобто на день призначення пенсії - 17 березня 2011 року , стаж її роботи на державній службі складав більше 20 років, а тому розмір пенсії на 17 березня 2011 рік складав 90% заробітної плати.
Статтею 37 Закону України "Про державну службу" від 16 грудня 1993 року № 3723-ХП в редакції, що діяла на момент призначення пенсії за віком, тобто на 17.03.2011 рік, передбачено, що пенсія держслужбовцям призначається у розмірі 80% сум їх заробітної плати, на яку нараховуються страхові внески, а особам, які на момент звернення про призначення пенсії не є держслужбовцями, - у розмірі 80% заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90% заробітної плати.
Разом з тим, ОСОБА_1 зазначила, що відповідно до вищезазначених довідок, на дату звільнення - 02 грудня 2013 року, її посадовий оклад складав 1218,00 грн., надбавка за ранг - 100,00 грн., надбавка за вислугу років на дату звільнення 395,40 грн. (1218,00 + 100,00) х 30% =395,40 грн., середній розмір премії за період з 01.12.2011 року по 30.11.2013 рік - 1348,74 грн., середній розмір надбавки за високі досягнення у праці за період з 01.12.2011 року по 30.11.2013 рік - 734,08 грн.
Таким чином, середній заробіток для обчислення розміру пенсії становить 3796,22 грн. (1218,00 + 100,00 + 395,40 + 1348,74 грн. + 734,08).
Однак, відповідно до ст.37 Закону України "Про державну службу" діючої на момент її звільнення з роботи, тобто на 02 грудня 2013 року, та на момент звернення за перерахунком пенсії, передбачено, що пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Разом з тим, ОСОБА_1 зазначила, що на підставі її заяви від 03 грудня 2013 року та наданих документів відповідачем був зроблений перерахунок пенсії за віком відповідно до Закону України "Про державну службу", а тому розмір пенсії на даний час складає 3036,98 грн. на момент її звільнення з роботи, тобто на 02.12.2013 року,а саме: 3796,22 грн.
Не погодившись з даним розрахунком пенсії, а саме застосування 80% замість 90%, ОСОБА_1 03.04.2014 року звернулася до відповідача з заявою про добровільне донарахування та виплату пенсії у розмірі 90% заробітної плати, оскільки на момент призначення пенсії, був передбачений саме такий відсоток.
Однак, листом відповідача № О-9/05/12 від 07.04.2014 року було відмовлено в здійсненні перерахунку пенсійної виплати з посиланням на ст.37 Закону України "Про державну службу", діючої на момент її звільнення з роботи - 02.12.2013 року.
Також, ОСОБА_1 зазначила, що при перерахунку пенсії державним службовцям має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, а тому внесені Законом № -3668VІ зміни до статті 37 Закону № 3723-ХІІ щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії державним службовцям у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії державних службовців, є положення статті 37-1 Закону № 3723-ХІІ, які змін у зв'язку із прийняттям Закону № 3668-VІ не зазнали.
Крім того, згідно зі статтею 22 Конституції України закріплені нею права і свободи не є вичерпними, гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законодавчих актів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Враховуючи викладене, керуючись ст. ст. 8, 22, 58, Конституції України, ст.ст. 6, 18, 19, 99, 104 - 106 Кодексу адміністративного судочинства України, ст.66 Закону України "Про пенсійне забезпечення", ст.37 Закону України "Про державну службу", ст.37 Закону України "Про державну службу" від 16 грудня 1993 року № 3723-ХП в редакції станом на 17.03.2011 р., рішенням Конституційного Суду України від 09.02.1999 року №1-рп99, просить суд:
1.Визнати дії Управління Пенсійного Фонду України в м. Тернівка Дніпропетровської області щодо відмови ОСОБА_1 в перерахунку пенсії з урахуванням 90 відсотків суми її заробітної плати - протиправними з дати перерахунку мені пенсії - з 03.12.2013 року.
2.Зобов'язати Управління Пенсійного Фонду України в м. Тернівка Дніпропетровської області провести ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії державного службовця з урахуванням 90 відсотків суми моєї заробітної плати, зазначеної у довідках № 4230/01-13 від 02.12.2013 р. та № 4231/01-13 від 02.12.2013 р., з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням фактично отриманих виплат починаючи з 03.12.2013 року.
3.Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 судові витрати.
4.Розглядати адміністративний позов в порядку скороченого провадження.
В судове засідання позивач ОСОБА_1 не прибула та подала заяву з проханням провести судове засідання в її відсутності.
Окрім того, ОСОБА_1 зазначила, що 5 травня 2011 року її призначена пенсія в розмірі 1866,879 гривень, 24 січня 2014 року перерахована в розмірі 3036,976 гривень, а повинна бути в розмірі 3416,598 гривень.
Представник відповідача Рижкова А.О. подала в суд заперечення проти пред'явленого позову, зазначивши в них, що з 17 березня 2013 року ОСОБА_1 перебуває на обліку в управлінні та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу", та що після виходу на пенсію ОСОБА_1 продовжувала працювати на посаді державного службовця до 2 грудня 2013 року.
Разом з тим, Рижкова А.О. зазначила, що з 3 грудня 2013 року ОСОБА_1 перераховано пенсію за віком відповідно до ст.37 Закону України "Про державну службу"
в редакції діючої на час перерахунку пенсії, в розмірі 80% суми заробітної плати, з якої виплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Також, Рижкова А.О. зазначила, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року №865 розмір виплат що включається в заробіток для обчислення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу" визначається за вибором особи що звертається для нарахування пенсії за останні 24 календарні місяці роботи, або за будь які 60 місяців роботи підряд перед зверненням на пенсію незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі. Середньомісячна сума зазначених виплат за 24 або 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми виплат за 24 місяці роботи підряд перед зверненням за пенсією чи за 60 календарних місяців підряд. Посадовий оклад, надбавка за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років при призначенні пенсії враховуються в розмірах, що виплачуються на день звільнення з роботи, що дає право на відповідний вид роботи.
Окрім того, Рижкова А.О. зазначила, що для перерахунку пенсії ОСОБА_1 надані довідки про заробітну плату з урахуванням вимог постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року №865.
Також, Рижкова Н.І. зазначила, що оскільки діючим законодавством не передбачено іншого визначення ніж 80 % суми заробітної плати, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на день звернення за перерахунком пенсії, то управління вважає, що ОСОБА_1 проведено перерахунок пенсії державного службовця відповідно до норм Закону України "Про державну службу" (3796,22 грн.х80%), а тому в задоволенні позову просила відмовити.
У відповідності до ч.4 ст. 122 КАС України, суд вважає можливим розглянути справу за відсутності сторін в порядку письмового провадження.
Суд, вивчивши матеріали справи вважає за необхідне позов задовольнити з огляду на наступні обставини.
Спірні відносини регулюються Законами України "Про державну службу", "Про пенсійне забезпечення".
З наданих суду письмових доказів вбачається, що відповідно до зазначених законів з 17 березня 2011 року ОСОБА_1 почала отримувати пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу", але продовжила працювати на посаді державного службовця до 2 грудня 2013 року, та отримуючи зазначену пенсію, нарахування та виплату якої здійснює відповідач (а.с.9-10).
Відповідно до ст.37 Закону України "Про державну службу" від 16 грудня 1993 року № 3723-ХП в редакції, що діяла на момент призначення пенсії за віком, тобто на 17 березня 2011 року, передбачено, що пенсія держслужбовцям призначається у розмірі 80% сум їх заробітної плати, на яку нараховуються страхові внески, а особам, які на момент звернення про призначення пенсії не є держслужбовцями, - у розмірі 80% заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90% заробітної плати.
Відповідно до записів в трудовій книжці ОСОБА_1 перебувала на державній службі з 19 лютого 1991 року, тобто на день призначення пенсії - 17 березня 2011 року , стаж її роботи на державній службі складав більше 20 років, а тому розмір пенсії на 17 березня 2011 рік складав 90% заробітної плати відповідно до розрахунку: 2074,31000х90%=1866,879 гривень.
Відповідно до ст.37 Закону України "Про державну службу" діючої на момент її звільнення з роботи, тобто на 02 грудня 2013 року, та на момент звернення за перерахунком пенсії, передбачено, що пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Відповідно до записів в трудовій книжці та листа Пенсійного Фонду України Управління Пенсійного Фонду України в м.Тернівка Дніпропетровської області, станом на 2 грудня 2013 року в ОСОБА_1 загальний страховий стаж складав 40 років 1 місяць 1 день в тому числі стаж на державній службі 22 роки 9 місяців 15 днів (а.с.9-10,14-15).
В зв'язку з цим, пенсія на час перерахунку відповідачем визначена відповідно до розрахунку:3796,22000х80%=3036,976 гривень, а не в більшому розмірі з розрахунку 90% суми заробітної плати.
За таких обставин суд приходить до висновку, що право позивача на отримання допомоги та підвищення до пенсії порушене, а тому є підстави для задоволення позовних вимог, виходячи з наступних підстав.
Суд, вважає, що при перерахунку пенсії державним службовцям має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, а тому внесені Законом № -3668VІ зміни до статті 37 Закону № 3723-ХІІ щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії державним службовцям у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії державних службовців, є положення статті 37-1 Закону № 3723-ХІІ, які змін у зв'язку із прийняттям Закону № 3668-VІ не зазнали.
Крім того, згідно зі статтею 22 Конституції України закріплені нею права і свободи не є вичерпними, гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законодавчих актів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Відповідно до ч. 1 ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалено на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України.
Тому суддя, вважає за необхідне стягнути з Державного бюджету України на користь позивача понесені по справі судові витрати у розмірі 73 грн. 08 коп.
Керуючись ст.ст.11,17,18,71,99,122 ч.4,162,163 КАС України, на підставі ст.66 Закону України "Про пенсійне забезпечення", ст.37 Закону України "Про державну службу" від 16 грудня 1993 року № 3723-ХП в редакції станом на 17 березня 2011 року, суд -
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Тернівка Дніпропетровської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати дії Управління Пенсійного Фонду України в м. Тернівка Дніпропетровської області щодо відмови ОСОБА_1 в перерахунку пенсії з урахуванням 90 відсотків суми заробітної плати - протиправними з дати перерахунку їй пенсії - з 03 грудня 2013 року.
Зобов'язати Управління Пенсійного Фонду України в м. Тернівка Дніпропетровської області провести ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії державного службовця з урахуванням 90 відсотків суми заробітної плати, зазначеної у довідках № 4230/01-13 від 02.12.2013 р. та № 4231/01-13 від 02.12.2013 р., з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням фактично отриманих виплат починаючи з 03 грудня 2013 року.
Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1) в рахунок відшкодування витрат по оплаті судового збору суму в розмірі 73 (сімдесят три) грн. 08 коп.
Постанова може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Тернівський міський суд шляхом подачі апеляційної скарги у десятиденний строк з дня отримання її копії з одночасним надсиланням копії апеляційної скарги особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя: В.О.Ковальчук