Постанова від 27.08.2014 по справі 806/3033/14

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 серпня 2014 року Житомир справа № 806/3033/14

категорія 5.1.1

Житомирський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Лавренчук О.В., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі Житомирської області, Реєстраційної служби Овруцького районного управління юстиції Житомирської області, треті особи: Овруцький районний центр зайнятості, Реєстраційна служба Головного управління юстиції у Житомирській області про визнання недійсним запис, визнання недійсною та скасування державної реєстрації як особи-підприємця, зобов'язання зняти з обліку,-

встановив:

ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом, в якому просить:

- визнати недійсним запис про проведення державної реєстрації її як фізичної особи-підприємця;

- визнати державну реєстрацію фізичної особи-підприємцем недійсною з моменту реєстрації та скасувати таку реєстрацію в Реєстраційній службі Овруцького районного управління юстиції;

- зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі зняти позивача з обліку як особи-підприємця.

В обґрунтуванні позову зазначає, що ніколи не реєструвалась фізичною особою - підприємцем, а про даний статус їй стало відомо з інформаційної довідки Управління пенсійного фонду України в Овруцькому районі Житомирської області.

Позивач надала заяву про розгляд справи в порядку письмового провадження. Позовні вимоги підтримує в повному обсязі.

Представники відповідачів та реєстраційної служба Головного управління юстиції у Житомирській області до суду надали заяви про розгляд справи в порядку письмового провадження.

У відповідності до ч.6 ст. 128 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Розглянувши матеріали адміністративної справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню за таких підстав.

Судом встановлено, що на день звернення до суду позивач перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Овруцькому районі Житомирської області (далі - УПФУ в Овруцькому районі) як пенсіонер.

Позивач зазначає, що нещодавно їй стало відомо про те, що являється фізичною особою - підприємцем, а тому з неї буде відраховуватись частина пенсії, окрім того, Овруцький районний центр зайнятості звернувся до суду із позовом про поверненню допомоги по безробіттю, яку ОСОБА_1 отримувала, перебуваючи на обліку, як безробітна (за надання неправдивих відомостей про те, що незареєстрована як приватний підприємець) (а.с.7).

Однак, позивач стверджує, що жодних дій, пов'язаних із реєстрацією підприємницької діяльності вона не здійснювала, до органів державної реєстрації з метою отримання статусу фізичної особи-підприємця не зверталась, жодних документів не надавала.

Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_1 зверталась із заявою до УПФУ в Овруцькому районі та отримала відповідь від 24.02.2014 року № 1737/03, з якої вбачається, що відповідно до довідки з ЄДРПОУ вона є підприємцем та відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" їй не проводиться доплата за проживання в зоні гарантованого добровільного відселення (а.с. 13).

05 березня 2014 року Головним управлінням Пенсійного фонду України в Житомирській області було надано відповідь на лист Реєстраційної служби головного управління юстиції у Житомирській області з якого вбачається, що відповідно до книги реєстрації фізичних осіб - підприємців в органах Пенсійного фонду України та електронної бази даних АРМ ОССВ ОСОБА_1, як платник податків перебуває на обліку в УПФУ в Овруцькому районі з 10.09.2001 року (а.с. 11).

Аналогічна позиція викладена в листі Реєстраційної служби головного управління юстиції у Житомирській області від 11.03.2014 року № 17/8/38/44-17/44, адресованому позивачу (а.с.12).

Разом з тим, Постановою КМ України від 25.05.1998, № 740 затверджено Положення "Про порядок державної реєстрації суб'єктів підприємницької діяльності" ( далі - Положення, в редакції, що діяла на момент виникнення спірних правовідносин), а саме: реєстрації позивача фізичною особою-підприємцем), за приписами якого Фізична особа (заявник), яка має намір провадити підприємницьку діяльність без створення юридичної особи, подає до органу державної реєстрації реєстраційну картку за зразком згідно з додатком 2 до цього Положення, яка є одночасно заявою про державну реєстрацію суб'єкта підприємницької діяльності, дві фотокартки, довідку (чи її копію) про включення до Державного реєстру фізичних осіб - платників податків та інших обов'язкових платежів і документ, що підтверджує внесення плати за державну реєстрацію, а також пред'являє документ, що посвідчує особу.

Частиною 10 зазначеного Положення встановлено, що реєстраційна картка суб'єкта підприємницької діяльності заповнюється особисто заявником. Орган державної реєстрації надає заявникові у разі потреби безоплатну допомогу в заповненні реєстраційної картки, перевіряє відповідність наведених у ній відомостей поданим документам. Оформлений оригінал реєстраційної картки зберігається в органі державної реєстрації. Орган державної реєстрації після перевірки наведених у реєстраційній картці відомостей та комплектності пакета документів формує реєстраційну справу суб'єкта підприємницької діяльності і фіксує дату надходження документів у журналі обліку реєстраційних справ та письмово повідомляє про це заявника шляхом видачі (надіслання) довідки, яка підписується представником органу державної реєстрації, відповідальним за прийняття документів, і засвідчується штампом цього органу. Орган державної реєстрації несе відповідальність за комплектність та зберігання реєстраційної справи. За наявності всіх документів, зазначених у цьому Положенні, орган державної реєстрації зобов'язаний протягом не більше п'яти робочих днів з дня їх надходження внести дані реєстраційної картки до Реєстру суб'єктів підприємницької діяльності (автоматизованої системи збирання, накопичення, обробки та оперативного надання інформації про суб'єкти підприємницької діяльності) та видати свідоцтво про державну реєстрацію встановленого зразка з проставленим ідентифікаційним кодом юридичної особи (додаток 3 до цього Положення), який надається органу державної реєстрації органом державної статистики, або з ідентифікаційним номером фізичної особи - платника податків та інших обов'язкових платежів (додаток 4 до цього Положення).

За приписами ст. 71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову. Суб'єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі. У разі невиконання цього обов'язку суд витребовує названі документи та матеріали. Якщо особа, яка бере участь у справі, без поважних причин не надасть докази на пропозицію суду для підтвердження обставин, на які вона посилається, суд вирішує справу на основі наявних доказів.

Для повного об'єктивного та всебічного розгляду справи судом витребовувались у Реєстраційної служби Овруцького районного управління юстиції Житомирської області, копії документів, на підставі яких було здійснено реєстрацію ОСОБА_1 як фізичної особи-підприємця та матеріали реєстраційної справи для огляду в судовому засіданні.

Однак, вимогу суду виконано не було.

Постановою Пенсійного фонду від 03.06.1999 року № 4-6 затверджено Інструкцію про порядок обчислення і сплати підприємствами, установами, організаціями та громадянами збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, інших платежів, а також обліку їх надходження до Пенсійного фонду України" (далі - Інструкція в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин). У відповідності до пп. 4.1.7. п..4.1 Інструкції, платники збору, зазначені в підпунктах 2.1.1 (фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності, які використовують працю найманих працівників) та 2.1.3 (фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності, які не використовують працю найманих працівників) п. 2.1 цієї Інструкції, для реєстрації в органах Пенсійного фонду подають:

- заяву за формою згідно з додатком 1;

- завірені копії таких документів:

- свідоцтва про державну реєстрацію суб'єкта підприємницької діяльності;

- довідки про присвоєння ідентифікаційного номера з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків та інших обов'язкових платежів;

- угоди про наймання на роботу фізичної особи (для платників, які використовують працю найманих працівників).

Підпунктом 4.1.8. п. 4.1 Інструкції На основі документів, визначених у підпунктах 4.1.6, 4.1.7 пункту 4.1 цієї Інструкції, проводяться відповідні записи в журналах обліку, а одержані документи підшиваються до справи, на якій проставляється реєстраційний номер платника збору.

Однак, на письмову вимогу суду Управлінням Пенсійного фонду України в Овруцькому районі Житомирської області не було надано документів, на підставі яких ОСОБА_1 було взято на облік в органах Пенсійного фонду.

У письмових запереченнях, наданих Реєстраційною службою Овруцького районного управління юстиції Житомирської області зазначено, що згідно списків інвентаризації суб'єктів господарювання, який було отримано від Пенсійного фонду України, фізична особа - підприємець - ОСОБА_1 була зазначена, як суб'єкт господарювання, який не включено до ЄДР.

Однак, на вимогу суду зазначені списки інвентаризації надано не було.

Отже, представниками відповідачів не надано документального підтвердження правомірності твердження, що позивач особисто, як того вимагає законодавство, реєструвалась фізичною особою-підприємцем.

Як вбачається з матеріалів справи, 14.03.2014 року ОСОБА_1 звернулась до слідчого відділення Овруцького РВ УМВС України в Житомирській області із заявою та 15.03.2014 року отримала повідомлення про початок досудового розслідування (а.с.8).

Відповідно до довідки від 07 липня 2014 року, виданої Слідчим слідчого відділення Овруцького РВ УМВС України в Житомирській області, письмових документів, які б вказували на те, що позивач являється фізичною особою-підприємцем під час досудового розслідування не виявлено. В Овруцькому РЦЗ як платник внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття не перебувала, трудові договори з найманими працівниками не реєструвала, будь-які кошти від ЦРЗ як фізична особа-підприємець не отримувала. На обліку в Овруцькій ОДПІ як фізична особа - підприємець не перебуває та не перебувала (а.с. 90).

Частиною 2 Положення визначено, що державна реєстрація суб'єктів підприємницької діяльності проводиться у виконавчому комітеті міської, районної у місті ради або в районній, районній міст Києва і Севастополя державній адміністрації (далі - органи державної реєстрації) за місцезнаходженням або місцем проживання суб'єкта, якщо інше не передбачено законом.

Як вбачається з відповіді Трудового архіву КП "Древлянське" Овруцької районної ради від 08.08.2014 року № 341, в журналах реєстрації та скасування суб'єктів підприємницької діяльності за період із 24.11.1994 року по 30.06.2004 року особа - підприємець ОСОБА_1 не значиться (а.с. 80).

З урахуванням викладеного, та зважаючи на бездіяльність відповідачів у наданні доказів щодо правомірності своїх дій та рішень, а також зважаючи на не підтвердженість факту реєстрації ОСОБА_1 фізичною особою - підприємцем, суд приходить до висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Керуючись статтями 158-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

постановив:

Позов задовольнити.

Визнати недійсним запис про проведення державної реєстрації ОСОБА_1 ( РНОКПП НОМЕР_1) як фізичної особи - підприємця.

Визнати недійсною та скасувати державну реєстрацію ОСОБА_1 ( РНОКПП НОМЕР_1) як фізичної особи - підприємця в Реєстраційній службі Овруцького районного управління юстиції Житомирської області.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі Житомирської області зняти ОСОБА_1 ( РНОКПП НОМЕР_1) з обліку як фізичну особу - підприємця.

Постанова суду першої інстанції, якщо інше не встановлено Кодексом адміністративного судочинства України, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано.

Апеляційна скарга подається до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя О.В. Лавренчук

Повний текст постанови виготовлено: 01 вересня 2014 р.