18 серпня 2014 року Житомир справа № 806/3620/14
категорія 10.1
Житомирський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Лавренчук О.В., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Новограді-Волинському та Новоград-Волинському районі Житомирської області, Головного управління державного казначейства України у Житомирській області про визнання протиправною відмову, зобов'язання звільнити від сплати збору та стягнення 2582,96 грн.,-
встановив:
ОСОБА_1 звернулась до Житомирського окружного адміністративного суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в м. Новограді-Волинському та Новоград-Волинському районі Житомирської області, Головного управління державного казначейства України у Житомирській області, в якому просить визнати протиправною відмову Управління Пенсійного фонду України в м. Новограді-Волинському та Новоград-Волинському районі Житомирської області звільнити ОСОБА_1 від сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з подальшим поверненням помилково сплачених коштів, стягнутих за договором купівлі-продажу житлового будинку по АДРЕСА_1 від 09.07.2014 року, в сумі 2582 грн 96 коп. та стягнути сплачений збір на обов'язкове державне пенсійне страхування в сумі 2582, 96 грн та понесенні, позивачем, судові витрати через Головне управління державного казначейства України у Житомирській області. Позивач, в обґрунтування своїх вимог зазначила, що під час укладання договору купівлі-продажу будинку АДРЕСА_1 нею був сплачений збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, ставка якого становить 1% від суми договору купівлі-продажу, що в даному випадку дорівнює 2582, 96 грн. Позивач звернулась до Управління Пенсійного фонду України в м. Новограді-Волинському та Новоград-Волинському районі Житомирської області з письмовою заявою про повернення безпідставно сплачених коштів в розмірі 2582, 96 грн. з тих підстав, що житло було придбане нею вперше. Однак, відповідач безпідставно відмовив у поверненні вказаних коштів, через те, що кошти зараховуються не на розрахункові рахунки Пенсійного фонду України в м. Новограді-Волинському та Новоград-Волинському районі Житомирської області.
Позивач до суду не прибув, надіслав заяву, у якій позовні вимоги підтримав повністю і просив справу розглядати за його відсутності.
Представник Управління Пенсійного фонду України в м. Новограді-Волинському та Новоград-Волинському районі Житомирської області до суду не прибув, просить розглядати справу в порядку письмового провадження. В наданих письмових запереченнях обґрунтовує правомірність прийнятого рішення.
Представник Головного управління Державної казначейської служби України в Житомирській області до суду не прибув. У письмових запереченнях позов не визнав та пояснив, що їхніми діями не порушено жодних прав, свобод чи охоронюваних законом інтересів позивача, тому просив в задоволенні позову відмовити.
Суд вважає за можливе розглянути справу у письмовому провадженні, відповідно до частини 6 статті 128 КАС України.
Встановлено, що на підставі договору купівлі-продажу житлового будинку від 09 липня 2014 року, посвідченого приватним нотаріусом ОСОБА_2, ОСОБА_1 придбала у власність житловий будинок АДРЕСА_1.
Зазначений договір купівлі-продажу квартири зареєстрований в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності, що підтверджується витягом від 09 липня 2014 року № 24045029.
Під час укладення договору купівлі-продажу квартири, позивачем був сплачений збір на обов'язкове державне пенсійне страхування у розмірі 1 % її вартості, що становить 2582, 96 грн. Вважаючи, що збір на обов'язкове державне пенсійне страхування сплачений помилково, позивач звернулась до Управління Пенсійного фонду України в м. Новограді-Волинському та Новоград-Волинському районі Житомирської області із заявою про повернення помилково сплачених коштів.
Листом від 28 липня 2014 року № 3145/06 Управління Пенсійного фонду України в м. Новограді-Волинському та Новоград-Волинському районі Житомирської області відмовило ОСОБА_1 у поверненні коштів, в зв'язку з ненадходженням коштів на рахунки відповідача.
Згідно з частиною 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до пункту 9 статті 1 Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" від 26 червня 1997 року № 400/97-ВР (далі - Закон № 400/97-ВР), платниками збору з операцій купівлі-продажу нерухомого майна є підприємства, установи та організації незалежно від форм власності та фізичні особи, які придбавають нерухоме майно, за винятком державних підприємств, установ, організацій, що придбавають нерухоме майно за рахунок бюджетних коштів, установ та організацій іноземних держав, що користуються імунітетами і привілеями згідно із законами та міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, а також громадян, які придбавають житло і перебувають у черзі на одержання житла або придбавають житло вперше.
Згідно з пунктом 15-1 Порядку сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03 листопада 1998 року № 1740, збір на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна сплачується підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності та фізичними особами, які придбавають нерухоме майно, у розмірі 1 відсотка від вартості нерухомого майна, зазначеної в договорі купівлі-продажу такого майна, за винятком державних підприємств, установ і організацій, що придбавають нерухоме майно за рахунок бюджетних коштів, установ та організацій іноземних держав, що користуються імунітетами і привілеями згідно із законами та міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, а також громадян, які придбавають житло і перебувають у черзі на одержання житла або придбавають житло вперше.
При цьому важливою обставиною для правильного вирішення питання про необхідність сплати фізичною особою збору на обов'язкове державне пенсійне страхування від вартості нерухомого майна, зазначеної в договорі купівлі-продажу такого майна, є встановлення факту придбання особою житла вперше.
Як вбачається з довідки № 120 від 22 липня 2014 року, інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна, єдиним зареєстрованим за позивачем на праві власності об'єктом нерухомості є житловий будинок АДРЕСА_1, придбана за договором купівлі-продажу від 09 липня 2014 року.
За правилами частини 2 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Натомість Управлінням не надано суду доказів придбання позивачем житла не вперше.
За таких обставин, суд дійшов висновку, що позивачем дійсно 09 липня 2014 року вперше придбано нерухоме майно (житловий будинок) по вищевказаній адресі за договором купівлі-продажу, і при його нотаріальному посвідченні безпідставно сплатив збір на обов'язкове державне пенсійне страхування з операції купівлі-продажу нерухомого майна в розмірі 1% від його вартості в сумі 2582, 96 грн., який підлягає поверненню позивачу, оскільки ОСОБА_1 не є платником зазначеного збору.
З огляду на викладене, суд вважає протиправною відмову Управління Пенсійного фонду України в м.Новограді-Волинському та Новоград-Волинському районі Житомирської області в поверненні позивачу збору на обов'язкове державне пенсійне страхування в сумі 2582, 96 грн., сплаченого при укладенні договору купівлі-продажу житлового будинку АДРЕСА_1, а позовні вимоги у цій частині - обґрунтованими.
Щодо вимог позивача про стягнення суми надмірно сплаченого збору на обов'язкове державне пенсійне страхування у розмірі 2582, 96 грн. суд зазначає наступне.
Відповідно до частини 3 статті 3 Закону № 400/97-ВР, платники збору, визначені пунктами 5 - 7, 9 і 10 статті 1 цього Закону, збір на обов'язкове державне пенсійне страхування сплачують до Державного бюджету України у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. Ці кошти в установленому порядку зараховуються до державного бюджету і використовуються згідно із законом про Державний бюджет України.
Згідно із пунктом 5 Порядку повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 03 вересня 2013 року № 787, повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету податків, зборів (обов'язкових платежів) та інших доходів бюджетів здійснюється за поданням органів, що контролюють справляння надходжень бюджету. Подання подається до органу Казначейства за формою, передбаченою нормативно-правовими актами з питань повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету коштів, або в довільній формі на офіційному бланку установи за підписом керівника установи (його заступника відповідно до компетенції), скріпленим гербовою печаткою (у разі наявності) або печаткою із найменуванням та ідентифікаційним кодом установи, з обов'язковим зазначенням такої інформації: обґрунтування необхідності повернення коштів з бюджету, найменування платника (суб'єкта господарювання), код за ЄДРПОУ (для юридичної особи) або прізвище, ім'я, по батькові фізичної особи, реєстраційний номер облікової картки платника податків (ідентифікаційний номер) або серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання в установленому порядку відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та мають відмітку у паспорті), сума платежу, що підлягає поверненню, дата та номер документа на переказ, який підтверджує перерахування коштів до відповідного бюджету.
Відповідно до пункту 7.2 Порядку ведення органами Пенсійного фонду України обліку надходження сум єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та інших платежів, затвердженою постановою Пенсійного фонду України від 27 вересня 2010 року № 21-2 , яким установлено механізм здійснення органами Пенсійного фонду України обліку надходження сум збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, суми помилково сплачених платежів зараховуються в рахунок майбутніх платежів або повертаються платникам на підставі заяви.
З врахуванням викладеного, вимога про стягнення з Головного управління Державної казначейської служби України у Житомирській області на користь позивача сплаченого збору на обов'язкове державне пенсійне страхування у розмірі 2582, 96 грн. є безпідставною, оскільки для проведення такого стягнення необхідно дотриматися встановленої процедури, що позивачем зроблено не було.
Відповідно до частини 2 статті 11 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, і не може виходити за межі позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять.
Суд вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог та захистити порушене право позивача саме шляхом зобов'язання Управління Пенсійного фонду України в м.Новограді-Волинському та Новоград-Волинському районі Житомирської області звернутися з поданням, передбаченим пунктом 5 Порядку повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 03 вересня 2013 року N 787, до Головного управління державної казначейської служби України у Житомирській області про повернення ОСОБА_1 помилково сплаченого збору на обов'язкове державне пенсійне страхування за договором купівлі-продажу житлового будинку в сумі 2582, 96 грн.
Разом з тим, такою, що не підлягає задоволенню, суд вважає вимогу про звільнення ОСОБА_1 від сплати збору, оскільки таке визнання здійснюється спеціально уповноваженим на те органом, суд такими повноваженнями не наділений.
Керуючись ст. ст. 86, 94, 128, 158-163, 254 КАС України, суд -,
постановив:
Позов задовольнити частково.
Визнати протиправною відмову Управління Пенсійного фонду України в м. Новограді-Волинському та Новоград-Волинському районі Житомирської області щодо повернення ОСОБА_1 безпідставно сплаченого збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операції купівлі-продажу житлового будинку АДРЕСА_1 в розмірі 2582, 96 грн.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м. Новограді-Волинському та Новоград-Волинському районі Житомирської області звернутися з поданням, передбаченим пунктом 5 Порядку повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 03 вересня 2013 року № 787, до Головного управління державної казначейської служби України у Житомирській області про повернення ОСОБА_1 помилково сплаченого збору на обов'язкове державне пенсійне страхування за договором купівлі-продажу житлового будинку від 09 липня 2014 року в сумі 2582, 96 грн.
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Відшкодувати з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 182, 70 грн. сплаченого судового збору.
Постанова суду першої інстанції, якщо інше не встановлено Кодексом адміністративного судочинства України, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано.
Апеляційна скарга подається до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя О.В. Лавренчук