Постанова від 16.09.2014 по справі 813/4631/14

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 вересня 2014 року № 813/4631/14

15 год. 08 хв. зал судових засідань № 8

Львівський окружний адміністративний суд у складі:

головуючої судді Братичак У.В.,

секретар судового засідання Петрик Р.І.,

за участю:

прокурора Бойко Н.І.,

представник відповідача не з'явився,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові адміністративну справу за позовом Кам'янка-Бузького району Львівської області до Кам'янка-Бузької міської ради про зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

На розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Кам'янка-Бузького району Львівської області до Кам'янка-Бузької міської ради, в якому з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог від 02.09.2014 р. № 17-04-19/5014 просить зобов'язати відповідача вирішити питання про внесення змін в рішення XXXXV сесії VI скликання Кам'янка-Бузької міської ради № 11 від 14.02.2014 року «Про міський бюджет на 2014 рік» та привести у відповідність до вимог чинного законодавства «Положення про преміювання працівників апарату Кам'янка-Бузької міської ради, надання надбавок за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи і матеріальної допомоги на оздоровлення та допомоги на вирішення соціально-побутових умов», затвердженого рішенням сесії Кам'янка-Бузької міської ради № 7 від 14.02.2014 року.

Позивач в обґрунтування позовних вимог покликається на те, що прокуратурою Кам'янка-Бузького району проведено перевірку в порядку нагляду за дотриманням і застосуванням законів та встановлено, що сесією Кам'янка-Бузької міської ради прийнято рішення № 11 від 14.02.2014 року «Про міський бюджет на 2014 рік», згідно якого всупереч п. 4 ст. 77 Бюджетного кодексу України міською радою при незабезпеченості фондом оплати праці дошкільних установ, у загальному фонді затверджено виплати необов'язкового характеру працівникам апарату Кам'янка-Бузької міської ради на загальну суму 659 тис. грн.

Далі, продовжує позивач, що відповідачем на утримання дошкільних установ не спрямовано жодних коштів, в той же час як видатки на утримання апарату управління до контрольної цифри 335,6 тис. грн. збільшено на 1123 тис. грн. Зазначив, що у зв'язку із цим, відповідачем прийнято рішення № 7 від 14.02.2014 р. «Про затвердження Положення преміювання працівників апарату Кам'янка-Бузької міської ради», що суперечить вимогам чинного законодавства.

Позивач вважає рішення № 11 від 14.02.2014 року незаконним, безпідставним та таким, що суперечить вимогам Бюджетного кодексу України, Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" а тому просить зобов'язати відповідача внести в нього зміни шляхом приведення у відповідність до вимог законодавства рішення № 7 від 14.02.2014 р.

Відповідач подав до суду заперечення проти позову від 04.09.2014 р. № 890/02-20. Заперечення мотивує тим, що міська рада не вийшла за межі вимог Постанови КМ України № 268 надавши право міському голові визначати розміри премій і надбавок, а за собою залишила право прийняття рішень про виплату визначених премій і надбавок. Просив у задоволенні позову відмовити.

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримала повністю з підстав, викладених у позовній заяві, просить позов задовольнити.

Відповідач явку уповноваженого представника в судове засідання не забезпечив, хоча належним чином повідомлявся про час, дату та місце судового розгляду, про що свідчить повідомлення про вручення поштового відправлення.

Заслухавши пояснення представника позивача, перевіривши матеріали справи та дослідивши їх у судовому засіданні, судом встановлено наступне.

14 лютого 2014 року 45-тою сесією 6 скликання Кам'янка-Бузької міської ради прийнято рішення № 11 від 14.02.2014 року «Про міський бюджет на 2014 рік».

На підставі вказаного рішення, міською радою затверджено «Положення про преміювання працівників апарату Кам'янка-Бузької міської ради, надання надбавок за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи і матеріальної допомоги на оздоровлення та допомоги на вирішення соціально-побутових умов», затвердженого рішенням сесії Кам'янка-Бузької міської ради № 7 від 14.02.2014 року.

Прокуратурою Кам'янка-Бузького району на підставі постанови №29 від 06.05.2014 р. (а.с.8) проведено перевірку в порядку нагляду за дотриманням і застосуванням законів та встановлено, що прийнявши рішення № 11 від 14.02.2014 р., Кам'янка-Бузька міська рада вийшла за межі наданих законом повноважень та порушила вимоги п. 3 ст. 77 Бюджетного кодексу України, ст. 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", Постанови Кабінету міністрів України «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, суддів та інших органів» № 268 від 09.03.2006 року.

За таких обставин, 16 травня 2014 р. за № 17-03-11/301вих-14 прокурор Кам'янка-Бузького району вніс подання на розгляд сесії Кам'янка-Бузької міської ради з вимогою:

- привести у відповідність до норм бюджетного законодавства рішення № 11 від 14.02.2014 року шляхом внесення до нього відповідних змін в частині повного забезпечення в першочерговому порядку потребу у коштах на оплату праці працівників бюджетних установ, зокрема, дошкільних навчальних закладів;

- привести у відповідність до вимог чинного законодавства «Положення про преміювання працівників апарату Кам'янка-Бузької міської ради, надання надбавок за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи і матеріальної допомоги на оздоровлення та допомоги на вирішення соціально-побутових умов», затвердженого рішенням сесії Кам'янка-Бузької міської ради № 7 від 14.02.2014 року.

Листом міської голови О.Омелян від 10 червня 2014 р. № 539/02-20 поінформовано прокуратуру Кам'янка-Бузького району про те, що рішенням Кам'янка-Бузької міської ради від 03.06.2014 р. № 2 було відхилене подання прокуратури Кам'янка-Бузького району від 16.05.2014 р.

Керуючись вимогами ч. 5 ст. 23 Закону України «Про прокуратуру», прокурор звернувся з позовом до суду.

Вирішуючи спір по суті, суд зазначає наступне.

Відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з ст.ст.10, 25 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21.05.1997 280/97-ВР, сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами. Сільські, селищні, міські ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до їх відання.

Статтею 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21.05.1997 280/97-ВР установлено, що рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.

Згідно з п. 23 ст. 26 цього ж Закону, виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються такі питання: затвердження місцевого бюджету, внесення змін до нього; затвердження звіту про виконання відповідного бюджету.

У листі управління фінансів Кам'янка-Бузької районної державної адміністрації від 14.04.2014 р. № 272 зазначено, що проведеною перевіркою (експертизою) рішення Кам'янка-Бузької міської ради № 7 від 14.02.2014 р. установлено, що всупереч п. 4 ст. 77 Бюджетного кодексу України, Кам'янка-Бузькою міською радою при незабезпеченості фондом оплати праці дошкільних установ, у загальному фонді затверджено виплати необов'язкового характеру працівникам апарату Кам'янка-Бузької міської ради на загальну суму 659 тис. грн.

Разом з тим, відповідно до п. 4 ст. 77 Бюджетного кодексу України від 08.07.2010 № 2456-VI (зі змінами та доповненнями), Верховна Рада Автономної Республіки Крим, обласні, міські, районні, селищні, сільські ради при затвердженні відповідних бюджетів враховують у першочерговому порядку потребу в коштах на оплату праці працівників бюджетних установ відповідно до встановлених законодавством України умов оплати праці та розміру мінімальної заробітної плати; на проведення розрахунків за електричну та теплову енергію, водопостачання, водовідведення, природний газ та послуги зв'язку, які споживаються бюджетними установами. Ліміти споживання енергоносіїв у натуральних показниках для кожної бюджетної установи встановлюються виходячи з обсягів відповідних бюджетних асигнувань.

У п. 28 Постанови КМ України «Про затвердження Порядку складання, розгляду, затвердження та основних вимог до виконання кошторисів бюджетних установ» від 28 лютого 2002 р. N 228 зазначено, що розпорядники свої витрати приводять у відповідність з бюджетними асигнуваннями та іншими показниками, що доведені лімітними довідками. Для цього чисельність працівників установи, що пропонується до затвердження за штатним розписом, повинна бути приведена у відповідність з визначеним фондом оплати праці, а інші витрати - у відповідність з іншими встановленими асигнуваннями таким чином, щоб забезпечити виконання покладених на установу функцій.

Відповідно до ст.51 Бюджетного кодексу України, керівники бюджетних установ утримують чисельність працівників, військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та здійснюють фактичні видатки на заробітну плату (грошове забезпечення), включаючи видатки на премії та інші види заохочень чи винагород, матеріальну допомогу, лише в межах фонду заробітної плати (грошового забезпечення), затвердженого для бюджетних установ у кошторисах.

Також встановлено, що відповідачем на утримання дошкільних установ не спрямовано жодних коштів, в той же час як видатки на утримання апарату управління до контрольної цифри 335,6 тис. грн. збільшено на 1123 тис. грн.

Рішенням сесії Кам'янка-Бузької міської ради № 7 від 14.02.2014 року затверджено «Положення про преміювання працівників апарату Кам'янка-Бузької міської ради, надання надбавок за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи і матеріальної допомоги на оздоровлення та допомоги на вирішення соціально-побутових умов», з порушенням вимог чинного законодавства, з огляду на таке.

Відповідно до п. 6 Постанови КМ України від 09.03.2006 № 268 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів», преміювання сільських, селищних і міських голів, голів районних і районних у містах рад, їх заступників, встановлення їм надбавок, надання матеріальної допомоги здійснюється у порядку та розмірі, установлених цією постановою, у межах затверджених видатків на оплату праці. Рішення про зазначені виплати приймається відповідною радою.

В той же час, перевіркою встановлено, що в порушення вищезгаданої постанови КМ України № 268, преміювання міського голови Кам'янка-Бузької міської ради та його заступника за січень 2014 р., лютий 2014 р. було здійснено на підставі розпоряджень міського голови № 8 від 27.01.2014 р., № 14 від 25.02.2014 р.

Вказані вище розпорядження були затверджені сесію Кам'янка-Бузької міської ради 28.02.2014 р. та 25.03.2014 р. Однак, фактично преміювання міського голови було здійснено на підставі розпорядження міського голови, що суперечить вимогам Постанови КМ України від 09.03.2006 р. № 268.

Таким чином, Кам'янка-Бузькою міською радою при прийнятті оскаржуваного рішення № 11 від 14 лютого 2014 р. не враховано вимоги вищезазначених норм закону, відтак не дотримано положень ч. 3 ст. 2 КАС України, відповідно до якої, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до ч. 3 ст. 2 та ст. 11 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого суб'єкти владних повноважень зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Таким чином, враховуючи вищезазначені норми законодавства та встановлені фактичні обставини справи, суд вважає, що вимоги Прокуратури Кам'янка-Бузького району є обґрунтованими, тому у відповідності до вимог ч. 1 ст. 162 КАС України, адміністративний позов підлягає задоволенню.

З урахуванням положень ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати з відповідача не стягуються.

Керуючись ст.ст. 7-14, 69-71, 159, 160-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України суд, -

ПОСТАНОВИВ:

1. Адміністративний позов задовольнити повністю.

2. Зобов'язати відповідача вирішити питання про внесення змін в рішення XXXXV сесії VI скликання Кам'янка-Бузької міської ради № 11 від 14.02.2014 року «Про міський бюджет на 2014 рік» та привести у відповідність до вимог чинного законодавства «Положення про преміювання працівників апарату Кам'янка-Бузької міської ради, надання надбавок за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи і матеріальної допомоги на оздоровлення та допомоги на вирішення соціально-побутових умов», затвердженого рішенням сесії Кам'янка-Бузької міської ради № 7 від 14.02.2014 року.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Львівського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її проголошення. В разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Постанова набирає законної сили в строк та в порядку, передбаченому ст. 254 КАС України.

Повний текст постанови складений та підписаний 19.09.2014 року.

Суддя Братичак У.В.