29 серпня 2014 р. Справа № 804/9695/14
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Серьогіної О.В.
при секретарі судового засіданняБурцевої Я.Е.
за участю:
представника позивача Борисенка А.О., Передерій О.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпропетровську адміністративну справу за адміністративним позовом Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області до Комунального підприємства Дніпропетровської обласної ради «Аульський водовід» про застосування заходів реагування,-
Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області звернулось до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Комунального підприємства Дніпропетровської обласної ради «Аульський водовід», в якому просить:
- застосувати заходи реагування у вигляді повного зупинення експлуатації будівлі насосної станції 3-го підйому Комунального підприємства Дніпропетровської обласної ради «Аульський водовід» за адресою: Дніпропетровська обл., м. Дніпродзержинськ, 3-й Баглійський провулок, 18б, до повного усунення порушень;
- покласти на Комунальне підприємство Дніпропетровської обласної ради «Аульський водовід» обов'язок утриматись від вчинення будь-яких дій пов'язаних з експлуатацією будівлі насосної станції 3-го підйому за адресою: Дніпропетровська обл., м. Дніпродзержинськ, 3-й Баглійський провулок, 18б, до повного усунення порушень.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що внаслідок недоотримання вимог пожежної безпеки створена загроза життю та здоров'ю працівників відповідача.
Представники відповідача проти задоволення позову заперечували та просили суд відмовити в задоволенні позову у зв'язку з його необґрунтованістю. Також звернули увагу суду на те, що відповідачем укладено Договір по монтажу і пусконалагоджування системи автоматичної пожежної сигналізації та оповіщення людей про пожежу та систему автоматичного пожежогасіння на об'єкті та укладено Договір на постійне та обов'язкове обслуговування державною аварійно-рятувальною службою об'єктів відповідача. Підприємством проведено підготовку керівного складу об'єктової системи цивільного захисту на обласних курсах цивільної оборони. Відповідач є стратегічним підприємством та відповідно до ст. 6 Закону України «Про питну воду та питне водопостачання» забороняється відключення об'єктів питного водопостачання та водовідведення від системи енерго-, газо-, теплопостачання як об'єктів життєзабезпечення і стратегічного значення.
Розглянувши матеріали справи та доводи позовної заяви, суд встановив наступні обставини та відповідні їм правовідносини.
Статтею 1 Закону України від 05.04.2007року № 877-V «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» визначено, що державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, прийнятного рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища; заходи державного нагляду (контролю) - планові та позапланові заходи, які здійснюються шляхом проведення перевірок, ревізій, оглядів, обстежень та інших дій;
У відповідності з ч. 5 ст. 4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» повне або часткове зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг допускається за постановою адміністративного суду, ухваленою за результатами розгляду позову органу державного нагляду (контролю) щодо застосування заходів реагування. Вжиття інших заходів реагування, передбачених законом, допускається за вмотивованим письмовим рішенням керівника органу державного нагляду (контролю) чи його заступника, а у випадках, передбачених законом, - із наступним підтвердженням обґрунтованості вжиття таких заходів адміністративним судом. Застосовані адміністративним судом заходи реагування за позовом органу державного нагляду (контролю), а також вжиті органом державного нагляду (контролю) заходи, обґрунтованість яких підтверджена адміністративним судом, скасовуються адміністративним судом у порядку, встановленому процесуальним законом.
Пунктами 2, 3 ч. 2 ст. 18 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що окружним адміністративним судам підсудні адміністративні справи про застосування у випадках, передбачених законом, заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю), якщо вони можуть бути застосовані виключно за судовим рішенням;щодо підтвердження обґрунтованості вжиття суб'єктами владних повноважень заходів реагування під час здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.
Згідно з ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
У відповідності з Положенням про Державну службу України з надзвичайних ситуацій, затвердженому Указом Президента України від 16.01.2013, № 20/201 Державна служба України з надзвичайних ситуацій (ДСНС України) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра оборони України (далі - Міністр). ДСНС України входить до системи органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної політики у сферах цивільного захисту, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій та запобігання їх виникненню, ліквідації надзвичайних ситуацій, рятувальної справи, гасіння пожеж, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб, профілактики травматизму невиробничого характеру, а також гідрометеорологічної діяльності.
Згідно з п. 3 вказаного Положення основними завданнями ДСНС України є: реалізація державної політики у сферах цивільного захисту, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій та запобігання їх виникненню, ліквідації надзвичайних ситуацій, рятувальної справи, гасіння пожеж, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб, профілактики травматизму невиробничого характеру, а також гідрометеорологічної діяльності; здійснення державного нагляду (контролю) за додержанням та виконанням вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки, цивільного захисту, за діяльністю аварійно-рятувальних служб; внесення на розгляд Міністрові пропозицій щодо формування державної політики у відповідній сфері; реалізація в межах своєї компетенції державної політики у сфері волонтерської діяльності.
Відповідно до п. 6 вказаного Положення ДСНС України здійснює свої повноваження безпосередньо та через територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, районах, районах у містах, містах обласного, республіканського (Автономної Республіки Крим) значення, а також міжрегіональні (повноваження яких поширюються на кілька адміністративно-територіальних одиниць) територіальні органи (у разі їх створення).
Положенням про Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області № 3 від 04.02.2013 року встановлено, що Головне управління відповідно до покладених на нього завдань на відповідній території, зокрема, здійснює безпосередньо та через підпорядковані підрозділи нагляд (контроль) за додержанням і виконанням вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки та цивільного захисту місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами і організаціями усіх форм власності, іншими суб'єктами господарювання, а також громадянами України, іноземцями та особами без громадянства. Головне управління є юридичною особою публічного права, має самостійний баланс, рахунки в установах Державної казначейської служби України, печатку із зображенням Державного Герба України і своїм найменуванням.
Пунктом 1, 2 статті 68 Кодексу цивільного захисту України від 02.10.2012, № 5403-VI встановлено, що посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, у разі порушення вимог законодавства з питань техногенної та пожежної безпеки, у тому числі невиконання їх законних вимог, зобов'язані застосовувати санкції, визначені законом. У разі встановлення порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоров'ю людей, посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, звертаються до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень, випуску та реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту у порядку, встановленому законом.
Статтею 70 Кодексу цивільного захисту України від 02.10.2012, № 5403-VI встановлено, що підставою для звернення центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів є: недотримання вимог пожежної безпеки, визначених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами, стандартами, нормами і правилами; порушення вимог пожежної безпеки, передбачених стандартами, нормами і правилами, під час будівництва приміщень, будівель та споруд виробничого призначення; випуск і реалізація вибухопожежонебезпечної продукції та продукції протипожежного призначення з відхиленням від стандартів чи технічних умов або без даних щодо відповідності такої продукції вимогам пожежної безпеки; нездійснення заходів щодо захисту персоналу від шкідливого впливу ймовірних надзвичайних ситуацій; відсутність на виробництвах, на яких застосовуються небезпечні речовини, паспортів (формулярів) на обладнання та апаратуру або систем із забезпечення їх безперебійної (безаварійної) роботи; невідповідність кількості засобів індивідуального захисту органів дихання від небезпечних хімічних речовин нормам забезпечення ними працівників суб'єкта господарювання, їх непридатність або відсутність; порушення правил поводження з небезпечними речовинами; відсутність або непридатність до використання засобів індивідуального захисту в осіб, які здійснюють обслуговування потенційно небезпечних об'єктів або об'єктів підвищеної небезпеки, а також в осіб, участь яких у ліквідації наслідків надзвичайної ситуації передбачена планом локалізації і ліквідації наслідків аварій; відсутність на об'єкті підвищеної небезпеки диспетчерської служби або її неготовність до виконання покладених на неї завдань, у тому числі через відсутність відповідних документів, приладів, обладнання або засобів індивідуального захисту; неготовність до використання за призначенням аварійно-рятувальної техніки, засобів цивільного захисту, а також обладнання, призначеного для забезпечення безпеки суб'єктів господарювання; проведення робіт з будівництва будинків та споруд, розміщення інших небезпечних об'єктів, інженерних і транспортних комунікацій, які порушують встановлений законодавством з питань техногенної безпеки порядок їх проведення або проведення яких створює загрозу безпеці населення, суб'єктам господарювання, обладнанню та майну, що в них перебувають.
Судом встановлено, що посадовою особою позивача було проведено позапланову перевірку території та будівлі насосної станції 3-го підйому Комунального підприємства Дніпропетровської обласної ради «Аульський водовід» з питань додержання (виконання) вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки, цивільного захисту, контролю за діяльності аварійно-рятувальних служб, за результатами якої було складено Акт від 02.07.2014 року № 125 та винесено Припис № 38 про усунення порушень вимог законодавства у сферах пожежної, техногенної безпеки, цивільного захисту від 24.02.2014 року.
У вказаному Приписі зазначено, що з метою усунення недоліків, які виявлені під час здійснення перевірки додержання та виконання вимог законодавства у сферах пожежної, техногенної безпеки, цивільного захисту відповідно до Кодексу цивільного захисту України Комунальному підприємству Дніпропетровської обласної ради «Аульський водовід», пропонується вжиті такі заходи, зокрема:
- приміщення насосної станції обладнати системою пожежної сигналізації;
- відділення масляних вимикачів насосної станції обладнати системами пожежної сигналізації та автоматичного пожежогасіння;
- подати та зареєструвати декларацію відповідності матеріально-технічної бази суб'єкта господарювання вимогам законодавства з питань пожежної безпеки;
- підприємство обладнати локальною системою раннього виявлення загрози НС та оповіщення персоналу і населення, що проживає в зоні можливого ураження;
- розробити проектну документацію на систему раннього виявлення загрози НС та оповіщення персоналу і населення, що проживає в зоні можливого ураження та узгодити ії з уповноваженими підрозділом ДСНС;
- укласти угоду на постійне та обов'язкове обслуговування з державною аварійно-рятувальною службою;
- провести підготовку керівного складу об'єктової системи цивільного захисту на обласних курсах цивільної оборони.
Як вбачається з матеріалів справи, 15.07.2014 року між КП ДОР «Аульський водовід» (замовник) та ТОВ «Холдинг «Пожежна безпека та НС» (виконавець) укладено Договір № 321/0407-14, предметом якого є виконання виконавцем робіт з монтажу і пусконалагоджування системи автоматичної пожежної сигналізації та оповіщення людей про пожежу та системи автоматичного порошкового пожежогасіння на об'єктів будівля насосної станції 3-го підйому замовника.
01.08.2014 року між Дніпропетровським воєнізованим гірничорятувальним загоном та між КП ДОР «Аульський водовід» було укладено Договір № 37 предметом якого є організація та здійснення структурним підрозділом Аварійно-рятувальної служби аварійно-рятувального обслуговування об'єкта з метою своєчасного реагування та виконання аварійно-рятувальних робіт при виникнення на об'єкті надзвичайної ситуації, а також профілактичної роботи із запобігання (профілактики) виникненню надзвичайних ситуації техногенного та природного характерів, спрямованої на поліпшення техногенної безпеки об'єктів (територій) та підвищення рівня підготовленості об'єкта до рятування людей та ліквідації надзвичайних ситуацій.
Також, на КП ДОР «Аульський водовід» встановлено багатоканальний сигналізатор ДОЗОР-С-З-Хлор, який призначений для: безперервного автоматичного контролю до вибухонебезпечних концентрацій горючих газів і парів і їх сукупності, виміру вмісту аміаку, діоксиду азоту, діоксиду сірки, діоксиду вуглецю, кисню, оксиду азоту, оксиду вуглецю, сірководня і хлору (далі по тексту - гази) в повітрі приміщень і на відкритих просторах; контролю граничного верхнього рівня і температури світлих нафтопродуктів, нафти, води і інших рідких середовищ в різного роду резервуарах, ємкостях, контейнерах і т.п.; видачі світловій і звуковій сигналізації і комутації зовнішніх електричних ланцюгів досягши наступних встановлених значень концентрації газів; видачі сигналу комутації зовнішніх електричних ланцюгів при відключенні живлення сигналізатора; виміру вхідного сигналу постійного струму і напруги.
Крім того, генеральним директором КП ДОР «Аульський водовід» затверджено план локалізації та ліквідації аварійних ситуації і аварій, пов'язаних з хлором (ГІЛАС), на насосній станції третього підйому, який узгоджений з заступником начальника Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Дніпропетровській області Шевченко О.В. Даним планом поетапно визначено порядок дій при ліквідації аварійних ситуацій та розроблено схему оповіщень посадових осіб і установ при виникненні аварії на хлораторних.
Наказом № 355 генерального директора КП ДОР «Аульський водовід» від 18.11.2013 року затверджено Інструкцію з охорони праці № 95 на робочому місці оператора хлораторних установок насосної станції 3-го підняття. Згідно п. 5.1. вищезазначеної Інструкції у випадку виникнення аварійної ситуації: раптова поява хлору - повідомити про аварійну ситуацію персонал, майстра насосної станції, диспетчера та начальника цеху, надягнути протигаз. При наявності хлору в приміщенні хлораторної (витік хлору) спрацьовує газоналізатор, вмикається витяжна вентиляція і звукова сирена. При значній концентрації хлору в приміщенні, оператор повинен діяти згідно плану ліквідації аварії. Оператор хлораторних установок в протигазах включають водяну завісу і вентиляційну установку. Майстре насосної станції, виставляє оцеплення для запобігання допуску людей і транспортних засобів в зону аварії. Оператори хлораторних установок з'ясовують причину аварії і згідно ПЛАС приступають до ліквідації.
Також, Кушнеров Я.П.- генеральний директор КП ДОР «Аульський водовід» та Бондаренко А.А. - головний інженер КП ДОР «Аульський водовід» пройшли навчання з 23.06.2014 року по 04.07.2014 року щодо перевірки знань у сфері цивільного захисту та безпеки життєдіяльності Дніпропетровської області, що підтверджується посвідченнями про функціональне навчання (підвищення кваліфікації цільового призначення) у сфері цивільного захисту, які видані Державною службою з надзвичайних ситуацій НОМЕР_1 та НОМЕР_2.
Статтею 2 Закону України «Про питну воду та питне водопостачання» від 10.01.2002 року № 2918-III визначено, що дія цього Закону поширюється на всі суб'єкти господарювання, що виробляють питну воду, забезпечують міста, інші населені пункти, окремо розташовані об'єкти питною водою шляхом централізованого питного водопостачання або за допомогою пунктів розливу води (в тому числі пересувних), застосування установок (пристроїв), інших засобів нецентралізованого водопостачання, а також на органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування, що здійснюють регулювання, нагляд і контроль за якістю питної води, станом джерел та систем питного водопостачання, а також споживачів питної води.
Положенням ст. 6 вищезазначеного Закону передбачено, що державна політика у сфері питної води та питного водопостачання будується на принципах, зокрема, заборони відключення об'єктів питного водопостачання та водовідведення від системи енерго-, газо-, теплопостачання як об'єктів життєзабезпечення і стратегічного значення.
Зважаючи на те, що КП ДОР «Аульський водовід» є стратегічним об'єктом, а зупинення підприємства призведе до припинення водопостачання мешканців м. Дніпропетровська, м. Дніпродзержинська, м. Верхньодніпровська, м. Новомосковська та прилеглих населених пунктів та з огляду на те, що підприємство обладнано автоматичною системою раннього виявлення загрози надзвичайної ситуації, що оповіщає персонал про аварійну ситуацію, а розроблені заходи активної та пасивної безпеки на підприємстві виключають можливість загрози здоров'ю та життю людей, суд приходить до висновку, що позовні вимоги є необґрунтованими та задоволенню не підлягають.
Відповідно до п. 2 ст. 88 КАС України якщо у строк, встановлений судом, судові витрати не будуть сплачені, витрати розподіляються між сторонами відповідно до судового рішення у справі, якщо оплату судових витрат було відстрочено до ухвалення судового рішення у справі.
Керуючись ст. 158-163, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Адміністративний позов Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області до Комунального підприємства Дніпропетровської обласної ради «Аульський водовід» про застосування заходів реагування - залишити без задоволення.
Стягнути з Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області (49089, м. Дніпропетровськ, вул. Короленка, 4, код ЄДРПОУ 38598371) на користь Державного бюджету України судовий збір в сумі 73,08 грн.
Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги через Дніпропетровський окружний адміністративний суд з одночасним направленням копії апеляційної скарги особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі складення постанови у повному обсязі апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Повний текст постанови складено 03 вересня 2014 року
Суддя О.В. Серьогіна