Постанова від 23.09.2014 по справі 265/5534/14-а

Справа № 265/5534/14-а

Провадження № 2-а/265/625/14

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 вересня 2014 року місто Маріуполь

Суддя Орджонікідзевського районного суду міста Маріуполя Донецької області

Копилової Л.В.,

розглянувши у порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до управління Пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі м.Маріуполя про визнання дій неправомірними та забов'язання здійснити перерахунок та виплату індексації пенсії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_2 звернулася до суду з адміністративним позовом до управління Пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі міста Маріуполя Донецької області (далі -УПФУ) про визнання дій неправомірними та забов'язання здійснити перерахунок та виплату індексації пенсії.

У липні 2014 року вона звернулася з заявою до УПФУ з проханням отримати дані щодо проведення індексації її пенсії і тоді ж отримала відповідь, з якої дізналася про суттєві порушення, допущені відповідачем при проведенні індексації її пенсії, зокрема визначався базовий місяць кожного разу, коли підвищувався розмір мінімальної пенсії для непрацездатних осіб. Згідно відповіді УПФУ їй у листопаді 2006 року індексація за листопад 2006 року не проводилась, так як листопад місяць вважається базовим. За грудень 2006 року та січень 2007 року індексація не проводилась. З листопада 2006 року по липень 2014 року сума індексації відповідачем не нараховувалась.

Просить суд поновити пропущений нею строк звернення до суду з адміністративним позовом, так як про порушення своїх прав вона дізналася в серпні 2014 року, визнати неправомірними дії УПФУ по проведенню індексації її пенсії з 08 січня 2014 року з порушенням Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" та "Порядку проведення індексації грошових доходів населення", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.03р. № 1078, без врахування за базовий місяць листопад 2006 року та індексу споживчих цін за період з листопада 2006 року, зобов'язати відповідача здійснити перерахунок індексації її пенсії з врахуванням фіксованої суми індексації, визначеної виходячи з базового місяця листопада 2006 року та індексу споживчих цін за період з листопада 2006 року відповідно до вимог Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" та "Порядку проведення індексації грошових доходів населення", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.03 р. № 1078, починаючи нарахування та виплату фіксованої суми індексації пенсії з 08 січня 2014 року.

Представник відповідача, Осіпова О.А. надала суду свої заперечення проти позову, вказавши, що позовні вимоги УПФУ не визнає в повному обсязі, посилаючись на те, що ОСОБА_2 перебуває на обліку в управлінні з 28 листопада 2006 року, як отримувач пенсії по вислугі років. З 10.04.2013 року переведена з пенсії за вислугу років на пенсію за віком при повному стажі роботи.

Згідно ч.1 ст.42 Закону України "Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування" пенсії, призначені за цим Законом індексуються відповідно до законодавства про індексацію грошових доходів населення.

Визначення правил обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення закріплено у "Порядку проведення індексації грошових доходів населення", затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року № 1078.

За п.10-1 Порядку обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації пенсій особам, які набули право на її призначення, здійснюється починаючи з місяця, в якому їх призначено.

Таким чином, враховуючи наведений у Порядку приклад, вбачається, що згідно діючого "Порядку проведення індексації грошових доходів населення" місяць підвищення розміру пенсії вважається базовим, незалежно від того, перевищила сума підвищення пенсії суму можливої індексації, чи не перевищила.

Натомість відповідно до абзацу 3 п.5 Порядку було зазначено, що якщо сума збільшення грошових доходів менша ніж сума індексації, нарахованої відповідно до цього Порядку, подальша індексація проводиться за прикладом, наведеним у додатку 4, за яким передбачалось, що в разі, якщо підвищення доходів перевищує сумуіндексації, що повинна бути нарахована у відповідному місяці, даний місяць вважається базовим і індексація в цьому місяці не проводиться, а якщо сума індексації у відповідному місяці більша, ніж сума підвищення грошового доходу, то проводиться подальша індексація та даний місяць не вважається базовим.

Позивачка помилково посилається на зазначені норми Порядку, що втратили чинність з 21 червня 2012 року на підставі Постанови від 13 червня 2012 року № 526 Кабінету Міністрів України "Про внесення змін до Порядку проведення індексаціїї грошових доходів населення".

Враховуючи, що виплата пенсії є щомісячним платежем, позивачка була бути обізнаною у порушенні її прав про неналежну індексацію її пенсії. Доказів порушення Порядку обчислення індексації з боку управління в рамках шестимісячного терміну з дня подачи позову ОСОБА_2 не надано. Просить суд відмовити позивачеві в задоволенні позову в повному обсязі.

Дослідивши матеріали справи у їх сукупності, суд вважає позов таким, що не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що позивачка ОСОБА_2 перебуває на обліку в УПФУ та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Відповідно до ст.ст.1 ч.2,19,48 Конституції України, Україна є суверенна і незалежна,демократична,соціальна,правова держава,органи державної влади та органи місцевого самоврядування,їх посадові особи зобов"язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, кожен має право на достатній життєвий рівень для себе і своєї сімї, що включає достатнє харчування, одяг, житло.

Згідно ч.1 ст.42 Закону України "Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування" пенсії, призначені за цим Законом індексуються відповідно до законодавства про індексацію грошових доходів населення.

Відповідно до статті 2 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" (далі -Закон) індексації підлягають грошові доходи громадян одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема пенсії.

Згідно статті 4 вказаного Закону індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 101 відсотка. Обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться з наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону. Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації зазначений у частині першій цієї статті. Підвищення грошових доходів населення у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін.

Відповідно до ст.6 Закону, у разі виникнення обставин, передбачених статтею 4 цього Закону, у встановленому законом порядку здійснюється перегляд розмірів у тому числі пенсій. Перегляд зазначених у частині першій цієї статті гарантій здійснюється у розмірах, що визначаються як результат добутку розміру доходу, що підлягає індексації в межах прожиткового мінімуму для відповідних соціальних і демографічних груп населення, та величини індексу споживчих цін (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин).

З метою реалізації вказаного закону Кабінетом Міністрів України постановою від 17.03.2003 №1078 затверджений Порядок проведення індексації грошових доходів населення, яким визначені правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення (далі - Порядок).

Згідно пункту 1-1 Порядку підвищення грошових доходів громадян у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, в якому офіційно опубліковано індекс споживчих цін. Індекс споживчих цін обчислюється Держкомстатом і не пізніше 10 числа місяця, що настає за звітним, публікується в офіційних періодичних виданнях. Приклад обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації наведено у додатку №1.

При цьому, обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації пенсій особам, які набули право на її призначення, здійснюється починаючи з місяця, в якому їх призначено ( п.10-1 Порядку).

Пунктом 4 Порядку визначено, що індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення. Пенсії індексуються у межах прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність (з урахуванням надбавок, доплат, підвищень до пенсії, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги на прожиття, державної допомоги та коменсаційних виплат).

Відповідно до абзаців 1 та 2 пункту 5 Порядку у разі підвищення розмірів пенсії, а також при зростанні грошових доходів населення без перегляду їх мінімальних розмірів місяць, в якому відбувається таке підвищення, вважається базовим при обчисленні індексу споживчих цін для проведення індексації. З наступного місяця здійснюється обчислення наростаючим підсумком індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації. В разі коли ж підвищення розмірів мінімальних соціальних гарантій, зазначених в абзаці 1 цього пункту не супроводжується зростанням грошових доходів громадян, передбачених п.2 Порядку, грошові доходи індексуються на загальних підставах відповідно до п.п.1-1, 4 Порядку.

За п.10-1 Порядку обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації пенсій особам, які набули право на її призначення, здійснюється починаючи з місяця, в якому їх призначено.

На підставі абзацу 3 п.5 Порядку (в редакції від 21 червня 2012 року на підставі постанови від 13 червня 2012 року № 526 Кабінету Міністрів України "Про внесення змін до Порядку проведення індексації грошових доходів населення") в разі коли грошовий дохід з урахуванням суми підвищення менше суми грошового доходу з урахуванням ідексації до його підвищення, у базовому місяці сума загального доходу визначається з таким розрахунком, щоб сума грошового доходу з урахуванням індексації не перевищувала загального доходу до його підвищення. При цьому наведено приклад проведення індексації у разі підвищення грошових доходів в додатку 4 до Порядку (в редакції від 21 червня 2012 року).

Таким чином, враховуючи наведений у Порядку приклад, вбачається, що згідно діючого "Порядку проведення індексації грошових доходів населення" місяць підвищення розміру пенсії вважається базовим, незалежно від того, перевищила сума підвищення пенсії суму можливої індексації, чи не перевищила.

Натомість відповідно до абзацу 3 п.5 Порядку (в редакції від 24 березня 2008 року) було зазначено, що якщо сума збільшення грошових доходів менша ніж сума індексації, нарахованої відповідно до цього Порядку, подальша індексація проводиться за прикладом наведеним у додатку 4 (в редакції від 24 березня 2008 року), за яким передбачалось, що в разі, якщо підвищення доходів перевищує суму індексації, що повинна бути нарахована у відповідному місяці, даний місяць вважається базовим і індексація в цьому місяці не проводиться, а якщо сума індексації у відповідному місяці більша, ніж сума підвищення грошового доходу, то провадиться подальша індексація та даний місяць не вважається базовим.

Враховуючи це, суддя прийшов до висновку, що позивачка помилково посилається на зазначені норми Порядку, що втратили чинність з 21 червня 2012 року на підставі Постанови від 13 червня 2012 року № 526 Кабінету Міністрів України "Про внесення змін до Порядку проведення індексаціїї грошових доходів населення".

Згідно ч.ч.1,2 ст.99 КАС України адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.

Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Відповідно до ст.100 КАС України адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд на підставі позовної заяви та доданих до неї матеріалів не знайде підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, про що постановляється ухвала.

Враховуючи, що виплата пенсії є щомісячним платежом, то позивачка повинна бути обізнаною про порушення її прав на неналежну індексацію пенсії.

Таким чином вимоги ОСОБА_2 щодо неналежної індексації її пенсії після листопада 2006 року по січень 2014 року не підлягають розгляду, як такі, що заявлені з порушенням передбачених процесуальним законом строків.

Доказів неналежного нарахування пенсії ОСОБА_2 у заявлений в позовній заяві період, тобто починаючи з січня 2014 року, суддя, на підставі наданих позивачкою документів не встановив.

Керуючись ст.ст.1,19,48 Конституції України, Законом України „Про індексацію грошових доходів населення, Порядком проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1078 від 17 липня 2003 року (зі змінами та доповненнями), ст.ст.2,7,17,19,70,71,94,99,100,159-163 КАС України, суддя

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_2 до управління Пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі м.Маріуполя про визнання дій управління Пенсійного фонду України неправомірними та забов'язання здійснити перерахунок та виплату індексації пенсії, - відмовити.

Постанова може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через Орджонікідзевський районний суд м.Маріуполя шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її отримання.

Суддя _________________________ Л.В.Копилова