Справа № 686/16192/14-а
17 вересня 2014 року
Хмельницький міськрайонний суд Хмельницької області в складі:
головуючої- судді Мазурок О.В.
при секретарі Самчук Т.П.
розглянувши в відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Хмельницькому справу за позовом ОСОБА_2 до управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому про визнання протиправними дій відповідача і зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії, -
31.07.2014 року ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом до управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому про визнання протиправними дій відповідача і зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії з 31.01.2014 року, вказавши, що він є учасником ліквідації наслідків на Чорнобильській АЕС і віднесений до першої категорії постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи, є інвалідом 2 групи довічно та йому призначено пенсію по 2 групі інвалідності внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням робіт по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильської АЕС.
В липні 2014 року він звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії за п.4 ст. 54 та ст. 50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Відповіддю від 29.07.2014 року за № 481/С-12 відповідачем йому було відмовлено у перерахунку пенсії у розмірі не нижче восьми мінімальних пенсії та перерахунку додаткової пенсії у розмірі не нижче 75 % мінімальної пенсії за віком.
Вказану відмову він вважає неправомірною.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав.
Представник відповідача в судовому засіданні проти задоволення позову заперечує.
Заслухавши думку учасників процесу, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позовна заява підлягає задоволенню з наступних підстав, судом об'єктивно встановлено, що ОСОБА_2 учасником ліквідації наслідків на Чорнобильській АЕС і віднесений до першої категорії постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи, є інвалідом 2 групи довічно та йому призначено пенсію по 2 групі інвалідності внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням робіт по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильської АЕС.
У відповідності до вимог ст. 15 Закону України «Про пенсійне забезпечення» умови, норми та порядок пенсійного забезпечення громадян, які постраждали від Чорнобильської катастрофи, визначаються Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» або їм надається право на одержання пенсії на підставах, передбачених цим Законом.
Статтею 49 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» передбачено, що пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4, встановлюються у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
Відповідно до ч. 4 ст. 54 цього Закону (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин), якою визначено підстави та умови призначення державних пенсій особам, віднесеним до категорії І, в усіх випадках розміри пенсій для інвалідів 2 групи, щодо яких установлено зв'язок із Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими восьми мінімальних пенсій за віком.
Згідно зі ст. 50 зазначеного Закону особам, віднесеним до категорії І, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, зокрема інвалідам 2 групи - у розмірі 75% мінімальної пенсії за віком.
Як передбачено ст. 53 Закону, виплата додаткової пенсії здійснюється повністю незалежно від заробітку, пенсії чи іншого доходу.
Відповідно до ч.2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі та в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Статтею 22 Конституції України передбачено, що прийняття інших або нових законів чи внесення змін до чинних законів, не допускає звуження змісту та обсягу існуючих прав та свобод.
Згідно з положеннями частини четвертої ст. 9 КАС України у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, Закону України, міжнародного договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншого правового акту, суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.
Відповідачем при обрахуванні та виплаті пенсії позивачу враховується порядок встановлений Постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 року №1210.
Закону України «Про державний бюджет України на 2014 рік» не містить жодної норми, яка б обмежувала у 2014 році пряме застосування Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» , а тому позов ОСОБА_2 підлягає задоволенню.
Враховуючи вищевикладене та керуючись ст. ст. 19, 22 Конституції України, Законом України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», ст.ст. 6,8,10,11,160, 161,162,256 КАС України суд, -
Позов задовольнити.
Визнати дії управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому щодо відмови ОСОБА_2 виплати пенсії у розмірі відповідно положень ст.ст. 50,54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з 31.01.2014 року протиправними.
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_2 відповідно до
ст. ст. 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в розмірі не нижче восьми мінімальних пенсій за віком - основної пенсії та додаткову пенсію за шкоду заподіяну здоров'ю в розмірі не нижче 75% мінімальної пенсії за віком з 31.01.2014 року.
Постанова суду в частині присудження пенсії у межах суми стягнення за один місяць підлягає негайному виконанню.
Постанова може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду в апеляційному порядку через суд першої інстанції шляхом подачі в десятиденний строк апеляційної скарги.
Суддя: