16 вересня 2014 р.Справа № 591/3079/14-а
Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі
Головуючого судді: Кононенко З.О.
Суддів: Бондара В.О. , Калитки О. М.
розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Управління Пенсійного фонду України в м.Сумах на постанову Зарічного районного суду м. Суми від 07.07.2014р. по справі № 591/3079/14-а
за позовом ОСОБА_1
до Управління Пенсійного фонду України в м.Сумах
про визнання неправомірними дій та зобов'язання вчинити певні дії,
Постановою Зарічного районного суду м. Суми від 07.07.2014р. позов задоволено.
Визнано протиправними дії управління Пенсійного фонду України в м. Сумах про відмову здійснити перерахунок раніше призначеної на підставі ст. 37 ЗУ «Про державну службу» пенсії ОСОБА_1 з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, що зазначені у у довідці ДПІ у м.Сумах ГУ Міндоходів у Сумській області від 07.04.2014 року № 19596/0/05-020.
Зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в м.Сумах здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії державного службовця на підставі ст. 37 ЗУ «Про державну службу» з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, що зазначені у довідці ДПІ у м.Сумах ГУ Міндоходів у Сумській області від 07.04.2014 року № 19596/0/05-020 про складові заробітної плати, починаючи з 01 травня 2014 року .
Стягнуто з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 73,08 грн.. в рахунок відшкодування понесених по справі судових витрат.
В апеляційній скарзі відповідач, Управління Пенсійного фонду України в м.Сумах, зазначає, що оскаржувана постанова прийнята без повного та всебічного з'ясування всіх обставин справи, в порушення норм матеріального та процесуального права, є необґрунтованою та підлягає скасуванню.
Сторони в судове засідання не з'явились, про дату, час та місце розгляду справи були повідомлені належним чином. Суд апеляційної інстанції розглядає справу згідно п. 1, 2 ч. 1 ст. 197 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) в порядку письмового провадження.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм чинного законодавства, колегія суддів апеляційної інстанції, переглядаючи судове рішення у даній справі в межах апеляційної скарги у відповідності до ч.1 ст. 195 КАС України, дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено, що 15.08.2011 року позивачу була призначена пенсія державного службовця відповідно до ст. 37 Закону України „Про державну службу", але при нарахуванні і призначенні пенсії не була врахована матеріальна допомога на оздоровлення та матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань.
У квітні 2014р. позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок раніше призначеної пенсії, однак їй було відмовлено з тих підстав, що матеріальна допомога на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань не є надбавками, обчислення пенсії державним службовцям з урахуванням таких складових заробітної плати законодавцем не передбачено.
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з їх обґрунтованості, оскільки матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань повинні враховуватись при обчисленні пенсії позивача, а тому наявні підстави для перерахунку пенсії позивача з 1 травня 2014 року з урахуванням вищевказаних сум.
Колегія суддів погоджується з такими висновками суду першої інстанції, з наступних підстав.
За змістом статті 37 Закону України "Про державну службу" (далі по тексту - Закон № 3723-XII) (у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 % від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати (ч.5 ст.37 Закону України "Про державну службу".
У частині першій статті 1 Закону України "Про оплату праці" встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Частиною другою статті 33 Закону № 3723-XII передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що індексація заробітної плати, а також матеріальна допомога на оздоровлення та допомога для вирішення соціально-побутових питань входили до системи оплати праці державного службовця.
Крім того, статтею 66 Закону № 1788-XII врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.
Відповідно до частини першої зазначеної статті до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України від 26 червня 1997 року № 400/97 ВР "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу)).
Згідно зі статтею 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" до виплат (доходів), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, належать, зокрема: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим самим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Як вбачається зі змісту довідок органу Міндоходів (а.с. 8-11) про складові заробітної плати ОСОБА_1 за період з серпня 2009р. по липень 2011р. у вказаних періодах позивачці виплачувались у тому числі матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань, матеріальна допомога на оздоровлення, суми яких включені до сукупного доходу, з якого утримувались внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Враховуючи вищенаведене, колегія суддів вважає, що матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань повинні враховуватись при обчисленні пенсії позивача, призначеної на підставі Закону України "Про державну службу", а тому погоджується з висновком суду першої інстанції про задоволення позовних вимог з 1 травня 2014 року.
Такий висновок узгоджується з позицією Верховного Суду України, викладеною у постановах від 28.05.2013 р. по справі № 21- 97а13 та від 06.11.2013 р. по справі № 21-350а13, врахування якої є обов'язковим в силу приписів ч.1 ст.244-2 КАС України.
Відповідно до ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справа та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
На підставі викладеного, колегія суддів, погоджуючись з висновками суду першої інстанції, вважає, що суд дійшов вичерпних юридичних висновків щодо встановлення фактичних обставин справи і правильно застосував до спірних правовідносин норми матеріального та процесуального права.
Доводи апеляційної скарги, з наведених вище підстав, висновків суду не спростовують.
Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, п.1 ч.1 ст. 199, ст.200, п.1 ч.1 ст.205, ст.ст.206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м.Сумах залишити без задоволення.
Постанову Зарічного районного суду м. Суми від 07.07.2014р. по справі № 591/3079/14-а залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили.
Головуючий суддя (підпис)Кононенко З.О.
Судді(підпис) (підпис) Бондар В.О. Калитка О.М.