ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1
м. Київ
19 вересня 2014 року 10:51 № 826/12756/14
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Кобилянського К.М., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «ІТ-Мереживо»
до Державної податкової інспекції у Солом'янському районі Головного управління Міндоходів у місті Києві
про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії,
Товариство з обмеженою відповідальністю «ІТ-Мереживо» (далі - позивач, ТОВ «ІТ-Мереживо») звернулось до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовною заявою до Державної податкової інспекції у Солом'янському районі Головного управління Міндоходів у місті Києві (далі - відповідач), у якій, з урахуванням уточнених в судовому засіданні 18.09.2014 позовних вимог, просить суд:
- визнати протиправними дії відповідача щодо проведення зустрічної звірки ТОВ «ІТ-Мереживо» з питань дотримання вимог податкового законодавства при взаємовідносинах з постачальниками та покупцями період з 01.02.2014 по 28.02.2014;
- визнати протиправними дії відповідача щодо складення довідки №615/26-58-22-07-17/37605639 від 20.06.2014;
- визнати протиправними дії відповідача щодо визнання правочинів, укладених ТОВ «ІТ-Мереживо» з контрагентами вказаними в довідці №615/26-58-22-07-17/37605639 від 20.06.2014, нікчемними в силу припису закону;
- визнати протиправними дії відповідача щодо коригування показників податкової звітності ТОВ «ІТ-Мереживо», в тому числі дії з виключення з АІС «Податковий блок» сум податкового кредиту та податкових зобов'язань з податку на додану вартість, які визначені ТОВ «ІТ-Мереживо», здійснені на підставі довідки №615/26-58-22-07-17/37605639 від 20.06.2014;
- зобов'язати відповідача виключити з АІС «Податковий блок» інформацію, викладену в довідці №615/26-58-22-07-17/37605639 від 20.06.2014;
- зобов'язати відповідача відновити показники податкової звітності ТОВ «ІТ-Мереживо», в тому числі зобов'язати відобразити в електронній базі даних АІС «Податковий блок» сум податкового кредиту та податкових зобов'язань з податку на додану вартість, які визначені ТОВ «ІТ-Мереживо», здійснені на підставі довідки №615/26-58-22-07-17/37605639 від 20.06.2014.
Позовні вимоги обґрунтовуються тим, що відповідач всупереч вимог податкового законодавства за відсутності правових підстав здійснив зустрічну звірку позивача, за результатами якої склав довідку про неможливість проведення зустрічної звірки суб'єкта господарювання ТОВ «ІТ-Мереживо», у якому зазначив про відсутність реального характеру господарських відносин між позивачем та його контрагентами за лютий 2014 року, а також протиправно здійснив коригування податкових зобов'язань та податкового кредиту в АІС «Податковий блок». Просив задовольнити позов у повному обсязі.
Представник відповідача позовні вимоги не визнав, просив у задоволенні позову відмовити повністю. Посилався на те, що обставини, викладені в акті про неможливість проведення зустрічної звірки суб'єкта господарювання ТОВ «ІТ-Мереживо» відповідають фактичним обставинам справи, а оскаржувані дії вчинені у відповідності до вимог законодавства.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
Посадовою особою відповідача складено довідку №615/26-58-22-07-17/37605639 від 20.06.2014 про неможливість проведення зустрічної звірки ТОВ «ІТ-Мереживо» (код ЄДРПОУ 37605639) щодо підтвердження господарських відносин із платниками за період з 01.02.2014 по 28.02.2014 (далі - довідка №615/26-58-22-07-17/37605639).
В довідці №1263/26-59-22-05/39047381 відповідач виклав наступні висновки:
1. Звіркою не підтверджено реальність здійснення господарських; відносин ТОВ «ІТ-Мереживо» з суб'єктами господарювання-покупцями, задекларованими ТОВ «ІТ-Мереживо» в декларації з податку на додану вартість за період з 01.02.2014 по 28.02.2014, додатках №5 до декларації з податку на додану вартість за період з 01.02.2014 по 28.02.2014, реєстрах виданих та отриманих податкових накладних за період з 01.02.2014 по 28.02.2014.
2. Звіркою встановлено відсутність об'єктів оподаткування при придбанні та продажу товарів (послуг) за період з 01.02.2014 по 28.02.2014, які підпадають під визначення статей 44, 134, 138, 185, 198 Податкового кодексу України.
3. Отже, податкові зобов'язання сформовані ТОВ «ІТ-Мереживо» з 01.02.2014 по 28.02.2014 підлягають зменшенню до 0,0 грн. Податковий кредит сформований ТОВ «ІТ-Мереживо» за період з 01.02.2014 по 28.02.2014 підлягає зменшенню до 0,0 грн.
Позивач зазначив, що про існування даної довідки йому стало відомо від контрагентів-покупців, у зв'язку з чим він звернувся до відповідача з листом від 22.08.2014 №2208/3, у якому просив надати копію довідки №615/26-58-22-07-17/37605639. У відповідь на запит відповідач направив лист від 27.08.2014 №17009/10/26-58-22-07-17, в якому наведено витяг з вказаної довідки.
Вважаючи протиправними дії відповідача щодо проведення зустрічної звірки та складання довідки №615/26-58-22-07-17/37605639, а також дії щодо внесення до автоматизованої інформаційної системи «Податковий блок» інформації на підставі даної довідки та коригування показників податкової звітності, позивач оскаржив їх до суду.
Оцінивши за правилами статті 86 Кодексу адміністративного судочинства України надані сторонами докази та пояснення, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, Окружний адміністративний суд міста Києва вважає, що позов підлягає задоволенню частково, з наступних підстав.
Згідно з підпунктом 62.1.3 пункту 62.1, статті 62 Податкового кодексу України податковий контроль здійснюється шляхом: перевірок та звірок відповідно до вимог цього Кодексу, а також перевірок щодо дотримання законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, у порядку, встановленому законами України, що регулюють відповідну сферу правовідносин.
Відповідно до пункту 73.5 статті 73 Податкового кодексу України, з метою отримання податкової інформації контролюючі органи мають право проводити зустрічні звірки даних суб'єктів господарювання щодо платника податків.
Зустрічною звіркою вважається співставлення даних первинних бухгалтерських та інших документів суб'єкта господарювання, що здійснюється контролюючими органами з метою документального підтвердження господарських відносин з платником податків та зборів, а також підтвердження відносин, виду, обсягу і якості операцій та розрахунків, що здійснювалися між ними, для з'ясування їх реальності та повноти відображення в обліку платника податків.
Пунктом 3 Порядку проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2010 №1232, (далі - Порядок №1232) передбачено, що з метою проведення зустрічної звірки орган державної податкової служби (ініціатор) надсилає органу державної податкової служби (виконавцю), на обліку в якому перебуває суб'єкт господарювання, запит про проведення зустрічної звірки для підтвердження отриманих від платника податків та зборів даних. Зустрічна звірка може бути проведена органом державної податкової служби (ініціатором) самостійно у разі, коли суб'єкт господарювання перебуває на обліку в тому ж органі державної податкової служби, в якому перебуває платник податків, або в межах одного населеного пункту.
У відповідності до пункту 4 Порядку №1232, орган державної податкової служби (виконавець), який проводить зустрічну звірку, складає довідку за наявності інформації, для отримання якої надіслано запит органом державної податкової служби (ініціатором), та її документального підтвердження. У разі відсутності запитуваної органом державної податкової служби (ініціатором) інформації орган державної податкової служби (виконавець) надсилає завірений печаткою запит про подання інформації та її документального підтвердження суб'єкту господарювання за його адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) рекомендованим листом з повідомленням про вручення чи особисто вручає суб'єкту господарювання або його законному чи уповноваженому представникові під розписку.
Таким чином, підставами для проведення зустрічної звірки, у відповідності до вищезазначених норм, є необхідність зіставлення даних первинних бухгалтерських та інших документів суб'єкта господарювання по господарських операціях, за наявності сумнівів стосовно факту здійснення таких операцій.
Представник відповідача зазначив, що на адресу ДПІ у Солом'янському районі ГУ Міндоходів у місті Києві надійшла податкова інформація стосовно контрагента позивача - ПП «Адаман» у вигляді довідки від 28.05.2014 №519/16-01-22-06/36839524 «Про результати проведення зустрічної звірки ПП «Адаман» (код ЄДРПОУ 36839524) з питань правомірності проведених господарських відносин з контрагентами за період: лютий 2014 року». Зміст даної довідки свідчить про те, що за результатами проведеної зустрічної звірки документально не підтверджено господарські відносини з контрагентами-покупцями та контрагентами-постачальниками за лютий 2014 року, в т.ч. з ТОВ «ІТ-Мереживо» (а.с. 224-324 Т. І).
Відповідач склав письмовий запит від 18.04.2014 №7291/10/26-58-15-03-13 про надання інформації та її документального підтвердження щодо господарських відносин позивача за лютий 2014 року (а.с. 222-223 Т. І). Для вручення даного запиту 24.04.2014 посадові особи відповідача вийшли на адресу ТОВ «ІТ-Мереживо» та вручили його керівнику юридичного відділу Гуськовій О.А., про що також зазначено у довідці №615/26-58-22-07-17/37605639.
Позивач не надав відповідачу відповідь на вказаний запит про надання інформації та її документального підтвердження.
Відповідно до пункту 3.3, 4.5 Методичних рекомендацій щодо організації та проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок, затверджених наказом Державної податкової адміністрації України від 22.04.2011 №236 обов'язок направлення запиту на адресу об'єкта господарювання та забезпечення проведення зустрічної звірки покладається на орган ДПС - виконавця, в якому такий суб'єкт господарювання перебуває на обліку; при отриманні від суб'єкта господарювання (у встановлений статтею 73 Податкового кодексу України термін) інформації, визначеної у запиті, та її документального підтвердження відповідальний підрозділ проводить зустрічну звірку суб'єкта господарювання протягом 3 робочих днів з дня, наступного за днем отримання такої інформації та її документального підтвердження.
У відповідності до пункту 4.4 розділу 4 Методичних рекомендацій щодо організації та проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок, затверджених наказом Державної податкової адміністрації України №236 від 22.04.2011, у разі встановлення фактів, що не дають змогу провести зустрічну звірку суб'єкта господарювання, зокрема у зв'язку із зняттям з обліку, встановленням відсутності суб'єкта господарювання та/або його посадових осіб за місцезнаходженням (податковою адресою), відповідальний підрозділ не пізніше двох робочих днів від дати надходження запиту складає Акт про неможливість проведення зустрічної звірки суб'єкта господарювання, реєструє його у Журналі реєстрації довідок про результати проведення зустрічної звірки (актів про неможливість проведення зустрічної звірки суб'єкта господарювання, неявки для підписання, відмови від писання Довідки про результати проведення зустрічної звірки) та вживає відповідних заходів, передбачених актами ДПС України.
З вищезазначених правових норм вбачається, що проведення звірки - це дії по співставленню даних первинних бухгалтерських та інших документів суб'єкта господарювання, за результатами здійснення яких складається довідка.
Матеріали справи свідчать про те, що у зв'язку з ненаданням позивачем інформації та її документального підтвердження на письмовий запит відповідача, відповідач провів зустрічну звірку на підставі інформації, наявної у його розпорядженні, а саме: інформаційних баз даних, податкової звітності, іншої податкової інформації, за результатами якої складено довідку №615/26-58-22-07-17/37605639.
Суд встановив, що відповідач вчинив передбачені законом заходи для проведення зустрічної звірки ТОВ «ІТ-Мереживо» та відповідно мав право складати довідку №615/26-58-22-07-17/37605639, з огляду на що позовні вимоги в частині визнання протиправними дій відповідача щодо проведення зустрічної звірки та складення довідки №615/26-58-22-07-17/37605639 задоволенню не підлягають.
Стосовно позовної вимоги визнати протиправними дії відповідача щодо визнання правочинів, укладених ТОВ «ІТ-Мереживо» з контрагентами вказаними в довідці №615/26-58-22-07-17/37605639 від 20.06.2014, нікчемними в силу припису закону, суд дійшов висновку про відсутність підстав для її задоволення, з огляду на наступне.
В розумінні положень Порядку № 1232 та Податкового кодексу України, акт (довідка) про неможливість проведення зустрічної звірки не є актом застосування суб'єктом владних повноважень норм права.
Актом застосування норм права або правозастосовним актом, може бути рішення, викладене у формі податкового повідомлення-рішення, яке приймається на підставі нормативно-правових актів та висновків перевірки і наділено такими характерними ознаками як категоричне, офіційно-владне, обов'язкове для виконання веління, яке охороняється примусовою силою держави та є персоніфікованим.
Акт про неможливість проведення зустрічної звірки таких ознак не має, тому у правовому регулюванні участі не приймає, а є лише носієм певної інформації та може бути доказом у адміністративній справі відповідно до норм статті 69 Кодексу адміністративного судочинства України.
Висновок податкового органу про вчинення суб'єктом господарювання правочину, що суперечить інтересам держави і суспільства, може бути відображено в акті перевірки у разі, якщо посадова особа податкового органу за своїм внутрішнім переконанням вважає, що має місце умисел суб'єкта господарювання вчиняти правочини без мети настання реальних правових наслідків, намір сторін угоди на ухилення від оподаткування прибутків тощо.
Законодавством не заборонено та не встановлено обмежень щодо здійснення контролюючим органом оцінки діяльності суб'єкта господарювання на предмет її відповідності вимогам Податкового кодексу України, Цивільного кодексу України, Господарського кодексу України та іншим нормативно - правовим актам, а також викладання своїх суб'єктивних висновків з даного питання у відповідних процесуальних документах, зокрема, актів, довідок.
Наведений вище висновок посадової особи податкового органу не робить правочини ТОВ «ІТ-Мереживо» автоматично недійсними (нікчемними) та не покладає на суб'єкта господарювання жодних безумовних обов'язків, у тому числі, зі сплати податкових зобов'язань до бюджету.
Обґрунтованість такого висновку та оцінка його на предмет відповідності вимогам законодавства здійснюється адміністративним судом під час розгляду справ про оскарження податкових повідомлень - рішень або стягнення нарахованого податкового зобов'язання (коштів, отриманих за нікчемним правочином), якщо в основу спору покладено такий висновок.
Під час судового розгляду справи судом встановлено, що дії відповідача щодо виконання функціонального обов'язку, пов'язаного з вжиттям заходів, направлених на проведення звірки, та висвітленням в акті перевірки висновків стосовно порушення позивачем вимог законодавства України, не породжують, не змінюють та не припиняють права та обов'язки підприємства у сфері публічно-правових відносин, у зв'язку з чим вимоги про визнання таких дій протиправними задоволенню не підлягають.
Щодо позовних вимог визнати протиправними дії відповідача щодо коригування показників податкової звітності ТОВ «ІТ-Мереживо», в тому числі дії з виключення з АІС «Податковий блок» сум податкового кредиту та податкових зобов'язань з податку на додану вартість, які визначені ТОВ «ІТ-Мереживо», здійснені на підставі довідки №615/26-58-22-07-17/37605639 від 20.06.2014; зобов'язати відповідача виключити з АІС «Податковий блок» інформацію, викладену в довідці №615/26-58-22-07-17/37605639 від 20.06.2014 та зобов'язати відновити показники податкової звітності позивача в електронній базі даних АІС «Податковий блок», які відкориговані на підставі довідки №615/26-58-22-07-17/37605639 від 20.06.2014, суд дійшов висновку про наявність підстав для їх задоволення, з огляду на наступне.
Відповідно статті 16 Закону України «Про інформацію» податкова інформація - сукупність відомостей і даних, що створені або отримані суб'єктами інформаційних відносин у процесі поточної діяльності і необхідні для реалізації покладених на контролюючі органи завдань і функцій у порядку, встановленому ПК України.
Статтею 71 Податкового кодексу України визначено, що інформаційно-аналітичне забезпечення діяльності державної податкової служби - комплекс заходів із збору, опрацювання та використання інформації, необхідної для виконання органами державної податкової служби покладених на них функцій та завдань
Згідно із положеннями статей 72, 74 Податкового кодексу України для інформаційно-аналітичного забезпечення діяльності державної податкової служби використовується інформація, що надійшла, зокрема, від платників податків, податкових агентів, органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, Національного банку України, банків, інших фінансових установ - інформація про наявність та рух коштів на рахунках платника податків; органів влади інших держав, міжнародних організацій або нерезидентів, підрозділів податкової служби та митних органів - за результатами податкового контролю, податкова інформація, може зберігатися та опрацьовуватися в інформаційних базах органів державної податкової служби або безпосередньо посадовими (службовими) особами органів державної податкової служби. Перелік інформаційних баз, а також форми і методи опрацювання інформації визначаються центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику. Зібрана податкова інформація та результати її опрацювання використовуються для виконання покладених на органи державної податкової служби функцій та завдань.
На час звернення до суду із адміністративним позовом, чинними є Методичні рекомендації щодо організації та проведення камеральних перевірок податкової звітності платників податків, крім перевірок податкової декларації про майновий стан і доходи та податкової декларації платника єдиного податку - фізичної особи - підприємця, затверджені наказом Міністерства доходів і зборів України №165 від 14.06.2013 (надалі - Методичні рекомендації №165).
Вказані Методичні рекомендації №165 були запроваджені в органах Міністерства доходів і зборів України з метою поліпшення адміністрування податків, повноти декларування податкових зобов'язань в умовах впровадження спеціального програмного забезпечення для удосконалення діючих процедур проведення камеральних перевірок, що покращить якість матеріалів перевірок та сприятиме зменшенню термінів їх проведення.
Пунктом 1.3 Методичних рекомендацій №165 визначено, що під час реалізації Методичних рекомендацій використовуються такі програмні продукти: підсистеми інформаційної системи «Податковий блок» - «Реєстрація ПП», «Обробка податкової звітності та платежів», «Податковий аудит», «Аналітична система», «Облік платежів»; єдиний реєстр податкових накладних; АРМ «Митниця»; підсистема «Реєстрація та облік РРО та книг обліку розрахункових операцій АІС «Реєстри платників податків».
Єдина система «Податковий блок» та її підсистеми є програмними продуктами, створеними для використання органами Державної податкової служби для обробки зібраної інформації в автоматичному режимі.
Під час розгляду справи суд встановив, що на підставі висновків довідки №615/26-58-22-07-17/37605639 відповідач вніс до інформаційної бази даних «Податковий блок» зміни в частині податкових зобов'язань з податку на додану вартість ТОВ «ІТ-Мереживо», а саме: зменшив суми податкових зобов'язань та податкового кредиту з податку на додану вартість до 0,00 грн. за період лютий 2014 року.
З урахуванням того, що висновки актів та/або довідок про неможливість проведення зустрічних звірок не можуть бути підставою для внесення змін до податкової звітності з податку на додану вартість, суд дійшов висновку, що відповідач зобов'язаний вилучити з інформаційних баз даних органів Державної фіскальної служби України інформацію, внесену на підставі довідки №615/26-58-22-07-17/37605639 та відновити в автоматизованій інформаційній системі «Податковий блок» суми податкового кредиту та суми податкових зобов'язань, які ТОВ «ІТ-Мереживо» включило до податкових декларацій з податку на додану вартість, які були змінені на підставі вказаної довідки.
Аналогічну правову позицію викладено в судових рішеннях Вищого адміністративного суду України від 14.01.2014 №К/800/34146/13, від 27.11.2013 №К/800/12884/13, від 26.11.2013 №К/9991/45776/12, від 13.02.2013 №К/9991/74156/12.
Згідно з частиною 1 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Відповідно до частини 2 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Оцінивши докази, наявні в матеріалах справи, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд вважає, що адміністративний позов ТОВ «ІТ-Мереживо» підлягає задоволенню частково.
Керуючись положеннями статей 2, 7, 69-71, 94, 160-163, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
1. Позов товариства з обмеженою відповідальністю «ІТ-Мереживо» задовольнити частково.
2. Визнати протиправними дії Державної податкової інспекції у Солом'янському районі Головного управління Міндоходів у місті Києві щодо коригування показників податкової звітності товариства з обмеженою відповідальністю «ІТ-Мереживо» в автоматизованій інформаційній базі «Податковий блок» сум податкового кредиту та податкових зобов'язань з податку на додану вартість, які визначені товариством з обмеженою відповідальністю «ІТ-Мереживо», здійснені на підставі довідки від 20.06.2014 №615/26-58-22-07-17/37605639 «Про неможливість проведення зустрічної звірки ТОВ «ІТ-Мереживо» (код ЄДРПОУ 37605639) щодо підтвердження господарських відносин із платниками за період з 01.02.2014 п 28.02.2014».
4. Зобов'язати Державну податкову інспекцію у Солом'янському районі Головного управління Міндоходів у місті Києві виключити з автоматизованої інформаційної системи «Податковий блок» інформацію, внесену на підставі довідки від 20.06.2014 №615/26-58-22-07-17/37605639 «Про неможливість проведення зустрічної звірки ТОВ «ІТ-Мереживо» (код ЄДРПОУ 37605639) щодо підтвердження господарських відносин із платниками за період з 01.02.2014 п 28.02.2014».
5. Зобов'язати Державну податкову інспекцію у Солом'янському районі Головного управління Міндоходів у місті Києві відновити показники податкової звітності ТОВ «ІТ-Мереживо», в тому числі зобов'язати відобразити в автоматизованій інформаційній базі «Податковий блок» суми податкового кредиту та податкових зобов'язань з податку на додану вартість, які були відкориговані на підставі довідки від 20.06.2014 №615/26-58-22-07-17/37605639 «Про неможливість проведення зустрічної звірки ТОВ «ІТ-Мереживо» (код ЄДРПОУ 37605639) щодо підтвердження господарських відносин із платниками за період з 01.02.2014 п 28.02.2014».
6. В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
7. Стягнути з Державного бюджету України на користь товариства з обмеженою відповідальністю «ІТ-Мереживо» (код ЄДРПОУ 37605639) судові витрати в сумі 48,72 грн. (сорок вісім гривень 72 коп.).
Постанова набирає законної сили в порядку, встановленому ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України. Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів за правилами, встановленими ст.ст. 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги.
Суддя К.М. Кобилянський