11 вересня 2014 року справа № 823/2443/14
м. Черкаси
12 год. 55 хв.
Черкаський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого-судді Орленко В.І.,
при секретарі - Дудці Г.О.,
за участю представника позивача товариства з обмеженою відповідальністю "Агровет Атлантик" Валька І.В. - за договором від 19.10.2014,
представника відповідача Христинівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Черкаській області Барабаш О.П. - за довіреністю від 15.10.2013 № 1210/10,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Черкаси адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Агровет Атлантик" до Христинівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Черкаській області про визнання протиправним та скасування наказу,
До Черкаського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом звернулось товариство з обмеженою відповідальністю "Агровет Атлантик", в якому просить визнати протиправним та скасувати наказ Христинівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Черкаській області від 01.08.2014 №231 "Про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки ТОВ "Агровет Атлантик" (код ЄДРПОУ 34323885) з питань взаємовідносин з ТОВ "Опт Торг Комплект" (код ЄДРПОУ 39040467) за період березень 2014 року".
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав повністю, обґрунтовуючи їх тим, що наказом начальника Христинівської об'єднаної державної податкової інспекції від 01.08.2014 №231, на підставі п.п. 75.1.2, п. 75.1 ст. 75, п.п. 78.1.1 п. 78.1 ст. 78, п. 79.1 ст. 79 Податкового кодексу України, призначено проведення документальної позапланової невиїзної перевірки ТОВ «Агровет Атлантик» (код ЄДРПОУ 34323885), з питань взаємовідносин з ТОВ «Опт Торг Комплект» (код ЄДРПОУ 39040467) за березень 2014 року, тривалістю три робочих дні з 18.08.2014.
Представник позивача стверджує, що для проведення перевірки були відсутні правові підстави, визначені п.п. 78.1.1 п. 78.1 ст. 78 Податкового кодексу України. По-перше, на запит Христинівської ОДПІ від 03.06.2014, позивачем своєчасно та в повному обсязі надано запитувані документи (лист від 23.06.2014 №904); на запит не надано лише книги та реєстри продажу-придбання, ведення яких з 2010 року не передбачено чинним законодавством. Відповідач не вказує яких документів не вистачає. По-друге, вказаний запит надсилався у зв'язку з проведенням зустрічної звірки ТОВ «Агровет Атлантик» по господарських відносинах з ТОВ «Опт Торг Комплект», згідно п. 73.5 ст. 73 Податкового кодексу України. По-третє, підстава проведення перевірки та предмет перевірки (взаємовідносини з ТОВ «Опт Торг Комплект» за березень 2014 року) ідентичні з тими, що були визначені в наказі Христинівської ОДПІ від 22.07.2014 №220 «Про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки ТОВ «Агровет Атлантик» з питань взаємовідносин з ТОВ «Опт Торг Комплект» за березень 2014 року».
Представник відповідача проти заявленого адміністративного позову заперечує, мотивуючи це тим, що у зв'язку з надходженням від Бориспільської ОДПІ Головного управління Міндоходів у Київській області акту від 28.05.2014 №278/22-10/39040467 «Про неможливість проведення зустрічної звірки ТОВ «Опт Торг Комплект» (код ЄДРПОУ 39040467) з питань підтвердження господарських відносин з контрагентами покупцями та постачальниками за період з 01.02.2014 по 30.04.2014», та з огляду на ненадання позивачем в повному обсязі запитуваних документів, відповідачем, на підставі п.п. 78.1.1 п. 78.1 ст. 78 Податкового кодексу України, було прийнято рішення про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки.
Заслухавши пояснення та доводи представників сторін, розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд прийшов до висновку, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що товариство з обмеженою відповідальністю "Агровет Атлантик" зареєстроване як юридична особа 14.04.2006, ідентифікаційний код 34323885 (витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців від 11.09.2014).
11.06.2014 до позивача надійшов запит Христинівської об'єднаної державної податкової інспекції від 03.06.2014 №1125/15 «Про проведення зустрічної звірки», за яким, на підставі п. 73.5 ст. 73 Податкового кодексу України, ТОВ «Агровет Атлантик» зобов'язано у найкоротший термін надати копії первинних бухгалтерських документів (згідно з переліком), що підтверджують господарські відносини з ТОВ «Опт Торг Комплект» (код ЄДРПОУ 39040467).
На запит відповідача від 03.06.2014 №1125/15, позивачем надано пакет документів із супровідним листом від 23.06.2014 №904: договір поставки товару, податкові накладні, видаткові накладні, рахунки-фактури, товарно-транспортні накладні, платіжне доручення.
22 липня 2014 в.о. начальника Христинівської об'єднаної державної податкової інспекції, на підставі п.п. 75.1.2, п. 75.1 ст. 75, п.п. 78.1.1 п. 78.1 ст. 78, п. 79.1 ст. 79 Податкового кодексу України, видано наказ №220, згідно якого вирішено провести документальну позапланову невиїзну перевірку ТОВ «Агровет Атлантик» (код ЄДРПОУ 34323885), з питань взаємовідносин з ТОВ «Опт Торг Комплект» (код ЄДРПОУ 39040467) за березень 2014 року, тривалістю три робочих дні з 25.07.2014. На адресу позивача було направлено повідомлення від 22.07.2014 №72, до якого додано наказ про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки.
Згідно з письмовими запереченнями відповідача, платником податків не було допущено працівників до перевірки та на обов'язковий запит контролюючого органу не надано жодних пояснень та документального підтвердження.
За вказаних обставин, 01 серпня 2014 начальником Христинівської об'єднаної державної податкової інспекції, на підставі п.п. 75.1.2, п. 75.1 ст. 75, п.п. 78.1.1 п. 78.1 ст. 78, п. 79.1 ст. 79 Податкового кодексу України, видано наказ №231, відповідно до якого вирішено провести документальну позапланову невиїзну перевірку ТОВ «Агровет Атлантик» (код ЄДРПОУ 34323885), з питань взаємовідносин з ТОВ «Опт Торг Комплект» (код ЄДРПОУ 39040467) за березень 2014 року, тривалістю три робочих дні з 18.08.2014. На адресу позивача було направлено повідомлення від 01.08.2014 №73, до якого додано наказ про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки.
Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи, суд виходить з наступного.
Згідно із пп. 75.1.2 п. 75.1 ст. 75 Податкового кодексу України документальною перевіркою вважається перевірка, предметом якої є своєчасність, достовірність, повнота нарахування та сплати усіх передбачених цим Кодексом податків та зборів, а також дотримання валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) та яка проводиться на підставі податкових декларацій (розрахунків), фінансової, статистичної та іншої звітності, регістрів податкового та бухгалтерського обліку, ведення яких передбачено законом, первинних документів, які використовуються в бухгалтерському та податковому обліку і пов'язані з нарахуванням і сплатою податків та зборів, виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також отриманих в установленому законодавством порядку контролюючим органом документів та податкової інформації, у тому числі за результатами перевірок інших платників податків.
Документальна позапланова перевірка не передбачається у плані роботи контролюючого органу і проводиться за наявності хоча б однієї з обставин, визначених цим Кодексом.
Документальною невиїзною перевіркою вважається перевірка, яка проводиться в приміщенні контролюючого органу.
Відповідно до статті 79 Податкового кодексу України документальна невиїзна перевірка здійснюється у разі прийняття керівником контролюючого органу рішення про її проведення та за наявності обставин для проведення документальної перевірки, визначених статтями 77 та 78 цього Кодексу. Документальна невиїзна перевірка здійснюється на підставі зазначених у підпункті 75.1.2 пункту 75.1 статті 75 цього Кодексу документів та даних, наданих платником податків у визначених цим Кодексом випадках, або отриманих в інший спосіб, передбачений законом.
Документальна позапланова невиїзна перевірка проводиться посадовими особами контролюючого органу виключно на підставі рішення керівника контролюючого органу, оформленого наказом, та за умови надіслання платнику податків рекомендованим листом із повідомленням про вручення або вручення йому чи його уповноваженому представнику під розписку копії наказу про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки та письмового повідомлення про дату початку та місце проведення такої перевірки.
Виконання умов цієї статті надає посадовим особам контролюючого органу право розпочати проведення документальної невиїзної перевірки.
Отже, обов'язковими умовами здійснення невиїзної позапланової перевірки платника податків є наявність обставин для проведення документальної перевірки, визначених статями 77 та 78 Податкового кодексу України, а також надіслання платнику податків рекомендованим листом із повідомленням про вручення або вручення йому чи його уповноваженому представнику під розписку копії наказу про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки та письмового повідомлення про дату початку та місце проведення такої перевірки.
Згідно з підпунктом 78.1.1 пункту 78.1. статті 78 Податкового кодексу України документальна позапланова перевірка здійснюється за наслідками перевірок інших платників податків або отримання податкової інформації виявлено факти, що свідчать про можливі порушення платником податків податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, якщо платник податків не надасть пояснення та їх документальні підтвердження на обов'язковий письмовий запит контролюючого органу, в якому зазначаються можливі порушення цим платником податків податкового, валютного та іншого законодавства протягом 10 робочих днів з дня отримання запиту.
Представник відповідача стверджує, що до Христинівської об'єднаної державної податкової інспекції надійшов запит Бориспілької ОДПІ Головного управління Міндоходів у Київській області від 30.05.2014 №611/7/10-04-22/10 «Про надання інформації та матеріалів щодо встановлених правочинів з ознаками безтоварності» та отримано акт від 28.05.2014 №278/22-10-39040467 про неможливість проведення зустрічної звірки ТОВ «Опт Торг Комплект» (код ЄДРПОУ 39040467) з питань підтвердження господарських відносин з контрагентами покупцями та постачальниками за період з 01.02.2014 по 30.04.2014.
Вищевказані документи, що надійшли від Бориспілької ОДПІ, і які, стали підставою для проведення документальної невиїзної перевірки, відповідач до суду не надав, позивачеві разом із запитом не надсилав.
У зв'язку з проведенням зустрічної звірки ТОВ «Агровет Атлантик» по господарських відносинах з ТОВ «Опт Торг Комплект», згідно п. 73.5 ст. 73 Податкового кодексу України позивачу направлено запит про надання документального підтвердження поставки товару.
Позивачем було надано всі запитувані документи згідно з переліком. Під час судового розгляду справи, представник відповідача не зміг пояснити, які запитувані документи не були надані позивачем.
Відповідач вважає, що у зв'язку з тим, що позивачем не було надано в повному обсязі запитувані документи, які могли б підтвердити здійснення товарно-господарських операцій, у Христинівської ОДПІ були відсутні підстави для проведення зустрічної звірки.
Відповідно до п. 73.5 ст. 73 Податкового кодексу України з метою отримання податкової інформації контролюючі органи мають право проводити зустрічні звірки даних суб'єктів господарювання щодо платника податків.
Зустрічною звіркою вважається співставлення даних первинних бухгалтерських та інших документів суб'єкта господарювання, що здійснюється контролюючими органами з метою документального підтвердження господарських відносин з платником податків та зборів, а також підтвердження відносин, виду, обсягу і якості операцій та розрахунків, що здійснювалися між ними, для з'ясування їх реальності та повноти відображення в обліку платника податків.
Зустрічні звірки не є перевірками і проводяться в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
За результатами зустрічних звірок складається довідка, яка надається суб'єкту господарювання у десятиденний термін.
Механізм проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок визначає Порядок проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2010 року №1232 (далі - Порядок).
Відповідно до пунктів 2-4 Порядку, зустрічні звірки проводяться у суб'єктів господарювання, щодо здійснення операцій з якими під час перевірки платника податків та зборів виникають сумніви стосовно факту здійснення таких операцій або якщо існують розбіжності задекларованих у деклараціях з податку на додану вартість показників податкового кредиту та податкових зобов'язань.
З метою проведення зустрічної звірки орган державної податкової служби (ініціатор) надсилає органу державної податкової служби (виконавцю), на обліку в якому перебуває суб'єкт господарювання, запит про проведення зустрічної звірки для підтвердження отриманих від платника податків та зборів даних.
Зустрічна звірка може бути проведена органом державної податкової служби (ініціатором) самостійно у разі, коли суб'єкт господарювання перебуває на обліку в тому ж органі державної податкової служби, в якому перебуває платник податків, або в межах одного населеного пункту.
Орган державної податкової служби (виконавець), який проводить зустрічну звірку, складає довідку за наявності інформації, для отримання якої надіслано запит органом державної податкової служби (ініціатором), та її документального підтвердження. У разі відсутності запитуваної органом державної податкової служби (ініціатором) інформації орган державної податкової служби (виконавець) надсилає завірений печаткою запит про подання інформації та її документального підтвердження суб'єкту господарювання за його адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) рекомендованим листом з повідомленням про вручення чи особисто вручає суб'єкту господарювання або його законному чи уповноваженому представникові під розписку.
Згідно з пунктом 6 Порядку, у разі отримання від суб'єкта господарювання інформації, визначеної у запиті, та її документального підтвердження (протягом одного місяця з дня, що настає за днем надходження суб'єкту господарювання запиту), орган державної податкової служби проводить зустрічну звірку.
Відповідно до пункту 7 Порядку за результатами проведеної зустрічної звірки складається довідка, яка підписується суб'єктом господарювання (законним чи уповноваженим представником) і посадовими особами органу державної податкової служби та особисто вручається суб'єкту господарювання або його законному чи уповноваженому представникові під розписку або надсилається суб'єкту господарювання за його адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) рекомендованим листом із повідомленням про вручення.
Відповідно до п. 4.4. Методичних рекомендацій щодо організації та проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок, затверджених наказом Державної податкової адміністрації від 22.04.2011 № 236, у разі встановлення фактів, що не дають змогу провести зустрічну звірку суб'єкта господарювання, зокрема у зв'язку із зняттям з обліку, встановленням відсутності суб'єкта господарювання та/або його посадових осіб за місцезнаходженням (податковою адресою), відповідальний підрозділ не пізніше двох робочих днів від дати надходження запиту складає Акт про неможливість проведення зустрічної звірки суб'єкта господарювання (далі - Акт) (додаток 3), реєструє його у Журналі реєстрації довідок про результати проведення зустрічної звірки (актів про неможливість проведення зустрічної звірки суб'єкта господарювання, неявки для підписання, відмови від писання Довідки про результати проведення зустрічної звірки) (далі - Журнал реєстрації довідок/актів) (додаток 4) та вживає відповідних заходів, передбачених актами ДПС України.
Аналіз положень законодавства про проведення зустрічних звірок дає підстави зробити висновок, що разі отримання від суб'єкта господарювання інформації, визначеної у запиті, та її документального підтвердження, орган державної податкової служби проводить зустрічну звірку, за результатами якої складається довідка; у разі встановлення фактів, що не дають змогу провести зустрічну звірку суб'єкта господарювання, зокрема у зв'язку із зняттям з обліку, встановленням відсутності суб'єкта господарювання та/або його посадових осіб за місцезнаходженням (податковою адресою), відповідальний підрозділ не пізніше двох робочих днів від дати надходження запиту складає Акт про неможливість проведення зустрічної звірки суб'єкта господарювання.
Щодо повторного проведення позапланової невиїзної перевірки ТОВ «Агровет Атлантик», суд зазначає наступне.
22 липня 2014 та 01 серпня 2014 Христинівською об'єднаною державною податковою інспекцією, на підставі п.п. 75.1.2, п. 75.1 ст. 75, п.п. 78.1.1 п. 78.1 ст. 78, п. 79.1 ст. 79 Податкового кодексу України, видано відповідно накази №220 та №231, згідно з якими вирішено провести документальну позапланову невиїзну перевірку ТОВ «Агровет Атлантик» (код ЄДРПОУ 34323885), з питань взаємовідносин з ТОВ «Опт Торг Комплект» (код ЄДРПОУ 39040467) за березень 2014 року, тривалістю три робочих дні відповідно з 25.07.2014 та з 18.08.2014.
Під час судового розгляду справи встановлено, що підставою для повторного проведення позапланової документальної невиїзної перевірки став недопуск працівників податкової інспекції до перевірки та ненадання на обов'язковий запит контролюючого органу жодних пояснень та документального підтвердження.
Відповідна позиція податкового органу спростовується матеріалами справи, з огляду на наступне. По-перше, документальна невиїзна перевірка проводиться в приміщенні контролюючого органу, відтак платник податків не може допустити чи не допустити до перевірки посадових осіб відповідача. По-друге, як вище встановлено, позивачем своєчасно та в повному обсязі надано запитувані документи на єдиний запит відповідача від 03.06.2014 №1125/15; наявність інших запитів судом не встановлена, відповідачем не підтверджена.
Встановленими під час судового розгляду справи обставинами підтверджується, що у податкового органу були відсутні правові підстави для проведення позапланової невиїзної перевірки, визначені п.п. 78.1.1 п. 78.1 ст. 78 Податкового кодексу України.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Кодексом адміністративного судочинства України (частина третя статті 2) передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони, зокрема, на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії).
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що наказ Христинівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Черкаській області від 01.08.2014 №231 "Про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки ТОВ "Агровет Атлантик" (код ЄДРПОУ 34323885) з питань взаємовідносин з ТОВ "Опт Торг Комплект" (код ЄДРПОУ 39040467) за період березень 2014 року" є незаконним, а позов підлягає задоволенню в повному обсязі.
На підставі викладеного, керуючись статтями 159-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати наказ Христинівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Черкаській області від 01.08.2014 №231 "Про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки ТОВ "Агровет Атлантик" (код ЄДРПОУ 34323885) з питань взаємовідносин з ТОВ "Опт Торг Комплект" (код ЄДРПОУ 39040467) за період березень 2014 року".
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня проголошення постанови. У разі застосування судом частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя В.І. Орленко
Повний текст постанови виготовлений 15.09.2014.