Постанова від 22.09.2014 по справі 815/4941/14

Справа № 815/4941/14

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 вересня 2014 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі:

головуючої судді Потоцької Н.В.

за участю секретаря Загрійчук О.В.

сторін:

представника позивача Кобелєва О.О.

представника відповідача Мазур Н.С.

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом

товариства з обмеженою відповідальністю «Мережа готелів «Чорне море» до державної податкової інспекції у Приморському районі м. Одеси Головного управління Міндоходів в Одеській області про скасування податкового повідомлення - рішення, -

ВСТАНОВИВ:

ТОВ «Мережа готелів «Чорне море» звернулось до Одеського окружного адміністративного суду із позовом до державної податкової інспекції у Приморському районі м. Одеси Головного управління Міндоходів в Одеській області, в якому просить:

-скасувати податкове повідомлення - рішення Державної податкової інспекції в Приморському районі м. Одеси Головного управління Міндоходів в Одеській області № 0001472208 від 22.07.2014 р. повністю.

В обґрунтування своєї правової позиції представник позивача зазначає, що TOB «Мережа готелів «Чорне море» не порушувало вимоги пункту 201.10 статті 201 ПК України, оскільки податкова накладна № 134 від 26.03.12014 року була зареєстрована у Єдиному реєстрі податкових накладних, у зв'язку з чим контролюючим органом зроблено помилковий висновок щодо неправомірності включення до складу податкового кредиту у квітні 2014 року суми ПДВ у розмірі 23 016 грн.

В судовому засіданні представник позивача підтримав заявлені позовні вимоги з підстав, викладених в адміністративному позові та наданих в судовому засіданні поясненнях.

Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечував, надав до суду письмові заперечення в обґрунтування заявленої правової позиції, в яких зокрема зазначив.

ДПІ у Приморському районі м. Одесі Головного Управління Міндоходів в Одеській області проведено камеральну перевірку податкової звітності з податку на додану вартість TOB «Мережа готелів «Чорне море» (код ЄДРПОУ 37009454) за квітень 2014 року.

За результатами перевірки складений акт від 20.06.2014 № 3533/15-53-22-08/37009454 яким встановлено порушення п. 201.10 ст. 201 ПКУ, а саме: відсутність факту реєстрації платником податку-продавцем товарів/послуг податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Отже, TOB «Мережа готелів «Чорне море», в порушення п. 201.10 ст. 201 ПК України, не правомірно включено до складу податкового кредиту квітня 2014 року суму ПДВ у розмірі 23 016 грн., складену за податковою накладною від 28.03.2014 № 134.

Вивчивши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, представника відповідача, дослідивши обставини, якими обґрунтовуються позовні вимоги, перевіривши їх доказами, судом встановлено наступне.

ДПІ у Приморському районі м. Одесі Головного Управління Міндоходів в Одеській області на підставі пункту 200.10 статті 200 розділу V Податкового кодексу України від 02.12.2010р. №2755-VІ (зі змінами та доповненнями, далі - ПКУ), у порядку статті 76 глави 8 розділу II ПКУ проведено камеральну перевірку податкової звітності з податку на додану вартість TOB «Мережа готелів «Чорне море» (код ЄДРПОУ 37009454) за квітень 2014 року.

За результатами перевірки складено акт ДПІ у Приморському районі м. Одеси ГУ Міндоходів в Одеській області від 20.06.14 № 3533/15-53-22-08/37009454, яким встановлено порушення п. 201.10 ст. 201 ПК України, а саме: відсутність факту реєстрації платником податку-продавцем товарів/послуг податкової накладної № 134 від 28.03.2014 р. в Єдиному реєстрі податкових накладних (а/с. 8 - 11).

На підставі встановленого порушення прийнято податкове повідомлення - рішення ДПІ у Приморському районі м. Одеси ГУ Міндоходів в Одеській області від 22.07.14 №0001472208 (а/с. 12).

Судом встановлено, що згідно реєстру отриманих та виданих податкових накладних за квітень 2014 року до складу податкового кредиту включено податкову накладну від 28.03.2014 № 134 на суму ПДВ 23015,89 грн., виписану постачальником публічне акціонерне товариство «Туристично - виробнича фірма «Чорне море» (код ЄДРПОУ 02573556).

Вказана сума відображена у розділі II додатку 5 «Розшифровка податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів (Д5)» та включено до складу податкового кредиту квітня 2014 року.

Згідно даних ЄРПН постачальником публічне акціонерне товариство «Туристично - виробнича фірма «Чорне море» (код ЄДРПОУ 02573556) не було зареєстровано податкову накладну від 28.03.2014 № 134 на суму ПДВ 23015,89 грн.

Надаючи належну правову оцінку спірним правовідносинам суд виходив з наступного.

Відповідно пункту 198.2 ст. 198 ПК України датою виникнення права платника податку на віднесення сум податку до податкового кредиту вважається дата тієї події, що відбулася раніше: дата списання коштів з банківського рахунка платника податку в оплату товарів/послуг; дата отримання платником податку товарів/послуг, що підтверджено податковою накладною.

Податкова накладна виписується на кожну повну або часткову поставку товарів/послуг, а також на суму коштів, що надійшли на поточний рахунок як попередня оплата (авансу), і підлягає реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (п.201.7 ст.201 ПКУ), яка здійснюється платником податку продавцем не пізніше п'ятнадцяти календарних днів, наступних за датою складання податкової накладної (абз.7 п.201.10 ст.201 ПКУ).

Відповідно до пп. 14.1.181 п.14.1 ст. 14 ПК України, податковий кредит - сума, на яку платник податку на додану вартість має право зменшити податкове зобов'язання звітного (податкового) періоду, визначена згідно з розділом V цього Кодексу.

Пунктом 198.2 ст. 198 ПК України визначено, що право на віднесення сум податку до податкового кредиту виникає у разі здійснення операцій зокрема з придбання або виготовлення товарів.

Пунктом 198.6 ст. 198 ПК України встановлено, що не відносяться до податкового кредиту суми податку, сплаченого (нарахованого) у зв'язку з придбанням товарів/послуг, не підтвердженні податковими накладними (або підтверджені податковими накладними, оформленими з порушенням вимог ст. 201 ПК України) чи не підтверджені митними деклараціями, іншими документами, передбаченими п. 201.11 ст. 201 ПК України.

Відповідно до п. 201.8 ст. 201 ПК України, право на нарахування податку та складання податкових накладних надається виключно особам, зареєстрованим як платники податку в порядку, передбаченому ст. 183 цього Кодексу.

Разом з тим, податкова накладна видається платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, на вимогу покупця та є підставою для нарахування податку, сум що відносяться до податкового кредиту (п. 201.10 ст.201 ПК України).

Надання податковому органу належним чином оформлених документів, передбачених законодавством про податки та збори, з метою одержання податкової вигоди є підставою для її одержання, якщо податковим органом не встановлено та не доведено, що відомості, які містяться в цих документах, неповні, недостовірні та (або) суперечливі, є наслідком укладення нікчемних правочинів.

У відповідності до п. 2.2 Наказу Міністерства фінансів України від 17.12.2012р. №1340 «Про затвердження форми Реєстру виданих та отриманих податкових накладних та порядку його ведення» при занесенні до Реєстру податкової накладної та/або розрахунку коригування до податкової накладної, які зареєстровані в Єдиному реєстрі податкових накладних та видані покупцю у місяці, що настає за місяцем їх складання, вказується фактична дата їх отримання незалежно від того, в якому звітному періоді вони будуть відображені у складі податкового кредиту (у звітному періоді їх складання або у звітному періоді їх отримання).

Відповідно до абз. 3 п. 198.6 ст. 198 Податкового кодексу України у разі якщо платник податку не включив у відповідному звітному періоді до податкового кредиту суму податку на додану вартість на підставі отриманих податкових накладних, таке право зберігається за ним протягом 365 календарних днів з дати складання податкової накладної.

Відсутність факту реєстрації платником податку (постачальником товарів/послуг) податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних та/або порушення порядку заповнення податкової накладної не дає покупцеві права на включення сум ПДВ до податкового кредиту та не звільняє постачальника від обов'язку включення суми ПДВ, зазначеної в податковій накладній, до суми податкових зобов'язань за відповідний період (абз.9 п.201.10 ст.201 ПКУ).

Відповідно до п. 201.10 ст. 201 ПКУ, податкова накладна видається платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, на вимогу покупця та є підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.

При здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний надати покупцю податкову накладну та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.

Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.

Якщо надіслані податкові накладні та/або розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених відповідно пунктом 201.1 статті 201 та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, протягом операційного дня продавцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді із зазначенням причин.

Якщо протягом операційного дня не надіслано квитанції про прийняття або неприйняття, така податкова накладна вважається зареєстрованою в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних здійснюється не пізніше п'ятнадцяти календарних днів, наступних за датою їх складання.

Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних встановлюється Кабінетом Міністрів України. Покупець має право звіряти дані отриманої податкової накладної на відповідність із даними Єдиного реєстру податкових накладних.

Відсутність факту реєстрації платником податку - продавцем товарів/послуг податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних та/або порушення порядку заповнення податкової накладної не дає права покупцю на включення сум податку на додану вартість до податкового кредиту та не звільняє продавця від обов'язку включення суми податку на додану вартість, вказаної в податковій накладній, до суми податкових зобов'язань за відповідний звітний період.

У разі відмови продавця товарів/послуг надати податкову накладну або в разі порушення ним порядку її заповнення та/або порядку реєстрації в Єдиному реєстрі покупець таких товарів/послуг має право додати до податкової декларації за звітний податковий період заяву із скаргою на такого постачальника, яка є підставою для включення сум податку до складу податкового кредиту. До заяви додаються копії товарних чеків або інших розрахункових документів, що засвідчують факт сплати податку у зв'язку з придбанням таких товарів/послуг або копії первинних документів, складених відповідно до Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні", що підтверджують факт отримання таких товарів/послуг.

Надходження такої заяви із скаргою є підставою для проведення документальної позапланової виїзної перевірки зазначеного продавця для з'ясування достовірності та повноти нарахування ним зобов'язань з податку за такою операцією.

Згідно із п. 14.8 р. III Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість, затвердженого наказом Міністерства доходів і зборів України від 13.11.2013 N 678, який зареєстровано в Міністерстві юстиції України 11.12.2013 за N 2094/24626 (далі - Порядок N 678), додатками до декларації є заява про відмову постачальника надати податкову накладну (порушення ним порядку заповнення та/або порядку реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних) (Д8) (додаток 8).

Відповідно п. 21 р. III Порядку № 678 у разі відмови постачальника надати податкову накладну (порушення ним порядку заповнення та/або порядку реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних) до декларації додаються Заява про відмову постачальника надати податкову накладну (порушення ним порядку заповнення та/або порядку реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних) (далі - Заява зі скаргою) за формою згідно з (Д8) (додаток 8) та відповідні документи, передбачені п. 201.10 ст. 201 ПК України.

Аналізуючи викладені норми податкового законодавства, суд приходить до висновку про правомірність прийнятого податковим органом рішення з огляду на наступне.

При проведенні камеральної перевірки податкової звітності встановлено неправомірністьформування податкового кредиту за податковою накладною № 134 від 28.03.2014 р., оскільки вона не зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Данний факт не підлягає доведенню, так як і представник позивача підтверджує, що податкова накладна № 134 від 28.03.2014 р. не реєструвалась. Більш того, такої податкової накладної взагалі не існує, а у реєстрі виданих і отриманих накладних допущена технічна помилка. Про це свідчить і лист ТОВ "Мережа готелів "Чорне море" № 86 від 20.06.2014 р.

Як встановлено судом податкова накладна № 134 виписана 26.03.2014 р., яка в свою чергу дає право позивачу на включення до податкового кредиту суми податку на додану вартість за цією податковою накладною протягом 365 календарних днів з дати її складання (з 26.03.2014 р.).

Вказані обставини свідчать про відсутність порушення права позивача на формування податкового кредиту за податковою накладною № 134 від 26.03.2014 р., оскільки 365 календарних днів не сплило.

Частиною ч.1 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Суд, згідно ст. 86 КАС України, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

З урахуванням викладеного суд приходить до висновку, про відсутність законодавчо визначених підстав для задоволення адміністративного позову.

Керуючись ст. ст. 6-8, 71, 86, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.

Постанова набирає законної сили в порядку і строки, встановлені ст. 254 КАС України.

Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду через Одеський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з моменту отримання копії постанови з одночасним поданням її копії до суду апеляційної інстанції.

Суддя Потоцька Н.В.

В задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.

22 вересня 2014 року.