Постанова від 11.07.2014 по справі 592/6815/14-п

Справа № 592/6815/14-п

Провадження № 3/592/1481/14

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 липня 2014 року м.Суми

Суддя Ковпаківського районного суду м. Суми Литовченко О.В., при секретарі Лесняк В.О., з участю особи, яка притягується до адміністративної відповідальності - ОСОБА_1, старшого прокурора прокуратури міста Суми Зайцева І.А., начальника підрозділу охорони державної таємниці УСБУ в Сумській області Шевельової Ю.І., старшого о/у УСБУ в Сумській області Салієнка Д.О., розглянув матеріали, які надійшли від Управління Служби безпеки України в Сумській області про притягнення до адміністративної відповідальності

ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженця м. Охтирка, Сумської області, громадянина України, з вищою освітою, зареєстрованого в АДРЕСА_1, працюючого начальником Управління з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи Сумської обласної державної адміністрації, паспорт серії НОМЕР_2 виданий Білопільським РВ УМВС України в Сумській області 15 листопада 1995 року, ідентифікаційний код НОМЕР_1

за ст. 212-2 ч.1 п.6 КУпАП,

встановив:

Комісія Управління Служби безпеки України в Сумській області відповідно до статті 37 Закону України «Про державну таємницю», на підставі припису № 10389 від 05.06.2014 р. 13.06.2014 р. здійснила тематичну перевірку дотримання вимог Закону України «Про державну таємницю» в Управлінні з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи Сумської обласної державної адміністрації. Перевірку проведено у присутності начальника Управління з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи Сумської обласної державної адміністрації ОСОБА_1

В ході перевірки комісією були встановлені наступні порушення ОСОБА_1, як посадовою особою, законодавчих та нормативних актів у сфері охорони державної таємниці, а саме: ОСОБА_1 обіймає посаду начальника Управління з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи Сумської обласної державної адміністрації, (призначений на посаду розпорядженням голови Сумської обласної державної адміністрації від 13.07.2010 № 433), має допуск до державної таємниці за формою 2 погоджений Управлінням СБ України в Сумській області 28.07.2010 та наданий розпорядженням голови Сумської обласної державної адміністрації від 09.08.2010 № 507.

Відповідно до статті 37 Закону України «Про державну таємницю» ОСОБА_1, як керівник Управління з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи Сумської обласної державної адміністрації зобов'язаний здійснювати постійний контроль за забезпеченням охорони державної таємниці в підпорядкованій йому установі.

Надання допуску до державної таємниці в Управлінні з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи Сумської обласної державної адміністрації здійснюється на підставі номенклатури посад працівників, перебування на яких потребує оформлення допуску та надання доступу до державної таємниці (надалі - номенклатура посад).

Згідно з вимогами п. 50 Порядку-939 до номенклатури посад включаються посади тільки тих працівників, службова, виробнича, наукова чи науково-технічна діяльність яких потребує доступу до державної таємниці. Кількість посад працівників, що включаються до номенклатури повинна бути мінімально необхідною для забезпечення роботи підприємства. В той же час, при вибірковій перевірці карток обліку обізнаності виконавців з державною таємницею встановлено, що ряд працівників установи не працюють з державною таємницею з 2013 року (ОСОБА_5, ОСОБА_6, тощо).

На момент перевірки, відповідно до акту приймання-передачі документів, у зв'язку зі звільненням головного спеціаліста відділу планування та підготовки населення до дій у надзвичайних ситуаціях управління ОСОБА_7, матеріальні носії секретної інформації передано начальнику Управління з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи Сумської обласної державної адміністрації ОСОБА_1

На теперішній час допуск до державної таємниці скасовується розпорядженням регіонального органу СБ України. Зазначена інформація внесена до облікових карток, які разом із зобов'язанням громадянина України у зв'язку з допуском до державної таємниці, зберігаються в РСО установи протягом 5 років з часу видання відповідного наказу (розпорядження). В той же час колишньому працівнику установи ОСОБА_7, звільненої 05 червня 2014 року, на момент перевірки не припинено доступ до секретної інформації, в обліковій картці відсутній запис про звільнення.

Відповідно до вимог ст. 27 Закону України «Про державну таємницю» та п.91 Порядку - 939 матеріали щодо доступу працівників установи до секретної інформації та її матеріальних носіїв зберігаються в РСО, однак зазначені документи (накази керівника установи) потребують доопрацювання в частині конкретизації секретної інформації, доступ до якої надається у зв'язку з перебуванням на номенклатурній посаді та, відповідно, виконанням функціональних обов'язків.

На виконання вимог п. 109 Порядку - 939 ведеться облік відряджених осіб згідно з додатком 17 зазначеного нормативного документу (інв. № Ж - 64, ведеться з 14.04.2009 р.). Приписи на виконання завдання зберігаються в РСО установи та долучаються до справи № 12 (ведеться з 04.06.2013) з терміном зберігання 10 років. Проте, в порушення вимог п.114 Порядку-939 на звороті приписів відсутня інформація (інвентарні номери секретних справ, облікові номери документів тощо), з якими була ознайомлена відряджена особа.

Облік довідок про наявність допуску до державної таємниці, які видаються працівникам при виїзді у відрядження ведеться по рекомендованій журнальній формі 16 Порядку - 939 (інв. № Ж-9, ведеться з 27.01.2005). Проте в порушення вимог п.107 Порядку-939 на момент перевірки у зазначеній обліковій формі відсутні позначки про знищення вказаних довідок після закінчення строку їх дії, а саме від травня 2013 року.

Забезпечення режиму секретності при міжнародному співробітництві, виконання заходів, передбачених ст. 28 Закону України «Про державну таємницю» та Постановою Кабінету Міністрів від 18.12.2013 № 939 «Про порядок організації та забезпечення режиму секретності в державних органах, органах місцевого самоврядування, на підприємствах в установах і організаціях» здійснюється Управлінням з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи Сумської обласної державної адміністрації з порушеннями.

Відповідно до вимог п. 696 Порядку - 939, перед виїздом до іноземної країни в приватних справах, працівники установи, яким надано допуск та доступ до державної таємниці, як правило, письмово повідомляють про зазначені факти начальника управління, працівником РСО проводиться відповідний інструктаж. Під час інструктажу визначається мета виїзду та порядок звернення до дипломатичних представництв у разі виникнення обставин, що створюють небезпеку для збереження секретної інформації.

В ході перевірки встановлено, що заступник начальника управління-начальник відділу планування та підготовки населення до дій у надзвичайних ситуаціях ОСОБА_8, в періоди 04 червня 2011 року, 14 листопада 2013 року та 20 листопада 2013 року у приватних справах виїздив до Російської Федерації без письмового повідомлення посадових осіб Управління з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи, які надали йому допуск та доступ до державної таємниці, а також РСО за місцем зберігання карток обліку за формою згідно з додатком 6 (Управління з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи) в Управлінні з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи Сумської ОДА. Зазначене свідчить, про невиконання обов'язків громадянина щодо збереження державної таємниці, що призвело до порушень ст. 28 Закону України «Про державну таємницю» та Постанови Кабінету Міністрів від 18.12.2013 № 939 «Про порядок організації та забезпечення режиму секретності в державних органах, органах місцевого самоврядування, на підприємствах в установах і організаціях»

В облікових журнальних формах інв. №№ ж-11, ж-118 відомості про від'їзди до іноземної країни та проведення відповідного інструктажу громадянина ОСОБА_8 в періоди 04 червня 2011 року, 14 листопада 2013 року та 20 листопада 2013 в РСО Управління з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи відсутні. Інформація щодо фактів письмового повідомлення ОСОБА_8 посадових осіб Управління з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи, які надали йому допуск та доступ до державної таємниці, а також РСО в Управлінні з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи Сумської ОДА відсутня.

Згідно висновків комісії стан охорони державної таємниці в частині організації допуску та доступу до секретної інформації, забезпечення режиму секретності у зв'язку з виїздом в іноземні країни громадян, яким надано допуск та доступ до державної таємниці в Управлінні з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи Сумської ОДА не повною мірою відповідає вимогам законодавства про державну таємницю.

Основною причиною такого стану є відсутність з боку начальника Управління з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи Сумської обласної державної адміністрації ОСОБА_1 постійного контролю за забезпеченням охорони державної таємниці в установі, що є порушенням статті 37 Закону України «Про державну таємницю».

Згідно статті 39 Закону «Про державну таємницю», за невжиття заходів щодо забезпечення охорони державної таємниці та незабезпечення контролю за охороною державної таємниці, начальник Управління з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи Сумської обласної державної адміністрації ОСОБА_1, як посадова особа, підлягає притягненню до адміністративної відповідальності по п.6 ч. 1 ст. 212-2 КУпАП.

Під час розгляду справи в суді ОСОБА_1 свою вину у вчиненні адміністративного правопорушення визнав частково. Зазначив, що він не мав можливості здійснювати контроль за дотриманням законодавства про охорону державної таємниці, проводити відповідні інструктажі відносно ОСОБА_8 при виїзді ним за кордон, оскільки не мав інформації про такі виїзди, ОСОБА_8 про дані факти йому не повідомляв та повинен сам нести відповідальність у даному випадку. Самостійно як начальник не мав можливості робити запити про перетин працівниками управління державного кордону, не входить до його компетенції. Ним постійно проводиться робота з працівниками управління щодо безумовного виконання вимог Закону України «Про державну таємницю». Є незначні виявлені порушення. Щодо звільненої ОСОБА_7 та її обов'язків, дійсно на момент перевірки були порушення в зв'язку з недостатнім досвідом, є його вина, не зробив записи.

В судовому засіданні прокурор Зайцев І.А. зазначив, що обставини викладені в протоколі мали місце, ОСОБА_1 не забезпечений контроль за охороною державної таємниці;, він зайняв позицію очікування, не вживаючи ніяких заходів, наявний склад адміністративного правопорушення, передбачений ст. 212-2 ч. 1 п. 6 КУпАП.

Представники УСБУ України в Сумській області Шевельова Ю.І., Салієнко Д.О. при розгляді справи про адміністративне правопорушення протокол, складений відносно ОСОБА_1 підтримали.

Факт вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення повністю підтверджується в сукупності матеріалами справи, дослідженими у судовому засіданні, а саме протоколом про адміністративне правопорушення від 25.06.2014 року (а.с. 1-5), витягом № 2 з акту за результатами тематичної перевірки стану охорони державної таємниці від 18.06.2014 року № 11233-дск (а.с. 6-10), розопрядженням голови Сумської обласної державної адміністрації від 09.08.2010 року (а.с. 11), зобов'язанями ОСОБА_1 від 15.07.2010 року у зв'язку з допуском до державної таємниці (а.с. 12).

Таким чином, ОСОБА_1 вчинив правопорушення передбачене п. 6 ч.1 ст. 212-2 КУпАП, оскільки порушив законодавство про державну таємницю, а саме, не забезпечив контроль за охороною державної таємниці в Управлінні з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи Сумської ОДА.

Обставини, що пом'якшують відповідальність - наявність державної нагороди, статусу Ветерана ВС та праці.

Обставин, що обтяжують відповідальність - судом не встановлено.

Враховуючи характер вчиненого правопорушення, особу порушника, ступінь його вини, майновий стан та обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, вважаю за необхідне накласти адміністративне стягнення у виді штрафу у мінімальному розмірі.

Відповідно до ст. 40-1 КУпАП та п.5 ст.4 ЗУ «Про судовий збір»підлягає до стягнення з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір у розмірі 36 грн. 54 коп.

Керуючись ст.ст. 33, 40-1, п. 6 ч. 1 ст. 212-2, ст. 283 КУпАП,

постановив:

ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого п. 6 ч.1 ст. 212-2 КУпАП та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу на користь держави в розмірі 510 (п'ятсот десять) гривень.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір у сумі 36 грн. 54 коп.

На постанову може бути подана апеляційна скарга до Апеляційного суду Сумської області через Ковпаківський районний суд м. Суми протягом десяти днів з дня її винесення.

Суддя О.В. Литовченко