Справа № 483/750/14-ц
Провадження 2/483/319/2014
Іменем України
15 квітня 2014 року м. Очаків
Суддя Очаківського міськрайонного суду Миколаївської області Шевиріна Т.Д., ознайомившись із позовною заявою товариства з обмеженою відповідальністю «Приморря» до приватного нотаріуса Очаківського міського нотаріального округу Миколаївської області ОСОБА_1 про зобов'язання вчинити нотаріальну дію - скасувати заборону на відчуження нерухомого майна, -
15 квітня 2014 року товариство з обмеженою відповідальністю (надалі - ТОВ) «Приморря» звернулося до Очаківського міськрайонного суду Миколаївської області із вказаною позовною заявою.
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що13 березня 2008 року між позивачем з одного боку та АКБ «Укрсоцбанк» з іншого боку укладеного договір іпотеки в якості забезпечення виконання умов кредитного договору №604/4-151, відповідно до підпункту 1.1.1.11 якого сторонами встановлено кінцевий термін погашення заборгованості, а саме не пізніше 12 березня 2011 року. Оскільки 13 березня 2014 року встановлений законодавством трирічний строк позовної давності для звернення стягнення на предмет іпотеки, на думку ТОВ «Приморря», сплинув, позивач вважає, що заборона відчуження предмета іпотеки, накладена одночасно із укладенням договору іпотеки, підлягає скасуванню. 20 березня 2014 року ТОВ «Приморря» звернулося до приватного нотаріуса Очаківського міського нотаріального округу Миколаївської області ОСОБА_1 із заявою про скасування заборони на відчуження нерухомого майна, накладеної за договором іпотеки від 13 березня 2008 року.
Отримавши постанову про відмову у знятті заборони відчуження нерухомого майна, ТОВ «Приморря» звернулося з позовом до суду.
Як вбачається з матеріалів позовної заяви, предметом позову є зобов'язання приватного нотаріуса скасувати заборону на відчуження нерухомого майна.
Відповідно до ст. 3 Закону України «Про нотаріат», нотаріус - це уповноважена державою фізична особа, яка здійснює незалежну професійну нотаріальну діяльність, зокрема посвідчує права, а також факти, що мають юридичне значення, та вчиняє інші нотаріальні дії, передбачені законом, з метою надання їм юридичної вірогідності.
Перелік нотаріальних дій, що вчиняються нотаріусами, визначений статтею 34 згаданого Закону, однак вчинення такої нотаріальної дії як скасування заборони на відчуження нерухомого майна зазначеною правовою нормою не передбачено.
Отже, скасування заборони на відчуження нерухомого майна не є нотаріальною дією.
Процедура проведення державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень (далі - державна реєстрація прав), перелік документів, необхідних для її проведення, права та обов'язки суб'єктів у сфері державної реєстрації прав визначено Порядком державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 17 жовтня 2013 року №868.
Згідно з п. 2 Порядку, державну реєстрацію прав шляхом внесення записів до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно (далі - Державний реєстр прав) проводять орган державної реєстрації прав та нотаріус як спеціальний суб'єкт, на якого покладаються функції державного реєстратора прав на нерухоме майно (далі - нотаріус).
Так як вказаним нормативно-правовим актом на нотаріуса державою покладено виконання управлінських функцій - таких самих, що виконують державні реєстратори, у відносинах, що виникають з приводу державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень, нотаріус діє як суб'єкт владних повноважень, а його професійна діяльність набуває ознак публічності.
За змістом ст. 17 КАС України, на правовідносини, що виникають у зв'язку із здійсненням суб'єктом владних повноважень владних управлінських функцій, поширюється юрисдикція адміністративних судів.
Відповідно до ч. 1 ст. 15 ЦПК України, загальні суди розглядають в порядку цивільного судочинства справи щодо захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів, що виникають із цивільних, житлових, земельних, сімейних, трудових відносин, а також інших правовідносин, крім випадків, коли розгляд таких справ проводиться за правилами іншого судочинства.
Оскільки спірні відносини виникли у зв'язку з реалізацією суб'єктом владних повноважень своїх управлінських функцій на основі законодавства, спір про право між сторонами відсутній. Натомість, має місце спір, що за своєю природою є публічно-правовим, таким, що підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства.
Суддя, відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 122 ЦПК України, відмовляє у відкритті провадження у справі, якщо заява не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.
На підставі викладеного, керуючись п. 1 ч. 2 ст. 122 ЦПК України, -
У відкритті провадження у цивільній справі за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Приморря» до приватного нотаріуса Очаківського міського нотаріального округу Миколаївської області ОСОБА_1 про зобов'язання вчинити нотаріальну дію - скасувати заборону на відчуження нерухомого майна - відмовити.
Ухвалу може бути оскаржено до апеляційного суду Миколаївської області через Очаківський міськрайонний суд Миколаївської області шляхом подання протягом п'яти днів з дня отримання копії цієї ухвали апеляційної скарги.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду скарги апеляційним судом.
Суддя: