23 квітня 2014 рокусправа № 401/1635/13-а (2-а/401/103/13)
Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Чабаненко С.В.
суддів: Іванова С.М. Шлай А.В.
за участю секретаря судового засідання: Кязимової Д.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Дніпропетровську апеляційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Світловодської міської ради на постанову Світловодського міськрайонного суду Кіровоградської області від 01 серпня 2013 року по справі № 401/1635/13-а (2-а/401/103/13) за позовом ОСОБА_1, ОСОБА_2 до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Світловодської міської ради, треті особи: Прем'єр-міністр України Азаров Микола Янович, Телеканал «Інтер» про визнання дій незаконними,-
27.03.2013 року ОСОБА_1 та ОСОБА_2 звернулись до Світловодського міськрайонного суду Кіровоградської області з адміністративним позовом до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Світловодської міської ради, треті особи: Прем'єр-міністр України Азаров М.Я., Телеканал «Інтер», в якому просили визнати незаконними та протиправними дії відповідача по скасуванню раніше призначеної ОСОБА_1 житлової субсидії, визнати незаконним скасування субсидії та такою, що є незаконно скасованою.
Постановою Світловодського міськрайонного суду Кіровоградської області від 01 серпня 2013 року по справі № 401/1635/13-а (2-а/401/103/13) позовні вимоги ОСОБА_1 задоволено, визнано незаконним рішення УПСЗН ВК Світловодської міської ради від 10.02.2011 року щодо припинення з 01.10.2010 року надання житлової субсидії ОСОБА_1.
В задоволенні позовних вимог ОСОБА_2 - відмовлено.
Постанову суду мотивовано тим, що при призначенні УПСЗН ВК Світловодської міської ради житлової субсидії ОСОБА_1 спеціалісти відповідача повинні були перевірити відсутність комунальних боргів або при їх наявності - укладання договорів на реструктуризацію комунальної заборгованості. У разі коли субсидія ОСОБА_1 була призначена і застосовувалась, то її скасування є неприпустимим з огляду на те, що соціально незахищені верстви населення мають право на отримання такої субсидії. Суд першої інстанції вказував, що постановою Кабінету Міністрів України, якою регламентується порядок призначення та припинення надання житлових субсидій не передбачено підставу для припинення надання таких субсидій з причини наявності комунальної заборгованості або відсутність договорів на реструктуризацію боргів. Відмовляючи в задоволенні позовних вимог відносно ОСОБА_2 суд першої інстанції вказував, що рішення про призначення або припинення надання житлових субсидій мають індивідуальний характер і призначаються відносно конкретної особи, у даному випадку щодо ОСОБА_1
Не погодившись з постановою суду, УПСЗН ВК Світловодської міської ради подано апеляційну скаргу, згідно якої скаржник просить скасувати постанову Світловодського міськрайонного суду Кіровоградської області від 01 серпня 2013 року як таку, що винесена з порушенням норм матеріального, та процесуального права, та ухвалити нове рішення про відмову в задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 у повному обсязі. Свої вимоги обґрунтував тим, що судом прийнято постанову з порушенням норм матеріального права, зазанчивши, що ним було правомірно припинено дію житлової субсидії відносно ОСОБА_1 з огляду на наявність у неї значних боргів по сплаті комунальних послуг і відсутність договорів на реструктуризацію сплати таких боргів. Наявність у ОСОБА_1 боргів підтверджується численними листами від операторів надання комунальних послуг і їх наявність суперечить принципам надання житлових субсидій споживачам комунальних послуг.
Сторони, про час і місце апеляційного розгляду справи повідомлені належним чином, що підтверджується повідомленнями про вручення поштового відправлення, в судове засідання не з'явились.
Згідно ч. 4 ст. 196 КАС України, нез'явлення в судове засідання представників сторін апеляційної скарги не перешкоджає розгляду справи.
Колегія суддів, перевіривши законність та обґрунтованість рішення суду в межах доводів апеляційної скарги, дійшла висновку про відсутність підстав для задоволення апеляційної скарги, виходячи з наступного.
Матеріалами справи встановлено, що ОСОБА_1 та ОСОБА_2 є співвласниками квартири (нерухомого майна), яка розташована за адресою: квартира АДРЕСА_1. Перебування квартири у співвласності позивачів підтверджується копіює свідоцтва № 9821 про право власності на житло.
Встановлено, що 25.08.2010 року ОСОБА_1 після отримання інформаційного листа з примірниками заяви та декларації про доходи від органу Пенсійного фонду України, звернулась до УПСЗН ВК Світловодської міської ради з заявою про призначення житлової субсидії. 15.10.2010 року УПСЗН ВК Світловодської міської ради надано ОСОБА_1 повідомлення про призначення субсидії на відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг на сім місяців починаючи з 01 жовтня 2010 року по квітень 2011 року включно. УПСЗН ВК Світловодської міської ради прийнято рішення, про яке позивача повідомлено листом від 28.09.2012 року про те, що з 10.02.2011 року ОСОБА_1 було припинено надання житлової субсидії з причини наявності у останньої комунальної заборгованості.
УПСЗН ВК Світловодської міської ради надано до матеріалів справи інформаційні листи від операторів надання комунальних послуг на підтвердження наявності у позивачів заборгованості з сплати за отримані комунальні послуги.
Відповідно до ст. 5, ч. 1 ст. 18 Закону України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» державні соціальні стандарти і нормативи формуються, встановлюються та затверджуються у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України за участю та погодженням з іншими сторонами соціального партнерства, якщо інше не передбачено Конституцією України та законами України. Законами України з метою надання соціальної підтримки населенню України в цілому та окремим категоріям громадян встановлюються державні гарантії, зорема, щодо забезпечення пільгових умов задоволення потреб у товарах та послугах окремим категоріям громадян, які потребують соціальної підтримки.
Відповідно до п.п. 2 - 4 Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 848 від 21.10.1995 року - право на отримання адресної безготівкової субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, а також субсидії готівкою на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива поширюється на громадян, які проживають у житлових приміщеннях (будинках) державного та громадського житлового фонду, в тому числі у гуртожитках, - на оплату користування житлом; приватного житлового фонду та фонду житлово-будівельних (житлових) кооперативів - на оплату утримання житла; житлового фонду незалежно від форм власності - на оплату комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива. Призначення субсидій та контроль за їх цільовим використанням здійснюється управліннями праці та соціального захисту населення районних, районних у мм. Києві та Севастополі держадміністрацій, структурними підрозділами з питань праці та соціального захисту населення виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх створення) рад. Субсидії призначаються за наявності різниці між розміром плати за житлово-комунальні послуги, скраплений газ, тверде та рідке пічне побутове паливо у межах норм споживання з урахуванням пільг, які надаються відповідно до чинного законодавства і обсягом визначеного Кабінетом Міністрів України обов'язкового відсотка платежу. При цьому норма володіння чи користування загальною площею житла та нормативи користування комунальними послугами встановлюються виходячи з 21 кв. метра на наймача і кожного зареєстрованого у житловому приміщенні (будинку) та додатково 10,5 кв. метра на всіх тут зареєстрованих, а для громадян, які проживають в однокімнатній квартирі, - на загальну площу незалежно від розміру квартири.
Згідно з п. 13 Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 848 від 21.10.1995 року - для призначення субсидії громадянин, особа якого посвідчується паспортом або іншим документом, подає органу праці та соціального захисту населення довідки про доходи кожної особи, зареєстрованої у житловому приміщенні, за формами, затвердженими Мінсоцполітики, або індивідуальні відомості про застраховану особу (форма ОК-5), видані органом Пенсійного фонду України. У органі праці та соціального захисту населення громадянин заповнює заяву та декларацію про доходи і майновий стан осіб, зареєстрованих у житловому приміщенні, за формами, затвердженими Мінсоцполітики. У разі коли відомості, викладені в заяві, не підтверджено належно оформленими документами, субсидія призначається починаючи з місяця подання (відправлення) заяви за умови, що відомості будуть підтверджені в установленому порядку протягом місяця з дня подання (відправлення) заяви. Рішення про призначення (непризначення) субсидії приймається протягом десяти днів після подання заяви та отримання відомостей, визначених абзацами п'ятим - восьмим цього пункту.
Відповідно до п. 20 вищезазначеного Положення - надання раніше призначеної субсидії припиняється: за поданням житлово-експлуатаційних організацій, житлово-будівельних (житлових) кооперативів, об'єднань співвласників багатоквартирного будинку та організацій, що надають житлово-комунальні послуги, якщо громадянин, якому призначено субсидію, не сплачує відповідну частку житлово-комунальних послуг, за винятком випадків, пов'язаних із затримкою виплати заробітної плати, пенсії тощо, яка підтверджується відповідними документами, - з місяця, в якому надійшло таке подання. Подання надається зазначеними організаціями органам праці та соціального захисту населення до 10 числа місяця, що настає за місяцем, в якому виникли такі обставини; якщо громадянин приховав або свідомо подав недостовірні дані про доходи та майновий стан, що вплинули на встановлення права на субсидію і визначення її розміру, внаслідок чого йому була надміру перерахована сума субсидії, - з місяця, в якому виявлено порушення; у разі переїзду сім'ї в іншу місцевість та настання обставин, що унеможливлюють надання субсидії (зокрема смерть одинокої особи), - з місяця, що настає за місяцем, в якому відбулися зміни; у разі набуття права власності на житло (житлове приміщення) іншою особою, яка не була в ньому зареєстрована на перше число місяця, з якого призначена субсидія, - з місяця, що настає за місяцем, в якому відбулися зміни; за заявою уповноваженого власника (співвласника) житла, наймача житла у державному та громадському житловому фонді, члена житлово-будівельного кооперативу, власника (співвласника) житлового приміщення, на якого відкрито особовий рахунок, - з місяця, що настає за місяцем її подання, якщо інше не обумовлено заявою.
Колегія суддів зазначає, що Положенням про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива встановлено чіткий порядок призначення житлової субсидії. Призначення субсидії ОСОБА_1 було здійснено на підставі поданою нею заяви та інших необхідних документів передбачених п. 13 Положення. Припинення субсидії через інші обставини, які не встановлені п. 20 Положення є прямим порушенням права громадянина на соціальний захист з боку держави. Колегія суддів звертає увагу, що регулюючими нормами передбачено перелік обставин через які, призначена субсидія може бути припинена. Наявність у ОСОБА_1 та ОСОБА_2 заборгованості з сплати комунальних послуг та відсутність договорів на реструктуризацію такої заборгованості не є підставою для припинення житлової субсидії.
Судом першої інстанції було вірно визначено і колегія суддів погоджується з цим твердженням відносно того, що наявність у споживачі заборгованості або відсутність договорів на реструктуризацію комунальної заборгованості впливають на призначення житлової субсидії та є визначальною обставиною при прийнятті рішення про призначення субсидії і не можуть бути застосованими при припиненні цієї субсидії як раніше призначеної відповідно до регулюючих норм.
Також колегія суддів зазначає, що УПСЗН ВК Світловодської міської ради не було у передбачений термін та порядок повідомлено отримувача житлової субсидії ОСОБА_1 про її припинення.
Матеріалами справи встановлено, що 15.10.2010 р. житлова субсидія була призначена відносно ОСОБА_1 і тому рішення про припинення житлової субсидії відносно ОСОБА_1 не порушує прав та інтересів ОСОБА_2 Житлова субсидія призначається відносно конкретної особи та має індивідуальний характер по відношенню до визначеного платника комунальних (житлових) послуг.
Позивачами не було доведено якими діями УПСЗН ВК Світловодської міської ради порушено права та інтереси ОСОБА_2
Колегія суддів зазначає, що рішення УПСЗН ВК Світловодської міської ради від 10.02.2011 року щодо припинення з 01.10.2010 року надання житлової субсидії ОСОБА_1 є протиправним з огляду на порушення відповідачем порядку припинення такої субсидії з підстави не визначеної регламентуючим Положенням. Дії відповідача порушують право ОСОБА_1 на соціальний захист гарантований державою та закріплений у Законі України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії».
Таким чином, постанова суду першої інстанції ґрунтуються на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому засіданні усіх обставин справи в їх сукупності. Порушень норм процесуального закону, які б могли призвести до прийняття невірного рішення, не встановлено.
Отже, доводи апеляційної скарги не спростовують правового обґрунтування, покладеного в основу судового рішення, тому не можуть бути підставою для скасування постанови суду першої інстанції.
Керуючись ст.196, п.1.ч.1 ст.198, ст.200, п.1 ч.1 ст.205, ст.206 КАС України, колегія суддів, -
Апеляційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Світловодської міської ради на постанову Світловодського міськрайонного суду Кіровоградської області від 01 серпня 2013 року по справі № 401/1635/13-а (2-а/401/103/13) - залишити без задоволення.
Постанову Світловодського міськрайонного суду Кіровоградської області від 01 серпня 2013 року по справі № 401/1635/13-а (2-а/401/103/13) - залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили відповідно до ст. 254 КАС України та може бути оскаржена відповідно до ст.212 КАС України.
Головуючий: С.В. Чабаненко
Суддя: С.М. Іванов
Суддя: А.В. Шлай