Ухвала від 02.06.2014 по справі 872/17225/13

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 червня 2014 рокусправа № 194/1963/13-а(2а/194/34/13)

Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Чабаненко С.В.

суддів: Іванова С.М. Шлай А.В.

розглянувши у письмовому провадженні в місті Дніпропетровську апеляційну скаргу Управління соціального захисту населення Тернівської міської ради Дніпропетровської області на постанову Тернівського міського суду Дніпропетровської області від 14 листопада 2013 року по справі № 194/1963/13-а (2-а/194/34/13) за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Тернівської міської ради Дніпропетровської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання нарахувати державну допомогу, -

ВСТАНОВИЛА:

Позивач звернувся до суду з позовом до управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Тернівської міської ради Дніпропетровської області про визнання дій неправомірними та зобовязання перерахування, нарахування і виплати допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.

В обґрунтування позовних вимог зазначає, що вона перебуває на обліку в управлінні праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Тернівської міської ради Дніпропетровської області відповідно до Закону України «Про державну допомогу сім 'ям з дітьми». У позивача є малолітня донька, у звязку з чим вона отримує допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку не вище 130 грн. щомісячно. Позивачка вважає, що відповідач невірно нарахував та встановив позивачу розмір сум, гарантованих державою - допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.

Ухвалою Тернівського міського суду Дніпропетровської області від 14 листопада 2013 року адміністративний позов ОСОБА_1 в частині позовних вимог за період з 01.06.2012 р. по 18.03.2013 р. залишено без розгляду.

Постановою Тернівського міського суду Дніпропетровської області від 14 листопада 2013 року, позовні вимоги задоволені. Визнано неправомірними дії управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Тернівської міської ради Дніпропетровської області щодо відмови ОСОБА_1 в перерахунку та виплаті державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з 19.03.2013 року. Зобов'язано управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Тернівської міської ради Дніпропетровської області здійснити позивачу перерахування та нарахування державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з 19.03.2013 року відповідно до ст. 15 ЗУ «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» в розмірі прожиткового мінімуму, встановленого законом, та забезпечити виплату цих коштів з урахуванням проведених виплат.

Не погодившись з постановою суду, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій посилаючись на порушення норм матеріального права просив скасувати постанову та прийняти нову, якою в задоволенні частини позовних вимог відмовити, в тій частині в якій постановою відмовлено в задоволенні позовних вимог - залишити без змін. Апелянт вказував, що ним правомірно призначено та виплачується допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у тому розмірі, у якому передбачено постановами та розпорядженнями Кабінету Міністрів України. Апелянтом зазначалось, що здійснення виплати допомоги у тому розмірі у якому передбачено Законом України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» залежить від фінансового становища держави, зокрема таке фінансування здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України.

Перевіривши законність і обґрунтованість постанови суду першої інстанції, суд апеляційної інстанції вважає, що апеляційна скарга не підлягає з наступних підстав.

Дана адміністративна справа розглянута судом апеляційної інстанції відповідно до ст. 197 КАС України, в порядку письмового провадження.

Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що у позивача є малолітня дитина - ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1, що підтверджується копією свідоцтва про народження, у зв'язку з чим вона перебуває на обліку в управлінні праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Тернівської міської ради Дніпропетровської області як не працююча особа в системі загальнообовязкового державного соціального страхування та з 13.06.2012 року отримує допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.

Розмір допомоги, яку отримала позивач, складає: з липня 2012 року по липень 2013 року у розмірі 130,00 грн., що підтверджується довідками УПСЗН № 403704,423159, №1240 від 22.07.2013 року, №1872 від 07.11.2013 р.

До 1 січня 2008 року - дати набрання чинності Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» - правовідносини щодо виплати допомоги регулювалися Законом України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», дія якого поширювалася на осіб, не застрахованих в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування (стаття 13) та Законом України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням», який поширював свою дію на застрахованих у зазначеній системі осіб. Розмір допомоги також визначався цими Законами.

Пунктами 23, 25 розділу ІІ Закону № 107-VI були внесені відповідні зміни до Закону № 2811-ХІІ та Закону № 2240-III. Зокрема, змінами до статті 13 Закону № 2811-ХІІ його дію поширено на застрахованих осіб, а із Закону № 2240-III було виключено статті 40-44.

Конституційний Суд України рішенням від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008 визнав неконституційними низку положень Закону № 107-VI, в тому числі й пункт 25 розділу II Закону № 107-VI щодо виключення статей 40-44 Закону № 2240-III.

Пунктом 2 розділу ІІІ Закону № 107-VI було передбачено, що розділ II цього Закону діє до 31 грудня 2008 року.

Таким чином, з часу проголошення Рішення № 10-рп/2008 Конституційним Судом України відновили свою дію вищезазначені положення Закону № 2240-III, а з 1 січня 2009 року - статті 13, 15 Закону № 2811-ХІІ.

Статтею 46 Закону України від 26 грудня 2008 № 835-VI «Про Державний бюджет України на 2009 рік» та статтею 45 Закону України від 27 квітня 2010 року № 2154-VI «Про Державний бюджет України на 2010 рік» (далі - Закон № 2154-VI) передбачено, що у 2009, 2010 роках допомога при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону № 2240-ІІІ призначається і здійснюється в розмірах і порядку, визначених Кабінетом Міністрів України.

Частиною 1 ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» передбачено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 гривень. Стаття у такій редакції встановлена Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», положення якого відносно зміни редакції статті 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року № 10-рп/2008 визнані неконституційними.

Судом першої інстанції зазначено, що розміри і порядок виплати допомоги по догляду за дитиною відповідно до Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» не визначався нормативними актами Кабінету Міністрів України та повинен здійснюватись відповідно до вищевказаного Закону.

Колегія суддів зазначає, що нормами Закону України «Про Державний бюджет України на 2013 рік» не встановлено інший ніж у Законі України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» розмір допомоги, отже з огляду на заявлені вимоги, позивач має право на перерахування та нарахування державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з 19.03.2013 року, відповідно до статті 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми».

Враховуючи наведене, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу слід залишити без задоволення, постанову суду - без змін.

Керуючись ст. 197, п.1 ч.1 ст.198, ст.ст.200, 205, 206 КАС України, колегія суддів, -

УХВАЛИЛА:

Апеляційну скаргу Управління соціального захисту населення Тернівської міської ради Дніпропетровської області - залишити без задоволення.

Постанову від 14 листопада 2013 року по справі № 194/1963/13-а (2-а/194/34/13) - залишити без змін.

Ухвала Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів.

Головуючий: С.В. Чабаненко

Суддя: С.М. Іванов

Суддя: А.В. Шлай

Згідно з оригіналом І.О. Гуртова

помічник судді