26 березня 2014 рокусправа № 332/5322/13-а(2а/332/91/13)
Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Чабаненко С.В.
суддів: Іванова С.М. Шлай А.В.
за участю секретаря судового засідання: Кязимової Д.В.
розглянувши у відкритому судовому засідання апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Заводському районі м. Запоріжжя на постанову Заводського районного суду Запорізької області від 30 жовтня 2013 р. по справі №332/5322/13-а (2-а/332/91/13) за позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Заводському районі м. Запоріжжя про визнання протиправними дій,-
ОСОБА_2 звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому просив визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в Заводському районі м. Запоріжжя щодо відмови у порахунку пенсії з урахуванням сум матеріальної допомоги та індексації заробітної плати, зобов'язати відповідача провести перерахунок пенсії з урахуванням сум матеріальної допомоги та індексації заробітної плати з моменту її призначення, та зобов'язати відповідача виплатити недоплачені суми пенсії за період з 15.07.2012 року, а в частині врахування матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань з 09.10.2013 року.
Постановою Заводського районного суду Запорізької області від 30 жовтня 2013 року адміністративний позов задоволено в повному обсязі.
Не погодившись з постановою суду першої інстанції, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом норм матеріального права, просив скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нове рішення про відмову у задоволенні позовних вимог. Апеляційна скарга обґрунтована тим, що відповідно до статті 33 Закону України "Про державну службу" заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Таким чином матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, допомога на оздоровлення, та суми індексації не включається до заробітної плати державного службовця при обчисленні пенсії, оскільки є разовою виплатою.
Сторони про час і місце апеляційного розгляду справи повідомлені належним чином, що підтверджується повідомленнями про вручення поштового відправлення, в судове засідання не з'явились.
Згідно ч. 4 ст. 196 КАС України, нез'явлення в судове засідання представників сторін апеляційної скарги не перешкоджає розгляду справи.
Колегія суддів, перевіривши законність та обґрунтованість рішення суду в межах доводів апеляційної скарги та заявлених позовних вимог, дійшла висновку про відсутність підстав для задоволення апеляційної скарги, виходячи з наступного.
Судом першої інстанції встановлено та підтверджено матеріалами справи, що позивачу з 15.07.2013 року було призначено пенсію державного службовця за віком.
25.09.2013 року позивач звернувся до відповідача з заявою про перерахунок пенсії з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації заробітної плати за червень 2011-2013 року та розміру матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань за 2012 рік.
Листом Управління Пенсійного фонду України в Заводському районі м. Запоріжжя від 08.10.2013 року №89/М-8 позивачу відмовлено в перерахунку пенсії, оскільки матеріальної допомоги на оздоровлення, компенсація за невикористану відпустку, грошова винагорода та індексації заробітної плати не належить до складових заробітної плати державного службовця.
Задовольняючи позовні вимоги позивача, суд першої інстанції обґрунтував свою позицію тим, що матеріальна допомога на оздоровлення, вирішення соціально-побутових питань та індексація заробітної плати входить до системи оплати праці державного службовця і повинна враховуватись при призначенні пенсії.
Колегія суддів погоджується з такими висновками суду першої інстанції, виходячи з наступного.
Відповідно до ч. 2 ст. 33 Закону України «Про державну службу», заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань.
Згідно з ч. 2 ст. 37 Закону України «Про державну службу», пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Частиною 1 статті 1 Закону України від 24 березня 1995 року № 108/95 ВР «Про оплату праці» (далі - Закон № 108/95-ВР) встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Ст.2 Закону № 108/95-ВР визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, заохочувальні та компенсаційні виплати.
Згідно ч.1 ст.35 Закону № 3723-XII, державним службовцям надається щорічна відпустка тривалістю 30 календарних днів, якщо законодавством не передбачено більш тривалої відпустки, з виплатою допомоги для оздоровлення у розмірі посадового окладу.
З урахуванням викладеного, матеріальна допомога на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань, входять до системи оплати праці державного службовця.
Крім того, статтею 66 Закону України від 5 листопада 1991 року № 1788-XII «Про пенсійне забезпечення» (надалі - Закон № 1788-XII) врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій. Зокрема частиною 1 даної статті передбачено, що до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Стаття 41 Закону України від 9 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (надалі - Закон № 1058-IV) визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм, отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Як встановлено судом першої інстанції, та не заперечується сторонами, з суми матеріальної допомоги на оздоровлення та соціально-побутові питання нараховані та сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
З урахуванням викладеного, висновки суду першої інстанції, стосовно того, що виплати на які нараховувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та які не включаються до складу заробітної плати державного службовця, повинні враховуватись при обчисленні розміру його пенсії є правомірним, оскільки в даному випадку підлягають застосуванню спеціальні норми, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії зокрема, стаття 41 Закону № 1058-IV та стаття 66 Закону № 1788-XII, натомість положення Законів № 3723-XII та № 108/95-ВР є загальними.
Дана позиція висловлена Верховним Судом України в постанові від 20 лютого 2012 року (справа №21-430а11) та з урахуванням ч.2 ст.244-2 КАС України врахована при винесенні рішення по справі.
Те саме стосується і сум індексації заробітної плати, на які також було нараховано страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
З огляду на зазначене, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції стосовно того, що матеріальна допомога на оздоровлення, допомога для вирішення соціально-побутових питань та індексація заробітної плати входить до системи оплати праці державного службовця.
Колегія суддів вважає висновки суду першої інстанції обґрунтованими, постанова суду ухвалена з додержанням норм матеріального та процесуального права, зміні або скасуванню не підлягає, а апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення.
Таким чином, доводи апеляційної скарги спростовуються викладеними вище нормами законодавчих актів та встановленими обставинами справи, а отже відсутні підстави для її задоволення та скасування рішення суду першої інстанції.
Керуючись ст. ст. 195, 197, 198, 200, 205, 206 КАС України, суд, -
Ухвалив:
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Заводському районі м. Запоріжжя на постанову Заводського районного суду Запорізької області від 30 жовтня 2013 р. по справі №332/5322/13-а (2-а/332/91/13) - залишити без задоволення
Постанову Заводського районного суду Запорізької області від 30 жовтня 2013 р. по справі №332/5322/13-а (2-а/332/91/13- без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її постановлення, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів.
Головуючий: С.В. Чабаненко
Суддя: С.М. Іванов
Суддя: А.В. Шлай