17 липня 2014 рокусправа № 808/6708/13-а
Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Кругового О.О.
суддів: Уханенка С.А. Богданенка І.Ю.
за участю секретаря судового засідання: Сколишева О.О..
за участю представника відповідача: Скачкової Т.В..
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Дніпропетровську апеляційну скаргу Прокурора Комунарського району м.Запоріжжя
на постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 14 листопада 2013 року у справі №808/6708/13-а за позовом Прокурора Комунарського району м.Запоріжжя до управління Пенсійного фонду України в Комунарському районі м.Запоріжжя, третя особа ОСОБА_2 про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії-
05 серпня 2013 року Прокурор Комунарського району м.Запоріжжя звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому просив визнати протиправними дії УПФУ в Комунарському районі м.Запоріжжя щодо утримання з доплати до пенсії ОСОБА_2 суми індексації з 20.04.2010 р. по 24.12.2010 р. у розмірі 426.56 грн. та суми доплати, сформованої відповідно до Закону України «Про державний бюджет України на 2010 рік», у розмірі 426.56 грн. та суми доплати, сформовані відповідно до Закону України «Про державний бюджет України на 2010 рік», у розмірі 231.20 грн., зобов'язати УПФУ в Комунарському районі м.Запоріжжя здійснити нарахування та виплату доплати до пенсії ОСОБА_2 у розмірі 657,76 грн..
Постановою Запорізького окружного адміністративного суду від 14 листопада 2013 року в задоволенні адміністративного позову відмовлено.
Не погодившись з рішенням суду Прокурор Комунарського району м.Запоріжжя звернувся з апеляційною скаргою, в якій посилаючись на порушення судом першої інстанції вимог норм матеріального та процесуального права просить оскаржувану постанову суду скасувати та прийняти нове рішення про задоволення позовних вимог у повному обсязі.
Апеляційна скарга обґрунтована тим, що УПФУ в Комунарському районі м.Запоріжжя було протиправно зменшено пенсію ОСОБА_2 шляхом утримання сум індексації. Вказане, на думку заявника апеляційної скарги, порушує права та законні інтереси пенсіонера та приписи чинного законодавства.
В запереченнях на апеляційну скаргу відповідач просить залишити апеляційну скаргу без задоволення , посилаючись на її безпідставність.
Дослідивши матеріали справи, перевіривши доводи апеляційної скарги та заперечень на неї, перевіривши правильність застосування судом норм матеріального права, надану правову оцінку досліджених судом доказів по справі, суд апеляційної інстанції приходить до висновку про достатність підстав для задоволення апеляційної скарги з огляду на наступне.
Судом першої інстанції встановлено та матеріалами справи підтверджено, що постановою Комунарського районного суду м.Запоріжжя від 24.12.2010 року по справі №2а-3581\10, яка залишена без змін ухвалою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 07.11.2012 року, задоволено позовні вимоги ОСОБА_2. Вказаною постановою, зокрема, визнано протиправною бездіяльність Управління Пенсійного фонду України в Комунарському районі м.Запоріжжя, в період з 20.04.2010 року по 24.12.2010 року включно щодо не нарахування підвищення до пенсії ОСОБА_2 відповідно до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» від 18.11.2004 року. Зобов'язано управління Пенсійного фонду України в Комунарському районі м.Запоріжжя здійснити нарахування та провести відповідні виплати підвищення до пенсії ОСОБА_2 відповідно до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» від 18.11.2004 року, виходячи з розміру встановленого ч.1 ст.28 Закону України «Про загальнообов'язкове пенсійне страхування» від 09.07.2003року за період з 20.04.2010року по 24.12.2010 року включно, з врахуванням раніше виплачених сум зазначеного підвищення.
На виконання постанови суду відповідачем здійснений індивідуальний перерахунок допомоги ОСОБА_2 та нараховано доплату до пенсії у розмірі 680,46гривень за період з 20.04.2010 року по 24.12.2010року.
Не погодившись з діями відповідача при нарахувані та виплати суми соціального допомоги дітям війни, ОСОБА_2 звернувся із заявою до прокуратури Комунарського району м.Запоріжжя з метою вжиття заходів щодо усунення порушень закону і притягнення у встановленому законом порядку до відповідальності винних осіб.
Постановою прокуратури Комунарського району м.Запоріжжя про проведення перевірки у порядку нагляду за додержанням і застосуванням законів від 04.06.2013 року №97 постановлено провести перевірку в порядку нагляду за додержанням та застосуванням законів в УПФУ в Комунарському районі.
Перевіркою встановлено, що посадовими особами УПФУ в Комунарському районі в порушення ч.2 ст.50 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та ст.19 Конституції України, за рахунок індексації та допомоги з бюджету 2010 року непрацюючим пенсіонерам, нарахованих та виплачених в минулі роки, зменшено суму доплати до пенсії ОСОБА_2 з 1338,22 грн. на 680,46грн. Дії відповідача призвели до не донарахування пенсіонеру доплати до пенсії за вищевказаний період у розмірі 657,76гривень.
Листом УПФУ в Комунарському районі №4859\07 відхилено подання Прокуратури Комунарського району м.Запоріжжя, у зв'язку з відсутністю підстав для донарахування до виплати ОСОБА_2 657,76гривень.
У відповідності до ст.23 Закону України «Про прокуратуру», у разі відхилення подання в цілому чи частково або неповідомлення прокурора про результати розгляду подання, а також якщо подання не вносилося, прокурор може звернутися до суду щодо визнання протиправними дій чи бездіяльності, зобов'язання вчинити певні дії або утриматися від вчинення певних дій.
У строки визначені законодавством прокуратура звернулась із позовом до суду.
Отже, предметом спору є дії органу Пенсійного фонду України з проведення перерахунку розміру пенсії ОСОБА_2 за період з 20.04.2010року по 24.12.2010року.
Приймаючи оскаржене рішення, суд першої інстанції виходив з того, що у відповідності до абз. 1 ст.5 Постанови КМУ від 17.07.2003 року №1078 пенсія ОСОБА_2 не підлягала індексації, оскільки на підставі постанови про відкриття виконавчого провадження від 14.12.2012 року по справі №2а-2581\10 було переглянуто розмір його підвищення як дитині війни за період з 20.04.2010 року по 24.12.2010 року з урахуванням раніше виплачених сум, в зв'язку з чим змінився базовий місяць.В результаті чого, розмір індексації у лютому 2013 року зменшився та склав - 52,75 грн. (при базовому місяці - грудень 2010року), що призвело до зменшення загального розміру пенсії на 107,28гривень.
Відповідно до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищується на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком
Перерахунок розміру пенсії урегульовано положеннями Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» від 03.07.1991 року №1282-XII (далі Закон № №1282-XII) та Порядком проведення індексації грошових доходів населення затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 р. №1078 (далі Порядок).
Так, згідно до ст. 1 Закону №1282-XII індексація грошових доходів населення це встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.
Згідно ст. 2 Закону №1282-XII Індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, а саме: пенсії; стипендії; оплата праці (грошове забезпечення); суми виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування; суми відшкодування шкоди, заподіяної працівникові каліцтвом або іншим ушкодженням здоров'я, а також суми, що виплачуються особам, які мають право на відшкодування шкоди в разі втрати годувальника.
Кабінет Міністрів України може встановлювати інші об'єкти індексації, що не передбачені частиною першою цієї статті.
Отже, у відповідності до зазначених правових норм, законодавець відносинь пенсійні виплати та виплати, обумовлені приписами законодавтсва про пенсійне забезпечення до грошових сум, що підлягають індексації.
Встановлені обставини справи свідчать про те, що ОСОБА_2 управлінням Пенсійного фонду України в Комунарському районі м.Запоріжжя 03.01.2013 року на виконання рішення суду було проведено індивідуальний перерахунок пенсії та нараховано доплату у розмірі 680, 46 грн. за період з 20.04.2010 р. по 24.12.2010 р..
За результатами проведеної перервірки прокуратурою в Комунарскому районі м.Запоріжжя було виявлено порушення УПФУ при здійсненні перерахунку, та встановлено факт недоплати ОСОБА_2 657,76 грн., з яких 426,26 грн - сума індексації, та 231,20 грн. - сума пенсійних виплат, що підлагають нарахуванню та виплаті ОСОБА_2 за рішенням суду.
Відповідач проти виявлених порушень заперечує, та вказує, що перерахунок ОСОБА_2 було здійснено у відповідності до вимог чинного законодавства, як на підтвердження своєї позиції посилається на виконання рішення Комунарського районного суду м.Запоріжжя щодо здійснення позивачу перерахунку пенсії із підвищенням її на 30 відсотків мімінісльної пенсії за віком як особі, що має статус «Дитина війни» за період з 20.04.2010 р. по 24.12.2010 р., з урахуванням вже виплачених сум.
Отже, на думку відповідача, підчас здійснення перерахунку пенсії ОСОБА_2 та нарахуванню сум, що підлягають виплаті за рішенням суду, у ОСОБА_2 фактично зросли доходи, вказане потягло за собою зміну базового місяця проведння індексації пенсійних виплат та призвело до зменшення грошових сум, що підлягають виплаті. В подальшому при збільшенні мінімальних сум грошового забезпечення позивачу також змінювали базові місяці при проводенні нових індексацій із застосуванням нових розмірів споживчих цін, а саме базовими місяцями, на думку відповідача, в даному випадку є: квітень, липень, жовтень місяці 2010 року. Індексація в ці періоди не нараховувалась, подальша ж індексація здійснювалась у відповідності з встановленими базовими місяцями.
Однак, із такою позицією УПФУ в Комунарському районі м.Запоріжжя неможливо погодитись з огляду на наступне.
У відповідності до приписів ст.4 Закону №1282-XII Індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 101 відсотка. Обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону.
Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений у частині першій цієї статті.
Підвищення грошових доходів населення у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін.
У разі якщо грошові доходи населення підвищено з урахуванням прогнозного рівня інфляції випереджаючим шляхом, при визначенні обсягу підвищення грошових доходів у зв'язку із індексацією враховується рівень такого підвищення у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Згідно з п. 1 1 Порядку підвищення грошових доходів громадян у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, в якому офіційно опубліковано індекс споживчих цін.
Індексація грошових доходів населення проводиться у разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який встановлюється в розмірі 101 відсотка.
Індекс споживчих цін обчислюється Держстатом і не пізніше 10 числа місяця, що настає за звітним, публікується в офіційних періодичних виданнях.
Обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком починаючи з березня 2003 р. - місяця опублікування Закону України від 6 лютого 2003 р. N 491-IV "Про внесення змін до Закону України "Про індексацію грошових доходів населення".
Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений в абзаці другому цього пункту.
У відпоівдності до п. 4 Порядку індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення.
У відповідності до п. 1 абз. 5 Порядку у разі підвищення розмірів мінімальної заробітної плати, пенсії, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, стипендій, а також у разі зростання грошових доходів населення без перегляду їх мінімальних розмірів місяць, в якому відбулося підвищення, вважається базовим при обчисленні індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення. У базовому місяці значення індексу споживчих цін приймається за 1 або 100 відсотків. Індексація грошових доходів, отриманих громадянами за цей місяць, не провадиться. З наступного місяця здійснюється обчислення наростаючим підсумком індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації.
При цьому, у разі коли підвищення розмірів мінімальних соціальних гарантій, зазначених в абзаці першому цього пункту, не супроводжується зростанням грошових доходів громадян, передбачених пунктом 2 цього Порядку, грошові доходи індексуються на загальних підставах відповідно до пунктів 1 1 і 4 цього Порядку.
Тобто, виходячи з аналізу зазначених норм права, обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації доходів громадян проводиться нарастаючим підсумком починаючи з 1 числа наступного місяця за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, визначений Порядком. У разі підвищення сум доходів громадян, без перегляду їх мінімальних розмірів, місяць в якому відбулося таке підвищення вважається базовим, та в наступному місяці відбувається обчислення та нарахування нового індексу споживчих цін для провадженння індексації грошових виплат. У разі якщо підвищення мінімальних розмірів виплат не спричинило зростання доходів громадян, нарахування індексації провадиться на загальних підставах.
Таким чином, фактично, законодавець визначає декілька підстав для проведення визначення розміру споживчих цін для здійснення індексації із встановленням відповідного базового місяця, а саме: коли індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, визначений Порядком (загальна підстава), коли має місце підвищення сум доходів громадян, без перегляду їх мінімальних розмірів.
Як вже зазначалось, на думку УПФУ в Комунарському районі м.Запоріжжя при здійсненні перерахунку пенсії ОСОБА_2 та здійсненні нарахування йому підвищення пенсії у розмірі 30% від мінімальної пенсії за віком за відповідний період відбулось підвищення доходів ОСОБА_2, що стало підставою для зміни базового місяця та визначення нового розміру споживичх цін для провдення індексації з наступного місяця після місяця, в якому відбулось підвищення.
Однак, суд апеляційної інстанції вважає за необхідне зазначити, що здійснення пенсійним органом нарахування ОСОБА_2 сум підвищення пенсії, як особі, що має статус дитини війни не може слугувати підставою для здійснення нового нарахування споживчих цін для проведення індексації у зв'язку із зростанням доходів громадян, без перегляду їх мінімального розміру, у зв'язку з тим, що фактично збільшення доходів ОСОБА_2 в контексті приписів законодавства про пенсійне забезпечення та індексацію доходів громадян не відбулось.
Так, перерахунок пенсії та нарахування ОСОБА_2 підвищення до пенсії у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком як особі, що має статус дитини війни, яку було провдено відповідачем на підставі постанови про відкриття виконавчого провадження від 14.12.2012 року по справі №2а-3581/10 у лютому 2013 році, явлав собою відновлення порушеного права ОСОБА_2 на отримання належної йому за Законом виплати, що підлягала сплаті у період з 20.04.2010 року 24.12.2010 року.
Вказаний перерахунок не може бути розцінений як підвищення грошового утримання особи, що мало місце саме у лютому 2013 року, та не може бути підставою для здійснення нової індексації із застосуванням нового рівня споживчих цін та відповідно для встановлення нового базового місяця, оскільки насамперед вказаний перерахунок являє собою суму грошових коштів, що не були виплачені особі з вини пенсійного органу, та не є новим видом забезпечення, що потяг би за собою збільшення доходів особи без перегляду їх мінімального розміру.
Невірне визначення базового місяця при здійсненні індексації нарахованих ОСОБА_2 у відповідності до рішення суду грошових сум підвищення до пенсії як дитині війни, на думку суду, зумовлює невірне визначення розміру споживчих цін та базових місяців при подальшому здійсненні індексацій у зв'язку зі зміною мінімальних розмірів пенсійних виплат на які посилається відповідач.
За таких обставин, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що відповідачем було порушено вимоги чинного законодавства при проведенні індексації пенсійних виплат ОСОБА_2, що потягло за собою зменшення загального розміру пенсії ОСОБА_2 всього на суму 657,76 грн., з яких 426,26 грн - сума індексації, та 231,20 грн. - сума пенсійних виплат за рішенням суду.
З огляду на викладене суд апеляційної інстанції вважає, що постанова Запоріщького окружного адміністративного суду є незаконною та необґрунтованою, прийнятою на підставі неповно та невсебічно досліджених обставин справи та підлягає скасуванню з приняттям нової постанови.
Керуючись ч.3 ст.160, ст.195, ст.196, п.1 ч.1 ст.198, ст.200, ст.205, ст.207 КАС України суд, -
Апеляційну скаргу Прокурора Комунарського району м.Запоріжжя - задовольнити.
Постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 14 листопада 2013 року у справі №808/6708/13-а - скасувати та прийняти нову.
Адміністративний позов Прокурора Комунарського району м.Запоріжжя до управління Пенсійного фонду України в Комунарському районі м.Запоріжжя, третя особа ОСОБА_2 про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати протиправними дії УПФУ в Комунарському районі м.Запоріжжя щодо утримання з доплати до пенсії ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 суми індексації з 20.04.2010 року по 24.12.2010 року в розмірі 426,56гривень та суми доплати, сформованої відповідно до Закону України «Про державний бюджет України на 2010 рік», у розмірі 231,20 гривень.
Зобов'язати УПФУ в Комунарському районі м.Запоріжжя здійснити нарахування та виплату до пенсії ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 у розмірі 657,76 гривень.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з моменту проголошення, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів.
Головуючий: О.О. Круговий
Суддя: С.А. Уханенко
Суддя: І.Ю. Богданенко