10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-602, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua
Головуючий у 1-й інстанції: Семенцова Л.М.
Суддя-доповідач:Бондарчук І.Ф.
іменем України
"02" вересня 2014 р. Справа № 295/9008/14-а
Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Бондарчука І.Ф.
суддів: Моніча Б.С.
Хаюка С.М.,
розглянувши в письмовому провадженні апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м. Житомирі Житомирської області на постанову Богунського районного суду м. Житомира від "28" липня 2014 р. у справі за позовом ОСОБА_3 до Управління Пенсійного фонду України в м. Житомирі Житомирської області про визнання дій протиправними і зобов'язання вчинити дії ,
Постановою Богунського районного суду м. Житомира від 28 липня 2014 року позов задоволено.
Визнано протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в м. Житомирі щодо відмови у перерахунку та виплаті ОСОБА_3 пенсії державного службовця згідно рішення Богунського районного суду м. Житомира від 10 серпня 2012 року, залишеного без змін ухвалою Житомирського апеляційного адміністративного суду від 12 листопада 2012 року, з 1 січня 2012 року, виходячи з розміру 90 % відсотків заробітної плати працюючого на відповідній посаді судді Апеляційного суду Житомирської області, без обмеження максимальним розміром з врахуванням раніше виплачених коштів, до змін заробітної плати судді, який працює на відповідній посаді.
Зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в м. Житомирі здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_3 пенсії державного службовця згідно рішення Богунського районного суду м. Житомира від 10 серпня 2012 року, залишеного без змін ухвалою Житомирського апеляційного адміністративного суду від 12 листопада 2012 року, з 1 січня 2012 року, виходячи з розміру 90 % відсотків заробітної плати працюючого на відповідній посаді судді Апеляційного суду Житомирської області, без обмеження максимальним розміром, встановленим Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи», з врахуванням раніше виплачених коштів, до змін заробітної плати судді, який працює на відповідній посаді.
Визнано протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в м. Житомирі щодо відмови ОСОБА_3 у перерахунку та виплаті без обмеження максимальним розміром пенсії державного службовця з 1 грудня 2013 року.
Зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в м. Житомирі здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_3 пенсії державного службовця з 1 грудня 2013 року, виходячи із розміру 90 % заробітної плати працюючого на відповідній посаді судді Апеляційного суду Житомирської області, визначеної на підставі довідки Апеляційного суду Житомирської області від 16.12.2013 року № 3-500 без обмеження максимальним розміром, встановленим Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи», з урахуванням раніше виплачених коштів, до зміни заробітної плати судді, який працює на відповідній посаді.
Не погодившись з прийнятим судовим рішенням, Відповідачем у справі подано до суду апеляційну скаргу в якій, посилаючись на порушення судом норм матеріального права просила скасувати зазначену постанову та прийняти нову - про відмову в задоволенні позову.
Перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає.
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції покликався на те, що норми права чинні безпосередньо на дату перерахунку у даному випадку на правовідносини сторін не поширюються, а тому відповідач протиправно здійснював перерахунок пенсії позивачу застосовуючи розмір 80% сум заробітної плати замість 90%.
Колегія суддів погоджується з наведеним висновком, виходячи з наступного.
Встановлено, що позивачка працювала на посаді судді Апеляційного суду Житомирської області.
З 02 жовтня 2010 року позивачка перебуває на обліку Управління Пенсійного фонду України в м. Житомирі Житомирської області та отримує пенсію державного службовця, яка нарахована відповідно до Закону України "Про державну службу".
Як вбачається з матеріалів справи, постановою Богунського районного суду м. Житомира від 10 серпня 2012 року, яка залишена без змін ухвалою Житомирського апеляційного адміністративного суду від 12 листопада 2012 року, Зобов'язано Управління пенсійного фонду України в м. Житомирі Житомирської області здійснити перерахунок і проводити виплату ОСОБА_3 пенсії державного службовця з 01 січня 2012 року, виходячи із розміру заробітної плати працюючого на відповідній посаді судді апеляційного суду Житомирської області на підставі довідки апеляційного суду Житомирської області від 20.01.2012 року за № 3-23 без обмеження максимальним розміром, встановленим Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи», з урахуванням раніше виплачених коштів до змін заробітної плати судді, який працює на відповідній посаді.
Зобов'язано Управління пенсійного фонду України в м. Житомирі Житомирської області здійснити перерахунок і проводити виплату ОСОБА_3 пенсії державного службовця з 01 квітня 2012 року, виходячи із розміру заробітної плати працюючого на відповідній посаді судді апеляційного суду Житомирської області на підставі довідки апеляційного суду Житомирської області від 03.04.2012 року за № 3-222 без обмеження максимальним розміром, % встановленим Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи», з урахуванням раніше виплачених коштів до змін заробітної плати судді, який працює на відповідній посаді.
На виконання наведеної постанови, відповідачем був здійснений перерахунок пенсії, однак із застосуванням 80% заробітної плати для обчислення пенсійної виплати. Як вбачається із відповіді УПФ у м. Житомирі від 19 травня 2014 року № 169/Р-02 на звернення позивача, оскільки Законом України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" внесено зміни до ст. 37 Закону України "Про державну службу", розрахунок пенсійної виплати повинен проводитись із розрахунку 80% заробітної плати.
Колегія суддів погоджується з висновком суду про протиправність дій відповідача, виходячи з наступного.
Умови та порядок пенсійного забезпечення державних службовців визначено статтею 37 Закону України «Про державну службу».
Відповідно до частини другої та п'ятої цієї статті (в редакції, чинній на час призначення пенсії позивачу пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.
Нормою, яка визначає механізм проведення перерахунку пенсії державним службовцям є стаття 37-1 Закону України «Про державну службу». За правилами частини першої цієї статті у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій.
Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії (частина друга статті 37-1 Закону України «Про державну службу»).
При цьому, внесені Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» № 3668-VI від 08 липня 2011 року зміни до статті 37 Закону України «Про державну службу» щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії державним службовцям у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення.
Згідно зі статтею 22 Конституції України закріплені нею права і свободи не є вичерпними, гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законодавчих актів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Враховуючи наведене, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що при перерахунку пенсії державним службовцям має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії таким особам.
Суд першої інстанції дав належну оцінку обставинам справи, вірно застосував Законодавство, яке регулює ці правовідносини та ухвалив правильне рішення, яке відповідає вимогам матеріального і процесуального права.
Згідно ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись ст.ст. 195, 197, 198, 200, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м.Житомирі Житомирської області залишити без задоволення, а постанову Богунського районного суду м. Житомира від "28" липня 2014 р. - без змін.
Ухвала набирає чинності з моменту її постановлення і оскарженню не підлягає.
Головуючий суддя (підпис) І.Ф.Бондарчук
судді: (підпис) Б.С. Моніч
(підпис) С.М.Хаюк
З оригіналом згідно: суддя ________________________________ І.Ф.Бондарчук
Роздруковано та надіслано:р.л.п.
1- в справу:
2 - позивачу/позивачам: ОСОБА_3 АДРЕСА_1;
3-вул.Домровського,59,кв.8,м.Житомир,10029
4- відповідачу/відповідачам: Управління Пенсійного фонду України в м.Житомирі Житомирської області вул.Перемоги,55,м.Житомир,10003
- ,