10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-602, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua
Головуючий у 1-й інстанції: Наумов С.В.
Суддя-доповідач:Бондарчук І.Ф.
іменем України
"02" вересня 2014 р. Справа № 569/5581/14-а
Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Бондарчука І.Ф.
суддів: Моніча Б.С.
Хаюка С.М.,
розглянувши в письмовому провадженні апеляційну скаргу ОСОБА_3 на постанову Рівненського міського суду Рівненської області від "18" червня 2014 р. у справі за позовом ОСОБА_3 до Управління Пенсійного фонду України в м. Рівне Рівненської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії ,
У березні 2014 року позивач звернувся з позовом, в якому просив визнати незаконними дії Управління Пенсійного фонду України в м. Рівне Рівненської області, щодо відмови в перерахунку пенсії ОСОБА_3 та зобов'язати здійснити перерахунок та виплату пенсії за віком з 19 липня 2013 року у відповідності до ч. 4 ст. 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
В обґрунтування позовних вимог зазначив, що в 19.07.2013 р. він звернувся до головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області із заявою з проханням перевірити правильність обчислення розміру його пенсії. Після проведення перерахунку незважаючи на те, що страховий стаж збільшився, розмір пенсії чомусь зменшився. Листом-відповіддю йому було повідомлено, що розмір пенсії приведений у відповідність згідно з поданих звітів про зайняття підприємницькою діяльністю та часткову сплату страхових внесків у розмірі, меншому ніж був передбачений законодавством. Вважав, що дії відповідача суперечать вимогам чинного законодавства.
Постановою Рівненського міського суду Рівненської області від 18 червня 2014 року в задоволенні адміністративного позову ОСОБА_3 до Управління Пенсійного фонду України в місті Рівне про визнання дій та рішень протиправними, зобов'язання вчинити певні дії - відмовлено повністю.
Не погоджуючись з вищезазначеною постановою, позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції як таку, що постановлена з порушенням норм матеріального та процесуального права та ухвалити нову постанову, якою позов задовольнити.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню.
Відмовляючи в задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції покликався на те, що рішення про перерахунок пенсії ґрунтується на нормах чинного законодавства України, а тому позов задоволенню не підлягає.
Колегія суддів погоджується з наведеним висновком, виходячи з наступного.
Механізм призначення (перерахунку) пенсії регулюється порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005р. № 22-1, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 за N1566/11846. Так, цим порядком визначено перелік необхідних документів для призначення (перерахунку) пенсій, порядок їх подання та оформлення.
Встановлено, що 01.12.2009 р. було проведено перерахунок пенсії позивачу з додаванням до страхового стажу періоду навчання та з урахуванням заробітку за період роботи з 01.01.1988 р. по 31.12.1992 р. Після надходження даних про сплату страхових внесків проводиться перерахунок пенсії з урахуванням цього періоду з моменту призначення пенсії.
Оскільки, на дату прийняття рішення про призначення позивачу пенсії звіти про сплату страхових внесків за 2002 - 2009 р. р. були відсутні, розмір його пенсії було обчислено відповідно до Закону з урахуванням страхового стажу 18 років 10 місяців 4 дні та без урахування заробітку.
Період зайняття підприємницькою діяльністю був зарахований лише в частині, за яку були подані звіти.
На підставі заяви від 09.04.2010 р. було проведено перерахунок пенсії з додаванням страхового стажу. Після проведеного перерахунку страховий стаж склав 26 років 10 місяців 27 днів.
З 01.04.2011 р. було проведено перерахунок пенсії позивача з додаванням до страхового стажу періодів роботи з 01.01.2004 р. по 05.06.2010 р.
Після проведеного перерахунку розмір пенсії було обчислено з урахуванням страхового стажу 29 років 10 місяців 25 днів (коефіцієнт стажу - 0,40275) та заробітної плати 3554,20 грн. (1573,99 грн. х 2,25808), визначеної за період роботи з 01.01.1988 р. по 31.12.1992 р.
За результатами перевірки було встановлено, що 01.07.2011 р. було подано звіти за 2002-2003 p.p., 24.11.2010 р. - за 2004-2008 р. р. та 04.02.2010 р. - за 2009 рік.
У зв'язку з вищезазначеним, розмір пенсії позивача підлягав перерахунку з додаванням страхового стажу та з урахуванням заробітку за період з 2002-2009 p.p. відповідно до пункту 39 порядку.
З 01.09.2013 р. матеріали пенсійної справи позивача приведені у відповідність з діючим законодавством.
Розмір пенсії позивача, обчислений з урахуванням страхового стажу 31 рік 10 місяців (коефіцієнт стажу - 0,42975) та заробітної плати 2271,46 грн. (1573,99 грн. х 1,44312), визначеної за періоди роботи з 01.01.1988 р. по 31.12.1992 р. (згідно довідки) та з 01.01.2002 р. по 07.10.2009 р. (за даними системи персоніфікованого обліку), з 01.09.2013р. складає 1137,32 грн., де: 976,16 грн. - основний розмір пенсії (2271,46 грн. х 0,42975); 53,64 грн. - доплата за 6 років понаднормового стажу (894,00 грн. х 6%, де: 894,00 грн. - мінімальний розмір пенсії за віком); 7,52 грн. - індексація пенсії; 100,00 грн. - підвищення відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 23.04.2012 р. № 327.
Судом вірно зазначено, що Порядок визначення заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії в солідарній системі законодавець урегулював у статті 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Абзацом першим частини першої цієї статті передбачено врахування для обчислення пенсії не лише заробітної плати, а й іншого доходу за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року, незалежно від перерв, та за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року.
Тобто, при цьому законодавець імперативно встановив, що для обчислення пенсії має враховуватися заробітна плата (дохід), отримана після 1 липня 2000 року протягом усього періоду страхового стажу особи без будь-яких виключень.
Єдиний виняток із цього правила встановлювався в абзаці третьому частини першої статті 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", який передбачав допустимість за вибором особи, яка звернулася за пенсією, виключення з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії, періоду до 60 календарних місяців страхового стажу підряд за умови, що зазначений період становить не більше ніж 10 відсотків тривалості страхового стажу, врахованого в одинарному розмірі. При цьому закріплена у наведеній нормі можливість оптимізації заробітку не пов'язана із наявністю у періоді, який за вибором пенсіонера може бути виключено, тих чи інших періодів зайняття підприємницькою діяльністю.
Таким чином, зважаючи на порядок визначення заробітної плати відповідно до вищенаведених формул, для обрахунку пенсії вихідним показником є коефіцієнт заробітної плати.
Згідно з пунктами 1, 2 статті 41 зазначеного Закону до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються: суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно із цим Законом були фактично обчислені та сплачені страхові внески до ПФУ в межах встановленої законодавством максимальної їх величини, з якої сплачуються страхові внески; суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, а за періоди до запровадження обмеження максимального розміру заробітної плати (доходу), з якої сплачувалися зазначені внески (збір), - у межах сум, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, включалися до заробітної плати, з якої обчислювалася пенсія відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення», і не перевищують 5,6 розміру середньої заробітної плати в Україні на день отримання зазначених сум.
Отже, чинне на час виникнення спірних правовідносин законодавство, а саме положення статей 24, 40, 41 Закону № України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", передбачало, з одного боку, включення до страхового стажу періоду, протягом якого особа займалась підприємницькою діяльністю, а з другого - допускало врахування для обчислення пенсій заробітної плати (доходу) починаючи з 1 липня 2000 року лише за даними з системи персоніфікованого обліку, з яких були фактично обчислені та сплачені страхові внески до ПФУ і внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Враховуючи викладене, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що відповідачем, як суб'єктом владних повноважень, доведено правомірність своїх дій при перерахунку пенсії позивачу, а тому позовні вимоги задоволенню не підлягають.
Суд першої інстанції дав належну оцінку обставинам справи, вірно застосував Законодавство, яке регулює ці правовідносини та ухвалив правильне рішення, яке відповідає вимогам матеріального і процесуального права.
Згідно ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись ст.ст. 195, 197, 198, 200, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
Апеляційну скаргу ОСОБА_3 залишити без задоволення, а постанову Рівненського міського суду Рівненської області від "18" червня 2014 р. - без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя (підпис) І.Ф.Бондарчук
судді: (підпис) Б.С. Моніч
(підпис) С.М.Хаюк
З оригіналом згідно: суддя ________________________________ І.Ф.Бондарчук
Роздруковано та надіслано:р.л.п.
1- в справу:
2 - позивачу/позивачам: ОСОБА_3 АДРЕСА_1
3- відповідачу/відповідачам: Управління Пенсійного фонду України в м.Рівне Рівненської області вул.Відінська,41,м.Рівне,33018
4-третій особі: - ,