Постанова від 12.09.2014 по справі 815/4637/14

ОДЕСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 вересня 2014 року 12год. 05хв. м. Одеса Справа № 815/4637/14

Одеський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Іванова Е.А.

секретар Сакара М.М.

за участю представників: позивача Кочури Ю.О.

відповідача Ізмаїльської міської ради Крупицької Г.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду в м.Одесі адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Дунайбункер» до Ізмаїльської міської ради, відділу Держземагенства у м.Ізмаїл головного управління в Одеській області про визнання протиправними дій та зобов'язання видати витяг,

ВСТАНОВИВ:

ТОВ «Дунайбункер» звернулось до суду з позовом до Ізмаїльської міської ради, відділу Держземагенства у м.Ізмаїл головного управління в Одеській області, в якому позивач просив визнати протиправними дії Ізмаїльської міської ради та відділу Держземагенства у м.Ізмаїл головного управління в Одеській області частині застосування коефіцієнту у розмір 2,5 при формуванні витягу від 24.04.2014 року з технічної документації з нормативної оцінки земельної ділянки по договору оренди земельної ділянки від 15.11.2004 року площею 2,3881 га, яка знаходиться у м Ізмаїл по ул. Нахімова, 258 (договір зареєстрований 22.11.20004 року за №030450700001); зобов'язати Ізмаїльську міську раду та відділ Держземагенства у м.Ізмаїл головного управління в Одеській області видати ТОВ «Дунайбункер» витяг з технічної документації про нормативну оцінку орендованої земельної ділянки площею 2,3881 га, яка знаходиться у м Ізмаїл по вул.. Нахімова, 258 (договір зареєстрований 22.11.20004 року за №030450700001) із застосуванням коефіцієнту функціонального використання земельної ділянки -1.

Свої позовні вимоги мотивує тим, що 15.01.2004 року між Ізмаїльською міською радою та ТОВ «Дунайбункер» було укладено договір оренди земельної ділянки площею 2,3881 га, яка знаходиться у м. Ізмаїл по вул.. Нахімова, 258 для експлуатації адміністративного приміщення ремонтних майстерень і відстою маломірних суден. Даний договір укладений на підставі рішення Ізмаїльської міської ради за №738-ІV від 17.09.2014 року. В п.13 договору зазначено «земельна ділянка передається в оренду для експлуатації адміністративного приміщення ремонтних майстерень та відстою маломірних суден». Проте як зазначає позивач всупереч рішенню сесії та п. 13 договору та нормативним документам класифікації видів цільового призначення земель, в п. 14 договору вказано «цільове призначення земельної ділянки - землі комерційної діяльності». Таким чином, Ізмаїльська міська рада та відділ Держземагенства у м.Ізмаїл головного управління в Одеській області, застосувавши до земельної ділянки позивача цільове призначення - «землі іншої комерційної діяльності» і коефіцієнт 2,5, замість функціонального коефіцієнту використання земельної ділянки - 1 та встановивши нормативну грошову оцінку земельної ділянки в сумі 12170951,65 грн. діяли у спосіб, який не передбачений законом для даного органу місцевого самоврядування та відділу Держземагенства.

Представник позивача в судовому засіданні позов підтримав, просив його задовольнити з підстав, викладених в позовній заяві.

Представник відповідача Ізмаїльської міської ради в судовому засіданні позов не визнав, просив відмовити в його задоволенні та надав заперечення проти позову, які мотивовані тим, що 28.09.2004 Ізмаїльською міською радою було прийнято рішення № 738-ІУ «Про надання земельної ділянки, що розташована у м. Ізмаїл, по вул.. Нахімова, 258, в довгострокову оренду терміном на 49 років ТОВ «Дунайбункер» для експлуатації адміністративного приміщення ремонтних майстерень і відстою маломірних суден. На підставі вищезазначеного рішення було укладено договір оренди землі між Ізмаїльською міською радою та ТОВ «Дунайбункер», а саме: договір від 15.11.2004. В договорі оренди землі в п. 14 зазначено, що вказана земельна ділянка за цільовим призначенням віднесена до земель комерційної діяльності. Вказаний договір був зареєстрований у встановленому законом порядку 22.11.2004 року за № 00450700001 в Одеській регіональній філії державного підприємства «Центр державного земельного кадастру» та діє по теперішній час, зміни та доповнення до договору оренди землі щодо цільового призначення не вносились, вищезазначений договір оренди Позивачем оскаржено не було, що свідчать про те, що при підписанні договору оренди Позивач був згодний з усіма умовами відведення земельної ділянки. На замовлення ТОВ «Дунайбункер» МПП «Алідада» (суб'єкт господарювання, який отримав ліцензію на провадження господарської діяльності щодо проведення землевпорядних робіт) розроблено проект відведення земельної ділянки в довгострокову оренду терміном на 49 (сорок дев'ять) років ТОВ «Дунайбункер» для експлуатації адміністративного будинку, ремонтних майстерень та відстою маломірних суден та технічний звіт по перенесенню в натуру проекту відведення земельної ділянки наданої в довгострокову оренду терміном на 49 (сорок дев'ять) років ТОВ «Дунайбункер». При складанні землевпорядної документації на вищевказану земельну ділянку враховано довідку ТОВ «Дунайбункер» про включення до єдиного державного реєстру підприємств та організацій України, яка підтверджує здійснення ТОВ «Дунайбункер» підприємницької діяльності за видами економічної діяльності, що відноситься до комерційних (код КВЕД - 51.51.0 - оптова торгівля паливом, 50.50.0 -роздрібна торгівля паливом, 51.39.0 - неспеціалізована оптова торгівля продуктами харчування, напоями та тютюновими виробами, 52.11.0 - роздрібна торгівля в неспеціалізованих магазинах переважно з продовольчим асортиментом). Оскільки коефіцієнт Кф на пряму залежить від коду цільового використання землі, який визначила проектна організація, то всі розрахунки відповідачем були зроблені у відповідності до тієї технічної документації, яку надав позивач. ТОВ «Дунайбункер» при укладанні договору із таким цільовим призначенням погодилось та жодних заперечень щодо віднесення земельної ділянки до земель комерційного використання - не висловлювало.

Представник відповідача Відділу Держземагенства у м. Ізмаїлі Одеської області в судове засідання не з'явився, повідомлявся належним чином про день, час та місце проведення судового засідання, проте надав на адресу суду заперечення у письмовому вигляді, в яких просив відмовити в задоволенні позову з аналогічних підстав викладених в запереченнях Ізмаїльської міської ради доповнивши їх, що надання відомостей про нормативну грошову оцінку земельної ділянки являється адміністративною послугою, в зв'язку з чим представнику ТОВ «Дунайбункер» необхідно самостійно звернутися до відділу щодо відповідної адміністративної послуги.

Вислухавши пояснення представника позивача, представника відповідача Ізмаїльської міської ради, з'ясувавши обставини справи та дослідивши наявні у справі докази, суд доходить наступних висновків.

Щодо вимоги позивача визнати протиправними дії Ізмаїльської міської ради та відділу Держземагенства у м.Ізмаїл головного управління в Одеській області в частині застосування коефіцієнту у розмір 2,5 при формуванні витягу від 24.04.2014 року з технічної документації з нормативної оцінки земельної ділянки по договору оренди земельної ділянки від 15.11.2004 року площею 2,3881 га, яка знаходиться у м. Ізмаїл по ул. Нахімова, 258 (договір зареєстрований 22.11.20004 року за №030450700001) суд зазначає наступне.

Судом встановлено, що між Ізмаїльською міською радою (орендодавець) та ТОВ «Дунайбункер» (орендар) укладений договір оренди земельної ділянки від 15.11.2004 року (зареєстрований в Одеській регіональній філії державного підприємства "Центр державного земельного кадастру" 22.11.2004 рік за №030450700001, згідно п.1 якого орендодавець на підставі рішення Ізмаїльської міської ради від 17.09.2004 року №738-VІ надає, а орендар приймає в строкове, платне користування земельну ділянку не сільськогосподарського призначення, яка знаходиться в м Ізмаїлі по вул.. Нахімова, 258.

Відповдіно до п. 2 вказаного договору в оренду передається земельна ділянка площею 2,3881 га. нормативно грошовою вартістю 864253 грн.

У пункті 8 вказаного договору вказано, що орендна плата вносить орендарем в розмірі 1,2 % від грошової оцінки землі в рік з щорічним збільшенням на 0,05 %.

В пункті 13 договору зазначено, що земельна ділянка передається в оренду для експлуатації адміністративного приміщення, ремонтних майстерень і відстою маломірних суден.

Згідно п. 14 договору цільове призначення земельної ділянки землі комерційної діяльності.

У витягу з технічної документації датованому 24.04.2014 року про нормативну грошову оцінку земельної ділянки кадастровий номер 5110600000:01:048:0026 «для експлуатації адміністративного приміщення, ремонтних майстерень і відстою суден» даному відділу Держземагенства у м. Ізмаїлі Одеської області на запит Ізмаїльської міської ради зазначена нормативна грошова оцінка вищевказаної земельної ділянки у сумі 12170951,65 грн, та визначений коефіцієнт функціонального використання, - Кф, земельної ділянки що дорівнював 2,5 (а.с. 10).

Відповідно до ч.1, ст. 19 Земельного кодексу України землі України за основним цільовим призначенням поділяються на такі категорії: а) землі сільськогосподарського призначення; б) землі житлової та громадської забудови; в) землі природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення; г) землі оздоровчого призначення; ґ) землі рекреаційного призначення; д) землі історико-культурного призначення; е) землі лісогосподарського призначення; є) землі водного фонду; ж) землі промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення.

В статті 1 ЗУ «Про землеустрій» визначено, що цільове призначення земельної ділянки - використання земельної ділянки за призначенням, визначеним на підставі документації із землеустрою у встановленому законодавством порядку.

Згідно ч.5 ст.5 Закону України "Про оцінку земель" нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується для визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності та відповідно до статті 6 цього ж Закону витяг з технічної документації по нормативній грошовій оцінці земельної ділянки, виданий уповноваженим органом виконавчої влади, містить інформацію про грошову оцінку орендованої земельної ділянки, обов'язкову для врахування й сплати орендарем орендної плати.

Відповідно до ст.201 Земельного кодексу України залежно від призначення та порядку проведення грошова оцінка земельних ділянок може бути нормативною і експертною.

Нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується для визначення розміру земельного податку, втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, економічного стимулювання раціонального використання та охорони земель тощо.

Постановою Кабінету Міністрів України від 23.03.95 №213 затверджена методика нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів.

На підставі Постанови Кабінету Міністрів України від 23.03.95 №213 "Про затвердження Методики нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів" спільним наказом Державного комітету України по земельних ресурсах, Міністерства аграрної політики України, Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України, Української академії аграрних наук від 27.01.06 року №18/15/21/11 затверджено "Порядок нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів".

Відповідно до п.3.3. "Порядку нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів" нормативна грошова оцінка одного квадратного метра земельної ділянки населених пунктів визначається за формулою: Цн =В х Нп:Нк х Кф х Км, де Цн - нормативна грошова оцінка квадратного метра земельної ділянки (у гривнях); В - витрати на освоєння та облаштування території в розрахунку на квадратний метр (у гривнях); Нп - норма прибутку (6%); Нк - норма капіталізації (3%); Кф - коефіцієнт, який характеризує функціональне використання земельної ділянки (під житлову та громадську забудову, для промисловості, транспорту тощо); Км - коефіцієнт, який характеризує місце розташування земельної ділянки.

Додатком №1 до "Порядку нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів" затверджені коефіцієнти, які характеризують функціональне використання земельної ділянки (Кф).

Так, згідно вказаного Порядку чітко визначено які землі відносяться до земель комерційного використання, з коефіцієнтом 2,5 та з коефіцієнтом 1,0.

З аналізу Порядку вбачається, що коефіцієнт 1,0 застосовується до земель транспорту та зв'язку, а саме за позиціями І 60 - І 64 (код розділу за КВЕД), в тому числі для використання земель наземного та підземного транспорту (І 60), водного транспорту (І 61), допоміжних транспортних послуг (І 64).

Як вбачається з висновку державної землевпорядної експертизи від 25.08.2004 року №3617 земельна ділянка передана в оренду ТОВ «Дунайбункер» до передачі її позивачу належала до земель державного комітету у справах охорони державного кордону України.

Доказів того що Ізмаїльською міською радою приймалось рішення щодо цільового використання земельної ділянки в матеріалах справи не міститься.

Проте як вбачається з витягу від 27.06.2014 року виданого відділом Держземагенства у м. Ізмаїлі Одеської області земельна ділянка за кадастровим номером 5110600000:01:048:0026 має цільове призначення: секція J «Землі промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення».

Згідно Наказу Державного комітету України із земельних ресурсів від 23.07.2010 року №548 «Про затвердження Класифікації видів цільового призначення земель», саме у підрозділі 12.03 розділу J (код розділу по КВЕД -61) міститься земля за призначенням: «для розміщення та експлуатацію будівель і споруд річкового транспорту».

Порядком передбачені види діяльності, до яких може застосовуватись підвищений коефіцієнт 2,5, а саме: землі торгівлі транспортними засобами та їх ремонту, оптової торгівлі і посередництва в торгівлі, роздрібної торгівлі побутовими товарами і їх ремонт (G), землі готелів і ресторанів (H), землі підприємств фінансового посередництва, підприємств страхування, підприємств, що здійснюють допоміжну діяльність у сфері фінансів та страхування (J), землі підприємств, що здійснюють операції з нерухомістю, здавання під найм та послуги юридичним особам, що здійснюють діяльність у сфері інформатизації, надання послуг переважно юридичним особам (К), що здійснюють індивідуальні послуги (О 93), що здійснюють діяльність у сфері відпочинку та розваг (азартні ігри та ігри на гроші тощо) - (О 92.7).

Вказаний перелік видів діяльності підприємств, що використовують земельні ділянки у комерційній діяльності та до яких може бути застосований підвищувальний коефіцієнт 2,5 є вичерпним та розширеному тлумаченню не підлягає.

Суду не надана технічна документація, що складалась для укладання договору оренди та може підтвердити цільове використання земельної ділянки для комерційного використання.

Судом встановлено, що позивач використовує земельну ділянку для експлуатації адміністративного приміщення, ремонтних майстерень і відстою маломірних суден та доказів, що це спростовують суду не надано.

Згідно довідки з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України видами діяльності позивача за КВЕД визначено: 46.77 - оптова торгівля відходами та брухтом; 46.90 - неспеціалізована оптова торгівля; 50.20 - вантажний морський транспорт; 50.40 - вантажний річковий транспорт (основний); 52.29 - інша допоміжна діяльність у сфері транспорту; 38.21 - оброблення та видалення безпечних відходів.

Відтак, з огляду на зазначене, суд дійшов висновку, що враховуючи цільове призначення земельної ділянки, яка знаходиться в оренді позивача - «землі транспорту та зв'язку», яке не було змінене відповідно до приписів чинного законодавства, необхідно застосовувати коефіцієнт функціонального використання 1,0, як для земель транспорту та зв'язку, тобто відділом Держземагенства у м.Ізмаїл головного управління в Одеській області безпідставно застосований коефіцієнт функціонального використання 2,5, в зв'язку із чим, позовні вимоги в цій частині підлягають задоволенню.

Щодо позовної вимоги позивача зобов'язати Ізмаїльську міську раду та відділ Держземагенства у м.Ізмаїл головного управління в Одеській області видати ТОВ «Дунайбункер» витяг з технічної документації про нормативну оцінку орендованої земельної ділянки площею 2,3881 га, яка знаходиться у м Ізмаїл по вул.. Нахімова, 258 (договір зареєстрований 22.11.20004 року за №030450700001) із застосуванням коефіцієнту функціонального використання земельної ділянки -1, то суд зазначає наступне.

Оскільки надання відомостей про нормативну грошову оцінку земельної ділянки є адміністративною послугою, то для отримання відомостей щодо нормативної грошової оцінки земельної ділянки позивачу необхідно надати до органів Держземагенства наступні документи: клопотання про надання відомостей про нормативну грошову оцінку земельної ділянки з зазначенням цільового використання земельної ділянки та інформації щодо наявності або відсутності локальних комунікацій (водопостачання, каналізація, теплопостачання, газопостачання); копію свідоцтва про державну реєстрацію юридичної особи; копію довідки з ЄДРПОУ за КВЕД-2010; копію правовстановлюючих документів на будівлі і споруди та копію технічного паспорту на нежитлову будівлю (за наявності); копію документу, що посвідчує право власності чи користування земельною ділянкою (за наявності); копію довіреності та копію паспорту особи, яка діє від імені іншої (за необхідності); схему розташування земельної ділянки.

Як встановлено судом, заяви від позивача щодо надання вказаного витягу до Відділу Держземагенства у м. Ізмаїлі Одеської області не надходило, так само як й до Ізмаїльської міської ради до повноважень якої взагалі не відноситься надання витягу, зокрема доказів, що це спростовують суду не надано.

В зв'язку з чим в цій частині позовних вимог слід відмовити.

Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій та бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Також відповідно до ч. 3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють зокрема чи прийняті вони обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії).

Враховуючи вищевикладене, суд доходить висновку, що відповідачем безпідставно був визначений коефіцієнт «2,5», а не « 1», оскільки землі позивача не відносяться до земель комерційної діяльності, а відносяться до земель транспорту, та основним видом діяльності позивача є «вантажний річковий транспорт», а тому позов підлягає частковому задоволенню.

Керуючись ст. ст. 2, 71, 86 158 - 163 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Дунайбункер» до Ізмаїльської міської ради, відділу Держземагенства у м.Ізмаїл головного управління в Одеській області задовольнити частково.

Визнати протиправними дії відділу Держземагенства у м.Ізмаїл головного управління в Одеській області щодо застосування коефіценту у розмірі 2,5 при формуванні витягу від 24.04.2014р. з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки розташованої за адресою: м.Ізмаїл вул. Нахімова 258 кадастровий номер 5110600000:01:048:0026.

В решті позовних вимог відмовити.

Постанова набирає законної сили відповідно до ст..254КАС України.

Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана протягом десяти днів після проголошення постанови. У разі застосування судом частини третьої ст.160 КАС України, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Апеляційна скарга подається до Одеського апеляційного адміністративного суду через Одеський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Одеського апеляційного адміністративного суду.

Повний текст постанови виготовлений 12.09.2014 року.

Суддя Е.А.Іванов

Позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Дунайбункер» до Ізмаїльської міської ради, відділу Держземагенства у м.Ізмаїл головного управління в Одеській області задовольнити частково.

Визнати протиправними дії відділу Держземагенства у м.Ізмаїл головного управління в Одеській області щодо застосування коефіценту у розмірі 2,5 при формуванні витягу від 24.04.2014р. з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки розташованої за адресою: м.Ізмаїл вул. Нахімова 258 кадастровий номер 5110600000:01:048:0026.

В решті позовних вимог відмовити.

12 вересня 2014 року