м. Вінниця
14 серпня 2014 р. Справа № 802/2602/14-а
Вінницький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді: Вергелеса Андрія Валерійовича,
за участю:
секретаря судового засідання: Федчук Тетяни Юріївни
представника позивача: Антонюк О.В.
відповідача: ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи:
за позовом: управління праці та соціального захисту населення Вінницької районної державної адміністрації
до: ОСОБА_3
про: зобов'язання повернення надмірно виплачених коштів
До Вінницького окружного адміністративного суду звернулось управління праці та соціального захисту населення Вінницької районної державної адміністрації з адміністративним позовом до ОСОБА_3 про зобов'язання повернення надмірно виплачених коштів.
Позовні вимоги мотивовано тим, що в порушення вимог чинного законодавства ОСОБА_3 отримано кошти у вигляді державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям в розмірі 5233 грн. 88 коп., які в добровільному порядку відповідач не повертає, в зв'язку з чим позивач звернувся до суду.
До суду від УПСЗН Вінницької РДА надійшла заява (вх. №15538 від 04.08.2014р.) про зміну позовних вимог в адміністративній справі за підписом в.о. начальника управління Задворної В.І., в якій представник позивача викладає пункт 2 позовних вимог в наступній редакції: стягнути з ОСОБА_3 надмірно виплачені кошти в сумі 5233 грн. 88 коп., як таких, що виплачені з Державного бюджету у вигляді державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям на користь управління праці та соціального захисту населення Вінницької районної державної адміністрації на рахунок 35411006016956, МФО 802015, код 03191928, в призначенні платежу вказати: повернення надмірно виплачених коштів у вигляді державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, прізвище, адресу, КФК 090401.
Суд, враховуючи права надані позивачеві статтею 51 Кодексу адміністративного судочинства (далі - КАС України), керуючись статтею 137 КАС України, приймає заяву про зміну позовних вимог в адміністративній справі.
Представник позивача в судовому засіданні надала пояснення, що повністю відтворюють зміст позовної заяви. Позовні вимоги підтримала та просила їх задовольнити.
Відповідач в судовому засіданні позов не визнала. Пояснила, що їй не було відомо про те, що державна соціальна допомога не призначається, коли у власності чи володінні малозабезпеченої сім'ї є більше одного автомобіля та зазначила, що транспортний засіб RENAULT FG (2003) № кузова НОМЕР_2 проданий ОСОБА_5 шляхом видачі довіреності.
Заслухавши пояснення осіб, які беруть участь у справі, дослідивши матеріали справи та оцінивши надані письмові докази, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з огляду на таке.
Судом встановлено, що 27 грудня 2013 року ОСОБА_3 звернулась до управління праці та соціального захисту населення Вінницької районної державної адміністрації із заявою про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям.
В декларації про доходи та майновий стан осіб, які входять до складу сім'ї від 27 грудня 2013 року відповідачем зазначено, що сім'я транспортних засобів не має.
Рішенням про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім'ї від 30 січня 2014 року призначено соціальну допомогу з 01 грудня 2013 року по 31 грудня 2013 року в розмірі 906 грн. 14 коп. та з 01 січня 2014 року по 31 травня 2014 року в розмірі 1442 грн. 58 коп.
При перевірці достовірності даних, отриманих від осіб, які входять до складу сім'ї, що звертається для призначення державної соціальної допомоги, управлінням праці та соціального захисту населення Вінницької райдержадміністрації було зроблено запит до органів Державтоінспекції. Згідно відповіді УДАІ УМВС України у Вінницькій області отриманої управлінням 01 квітня 2014 року та журналу карток, станом на 25 березня 2014 року за чоловіком заявниці - ОСОБА_6, зареєстровано право власності на три автомобілі, а саме: ЗАЗ 968 1974 року випуску, днз НОМЕР_4; RENAULT FC 2003 року випуску, днз НОМЕР_3; ВАЗ 21043 2005 року випуску, днз НОМЕР_5.
Управління праці та соціального захисту населення Вінницької районної державної адміністрації надіслало відповідачу повідомлення про стягнення надмірно виплачених коштів в розмірі 5233 грн. 88 коп., яке отримано нею 10 квітня 2014 року.
Станом на дату подання позову до адміністративного суду, відповідачем кошти допомоги малозабезпеченим сім'ям не повернуті, у зв'язку з чим позивач звернувся до суду про їх стягнення.
Надаючи правову оцінку обґрунтованості позовних вимог, суд виходить з наступного.
Закон України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» від 01.06.2000 № 1768-III спрямований на реалізацію конституційних гарантій права громадян на соціальний захист - забезпечення рівня життя не нижчого від прожиткового мінімуму шляхом надання грошової допомоги найменш соціально захищеним сім'ям.
Відповідно до абзацу 1 частини 1 статті 1 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» державна соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям - щомісячна допомога, яка надається малозабезпеченим сім'ям у грошовій формі в розмірі, що залежить від величини середньомісячного сукупного доходу сім'ї.
У відповідності до ст. 3 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям», право на державну соціальну допомогу мають малозабезпечені сім'ї, які постійно проживають на території України.
Однак, в силу положень абз. 3 ч. 1 ст. 7 Закону, державна соціальна допомога не призначається у випадках, коли у власності чи володінні малозабезпеченої сім'ї є друга квартира (будинок) за умови, що загальна площа житла перевищує 21 квадратний метр на одного члена сім'ї та додатково 10,5 квадратного метра на сім'ю, чи більше одного автомобіля, транспортного засобу (механізму).
Приписами ст. 4 Закону України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям" визначено, що порядок призначення та виплати державної соціальної допомоги встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 6 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 р. N 250 (далі - Порядок) передбачено, що для призначення соціальної допомоги уповноважений представник сім'ї подає органу праці та соціального захисту населення такі документи: заяву; документ, що посвідчує особу уповноваженого представника сім'ї; довідку про склад сім'ї; декларацію про доходи та майно (заповнюється на підставі довідок про доходи кожного члена сім'ї); довідку про наявність та розмір земельної частки (паю).
Відповідно до п. 12 Порядку разі коли особами, які входять до складу сім'ї, навмисно подано недостовірні відомості чи приховано відомості, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на соціальну допомогу та визначення її розміру, виплата соціальної допомоги припиняється з місяця, в якому виявлено порушення. На наступний строк допомога може бути призначена не раніше ніж через шість місяців починаючи з першого числа місяця виявлення порушення.
Згідно п. 25 виплата раніше призначеної соціальної допомоги припиняється якщо сім'єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинули на встановлення права на соціальну допомогу і визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, - з місяця, в якому виявлено порушення.
Управлінням праці та соціального захисту населення Вінницької районної державної адміністрації було прийнято рішення про припинення з 01 квітня 2014 року виплати ОСОБА_3 державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям в зв'язку з тим, що у власності сім'ї більше 1 транспортного засобу на підставі відповіді УДАІ УМВС України у Вінницькій області.
Позивачем прийнято розпорядження про утримання переплаченої суми допомоги від 02 квітня 2014 року у зв'язку із неправомірним отриманням ОСОБА_3 коштів за період з 01 грудня 2013 року по 31 березня 2014 року в розмірі 5233 грн. 88 коп., однак отримані кошти відповідачем повернуто не було.
Також в матеріалах справи міститься заява ОСОБА_3 про добровільне погашення, на протязі трьох місяців, переплаченої позивачем допомоги малозабезпеченим сім'ям в розмірі 5233 грн. 88 коп.
Пунктом 28 Порядку передбачено, що якщо сім'єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинуло на встановлення права на призначення соціальної допомоги та визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, органи праці та соціального захисту населення: визначають обсяг надміру виплачених коштів та встановлюють строки їх повернення залежно від матеріального стану сім'ї; повідомляють уповноваженого представника малозабезпеченої сім'ї про обсяг надміру виплачених коштів та строки їх повернення; у разі врахування надміру виплачених коштів при виплаті соціальної допомоги у наступні періоди провадять щомісячні відрахування на підставі своїх рішень у розмірі не більш як 20 відсотків суми, що підлягає виплаті; у разі неповернення надміру виплачених коштів добровільно в установлені строки вирішують питання про їх стягнення у судовому порядку.
Крім того, суд критично ставиться до посилань відповідача на те, що транспортний засіб RENAULT FG 2003 року випуску продано ОСОБА_5 шляхом видачі генеральної довіреності, оскільки видача довіреності не припиняє права власності на майно.
В силу ч. 1 ст. 9 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. В даному випадку позивач діяв у межах власних повноважень та на виконання його функцій, визначених законодавством.
Відповідно до статей 11, 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд згідно статті 86 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
З огляду на викладене, враховуючи, що відповідач доказів сплати заборгованості не надав, суд доходить висновку, що позовні вимоги управління праці та соціального захисту населення Вінницької районної державної адміністрації є законними, обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Згідно з частиною 4 статті 94 КАС України у справах, у яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Керуючись ст.ст. 70, 71, 79, 86, 94, 128, 158, 162, 163, 167, 255, 257 КАС України, суд -
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Стягнути з ОСОБА_3 (АДРЕСА_1, іден. номер НОМЕР_1) на користь управління праці та соціального захисту населення Вінницької районної державної адміністрації (р/р 35411006016956, МФО 802015, код 03191928, призначення платежу: повернення надмірно виплачених коштів у вигляді державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, КФК 090401) надміру виплачені кошти у вигляді державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям у сумі 5233 грн. 88 коп. (п'ять тисяч двісті тридцять три грн. 88 коп.) .
Постанова набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 254 КАС України.
Відповідно до ст. 186 КАС України апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Суддя Вергелес Андрій Валерійович