16 вересня 2014 р. Справа № 6033/14/876
Львівський апеляційний адміністративний суд в складі :
головуючої судді Хобор Р.Б.,
суддів: Попка Я.С., Сеника Р.П.,
розглянувши в порядку письмового провадження в м. Львові апеляційну скаргу ОСОБА_1 на ухвалу Волинського окружного адміністративного суду від 30.05.2014р. про повернення позовної заяви по справі № 803/1009/14 за позовом ОСОБА_1 до Римачівської сільської ради Любомльського району Волинської області про визнання протиправною та скасування постанови,-
ОСОБА_1 звернулась до суду із заявою про визнання протиправним та скасування постанови в справі про адміністративні правопорушення про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за частиною 2 статті 156 Кодексу України про адміністративні правопорушення та накладення адміністративного стягнення у виді штрафу в розмірі 510 грн.
Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 30.05.2014р. заяву повернуто позивачу, у зв»язку з тим, що за правилами предметної підсудності дана адміністративна справа підсудна місцевому загальному суду як адміністративному.
Не погоджуючись із вказаною ухвалою, її в апеляційному порядку оскаржив позивач - ОСОБА_1, в апеляційній скарзі просить її скасувати та задовольнити позовні вимоги.
Заслухавши доповідь судді-доповідача, дослідивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу слід залишити без задоволення, а ухвалу суду першої інстанції без змін з наступних підстав.
Згідно з ч.2 ст.18 КАС України окружним адміністративним судам підсудні адміністративні справи, у яких однією зі сторін є орган державної влади, інший державний орган, орган влади Автономної Республіки Крим, обласна рада, Київська або Севастопольська міська рада, їх посадова чи службова особа, крім випадків, передбачених цим Кодексом, та крім справ з приводу їхніх рішень, дій чи бездіяльності у справах про адміністративні проступки та справ, які підсудні місцевим загальним судам як адміністративним судам.
Відповідно до норми п.2 ст.3, ст.20 КАС України адміністративний суд це суд загальної юрисдикції, до компетенції якого цим Кодексом віднесено розгляд і вирішення адміністративних справ; місцеві адміністративні суди (місцеві загальні суди як адміністративні суди та окружні адміністративні суди) вирішують адміністративні справи як суди першої інстанції.
Згідно з вимогами п.6 ч.3 ст.108 КАС України позовна заява повертається позивачеві, якщо справа не підсудна цьому адміністративному суду.
Згідно з заявою ОСОБА_1 та доданих до заяви документів, позивач просить визнати протиправною та скасувати постанову адміністративної комісії від 07.03.2014 року Римачівської сільської ради Любомльського району Волинської області про притягнення до адміністративної відповідальності за частиною 2 статті 156 Кодексу України про адміністративні правопорушення та накладення адміністративного стягнення у виді штрафу.
Відтак, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що за предметом оскарження та суб'єктним складом розгляд справи не належить до компетенції окружного адміністративного суду.
Відтак, колегія суддів вважає, що оскільки позов заявлено до органу місцевого самоврядування у справі про притягнення до адміністративної відповідальності, то згідно із встановленими ст.18 КАС України правилами предметної підсудності, дана адміністративна справа підсудна місцевому загальному суду як адміністративному.
З огляду на викладене, колегія суддів приходить до висновку про те, що суд першої інстанції прийняв рішення з дотриманням норм матеріального та процесуального права, доводи апеляційної скарги його не спростовують.
Керуючись ст.160, ст.195, 197, п.1 ч.1 ст.199, ст.200, п.1 ч.1 ст.205, ст.206, ст.254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення, а ухвалу Волинського окружного адміністративного суду від 30.05.2014р. про повернення позовної заяви по справі № 803/1009/14 - без змін.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили через п»ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, але може бути оскаржена у касаційному порядку шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до адміністративного суду касаційної інстанції протягом двадцяти днів з дня набрання ухвалою законної сили.
Головуюча суддя Р.Б. Хобор
суддя Я.С. Попко
суддя Р.П Сеник