Копія
16 вересня 2014 р. Справа №818/1716/14
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Воловика С.В.
розглянувши в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу № 818/1716/14
за позовом Державної фінансової інспекції у Сумській області
до Військової частини НОМЕР_1 внутрішніх військ МВС України
про зобов'язання вчинити дії,-
Державна фінансова інспекція у Сумській області (далі по тексту - позивач, ДФІ у Сумській області) звернулась з адміністративним позовом до Військової частини НОМЕР_1 внутрішніх військ МВС України (далі по тексту - відповідач), в якому, з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог, просить суд:
- зобов'язати Військову частину НОМЕР_1 внутрішніх військ МВС України виконати пункти 2 та 3 листа-вимоги від 14.01.2014 року №18-08-14-14/228, а саме:
п. 2 військовій частині НОМЕР_1 перерахувати до Державного бюджету України кошти в сумі 34234 грн. 01 коп.
п. 3 відшкодувати військовій частині НОМЕР_1 за рахунок навчального центру Сумської виправної колонії управління виконання покарань у Сумській області кошти в сумі 3614 грн. 86 коп., в тому числі шляхом проведення претензійно-позовної роботи з навчальним центром Сумської виправної колонії управління виконання покарань в Сумській області;
- в іншому випадку шкоду в сумі 3614,86 грн. покрити за рахунок осіб, винних у проведенні зайвих виплат, у порядку та розмірі, встановленому ст.ст. 130-136 Кодексу законів про працю України;
- відшкодувати військовій частині НОМЕР_1 за рахунок Сумської вечірньої (змінної) школи м. Суми, Сумської області при установах державної кримінально-виконавчої служби України в Сумській області кошти в сумі 3429 грн. 28 коп., в тому числі шляхом проведення претензійно-позовної роботи;
- в іншому випадку шкоду в сумі 3429,28 грн. покрити за рахунок осіб, винних у проведенні зайвих виплат, у порядку та розмірі, встановленому ст.ст. 130-136 Кодексу законів про працю України.
Позовні вимоги ДФІ у Сумській області обґрунтовує наступним. На підставі п.7 ст. 10 Закону України «Основні засади здійснення державного фінансового контролю» від 26.01.1993 № 2939-ХІІ, командиру військової частини НОМЕР_1 ОСОБА_1 пред'явлено вимогу про усунення виявлених ревізією порушень чинного законодавства в строк до 10 лютого 2014 року.
Не погоджуючись з даною вимогою відповідач звернувся з позовом до Сумського окружного адміністративного суду про скасування п. 2 листа-вимоги від 14.01.2014 року №18-08-14-14/228. Рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 05.03.2014 року у задоволенні позовних вимог відмовлено повністю. Ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 30.04.2014 року постанову Сумського окружного адміністративного суду від 05.03.2014 року залишено без змін.
На момент звернення до суду залишається не виконаними п. 2 та 3 вимоги від 14.01.2014 № 18-06-14-14/228 «Про усунення виявлених ревізією порушень», а саме: п. 2 військовій частині НОМЕР_1 перерахувати до Державного бюджету України кошти в сумі 34234 грн. 01 коп.; п. 3 відшкодувати військовій частині НОМЕР_1 за рахунок навчального центру Сумської виправної колонії управління виконання покарань у Сумській області кошти в сумі 3614 грн. 86 коп., в тому числі шляхом проведення претензійно-позовної роботи з навчальним центром Сумської виправної колонії управління виконання покарань в Сумській області; - в іншому випадку шкоду в сумі 3614,86 грн. покрити за рахунок осіб, винних у проведенні зайвих виплат, у порядку та розмірі, встановленому ст.ст. 130-136 Кодексу законів про працю України; - відшкодувати військовій частині НОМЕР_1 за рахунок Сумської вечірньої (змінної) школи м. Суми, Сумської області при установах державної кримінально-виконавчої служби України в Сумській області кошти в сумі 3429 грн. 28 коп., в тому числі шляхом проведення претензійно-позовної роботи; - в іншому випадку шкоду в сумі 3429,28 грн. покрити за рахунок осіб, винних у проведенні зайвих виплат, у порядку та розмірі, встановленому ст.ст. 130-136 Кодексу законів про працю України.
В зв'язку з не виконанням Військовою частиною НОМЕР_1 в повному обсязі в установлені строки вимог ДФІ у Сумській області про усунення порушень бюджетно-фінансової дисципліни, які є обов'язковими згідно ст. 15 Закону України "Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні", позивач просив суд позов задовольнити.
Представник позивача в судове засідання не з'явився, надіслав заяву про розгляд справи без його участі (а.с.27-28)
Представник відповідача, належним чином повідомлений про час та місце розгляду справи (а.с.26), в судове засідання не прибув, надав суду клопотання про відкладення розгляду справи в зв'язку з перебуванням представника у відпустці. Але, враховуючи довготривалість розгляду справи, а також беручи до уваги надання відповідачем всіх можливих доказів в обґрунтування своїх заперечень, суд вважає відкладення розгляду справи недоцільним, а клопотання таким, що не підлягає задоволенню.
Суд, дослідивши матеріали справи та оцінивши докази в їх сукупності, вважає за необхідне адміністративний позов ДФІ у Сумській області задовольнити, виходячи з наступного.
В судовому засіданні встановлено, що відповідно до п.2.32 Плану контрольно-ревізійної роботи Держфінінспекції України та п.1.1.6.3 Плану контрольно-ревізійної роботи Державної фінансової інспекції в Сумській області на ІІІ квартал 2013 року Державною фінансової інспекцією в Сумській області проведено планову ревізію фінансово-господарської діяльності Війської частини НОМЕР_1 за період з 01.08.2012 року по 30.09.2013 року, за результатами якої 03 грудня 2013 року складений акт №08-08/64.
Згідно акту ревізії позивачем були виявлені порушення бюджетно-фінансової дисципліни, з метою усунення яких відповідачу 14 січня 2014 року був направлений лист-вимога № 18-08-14-14/228 (а.с.7-9).
На виконання зазначеного листа-вимоги Військова частина НОМЕР_1 зобов'язана була в строк до 10 лютого 2014 року усунути виявлені порушення, про що повідомити Державну фінансову інспекцію в Сумській області.
Не погоджуючись з даною вимогою відповідач звернувся з позовом до Сумського окружного адміністративного суду про скасування п. 2 листа-вимоги від 14.01.2014 року №18-08-14-14/228. Рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 05.03.2014 року у задоволенні позовних вимог відмовлено повністю. Ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 30.04.2014 року постанову Сумського окружного адміністративного суду від 05.03.2014 року залишено без змін.
На момент звернення до суду залишається не виконаними п. 2 та 3 вимоги від 14.01.2014 № 18-06-14-14/228 «Про усунення виявлених ревізією порушень», а саме: п. 2 військовій частині НОМЕР_1 перерахувати до Державного бюджету України кошти в сумі 34234 грн. 01 коп.; п. 3 відшкодувати військовій частині НОМЕР_1 за рахунок навчального центру Сумської виправної колонії управління виконання покарань у Сумській області кошти в сумі 3614 грн. 86 коп., в тому числі шляхом проведення претензійно-позовної роботи з навчальним центром Сумської виправної колонії управління виконання покарань в Сумській області; - в іншому випадку шкоду в сумі 3614,86 грн. покрити за рахунок осіб, винних у проведенні зайвих виплат, у порядку та розмірі, встановленому ст.ст. 130-136 Кодексу законів про працю України; - відшкодувати військовій частині НОМЕР_1 за рахунок Сумської вечірньої (змінної) школи м. Суми, Сумської області при установах державної кримінально-виконавчої служби України в Сумській області кошти в сумі 3429 грн. 28 коп., в тому числі шляхом проведення претензійно-позовної роботи; - в іншому випадку шкоду в сумі 3429,28 грн. покрити за рахунок осіб, винних у проведенні зайвих виплат, у порядку та розмірі, встановленому ст.ст. 130-136 Кодексу законів про працю України.
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд виходить з наступного.
Відповідно до ст. 2 Закону України "Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні" (в редакції, яка діяла на момент проведення ревізії) державний фінансовий контроль, окрім іншого, реалізується органом державного фінансового контролю через проведення інспектування, яке здійснюється у формі ревізії та полягає у документальній і фактичній перевірці певного комплексу або окремих питань фінансово-господарської діяльності підконтрольної установи, яка повинна забезпечувати виявлення наявних фактів порушення законодавства, встановлення винних у їх допущенні посадових і матеріально відповідальних осіб. Результати ревізії викладаються в акті. Порядок проведення органом державного фінансового контролю державного фінансового аудиту та інспектування встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Так, положеннями пунктів 35, 36, 40, 42, 46 Порядку проведення інспектування державною фінансовою інспекцією, її територіальними органами, затвердженого Постановою КМУ № 550 від 20.04.2006 р. (в редакції, яка діяла на момент проведення ревізії) встановлено, що результати ревізії оформляються актом, який складається на паперовому носії державною мовою і повинен мати наскрізну нумерацію сторінок. Акт ревізії підписується посадовою особою служби та керівником і головним бухгалтером об'єкта контролю або особою, уповноваженою на ведення бухгалтерського обліку, а також за необхідності іншими працівниками об'єкта.
Керівник, головний бухгалтер та інші визначені працівники об'єкта контролю зобов'язані ознайомитися з актом ревізії та у разі погодження з викладеними у ньому фактами підписати отримані примірники акта. У разі наявності заперечень (зауважень) щодо змісту акта ревізії керівник, головний бухгалтер чи інші особи підписують його із застереженням. У разі підписання акта ревізії із запереченнями (зауваженнями) керівник об'єкта контролю у строк не пізніше ніж 5 робочих днів після повернення органу служби акта ревізії повинен подати йому письмові заперечення (зауваження). Якщо протягом цього строку заперечення (зауваження) щодо акта не надійдуть, то орган служби має право вжити відповідних заходів для реалізації результатів ревізії.
Якщо вжитими в період ревізії заходами не забезпечено повне усунення виявлених порушень, органом служби у строк не пізніше ніж 10 робочих днів після реєстрації акта ревізії, а у разі надходження заперечень (зауважень) до нього - не пізніше ніж 3 робочих дні після надіслання висновків на такі заперечення (зауваження) надсилається об'єкту контролю письмова вимога щодо усунення виявлених ревізією порушень законодавства із зазначенням строку зворотного інформування.
В разі не забезпечення виконання вимог щодо усунення виявлених ревізією порушень законодавства, органи державного фінансового контролю відповідно до положень п. 10 ч. 1 ст. 10 Закону, звертаються до суду з відповідним позовом.
Як вбачається з матеріалів справи, до теперішнього часу порушення не усунуто, що свідчить про не виконання вимоги в повному обсязі та є порушенням ч. 2 ст. 15 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні».
Відповідно до п. 50 Порядку проведення інспектування Державною фінансовою інспекцією, її територіальними органами, який затверджено Постановою кабінету Міністрів України від 20.04.2006 № 550 - за результатами проведеної ревізії у межах наданих прав контролюючі органи вживають заходів для забезпечення звернення до суду в інтересах держави щодо усунення виявлених ревізією порушень законодавства з питань збереження і використання активів, а також стягнення у дохід держави коштів, одержаних за незаконними договорами, без встановлених законом підстав або з порушенням вимог законодавства.
Відповідно до п. 4.3 наказу Міністерства фінансів України від 03.12.2011 № 1236 «Про затвердження положень про територіальні органи Державної фінансової інспекції України та їх підрозділи», який затверджено в Міністерстві юстиції України від 19.10.2011 за № 1212/19950 Державна фінансова інспекція в Сумській області відповідно до покладеного на неї завдання вживає в установленому порядку заходів щодо усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства та притягнення до відповідальності винних осіб, а саме: звертатись до суду в інтересах держави, якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог до усунення під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства з питань збереження та використання активів.
Надані відповідачем пояснення з приводу неможливості перерахування коштів в сумі 34234 грн. 01 коп. до Державного бюджету України, а також надані листи до прокуратури з нагляду за додержанням законів у воєнній сфері з проханням звернення до Господарського суду Сумської області з позовом про стягнення з навчального центру №116 Сумської виправної колонії управління виконання покарань у Сумській області коштів в сумі 3614,86 грн. та комунальної установи вечірньої (змінної) школи м. Суми при установах Державної кримінально-виконавчої служби України в Сумській області коштів в сумі 3429,28 грн. не є належними доказами виконання п. 2 та 3 листа-вимоги від 14.01.2014 року №18-08-14-14/228.
Отже, враховуючи наведені обставини, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог ДФІ у Сумській області щодо зобов'язання виконати п.2,3 листа-вимоги від 14.01.2014 року №18-08-14-14/228 "Про усунення виявлених ревізією порушень".
Таким чином, оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог ДФІ у Сумській області.
Керуючись ст.ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Адміністративний позов Державної фінансової інспекції у Сумській області до Військової частини НОМЕР_1 внутрішніх військ МВС України про зобов'язання вчинити дії - задовольнити в повному обсязі.
Зобов'язати Військову частину НОМЕР_1 внутрішніх військ МВС України (40030, м. Суми, вул. Плодова, 2, код ЄДРПОУ 08803773) виконати пункти 2 та 3 листа-вимоги від 14.01.2014 року №18-08-14-14/228, а саме:
п. 2 військовій частині НОМЕР_1 перерахувати до Державного бюджету України кошти в сумі 34234 грн. 01 коп.
п. 3 відшкодувати військовій частині НОМЕР_1 за рахунок навчального центру Сумської виправної колонії управління виконання покарань у Сумській області кошти в сумі 3614 грн. 86 коп., в тому числі шляхом проведення претензійно-позовної роботи з навчальним центром Сумської виправної колонії управління виконання покарань в Сумській області;
- в іншому випадку шкоду в сумі 3614,86 грн. покрити за рахунок осіб, винних у проведенні зайвих виплат, у порядку та розмірі, встановленому ст.ст. 130-136 Кодексу законів про працю України;
- відшкодувати військовій частині НОМЕР_1 за рахунок Сумської вечірньої (змінної) школи м. Суми, Сумської області при установах державної кримінально-виконавчої служби України в Сумській області кошти в сумі 3429 грн. 28 коп., в тому числі шляхом проведення претензійно-позовної роботи;
- в іншому випадку шкоду в сумі 3429,28 грн. покрити за рахунок осіб, винних у проведенні зайвих виплат, у порядку та розмірі, встановленому ст.ст. 130-136 Кодексу законів про працю України.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя (підпис) С.В. Воловик
З оригіналом згідно
Суддя С.В. Воловик