30 квітня 2013 рокусправа № 2а-2349/11
Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді Добродняк І.Ю
суддів: Бишевської Н.А. Семененка Я.В.
розглянула в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м. Знам'янці Кіровоградської області на постанову Знам'янського міськрайонного суду Кіровоградської області від 21 вересня 2011 року у справі №2а-2349/11/1107 за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Знам'янці Кіровоградської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в м. Знам'янці Кіровоградської області, в якому просив зобов'язати відповідача нарахувати не донараховану суму пенсії в відповідності зі ст.50,54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали від наслідків Чорнобильської катастрофи» та ст. 13 Закону України «Про статус ветеранів війни гарантії їх соціального захисту».
Постановою Знам'янського міськрайонного суду Кіровоградської області від 21 вересня 2011 року адміністративний позов ОСОБА_1 задоволено частково. Зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в м. Знам'янка Кіровоградської області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 відповідно до ст.ст. 50,54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали від наслідків Чорнобильської катастрофи», ст. 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», починаючи з 18.01.2011 з урахуванням виплачених сум. В решті позову відмовлено.
Відповідач, не погодившись з постановою суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу (а.с.61), в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову якою відмовити в задоволені адміністративного позову в повному обсязі.
Дана адміністративна справа розглянута судом апеляційної інстанції відповідно до ст. 197 КАС України, в порядку письмового провадження.
Перевіривши матеріали справи, законність і обґрунтованість постанови суду в межах апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню частково з наступних підстав.
Як встановлено судом, підтверджено матеріалами справи, позивач є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС І категорії, що підтверджено відповідним посвідченням серії НОМЕР_1 (а.с.8), інвалідом ІІ групи і має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни - інвалідів війни, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_2(а.с.9).
Статтею 49 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4, встановлюються у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
Питання виплати державної пенсії особам, віднесеним до категорії 1, врегульовані ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», виплати додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, особам, віднесеним до категорій 1, - ст.50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
За вказаний позивачем період державна пенсія та додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, нараховані та виплачуються позивачу в розмірах, визначених з урахуванням приписів Постановами Кабінету Міністрів України.
Проте, у визначений вище період розміри державної та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію, встановлені вказаним вище Законом в редакції, відновленій згідно Рішенню Конституційного Суду України № 10рп/2008 від 22.05.2008.
Відповідно до ч.4 ст.54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», якою визначені підстави та умови призначення державних пенсій особам, віднесеним до категорії 1 та у зв'язку з втратою годувальника, у всіх випадках розміри пенсії для інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок із Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими по ІІ групі інвалідності - 8 мінімальних пенсій за віком.
Згідно зі статтею 50 цього Закону особам, віднесеним до категорії 1, інвалідам ІІ групи, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірах - 75 процентів мінімальної пенсії за віком.
Вихідним критерієм розрахунку державної та додаткової пенсій виступає мінімальна пенсія за віком, розмір якої згідно зі статтею 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» встановлюється в розмірі визначеного законом прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. Іншого нормативно-правового акта, який би визначав цей розмір або встановлював інший розмір, немає.
Тобто при розрахунку як державної пенсії та додаткової пенсій згідно вимог ст. 50, ч.4 ст.54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», застосуванню підлягає розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, установлений Законами України «Про Державний бюджет України» на відповідні періоди, виходячи з якого визначається мінімальний розмір пенсії за віком.
Враховуючи, що держава взяла на себе обов'язок щодо здійснення позивачу відповідних виплат згідно із Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та поклала виконання цього обов'язку на центральний орган виконавчої влади - Пенсійний фонд України, який діє через свої місцеві органи, що входять в систему його органів, але вони не вчинили жодної дії для нарахування цих коштів та їх виплати, колегія суддів вважає, що відповідач не виконав своїх обов'язків без поважних причини.
Отже є правильним висновок суду першої інстанції про задоволення позовних вимог, пред'явлених з 18.01.2011, проте колегія суддів не погоджується з судом першої інстанції про задоволення позовних вимог без обмеження кінцевим терміном здійснення перерахунку державної та додаткової пенсій в розмірах, визначених ст.ст. 50, 54 Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з наступних підстав.
Відповідно до Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2011 рік" № 3491-VI від 14.06.2011 прикінцеві положення Закону України "Про Державний бюджет України на 2011 рік" доповнено пунктом 4, відповідно до якого встановлено, що у 2011 році норми і положення статей 39, 50, 51, 52, 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявного фінансового ресурсу бюджету Пенсійного фонду України на 2011 рік.
На виконання пункту 7 Закону України № 3491-VI Кабінетом Міністрів України прийнято Постанову №745 від 06 липня 2011 року "Про встановлення деяких розмірів виплат, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету", яка набула чинності 23 липня 2011 року і відповідно до пункту 1 якої, встановлено, що особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи щомісячна додаткова пенсія за шкоду заподіяну здоров'ю виплачується у таких розмірах до прожиткового мінімуму, встановленого законом для осіб, які втратили працездатність, тим, що належать до категорії 1 інвалідам II групи - 20 відсотків;
Положеннями пункту 2 даної Постанови визначено, що у всіх випадках розміри пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, і пенсій у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи, не можуть бути нижче: для учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році інвалідів II групи - 1090 грн.
Виходячи з наведених правових норм, колегія суддів дійшла висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими, підлягають задоволенню за період з 18.01.2011 по 22.07.2011, коли дія Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» не була обмежена, підлягала застосуванню.
Щодо права позивача на отримання щомісячної доплати до основного розміру пенсії як інваліда війни, статтею 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», передбачено, що інвалідам війни 2 групи пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищується у розмірі 40% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
На 2011 рік дія статті 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», зокрема, Законом України «Про Державний бюджет України на 2011 рік» не зупинялася та не змінювалася, отже підлягає застосуванню.
З огляду на викладене, колегія суддів вважає, що судом першої інстанції під час прийняття рішення не враховано змін в законодавстві, що регулює спірні відносини, тому рішення суду першої інстанції підлягає скасуванню.
Керуючись ст.ст. 197, 198, 200, 205, 207 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м. Знам'янці Кіровоградської області - задовольнити частково.
Постанову Знам'янського міськрайонного суду Кіровоградської області від 21 вересня 2011 року у справі №2а-2349/11/1107 - скасувати.
Позов задовольнити частково.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м. Знам'янці Кіровоградської області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 з 18 січня 2011 року по 22 липня 2011 року державну пенсію та додаткову пенсію у розмірах, передбачених ст.ст. 50,54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, визначеного відповідно до ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст. 13 Закону України «Про статус ветеранів війни гарантії їх соціального захисту» з урахуванням виплачених сум у цей період.
В решті позову відмовити.
Постанова апеляційного суду набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України шляхом подання касаційної скарги в порядку, встановленому ст.212 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий: І.Ю. Добродняк
Суддя: Н.А. Бишевська
Суддя: Я.В. Семененко