Україна КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
16 вересня 2014 року Справа № П/811/2564/14
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Дегтярьової С.В. розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом: ОСОБА_1
до відповідача: Управління Укртрансінспекції в Кіровоградській області
про визнання протиправними та скасування постанов,
за участю:
секретаря судового засідання - Черної О.Ю.,
позивача - ОСОБА_1,
представників:
відповідача - Левенця Д.О.,
ОСОБА_1 звернулася з позовом до Управління Укртрансінспекції в Кіровоградській області про визнання протиправними та скасування постанов №027434, №027435 від 16 липня 2014 року та приписів №027982 та №027983 щодо усунення порушення законодавства про автомобільний транспорт.
Ухвалою від 16.09.2014 року залишено без розгляду позовні вимоги щодо визнання протиправними та скасування приписів №027982 та №027983 про усунення порушення законодавства про автомобільний транспорт.
В обґрунтування позовних вимог позивач вказує, що оскаржувані постанови винесені з порушенням норм ст.33 Закону України «Про автомобільний транспорт», згідно з якою автомобільним перевізником, що здійснює перевезення вантажів на договірних умовах, є суб'єкт господарювання, який відповідно до законодавства надає послугу згідно з договором про перевезення вантажу транспортним засобом, що використовується на законних підставах, яким він (позивач) не являється, доказом чого є відсутність реєстраційних відомостей в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців.
Відповідачем до суду подано письмові заперечення проти адміністративного позову, які обґрунтовані тим, що державними інспекторами в ході проведення рейдової перевірки зафіксовано порушення вимог законодавства про автомобільний транспорт позивачем, а саме - надання послуг з перевезення вантажів транспортним засобом не обладнаним діючим та повіреним тахографом та без оформлення документів перелік яких визначений ст.48 Закону України «Про автомобільний транспорт», а тому штраф до позивача застосовано правомірно.
На підставі ч.3 ст.160 КАС України в судовому засіданні 16.09.2014 р. проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Виготовлення постанови у повному обсязі відкладено у строк до 22.09.2014 р., про що повідомлено сторонам після проголошення вступної та резолютивної частини постанови в судовому засіданні.
Дослідивши подані позивачем та відповідачем документи і матеріали, заслухавши пояснення сторін, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, адміністративний суд,
16 липня 2014 року начальником Управління Укртрансінспекції в Кіровоградській області за результатами розгляду справи про порушення законодавства про автомобільний транспорт ФОП ОСОБА_1 винесено постанови №027434 та №027435, відповідно до змісту яких до позивача застосовано фінансові санкції в розмірі 1 700,00 грн. за порушення законодавства про автомобільний транспорт під час виконання вантажних перевезень на договірних умовах, а саме - за відсутність у водія автомобіля КАМАЗ, д.н.з. НОМЕР_1 страхового полісу (договору) обов'язкового особистого страхування від нещасних випадків на транспорті, чим, на думку відповідача, порушено ст.48 ЗУ «Про автомобільний транспорт».
Позивач вважає, що дана постанова не відповідає вимогам Закону України "Про автомобільний транспорт", оскільки статтею 48 цього Закону, автомобільні перевізники, водії повинні мати і пред'являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконують вантажні перевезення. Документами для здійснення внутрішніх перевезень вантажів, зокрема, є для водія - посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційні документи на транспортний засіб, товарно-транспортна накладна або інший визначений законодавством документ на вантаж, інші документи, передбачені законодавством. Таким чином перелік документів не є вичерпним.
Відповідно до Переліку документів, необхідних для здійснення перевезення вантажу автомобільним транспортом у внутрішньому сполученні, затвердженого Постановою Кабінету міністрів України від 25 лютого 2009 року № 207 "Про затвердження Переліку документів, необхідних для здійснення перевезення вантажу автомобільним транспортом у внутрішньому сполученні", для водія юридичної особи або фізичної особи - підприємця, що здійснює вантажні перевезення для власних потреб: накладна або інший документ, який підтверджує право власності на вантаж; посвідчення на право керування транспортним засобом відповідної категорії; реєстраційний документ на транспортний засіб або інший засвідчений в установленому порядку документ, що підтверджує право керування, користування чи розпорядження транспортним засобом; талон про проходження державного технічного огляду; поліс (сертифікат) обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів.
Відповідно до абз.3 ч.1 ст.60 Закону України "Про автомобільний транспорт" за порушення законодавства про автомобільний транспорт до автомобільних перевізників застосовуються санкції, зокрема, за надання послуг з перевезень пасажирів та вантажів без оформлення документів, перелік яких визначений статтями 39 та 48 цього Закону, - штраф у розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Відповідно до ст.7 Закону України "Про страхування" від 7 березня 1996 року N 86/96-ВР одним із видів обов'язкового страхування є страхування від нещасних випадків на транспорті.
Згідно п.1 Положення про обов'язкове особисте страхування від нещасних випадків на транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №959 від 14 серпня 1996 року (далі за текстом - Положення №959) цим Положенням визначається порядок здійснення обов'язкового особистого страхування від нещасних випадків на транспорті (далі - обов'язкове особисте страхування), зокрема, водіїв автомобільного транспорту.
Відповідно до п.4 Положення №959 страхувальниками водіїв є юридичні особи або дієздатні громадяни - суб'єкти підприємницької діяльності, які є власниками транспортних засобів чи експлуатують їх і уклали із страховиком договори страхування.
В судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_1 має в приватній власності автомобіль КАМАЗ державний номер НОМЕР_1, а також має в користуванні на підставі нотаріально посвідченої довіреності автомобіль КАМАЗ державний номер НОМЕР_2 (а.с.27-29).
Судом встановлено, що в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців ОСОБА_1 не значиться, та фізичною особою-підприємцем не є, а тому не має обов'язку здійснювати особисте страхування від нещасних випадків на транспорті водіїв, які управляють транспортними засобами, що належать їй на праві власності або користування, оскільки страхувальником за договором обов'язкового страхування від нещасних випадків водіїв на транспорті може бути лише суб'єкт господарювання - зареєстрована в установленому законодавством порядку юридична особа незалежно від організаційно-правової форми та форми власності, а також фізична особа - суб'єкт підприємницької діяльності.
Відповідно до ч.3 ст.2 КАС України, суд вважає, що при винесенні оскаржуваних постанов відповідач не дотримався законодавства, а тому позовна вимога про визнання протиправними і скасування постанов №027434 та №027435 від 16.07.2014 року підлягає задоволенню.
Керуючись ст. ст. 86, 94, 159 - 163, 167 КАС України, суд, -
1. Адміністративний позов задовольнити в повному обсязі.
2. Визнати протиправними та скасування постанови про застосування адміністративно-господарських штрафів №027434 та №027435 від 16 липня 2014 року, винесені Управлінням Укртрансінспекції у Кіровоградській області відносно ОСОБА_1.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.
Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Кіровоградський окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10- денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України - з дня отримання копії постанови у повному обсязі, апеляційної скарги.
Суддя Кіровоградського
окружного адміністративного суду С.В. Дегтярьова