Постанова від 12.09.2014 по справі 821/1121/14

ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 вересня 2014 р.м. ХерсонСправа № 821/1121/14

Херсонський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді: Василяки Д.К.,

при секретарі: Івлевій В.О., за участю представника позивача - Шарко С.В., представника відповідача - Предместнікової Д.О., представника третіх осіб - ОСОБА_3, розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Агро-Тріус" до Реєстраційної служби Каланчацького району Головного управління юстиції в Херсонській області, треті особи - Товариство з обмеженою відповідальністю "Рис України", ОСОБА_4 про скасування рішення,

встановив:

Товариство з обмеженою відповідальністю "Агро-Тріус" (далі по тексту - ТОВ "Агро-Тріус" або позивач) звернулось до суду з адміністративним позовом до Реєстраційної служби Каланчацького району Головного управління юстиції в Херсонській області (далі по тексту - відповідач), треті особи - Товариство з обмеженою відповідальністю "Рис України", ОСОБА_4 про скасування рішення.

Позовні вимоги мотивовані тим, що 08 грудня 2011 року між Товариство з обмеженою відповідальністю "Агро-Тріус" укладено договір оренди земельної ділянки та ОСОБА_4 строком на 7 років, тобто до 08.12.2018 р. Зазначений договір було зареєстровано Відділом Держкомзему Каланчацького району Херсонської області про що в Державному реєстрі земель вчинено запис від 28.02.2012 р. за №652320004000325. При реєстрації вищезазначеного договору оренди землі було надано довідку про правовий статус земельної ділянки, відповідно до якої кадастровий номер вищезазначеної земельної ділянки становить 6523255100:19:006:0013. Проте, як виявилося пізніше, право оренди земельної ділянки з кадастровим номером 6523255100:19:006:0013 в період дії договору оренди землі зареєстроване в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень за Товариством обмеженою діяльністю "Рис України", відповідно прийнятого рішення державним реєстратором Реєстраційної служби Каланчацького району Головного управління юстиції в Херсонській області. Вказані дії позивач вважає протиправними та просить їх скасувати.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав та просив їх задовольнити.

Відповідач проти задоволення позовних вимог заперечував. Заперечення обґрунтовані тим, що заявником подані всі необхідні документи для проведення державної реєстрації права власності та права оренди земельної ділянки, так як інформація необхідна для реєстрації прав та їх обтяжень, міститься в документах які подані заявником і відповідає вимогам Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень", тому робити запит до органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, які проводили таку реєстрацію не було необхідності. Рішення про державну реєстрацію права оренди №1577242 від 11.04.2013 року прийнято законно.

Представник відповідача в судовому засіданні заперечення підтримав та просив відмовити в задоволенні позовних вимог.

Представник третіх осіб в судовому засіданні проти задоволення позовних вимог заперечував. В задоволенні адміністративного позову просив відмовити.

Розглянувши подані документи, врахувавши позицію представників позивача, представника відповідача, адміністративний позов та документи покладені в його основу, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду спору по суті, суд приходить до наступного: 05 березня 2007 року між Товариством з обмеженою відповідальністю "Агро-Тріус" та ОСОБА_4 укладено договір оренди землі № 040773300015.

08 грудня 2011 року між Товариством з обмеженою відповідальністю "Агро-Тріус" укладено договір оренди землі з кадастровим номером 6523255100:19:006:0013 з ОСОБА_4 до 08.12.2018 р. строком на 7 років.

Відповідно до п. 1 Договору оренди землі, орендодавець надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку сільськогосподарського призначення, яка знаходиться в адміністративних межах Каланчацької селищної ради Херсонської області Каланчацького району.

Згідно з п. 8 вказаного договору, договір укладено на 7 років (у разі укладення договору оренди землі для ведення товарного сільськогосподарського виробництва - з урахуванням ротації культур згідно з проектом землеустрою). Після закінчення строку договору орендар має переважне паво на поновлення його на новий строк у цьому разі повинен не пізніше ніж за 30 днів до закінчення строку дії договору повідомити письмово

Також між ТОВ "Агро-Тріус" та ОСОБА_4 складено акт прийому - передачі земельної ділянки та акт визначення меж земельної ділянки в натурі.

06 березня 2012 року між ОСОБА_4 та ТОВ "Рис України" укладено договір оренди земельної ділянки.

23.03.2013 року за реєстраційним номером 558930 надійшла заява TOB "Рис України" щодо реєстрації договору оренди на земельну ділянку між TOB "Рис України" та ОСОБА_4 з кадастровим номером 6523255100:19:006:0013, яка розташована на території Каланчацької селищної ради на підставі акту на право власності на земельну ділянку Серії ХС №9049507.

11.04.2013 року за №1577242 державним реєстратором прав на нерухоме майно Реєстраційної служби Каланчацького районного управління юстиції в Херсонській області прийнято рішення про державну реєстрацію права оренди на земельну ділянку між TOB "Рис України" та ОСОБА_4 і сформовано витяг з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права оренди на земельну ділянку №2303894.

З огляду на виниклий адміністративний спір суд вважає за необхідне зазначити наступне: Законом України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяження" від 01.07.2004 № 1952-IV (далі по тексту - Закон № 1952-IV), правові, економічні, організаційні засади проведення державної реєстрації речових та інших прав, які підлягають реєстрації за цим Законом, та їх обтяжень і спрямований на забезпечення визнання та захисту державою цих прав, створення умов для функціонування ринку нерухомого майна .

Відповідно до ч. 4 ст. 3 Закону України № 1952-IV, права на нерухоме майно та їх обтяження, що виникли до набрання чинності цим Законом, визнаються дійсними у разі відсутності їх державної реєстрації, передбаченої цим Законом, за таких умов: якщо реєстрація прав та їх обтяжень була проведена відповідно до законодавства, що діяло на момент їх виникнення, або якщо на момент виникнення прав та їх обтяжень діяло законодавство, що не передбачало обов'язкової реєстрації таких прав та їх обтяжень.

Речові права на нерухоме майно, зазначені в пунктах 2 і 3 частини першої цієї статті, є похідними і реєструються після державної реєстрації права власності на таке майно, крім випадків, передбачених статтею 4-1 цього Закону (п.2 ч. 1 ст. 4 Закону № 1952-IV).

Частиною 1 статті 6 Закону № 1952-IV передбачено, що систему органів державної реєстрації прав становлять: Міністерство юстиції України; центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної реєстрації прав; органи державної реєстрації прав, утворені Міністерством юстиції України в установленому законодавством порядку.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 8 Закону України № 1952-IV, орган державної реєстрації прав: проводить державну реєстрацію прав та їх обтяжень або відмовляє у їх реєстрації.

Згідно ч. 4 ст. 9 Закону № 1952-IV, Державний реєстратор самостійно приймає рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень або відмову в такій реєстрації.

Записи до Державного реєстру прав вносяться на підставі прийнятого рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень. У разі скасування на підставі рішення суду рішення про державну реєстрацію прав до Державного реєстру прав вноситься запис про скасування державної реєстрації прав (ст. 26 Закону № 1952-IV).

Стаття 28-1 Закону № 1952-IV, передбачає взаємодію органу державної реєстрації прав та органу, що здійснює ведення Державного земельного кадастру.

Відповідно до ч. 2 ст. 28-1 Закону № 1952-IV, орган, що здійснює ведення Державного земельного кадастру, надає органу державної реєстрації прав інформацію про: державну реєстрацію земельної ділянки (дату державної реєстрації, орган, що здійснив таку реєстрацію); кадастровий номер, площу, місце розташування земельної ділянки; кадастровий план зареєстрованої земельної ділянки в електронній (цифровій) формі.

Так, п. 1 ч. 2 ст. 9 Закону № 1952-IV передбачено, що Державний реєстратор встановлює відповідність заявлених прав і поданих документів вимогам законодавства, а також відсутність суперечностей між заявленими та вже зареєстрованими правами на нерухоме майно та їх обтяженнями, зокрема: відповідність обов'язкового дотримання письмової форми правочину та його нотаріального посвідчення (у випадках, встановлених законом); відповідність повноважень особи, яка подає документи на державну реєстрацію прав та їх обтяжень; відповідність відомостей про нерухоме майно, наявних у Державному реєстрі прав та поданих документах; наявність обтяжень прав на нерухоме майно, зареєстрованих відповідно до вимог цього Закону; наявність факту виконання умов правочину, з якими закон та/або договір (угода) пов'язує можливість проведення державної реєстрації виникнення, переходу, припинення прав на нерухоме майно або обтяження таких прав.

Пунктом 8-1 частини 2 статті 9 Закону України № 1952-IV передбачено, що Державний реєстратор під час проведення державної реєстрації прав, які виникли та зареєстровані в установленому порядку до 1 січня 2013 року, запитує від органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, які відповідно до чинного на момент реєстрації законодавства проводили таку реєстрацію, інформацію (довідки, копії документів тощо), необхідну для реєстрації прав та їх обтяжень, якщо такі документи не були подані заявником або якщо документи, подані заявником, не містять передбачених цим Законом відомостей про правонабувача або про нерухоме майно. Органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи та організації, до яких надійшов запит, зобов'язані безоплатно в установленому законодавством порядку протягом трьох робочих днів надати державному реєстратору відповідну інформацію, зокрема щодо зареєстрованих речових прав на нерухоме майно, у тому числі земельні ділянки.

Проаналізувавши викладене, суд приходить до висновку, що державному реєстратору прав на нерухоме майно з метою недопущення існування одночасного існування державної реєстрації декількох прав оренди на одну земельну ділянку необхідно запитувати інформацію про наявність або відсутність зареєстрованих договорів оренди на земельну ділянку у органів, що здійснювали таку реєстрацію до 01.01.2013 р.

В запереченнях відповідача вказано, що оскільки інформація, яка необхідна для реєстрації прав та їх обтяжень, міститься в документах, які подані заявником і відповідає вимогам ЗУ "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" робити запит до органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування , підприємств, установ та організацій, які проводили таку реєстрацію не має необхідності.

Відповідно до статті 125 Земельного кодексу України, право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.

Так, суд зазначає, що строк дії договору оренди землі, укладеного 08 грудня 2011 року між Товариством з обмеженою відповідальністю "Агро-Тріус" та ОСОБА_4 становить 7 років та діє до 08.12.2018 р. Вказаний договір зареєстровано в Відділі Держкомзему Каланчацького району Херсонської області про що в Державному реєстрі земель вчинено запис від 28.02.2012 р., тобто право на користування земельною ділянкою у відповідача з'явилось 28 лютого 2012 року.

До суду не надано доказів підтвердження розірвання у встановлений законом спосіб договору оренди землі, який укладено між ТОВ "Агро-Тріус" та ОСОБА_4 чи визнання його недійсним у судовому порядку.

Отже, проаналізувавши вказане, суд приходить до висновку, що договір оренди землі від 08.12.2011 р., укладений між ТОВ "Агро-Тріус" та ОСОБА_4 щодо земельної ділянки з кадастровим номером 6523255100:19:006:0013, яка розташована в межах Каланчацької селищної ради Херсонської області є дійсним.

З огляду на таке, рішення державного реєстратора Реєстраційної служби Каланчацького району Головного управління юстиції в Херсонській області про реєстрацію права оренди земельної ділянки з кадастровим номером 6523255100:19:006:0013 за Товариством з обмеженою відповідальністю "Рис України" підлягає скасуванню.

Серед критеріїв оцінювання судом рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, які одночасно є принципами адміністративної процедури, є принцип законності, що закріплений у ч.2 ст.19 Конституції України, відповідно до якого органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони, зокрема, на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема, з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно ст. 86 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Ніякі докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Суд вважає, що в даному випадку відповідачем не надано доказів правомірності своїх дій.

У зв'язку з цим, суд, аналізуючи викладене приходить до висновку, що позов Товариство з обмеженою відповідальністю "Агро-Тріус" до Реєстраційної служби Каланчацького району Головного управління юстиції в Херсонській області, треті особи - Товариство з обмеженою відповідальністю "Рис України", ОСОБА_4 про скасування рішення підлягає задоволенню.

В судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частину постанови.

Керуючись ст.ст. 8, 9, 12,17,18, 19,128, ч. 1 ст. 158, 159, 160-163, 167 КАС України, суд -

постановив:

Адміністративний позов задовольнити в повному обсязі.

Скасувати рішення державного реєстратора Реєстраційної служби Каланчацького району Головного управління юстиції в Херсонській області про реєстрацію права оренди земельної ділянки з кадастровим номером 6523255100:19:006:0013 за Товариством з обмеженою відповідальністю "Рис України".

Повернути з Державного бюджету України Товариству з обмеженою відповідальністю "Агро-Тріус" (код ЄДРПОУ 34175201) сплачений судовий збір в сумі 73 (сімдесят три) грн. 08 коп.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України чи прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Повний текст постанови виготовлений та підписаний 17 вересня 2014 р.

Суддя Василяка Д.К.

кат. 6.3