Постанова від 26.08.2014 по справі 621/1468/14-ц

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 серпня 2014 р. Справа № 621/1468/14-ц

Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі

Головуючого судді: Філатова Ю.М.

Суддів: Водолажської Н.С. , Бенедик А.П.

за участю секретаря судового засідання Зарицької Т.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Управління праці та соціального захисту населення Зміївської районної державної адміністрації Харківської області на постанову Зміївського районного суду Харківської області від 10.07.2014р. по справі № 621/1468/14-ц

за позовом Управління праці та соціального захисту населення Зміївської районної державної адміністрації Харківської області

до ОСОБА_1

про стягнення надміру виплачених коштів,

ВСТАНОВИЛА:

Позивач, Управління соціального захисту населення Зміївської районної державної адміністрації в Харківській області, звернувся до суду з адміністративним позовом до ОСОБА_1 про стягнення виплачених надміру коштів в сумі 1 196,73 грн. у вигляді відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг на користь держави, перерахувавши їх на р/р № 31110115700227, УДКСУ у Зміївському районі, код отримувача 37754227, банк отримувача - УДКСУ у Зміївському районі Харківської області, МФО 851011, з визначенням призначення платежу: повернення житлової субсідії.

Постановою Зміївського районного суду Харківської області від 10.07.2014 року по справі № 621/1468/14-ц в задоволенні позовних вимог відмовлено в повному обсязі.

Не погодившись з постановою суду першої інстанції, позивач подав апеляційну скаргу, просить постанову Зміївського районного суду Харківської області від 10.07.2014 року по справі № 621/1468/14-ц скасувати та задовольнити позовні вимоги в повному обсязі, вважає, що судом першої інстанціїї порушені норми права.

Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача та представника позивача, перевіривши рішення суду першої інстанції, доводи, викладені в апеляційній скарзі, дослідивши матеріали справи в їх сукупності, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Як вбачається зі змісту постанови Зміївського районного суду Харківської області від 10.07.2014 року по справі № 621/1468/14-ц, якою відмовлено у задоволенні позовних вимог, в зв'язку з недоведеністю обставин, на яких ґрунтуються позовні вимоги, адміністративний позов задоволенню не підлягає (а.с. 35-38).

Колегія суддів не погоджується з висновками суду першої інстанції на підставі наступного.

Матеріалами справи підтверджено, що ОСОБА_1 12.11.2012 року, звернулась до позивача з заявою про призначення субсидії і подала декларацію про доходи та майновий стан осіб, які звернулись за призначення соціальної допомоги та зазначила відомості про житлові приміщення, що перебувають у її власності, а саме: житловий будинок АДРЕСА_2 (а.с. 4-7).

На підставі поданих відповідачем документів, Управлінням соціального захисту населення Зміївської районної державної адміністрації було прийнято рішення про призначення ОСОБА_1 субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг на опалювальний період з жовтня 2012 року по квітень 2013 року, включно в сумі 259,29 грн., щомісячно (а.с. 9).

Згідно договору від 16.11.2012 року ОСОБА_1 подарувала, а ОСОБА_2 прийняла безоплатно у власність 33/100 частки житлового будинку з відповідною часткою надвірних будівель АДРЕСА_1 та 33/100 частки земельної ділянки для будівництва і обслуговування жилого будинку, розташованої за вищевказаною адресою (а.с. 11-12).

Про наявність зазначеного майна - будинку АДРЕСА_1, ОСОБА_1 не було зазначено під час заповнення декларацій, при цьому вказано про належність їй житлового будинку АДРЕСА_2 (а.11-12).

Відповідно до розрахунку сума надмірно виплаченої субсидії склала 1 196,73 грн. (а.с. 14).

Повідомленням від 06.02.2014 року позивач пропонував ОСОБА_1 повернути в добровільному порядку суму незаконно отриманої субсидії в розмірі 1 196,73 грн., проте повідомлення було залишено відповідачем без уваги (а.с. 13).

Згідно п. 5 Положення про порядок надання населенню субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, затверджених Постановою КМУ від 21.10.1995 року № 848, субсидія не призначається, зокрема, якщо власник житла та особи, які зареєстровані разом з ним, мають у володінні більш ніж одне житлове приміщення.

Відмовляючи в задоволенні вимог позивача суд першої інстанції виходив з того, що 33/100 частини житлового будинку АДРЕСА_1 (колишня АДРЕСА_1/АДРЕСА_2, що була подарована ОСОБА_1 16.11.2012 року ОСОБА_2 є єдиним об'єктом нерухомого майна на підставі матеріалів інвентаризаційної справи (а.с. 37).

Крім того, згідно даних Зміївської міської ради від 03.07.2014 року, житловий будинок АДРЕСА_1, розташований на розі вулиць Широнінців і Зміївській в м. Зміїв Харківської області та є єдиним об'єктом нерухомого майна. Інвентарна справа на даний будинок заведена за адресою АДРЕСА_1/АДРЕСА_2. Інших житлових будинків по АДРЕСА_1 чи по АДРЕСА_2 не значиться (а.с.28).

Висновки суду першої інстанції не можуть бут визнані обґрунтованими з наступних підстав.

Для забезпечення соціального захисту малозабезпечених сімей в Україні в умовах підвищення цін і тарифів на житлово-комунальні послуги здійснюється шляхом надання таким родинам державної соціальної допомоги у вигляді щомісячної адресної безготівкової субсидії для відкодування витрат на оплату користування житлом або його утримання та комунальних послуг (водо-, тепло-, газопостачання, водовідведення, електроенергія, вивезення побутового сміття та рідких нечистот), а також один раз на рік субсидії готівкою на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива (субсидія).

Субсидія для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг призначається на основі середньомісячного (за останні шість місяців або два квартали, що передують місяцю звернення за призначенням субсидії) сукупного доходу осіб, зареєстрованих у житловому приміщенні.

Згідно п. 13 Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 року № 848, в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 22.09.1997 року № 1050, з наступними змінами і доповненнями для призначення субсидії громадянин, який є уповноваженим власником (співвласником) чи наймачем житла, особа якого посвідчується паспортом або іншим документом, подає управлінню соціального захисту населення довідки про доходи кожної особи, зареєстрованої у житловому приміщенні. В управлінні соціального захисту населення громадянин заповнює заяву та декларацію про доходи і майновий стан осіб, зареєстрованих у житловому приміщенні, за формами, затвердженими Мінпраці. Громадянин несе відповідальність за надані відомості про доходи, майно, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на призначення субсидії та на визначення її розміру.

Відповідно п. 13 Положення для призначення субсидії громадянин, особа якого посвідчується паспортом або іншим документом, подає органу соціального захисту населення довідки про доходи кожної особи, зареєстрованої у житловому приміщенні. В управлінні соціального захисту населення громадянин заповнює заяву та декларацію про доходи і майновий стан осіб, зареєстрованих у житловому приміщенні, за формами, затвердженими Мінпраці. Громадянин несе відповідальність за надані відомості про доходи, майно, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на призначення субсидії та на визначення її розміру.

На підставі п. 20 цього Положення надання раніше призначеної субсидії припиняється також в тому випадку якщо громадянин приховав або свідомо подав недостовірні дані про доходи та майновий стан, що вплинули на встановлення права на субсидію і визначення її розміру, внаслідок чого йому була надміру перерахована сума субсидії з місяця, в якому виявлено порушення. Сума субсидії, перерахованої (виплаченої) надміру внаслідок свідомого подання громадянином документів з недостовірними відомостями, повертається ним за вимогою органу, що призначив субсидію. У разі коли громадянин добровільно не повернув надміру перераховану (виплачену) суму субсидії, питання про її стягнення органи, що призначають субсидії, вирішують у судовому порядку.

В результаті проведеної перевірки та контролю за цільовим використанням бюджетних коштів шляхом виявлення фактів недостовірно або неповно наданої інформації про доходи та майновий стан відділом контролю та державних соціальних інспекторів було перевірено особову справу отримувача соціальної допомоги ОСОБА_1

Як вбачається з Декларації про доходи та майновий стан осіб, які звертаються за призначенням усіх видів допомоги затвердженої Наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 22.07.2003 року № 204, а саме: в декларації розділ III відповідач надала відомості про житлові приміщення, що перебувають у власності декларанта, загальна площа житлового приміщення складає 54,3 м2, яка розташована за адресою: АДРЕСА_2 (а.с. 6-7).

При перевірці особової справи відповідача було встановлено, що відповідач відповідно до Договору дарування від 16.11.2012 року ВХР № 680631 подарувала свою частину будинку - 33/100, яка розташована за адресою: АДРЕСА_1 ОСОБА_2

Колегія суддів зазначає, що ОСОБА_1, подарувавши свою частку ОСОБА_2, втратила право власності на житло на яке призначалась житлова субсидія і тим самим не повідомила про обставини, які виникли та продовжувала отримувати житлову субсидію.

Крім цього судом першої інстанції не прийнято до уваги той факт, що в зв'язку з частковим вибуттям частки будівлі з власності ОСОБА_1 змінюються й обставини субсидіювання.

На підставі п. 20 Положення, у разі набуття права власності на житло (житлове приміщення) іншою особою, яка не була в ньому зареєстрована на перше число місяця, з якого призначена субсидія, - з місяця, що настає за місяцем, в якому відбулися зміни. Сума субсидії, перерахованої (виплаченої) надміру внаслідок свідомого подання громадянином документів з недостовірними відомостями або неповідомлення громадянином про набуття права власності на житло (житлове приміщення) іншою особою, яка не була в ньому зареєстрована, повертається ним за вимогою органу, що призначив субсидію.

Колегія суддів наголошує, що субсидія - це щомісячна, адресна, безготівкова державна допомога, яка здійснюється з метою відшкодування витрат на оплату громадянами житлово-комунальних послуг, кошти на яку виділяються з державного бюджету.

Таким чином, позивачем надано достатньо доказів, які підтверджують подання ОСОБА_1 недостовірних відомостей щодо вибуття частини будівлі та зміни обставин субсидіювання, і, як наслідок, наявність надміру виплачених коштів у вигляді відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг в сумі 1 196,73 грн.

Отже, колегія суддів не погоджується з висновками суду першої інстанції про відмову у задоволенні позову в зв'язку з недоведеністю позивачем обставин, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оскільки з частковим вибуттям частки будівлі обставини субсидіювання змінилися, а відтак позовні вимоги обґрунтовані та підлягають задоволенню.

Відповідно до ч. 1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 72 цього Кодексу.

Таким чином, зважаючи на викладене вище, колегія суддів вважає, що постанова Зміївського районного суду Харківської області від 10.07.2014 року по справі № 621/1468/14-ц про відмову в задоволенні позовних вимог Управління соціального захисту населення Зміївської районної державної адміністрації в Харківській області до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених коштів прийнята при невідповідності висновків суду обставинам справи і підлягає скасуванню, а вимоги позивача, викладені в апеляційній скарзі підлягають задоволенню.

Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, п. 3 ст. 198, п. 3 ч.1 ст. 202, 205, 207, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства, колегія суддів, -

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення Зміївської районної державної адміністрації Харківської області задовольнити.

Постанову Зміївського районного суду Харківської області від 10.07.2014р. по справі № 621/1468/14-ц скасувати.

Прийняти нову постанову, якою позов Управління праці та соціального захисту населення Зміївської районної державної адміністрації Харківської області до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених коштів - задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 виплачені надміру кошти в сумі 1 196,73 (одна тисяча сто дев'яносто шість) грн. у вигляді відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг на користь держави, перерахувавши на р/р № 31110115700227, УДКСУ у Зміївському районі, код отримувача 37754227, банк отримувача - УДКСУ у Зміївському районі Харківської області, МФО 851011, призначення платежу: повернення житлової субсідії.

Постанова набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання постанови у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя (підпис)Філатов Ю.М.

Судді(підпис) (підпис) Водолажська Н.С. Бенедик А.П.

Повний текст постанови виготовлений 01.09.2014 р.