02 вересня 2014 р. Справа № 818/1180/14
Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі
Головуючого судді: Філатова Ю.М.
Суддів: Водолажської Н.С. , Бенедик А.П.
розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на постанову Сумського окружного адміністративного суду від 08.07.2014р. по справі № 818/1180/14
за позовом ОСОБА_1
до Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю в Сумській області
про скасування припису,
Позивач, ОСОБА_1, звернувся до суду з адміністративним позовом заявою до відповідача, Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Сумській області, та просив визнати неправомірним і скасувати припис про усунення порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил від 10.12.2013 № 1352 в частині зобов'язання розробити у встановленому законодавством порядку будівельний паспорт.
Постановою Сумського окружного адміністративного суду від 08.07.2014р. по справі №818/1180/14 в задоволенні позову було відмовлено.
Не погоджуючись з постановою Сумського окружного адміністративного суду від 08.07.2014р. по справі №818/1180/14 позивач подав апеляційну скаргу, просить її скасувати та прийняти нову постанову, якою його позов задовольнити, вважає, що судом першої інстанції порушені норми права.
Справа розглядається в порядку письмового провадження у відповідності до ч.4 ст. 196, п.2 ч.1 ст. 197 КАС України.
Розглянувши матеріали справи та заслухавши суддю - доповідача колегія суддів встановила, що уповноваженою особою відповідача проведено позапланову перевірку дотримання позивачем вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил, а також перевірка достовірності даних, наведених ОСОБА_1 в повідомленні про початок виконання будівельних робіт по АДРЕСА_1 з капітального ремонту частини житлового будинку по АДРЕСА_1, на підставі якої складено акт перевірки від 10.12.2013 № 1352.
За результатами перевірки встановлено, що відповідно до повідомлення про початок виконання будівельних робіт від 09.09.2013 № СМ 0621132520883 у якому зазначено виконання робіт з "Капітального ремонту частини індивідуального житлового будинку по АДРЕСА_1 фактично за вказаною адресою виконувались будівельні роботи з реконструкції житлового будинку на земельній ділянці, яка належить на праві сумісної часткової власності, що є невідповідністю даних наведених у повідомленні, чим порушена частина 2 статті 39-1 та частини 1 та 2 статті 27 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності". Крім того, перевіркою встановлено, що будівельні роботи виконувались за відсутності будівельного паспорта.
10.12.2013 Інспекцією ДАБК у Сумській області винесено припис № 1352 про негайне зупинення будівництва. Вказаним приписом зобов'язано позивача до 10.02.2014 розробити у встановленому законодавством порядку будівельний паспорт.
Не погоджуючись із вищезазначеним приписом, позивач оскаржив його до суду.
Відмовляючи у задоволенні позову суд першої інстанції виходив з наступного.
Відповідно до ст. 4 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" від 17.02.2011 № 3038-VІ об'єктами будівництва є будинки, будівлі, споруди будь-якого призначення, їх комплекси, лінійні об'єкти інженерно-транспортної інфраструктури.
Суб'єктами містобудування є органи виконавчої влади, Верховна Рада Автономної Республіки Крим, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, органи місцевого самоврядування, фізичні та юридичні особи.
Згідно ч. 1 статті 34 Закону № 3038 замовник має право виконувати будівельні роботи після:
1) направлення замовником повідомлення про початок виконання будівельних робіт Державній архітектурно-будівельній інспекції України або її територіальному органу за місцезнаходженням об'єкта будівництва - щодо об'єктів, будівництво яких здійснюється на підставі будівельного паспорта, які не потребують реєстрації декларації про початок виконання будівельних робіт або отримання дозволу на виконання будівельних робіт згідно з переліком об'єктів будівництва, затвердженим Кабінетом Міністрів України. Форма повідомлення про початок виконання будівельних робіт та порядок його подання визначаються Кабінетом Міністрів України;
2) реєстрації відповідною інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю декларації про початок виконання будівельних робіт - щодо об'єктів будівництва, що належать до I - III категорій складності;
3) видачі замовнику відповідною інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю дозволу на виконання будівельних робіт - щодо об'єктів будівництва, що належать до IV і V категорій складності.
Статтею 39 Закону № 3038 встановлено, що прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, що належать до I - III категорій складності, та об'єктів, будівництво яких здійснювалося на підставі будівельного паспорта, здійснюється шляхом реєстрації відповідною інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю на безоплатній основі поданої замовником декларації про готовність об'єкта до експлуатації.
Відповідно до ч. 1 ст. 9 Закону України "Про архітектурну діяльність", будівництво (нове будівництво, реконструкція, реставрація, капітальний ремонт) об'єкта архітектури здійснюється відповідно до затвердженої проектної документації, державних стандартів, норм і правил у порядку, визначеному Законом України "Про регулювання містобудівної діяльності".
Відповідно до ч. 1 ст. 27 Закону № 3038 забудова присадибних, дачних і садових земельних ділянок може здійснюватися на підставі будівельного паспорта забудови земельної ділянки (далі - будівельний паспорт).
Згідно із п. 2 ч. 1 ст. 27 Закону № 3038 будівельний паспорт визначає комплекс містобудівних та архітектурних вимог до розміщення і будівництва індивідуального (садибного) житлового будинку, садового, дачного будинку не вище двох поверхів (без урахування мансардного поверху) з площею до 300 квадратних метрів, господарських будівель і споруд, гаражів, елементів благоустрою та озеленення земельної ділянки.
Відповідно до ч. 2 ст. 27 Закону № 3038 проектування на підставі будівельного паспорта здійснюється без отримання містобудівних умов та обмежень. Для об'єктів, зазначених у частині першій цієї статті, розроблення проекту будівництва здійснюється виключно за бажанням замовника.
Порядок видачі та форма будівельного паспорта визначаються Порядком видачі будівельного паспорта забудови земельної ділянки, затверджений Наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 05.07.2011 № 103 (далі - Порядок № 103).
Відповідно до пунктів 1.1-1.6 Порядку № 103 цей Порядок розроблений відповідно до статті 26 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" і призначений для використання уповноваженими органами містобудування та архітектури та іншими суб'єктами містобудування при вирішенні питань забудови присадибних, дачних і садових земельних ділянок.
Згідно із п. 1.2 Порядку № 103 будівельний паспорт забудови земельної ділянки (далі - будівельний паспорт) визначає комплекс містобудівних та архітектурних вимог до розміщення і будівництва індивідуального (садибного) житлового, садового, дачного будинку не вище двох поверхів (без урахування мансардного) з площею до 300 квадратних метрів, господарських будівель, споруд, гаражів, елементів інженерного захисту, благоустрою та озеленення на земельній ділянці.
Зі схеми плану будинку за адресою: АДРЕСА_2 вбачається, що позивачем здійснюється забудова сходів до будинку на земельній ділянці площею 1,10 кв. м., облаштовані сходи виходять за межі будинку, а отже - займають земельну ділянку прибудинкової території. Дана обставина не заперечується представником позивача.
Зазначена земельна ділянка використовується позивачем для будівництва на підставі акту на право власності на земельну ділянку від 15.03.2011 ЯЛ № 417852.
Обов'язок отримання будівельного паспорта для здійснення забудови присадибних, дачних і садових земельних ділянок передбачений ст. 27 Закону України від 17.02.2011 № 3038-VІ "Про регулювання містобудівної діяльності", який набрав чинності 12.03.2011 року, тобто до початку проведення робіт по добудові.
Відповідно до п. 2.1 Порядку № 133 видача будівельного паспорта здійснюється уповноваженим органом містобудування та архітектури безпосередньо, через центри надання адміністративних послуг та/або через Єдиний державний портал адміністративних послуг. Будівельний паспорт надається уповноваженим органом містобудування та архітектури на безоплатній основі протягом десяти робочих днів з дня надходження пакета документів, до якого входять:
заява на видачу будівельного паспорта зі згодою замовника на обробку персональних даних за формою, наведеною у додатку 1 до цього Порядку;
засвідчена в установленому порядку копія документа, що засвідчує право власності або користування земельною ділянкою, або договір суперфіцію;
ескізні наміри забудови (місце розташування будівель та споруд на земельній ділянці, відстані до меж сусідніх земельних ділянок та розташованих на них об'єктів, інженерних мереж і споруд, фасади та плани поверхів об'єктів із зазначенням габаритних розмірів, перелік систем інженерного забезпечення, у тому числі автономного, що плануються до застосування, тощо);
проект будівництва (за наявності);
засвідчена в установленому порядку згода співвласників земельної ділянки (житлового будинку) на забудову.
Як встановлено судом, згоди співвласників земельної ділянки на забудову сходів позивачем отримано не було.
За таких обставин розроблення будівельного паспорту при забудові позивачем земельної ділянки, що перебуває у нього на праві сумісної часткової власності є обов'язковим.
З огляду на викладене, суд першої інстанції дійшов висновку про те, що припис від 10.12.2013 № 1352 в частині зобов'язання розробити будівельний паспорт прийнятий правомірно і не підлягає скасуванню.
Висновки суду першої інстанції не можуть вважатись обґрунтованими з наступних підстав.
Суд першої інстанції дійшов висновку про те, що припис від 10.12.2013 № 1352 в частині зобов'язання розробити будівельний паспорт прийнятий правомірно і не підлягає скасуванню з огляду на те, що позивачем здійснено забудову «сходів до будинку на земельній ділянці площею 1,10 кв. м., облаштовані сходи виходять за межі будинку, а отже - займають земельну ділянку прибудинкової території.» .
Колегія суддів вважає, що будівництво сходів в садибному будинку не потребує виконання будівельного паспорту з наступних підстав.
Позивач є співвласником земельної ділянки та будинку.
Відповідно до вимог постанови Кабінету Міністрів України від 13 квітня 2011 р. № 466 позивачем було подано повідомлення про початок виконання будівельних робіт від 09.09.2013 р. № СМ 062132520883 в якому зазначено що будівельні роботи виконуються на підставі проектної документації. Обов'язковість виконання будівельного паспорту виникла тільки у 2011 році, а саме з прийняттям Порядку видачі будівельного паспорта забудови земельної ділянки Затвердженого Наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України 05.07.2011 № 103, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 22 липня 2011 р. за № 902/19640. Цей порядок у випадку реконструкції будинку передбачає не виготовлення нового будівельного паспорту, а внесення змін: «2.2. У разі зміни намірів забудови земельної ділянки (розміщення нових або реконструкція існуючих об'єктів), реалізація яких не перевищує граничнодопустимих параметрів, до будівельного паспорта можуть вноситись зміни.». Як свідчать матеріали справи даний індивідуальний житловий будинок збудований ще в 1959 році, відповідно земельна ділянка забудована ще тоді. На той час виготовлення будівельного паспорту не передбачалося чинним законодавством. Будівельні роботи велися на підставі проектної документації. Тому подання повідомлення про початок виконання будівельних робіт є достатнім для виконання будівельних робіт згідно з п. 1 ч. 1 ст. 34 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності».
Відповідно до статті 34 зазначеного закону.
Право на виконання будівельних робіт
1. Замовник має право виконувати будівельні роботи після:
1) направлення замовником повідомлення про початок виконання будівельних робіт...».
Постановою Кабінету Міністрів України від 13 квітня 2011 р. № 466 «Деякі питання виконання підготовчих і будівельних робіт» затверджено «Перелік об'єктів, будівництво яких здійснюється після подання повідомлення про початок виконання будівельних робіт», п.1 якого передбачає: «Індивідуальний (садибний) житловий будинок, садовий, дачний будинок не вище двох поверхів (без урахування мансардного поверху) площею до 300 кв. метрів.».
Отже належний Позивачу будинок-1 поверховий, площа 166 кв.м. підпадає під дане визначення. Таким чином згідно з п. 1 ст. 34 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» право на виконання будівельних робіт з реконструкції Позивач отримав з моменту подання повідомлення. Форма повідомлення передбачає можливість здійснення будівельних робіт як на підставі будівельного паспорта, так і на підставі проекту.
Слід зазначити, що судом першої інстанції не були враховані приєднані до матеріалів справи попередні приписи, а саме № 617 від 09.08.2013 р., який містить вимогу розробити або будівельний паспорт або проектну документацію, а № 842 від 26.09.2013 р. - внести зміни до проектної документації, і повідомлення про початок будівельних робіт поданий на підставі проектної документації було цілком прийнятне і законне, але в груді 2013 р. чомусь вимагається виключно будівельний паспорт.
Не може вважатись обґрунтованим і посилання суду першої інстанції на зміну площі забудови оскільки згідно з наказом Державного комітету будівництва архітектури та житлової політики України № 127 від 24.05.2001, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 10 липня 2001 р. за № 582/5773, не належать до самочинного будівництва: для одноквартирних (садибних), дачних та садових будинків:
зведення на земельній ділянці тимчасових будівель та споруд, навісів, альтанок, наметів, накриття, сходів, естакад, літніх душових, теплиць, свердловин, криниць, люфт-клозетів, вбиралень, вигрібних ям, замощень, парканів, відкритих басейнів та басейнів із накриттям полегшеної конструкції, погребів, входів в погреби, підпірних стін, воріт, хвірток, приямків, терас, ґанків...»
Таким чином улаштування сходів в житловому будинку садибного типу не потребує дозволу, а відповідно і виготовлення будівельного паспорту забудови земельної ділянки.
На підставі викладеного колегія суддів вважає, що постанова Сумського окружного адміністративного суду від 08.07.2014р. по справі №818/1180/14 прийнята при невідповідності висновків суду обставинами справи та підлягає скасуванню.
Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, 197, п. 3 ст. 198, п. 3 ч.1 ст. 202, 205, 207, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства, колегія суддів, -
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 задовольнити.
Постанову Сумського окружного адміністративного суду від 08.07.2014р. по справі № 818/1180/14 скасувати.
Прийняти нову постанову, якою позов ОСОБА_1 до Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю в Сумській області про скасування припису - задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати припис Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Сумській області про усунення порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил від 10.12.2013 № 1352 в частині зобов'язання ОСОБА_1 розробити у встановленому законодавством порядку будівельний паспорт.
Постанова набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили.
Головуючий суддя (підпис)Філатов Ю.М.
Судді(підпис) (підпис) Водолажська Н.С. Бенедик А.П.