Постанова від 28.08.2014 по справі 614/740/14-а

УКРАЇНА

Харківський апеляційний адміністративний суд

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 серпня 2014 р. Справа № 614/740/14-а

Головуючий 1 інстанції: Федченко В.М.

Доповідач: Водолажська Н.С.

Колегія суддів у складі:

Головуючий суддя Водолажська Н.С.,

Суддя Філатов Ю.М., Суддя Бенедик А.П.

розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Управління Пенсійного фонду України в Борівському районі Харківської області на постанову Борівського районного суду Харківської області від 01.08.2014р. по справі № 614/740/14-а

за позовом ОСОБА_1

до Управління Пенсійного фонду України в Борівському районі Харківської області

про визнання дій неправомірними та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії, -

ВСТАНОВИЛА:

Позивачка, ОСОБА_1, звернулася до Борівського районного суду Харківської області з позовною заявою, в якій просила: визнати неправомірною відмову УПФУ в Борівського районі Харківської області в перерахунку її пенсії з урахуванням нарахованих та виплачених сум матеріальної допомоги на оздоровлення, вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати; зобов'язати Управління Пенсійного Фонду України в Борівському районі Харківської області прийняти довідку Відділу культури і туризму Борівської районної державної адміністрації № 105 від 09.07.14 р. для розрахунку та здійснення перерахунку позивачу пенсії з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, індексації заробітної плати, які враховуються при обчисленні пенсії та з яких сплачено страхові внески з урахуванням фактично отриманих сум відповідно до Закону України «Про державну службу»; зобов'язати Управління Пенсійного Фонду України в Борівському районі Харківської області з 19.06.08 р. здійснити перерахунок та виплату пенсії з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, індексації заробітної плати, які враховуються при обчисленні пенсії та з яких сплачено страхові внески з урахуванням фактично отриманих сум відповідно до Закону України «Про державну службу».

Постановою Борівського районного суду Харківської області від 01.08.2014р. по справі № 614/740/14-а позов був задоволений: визнано неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в Борівському районі Харківської області щодо відмови в перерахунку ОСОБА_1 пенсії з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення до щорічної відпустки, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових потреб та індексації заробітної плати; зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в Борівському районі Харківської області здійснити перерахунок та виплату пенсії призначеної ОСОБА_1 на підставі довідки відділу культури та туризму Борівської районної державної адміністрації у Харківській області № 105 від 09.07.14 р., з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових потреб та індексації заробітної плати, з 18.01.14 р.

Відповідач не погодився з судовим рішенням і подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову Борівського районного суду Харківської області від 01.08.2014р. по справі № 614/740/14-а та ухвалити нове рішення, яким відмовити у задоволенні позовних вимог позивачки в повному обсязі, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права з підстав, викладених в апеляційній скарзі.

Колегія суддів на підставі п. 1 ч. 1 ст. 197 КАС України вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши постанову суду, дослідивши доводи апеляційної скарги, колегія суддів дійшла висновку про те, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено та підтверджено під час апеляційного розгляду, що позивачка перебуває на обліку в УПФУ в Борівському районі Харківської області як пенсіонер державної служби і отримує пенсію за віком.

З матеріалів справи вбачається, що нею була надана довідка відділу культури і туризму Борівської РДА Харківської області від 09.07.14 р. З урахуванням вищевказаної довідки позивачка звернулася до відповідача з заявою про перерахунок призначеної їй пенсії державного службовця за віком на підставі ст. 37 Закону України «Про державну службу», так як при призначенні пенсії не були враховані суми матеріальної допомоги на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань, а також індексації заробітної плати, з яких сплачувався єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

На подану позивачкою заяву УПФУ в Борівському районі Харківської області листом від 18.07.14 р. відмовило у здійсненні перерахунку пенсії, посилаючись на те, що оскільки підвищення розмірів заробітної плати працюючим державним службовцям не проводилося, то право на перерахунок пенсії відсутнє.

Частково задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції дійшов висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення і соціально-побутові потреби та сума індексації заробітної плати, на які нараховувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються при обчисленні розміру пенсії позивача.

Колегія суддів погоджується з таким рішенням суду та зазначає, що згідно ч. 2 ст. 37 Закону України «Про державну службу» пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80% від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. Відповідно ч. 2 ст. 33 цього Закону заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Відповідно ч. 7 ст. 33 вказаного Закону державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.

В ч. 2 ст. 2 Закону України «Про оплату праці» визначено, що в структуру заробітної плати входить також додаткова заробітна плата, яка визначена як винагорода за працю понад установлені норми, за трудові успіхи та винахідливість і за особливі умови праці. Вона включає доплати, надбавки, гарантії і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством; премії, пов'язані з виконанням виробничих завдань і функцій.

Аналогічні положення містяться й в п. 2.2.2 Інструкції по статистиці заробітної плати, затвердженої наказом Державного комітету статистики України № 5 від 13.01.04 р., де вказано, що у склад фонду додаткової заробітної плати входять премії та винагороди, в тому числі за вислугу років, які мають систематичний характер, а відповідно п. 2.3.3 і матеріальна допомога, що має систематичний характер, надана всім або більшості працівників (на оздоровлення, у зв'язку з екологічним станом) входить до складу фонду оплати праці.

Відповідно ст. 2 Закону України «Про оплату праці» структура заробітної плати складається з основної, додаткової та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.

Крім того, Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» не містить визначення заробітної плати, на підставі якої здійснюється розрахунок пенсії. Із змісту ст. 40 вказаного Закону вбачається, що з середньої заробітної плати (доходу) повинні бути сплачені страхові внески.

Отже, чинне законодавство, як загальне, так і спеціальне, відносить до складу заробітної плати також інші виплати. При цьому слід врахувати, що надбавки, запроваджені нормативно-правовими актами, матеріальна допомога належать до додаткових видів грошового забезпечення й приймаються в розрахунок при нарахуванні пенсії лише особам, які отримували такі надбавки під час перебування на державній службі та були звільнені зі служби після їх запровадження.

Таким чином, колегія суддів зазначає, що відповідно до вказаних нормативних актів пенсія позивачки повинна обчислюватись із заробітної плати, яку вона фактично отримувала на день звільнення, в т.ч. з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення та допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати, на яку нараховувалися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Постановою правління Пенсійного фонду України № 19-11 від 30.10.08 р. «Про затвердження форм довідок про заробітну плату, що подаються для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 04.12.08 р. за N 1161/15852, дійсно були передбачені обов'язкові реквізити довідки про заробітну плату, в т.ч. встановлені складові заробітної, які враховуються під час призначення (перерахунку) пенсії. Дана постанова була зареєстрована в Міністерстві юстиції України 04.12.08 р. за № 1161/15852.

Між тим, постановою правління Пенсійного фонду України № 5-1 від 14.02.11 р. «Про виконання рішення окружного адміністративного суду міста Києва по справі № 2а-4753/2670» затверджена нова форма довідки про складові заробітної плати, яка подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» (далі - форма № 5-1), якою передбачено, що матеріальна допомога на оздоровлення і допомога на вирішення соціально-побутових питань (графа 5) є складовими заробітної плати. При цьому чітко передбачено, що із усіх виплат, які вказані в цій довідці, нараховуються і сплачуються страхові внески, а з 01.01.11 р. - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Положеннями ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій. Відповідно ч. 1 вказаної норми до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат па оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

В ст. 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначені виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема, до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Колегія суддів зазначає, що вищевказані висновки узгоджуються з правовою позицією Верховного Суду України, викладену в постанові від 20.02.12 р. у справі № 21-430а11.

За приписами ч. 2 ст. 244-2 КАС України рішення Верховного Суду України, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України. Суди зобов'язані привести свою судову практику у відповідність з рішенням Верховного Суду України.

Таким чином колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції, оскільки доводи апеляційної скарги їх не спростовують.

Разом з тим, при ухваленні рішення суд першої інстанції правомірно послався на положення ч. 2 ст. 99 КАС України, яким визначено шестимісячний строк звернення до суду, але в резолютивній частині судом помилково зазначено дату, з якої необхідно провести перерахунок та виплату пенсії позивачу ?? 18.01.14 р. Оскільки позивач звернулася до суду першої інстанції 28.07.14 р. та суд першої інстанції правильно застосував положення ч. 2 ст. 99 КАС України, то в даному випадку датою, з якої позивачу необхідно провести перерахунок та виплату пенсії позивачу є 28.01.14 р.

Відповідно до вимог п. 1. ч. 1 ст. 201 КАС України підставою для зміни постанови або ухвали суду першої інстанції є правильне по суті вирішення справи чи питання, але із помилковим застосуванням норм матеріального чи процесуального права.

Враховуючи наведене, постанова Борівського районного суду Харківської області від 01.08.2014р. по справі № 614/740/14-а підлягає зміні, шляхом зазначення в резолютивній частині постанови дати, з якої позивачу необхідно провести перерахунок та виплату пенсії 28.01.14 р. замість 18.01.14 р. В іншій частині постанова Борівського районного суду Харківської області від 01.08.2014р. по справі № 614/740/14-а є законною та обґрунтованою, а тому скасуванню не підлягає.

Керуючись ст. ст. 160, 165, 195, 197, 198, 200, 201, 205, 207, 209, 254 КАС України колегія суддів, -

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Борівському районі Харківської області на постанову Борівського районного суду Харківської області від 01.08.2014р. по справі № 614/740/14-а - залишити без задоволення.

Постанову Борівського районного суду Харківської області від 01.08.2014р. по справі № 614/740/14-а ? змінити, шляхом зазначення в резолютивній частині постанови дати, з якої позивачу необхідно провести перерахунок та виплату пенсії ? 28.01.14 р., замість 18.01.14 р.

В іншій частині постанову Борівського районного суду Харківської області від 01.08.2014р. по справі № 614/740/14-а - залишити без змін.

Постанова набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили.

Головуючий суддя (підпис)Водолажська Н.С.

Судді(підпис) (підпис) Філатов Ю.М. Бенедик А.П.