27 серпня 2014 р.м.ОдесаСправа № 815/8105/13-а
Категорія: 9.3 Головуючий в 1 інстанції: Тарасишина О.М.
Одеський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
Головуючого - судді Скрипченка В.О.,
суддів Золотнікова О.С., Осіпова Ю.В.,
за участю секретаря судового засідання Сівєлькіної С.Є.,
представника позивача Архипенка С.Є.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Одесі апеляційну скаргу Державної фінансової інспекції в Одеській області на постанову Одеського окружного адміністративного суду від 16 січня 2014 року у справі за адміністративним позовом Державної фінансової інспекції в Одеській області до Маразліївської сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області про зобов'язання вчинити дії, що визначені у п. 3,4 вимоги від 19.07.2013 року №840-61/1018,-
26 листопада 2013 року Державна фінансова інспекція в Одеській області звернулася до суду з адміністративним позовом до Маразліївської сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області про зобов'язання вчинити дії, що визначені у п.3,4 вимоги від 19.07.2013 року №840-61/1018.
В обґрунтування позову зазначено, що на підставі п.5.1.5.1 Плану Держфінінспекції в Одеській області на І квартал 2013 року, фахівцями Білгород-Дністровської об'єднаної Державної фінансової інспекції проведена ревізія Маразліївського сільського бюджету за 2010-2012 роки та січень-лютий 2013 року. За результатами проведеної перевірки складено акт №840-61/03 від 05.07.2013 року. Ревізією дотримання законодавства при проведені розрахунків сторонніми юридичними особами, які займають приміщення, що належить сільській раді за спожиті ними комунальні послуги встановлено, що в порушення п.29 Порядку складання, розгляду, затвердження та основні вимоги до виконання кошторисів бюджетних установ, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2002 року №228, протягом 2010-2012 років за рахунок коштів сільського бюджету здійснювались видатки за КТКВ 070101 «Дошкільні заклади освіти», КЕКВ 2275 «Оплата інших енергоносіїв», при відсутності дебіторської заборгованості по бухгалтерському обліку в загальній сумі 57 997,50 грн. Так, згідно п. 1.1 договорів оренди від 12.12.2011 року, укладених з відділом освіти молоді та спорту Білгород-Дністровської райдержадміністрації, орендодавець - сільська рада, передає в оренду приміщення загальною площею 735 кв.м. для розміщення 1-4 класу Маразліївської ЗОШ І-ІІІ ступенів та згідно п.3.2 договору орендар сплачує 55% за комунальні послуги і враховуючи що опалення проводиться котельною ДНЗ «Золоте зернятко», було прийнято рішення по відшкодуванню відділом освіти 55% вугілля, необхідного для опалення на рік. Фактично відділом освіти не виконувались зобов'язання по договору щодо повного відшкодування вугілля. Таким чином, протягом 2010-2012 років опалення приміщень ДНЗ «Золоте зернятко», які орендує відділ освіти, частково опалювались за рахунок сільського бюджету, що призвело до матеріальної шкоди (збитків) сільському бюджету у сумі 57 997,50 гривень. Проведеними в ході ревізії вибірковими обстеженнями земельних ділянок комунальної та державної власності, наданих в оренду та які використовуються на території сільської ради в межах населених пунктів встановлено, що в порушення ст. 125 та ст. 126 Земельного кодексу України від 25.10.2001 року № 2768-ІІІ, ст. 270 Податкового кодексу України від 02.12.2010 року №2755-ІУ ВАТ «Енергопостачальна компанія «Одесаобленерго» використовує земельні ділянки загальною площею 1,1477 га. Окрім того, ревізією встановлено, що в порушення ст. 288 Податкового кодексу України від 02.12.2010 року №2755-ІУ сільською радою не укладено договорів оренди з ВАТ «Енергопостачальна компанія «Одесаобленерго», при цьому в 2010-2011 роках вищевказаною компанією сплачувався до бюджету тільки податок на землю у розмірі 1% грошової вартості землі, за інформацією податкової інспекції від 26.06.2013 року №9057/1503, що також є порушенням ст. 15 Закону України «Про оренду землі» від 06.10.1998 року №161-ХІУ, в зв'язку з тим, що на вищезазначені земельні ділянки розроблено технічну документацію. Через неукладення договору оренди з ВАТ «Енергопостачальна компанія Одесаобленерго» сільським бюджетом втрачено доходів протягом 2010-2012 років на загальну суму 41 529,39 грн. У відповідь на Вимогу за №840-61/1018 від 19.07.2013 року відповідач повідомив листом від 14.10.2013 року № 877 щодо часткового усунення порушень та на теперішній час залишаються не усунутими порушення, що призвели до збитків у загальній сумі 78 109,29 грн.
Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 16 січня 2014 року адміністративний позов Державної фінансової інспекції в Одеській області задоволено частково. Зобов'язано Маразліївську сільську раду Білгород-Дністровського району Одеської області вчинити дії, що визначені у пункті 3 вимоги Білгород-Дністровської об'єднаної Державної фінансової інспекції Державної фінансової інспекції в Одеській області. В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
Не погоджуючись із постановленим у справі судовим рішенням Державна фінансова інспекція в Одеській області подала апеляційну скаргу, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального права та неповне з'ясування обставин справи, просить скасувати постанову суду першої інстанції в частині відмови у задоволенні позову в частині п.4 вимоги ДФІ в Одеській області та прийняти нову, якою позов задовольнити повністю.
Заслухавши суддю-доповідача, доводи апеляційної скарги, пояснення на неї представника позивача Архипенка С.Є., вивчивши матеріали справи, перевіривши законність і обґрунтованість постанови суду в межах апеляційної скарги, колегія суддів дійшла висновку про відсутність підстав для її задоволення.
Судом першої інстанції встановлено, що Білгород-Дністровською об'єднаною Державною фінансовою інспекцією відповідно до п. 5.1.5.1 розділу V Плану Державної фінансової інспекції в Одеській області на І квартал 2013 року проведена ревізія Маразліївського сільського бюджету за період 2010-2012 роки та січень - лютий 2013 року, якою встановлено ряд порушень та недоліків, що викладені в акті ревізії від 05 липня 2013 року за №840-61/03.
Проведеними в ході ревізії вибірковими обстеженнями земельних ділянок (комісія створена розпорядженням сільського голови від 12.06.2013 № 17/2013) комунальної та державної власності, наданих в оренду та які використовуються на території сільради в межах населених пунктів встановлено, що в порушення ст. 125 та ст. 126 Земельного кодексу України від 25.10.2001 року № 2768-1II, ст. 270 Податкового кодексу України від 02.12.2010 року №2755-ІУ ВАТ «Енергопостачальна компанія «Одесаобленерго» використовує земельні ділянки загальною площею 1,1477 га.
В порушення ст. 288 Податкового кодексу України від 02.12.2010 року №2755- УІ сільською радою не укладено договір оренди з ВАТ «Енепгопостачальна компанія «Одесаобленерго», при цьому в 2010-2011 роках вищевказаною компанією сплачувався до бюджету тільки податок на землю у розмірі 1% грошової вартості землі, за інформацією податкової інспекції від 26.06.2013 року №9057/1503, що також є порушенням ст. 15 Закону України «Про оренду землі», в зв'язку з тим, що на вище зазначені земельні ділянки розроблено технічну документацію (план земельних ділянок, кадастровий план з відображенням обмежень, привласнено кадастровий номер та інше).
Через неукладення договору оренди з ВАТ «Енергопостачальна компанія Одесаобленерго» сільським бюджетом втрачено доходів протягом 2010- 2012 років (за винятком сплаченого компанією земельного податку у 2010- 2011 роках в сумі 2431,50 грн.) на загальну суму 41529,39 грн.
На виконання п. 46 положень Порядку проведення інспектування Державною фінансовою інспекцією, її територіальними органами, затвердженого Постановою Кабінету міністрів України від 20.04.2006р. № 550 (із змінами та доповненнями) Білгород-Дністровською об'єднаною Державною фінансовою інспекцією в Одеській області було надіслано обов'язкові для виконання вимоги про усунення виявлених ревізією порушень фінансової дисципліни від 19.07.2013 року № 840-61/1018, а саме вчинити певні дії, що визначені у пунктах 3,4.
Згідно пункту 4 вимоги від 19.07.2013 року № 840-61/1018 відповідача зобов'язано забезпечити укладання договору оренди на земельні ділянки з ВАТ «Енергопостачальна компанія «Одесаобленерго» та стягнути з ВАТ «Енергопостачальна компанія «Одесаобленерго» недоотримані впродовж 2010 - 2012 років доходи на загальну суму 41529,39 гривень.
В іншому випадку стягнути з осіб, винних у не укладанні договорів із зазначеним суб'єктом господарювання, недоотримані доходи.
Відмовляючи у задоволенні позову в частині зобов'язання виконати п. 4 вимоги суд першої інстанції виходив з того, що земельна ділянка, що використовується ВАТ «Енергопостачальна компанія Одесаобленерго», не знаходиться у розпорядженні відповідача.
Колегія суддів погоджується з вказаним висновком суду першої інстанції, та, надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи та висновкам суду, виходить з наступного.
Так, вибірковою ревізією проведення плати за землю користувачами земельних ділянок встановлено, що ВАТ «Енергопостачальна компанія Одесаобленерго» протягом періоду з січня 2010 року по листопад 2011 року здійснювало плату орендної плати за землю у занижених розмірах, а саме із розрахунку попередньої (старої) нормативно-грошової оцінки.
Статтею 206 Земельного кодексу України встановлено, що використання землі в Україні є платним. Об'єктом плати за землю є земельна ділянка. Плата за землю справляється відповідно до закону.
Відповідно до п.п.270.1.1 п.270.1 ст.270 Податкового кодексу України, об'єктами оподаткування є: земельні ділянки, які перебувають у власності або користуванні.
Згідно пп. 14.1.72 ст. 14 Податкового Кодексу України, земельний податок - це обов'язків платіж, який стягується з власників земельних ділянок.
Пунктом 274.1 ст.274 Податкового кодексу України встановлено, що ставка податку за земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено, встановлюється у розмірі 1 відсотка від їх нормативної грошової оцінки, за винятком земельних ділянок, зазначених у статтях 272, 273, 276 цього Кодексу.
Згідно ст.269 Податкового кодексу України, платниками податку (плати за землю) є: власники земельних ділянок, земельних часток (паїв); землекористувачі.
Відповідно до п. 276.6 ст. 276 Податкового кодексу України, податок за земельні ділянки (в межах та за межами населених пунктів), надані для розміщення об'єктів енергетики, які виробляють електричну енергію з відновлюваних джерел енергії, справляється у розмірі 25 відсотків податку, обчисленого відповідно до статей 274, 275, 278, 279 і 280 цього Кодексу.
Згідно п.286.2 ст. 286 Податкового кодексу України, платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій. При поданні першої декларації (фактичного початку діяльності як платника плати за землю) разом з нею подається довідка (витяг) про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки, а надалі така довідка подається у разі затвердження нової нормативної грошової оцінки землі.
Суд першої інстанції обґрунтовано взяв до уваги, що згідно листа Відділу Держземагентсва у Білгород-Дністровському районі Одеської області від 31.12.2013 року №03-01-15/4006 земельна ділянка, яка використовується ВАТ «Енергопостачальна компанія Одесаобленерго», знаходиться у державній власності та нею розпоряджається Білгород-Дністровська районна державна адміністрація (а.с. 144).
Відтак, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що позовна вимога про зобов'язання відповідача укласти договір з ВАТ «Енергопостачальна компанія Одесаобленерго» не може бути задоволена, оскільки земельна ділянка, що використовується ВАТ «Енергопостачальна компанія Одесаобленерго», не знаходиться у розпорядженні відповідача.
Таким чином, висновок суду про відсутність підстав для задоволення позову Державної фінансової інспекції в Одеській області в частині зобов'язання відповідача виконати пункт 4 вимоги від 19.07.2013 року № 840-61/1018 є вірним.
Колегія суддів вважає висновки суду першої інстанції правильними і такими, що відповідають вимогам ст. ст. 2, 7, 10, 11, 70, 71 КАС України та не приймає доводи, наведені в апеляційній скарзі про те, що постанова підлягає скасуванню.
Відповідно до ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
З урахуванням викладеного колегія суддів вважає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та не допустив порушень норм матеріального і процесуального права при вирішенні справи, а наведені в апеляційній скарзі доводи правильність висновків суду не спростовують.
Відтак, апеляційна скарга Державної фінансової інспекції в Одеській області задоволенню не підлягає.
Керуючись ст. ст. 184, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 254 КАС України, апеляційний суд,-
Апеляційну скаргу Державної фінансової інспекції в Одеській області - залишити без задоволення, а постанову Одеського окружного адміністративного суду від 16 січня 2014 року - без змін.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили з моменту її проголошення, але може бути оскаржена в касаційному порядку безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня складення ухвали апеляційного суду в повному обсязі.
Головуючий В.О. Скрипченко
Суддя О.С.Золотніков
Суддя Ю.В.Осіпов