Ухвала від 02.09.2014 по справі 821/966/14

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

02 вересня 2014 р.м.ОдесаСправа № 821/966/14

Категорія: 3.1.1 Головуючий в 1 інстанції: Войтович І.І.

Колегія суддів Одеського апеляційного адміністративного суду

у складі:

головуючого - Ступакової І.Г.

суддів - Лук'янчук О.В.

- Танасогло Т.М.

(у зв'язку з неприбуттям у судове засідання сторін, справа

розглядається в порядку п.2 ч.1 ст.197 КАС України)

розглянувши в порядку письмового провадження в місті Одесі адміністративну справу за апеляційною скаргою Управління Державної міграційної служби України в Херсонській області на постанову Херсонського окружного адміністративного суду від 09 квітня 2014 року по справі за адміністративним позовом ОСОБА_3 до Дніпровського районного відділу у м. Херсоні УДМС України у Херсонській області, Управління Державної міграційної служби України в Херсонській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИЛА:

ОСОБА_3 звернувся до суду з адміністративним позовом (з урахуванням уточнень) до Дніпровського районного відділу у м. Херсоні УДМС України у Херсонській області про визнання дій Дніпровського районного відділу в місті Херсоні управління Державної міграційної служби України в Херсонській області неправомірними щодо вимоги надання квитанцій про сплату платних послуг, які позивач не замовляв, не отримував та не мав намірів щодо отримання таких платних послуг з переліку платних послуг, які надаються підрозділами Міністерства внутрішніх справ та Державної міграційної служби, затвердженого постановою КМУ № 795 від 04.06.2007 р.; визнання дій Дніпровського районного відділу в місті Херсоні управління Державної міграційної служби України в Херсонській області неправомірними щодо вимоги сплати 120 грн. «за бланк паспорта»; визнання дій Дніпровського районного відділу в місті Херсоні управління Державної міграційної служби України в Херсонській області неправомірними щодо повернення поданих ним документів, які відповідають вимогам Правил, затверджених постановою КМУ №231 від 31.03.1995 р.; визнання дій Дніпровського районного відділу в місті Херсоні управління Державної міграційної служби України в Херсонській області неправомірними щодо відмови в оформлені паспорта громадянина України для виїзду за кордон в разі тимчасових поїздок на підставі поданих ним документів зазначених Правилами, затверджених постановою КМУ № 231 від 31.03.1995 р.; зобов'язання Дніпровського районного відділу в місті Херсоні управління Державної міграційної служби України в Херсонській області повторно розглянути питання щодо оформлення та видачі позивачу паспорту на підставі поданих документів.

Постановою Херсонського окружного адміністративного суду від 09 квітня 2014 року адміністративний позов задоволено. Визнано дії Дніпровського районного відділу в місті Херсоні управління Державної міграційної служби України в Херсонській області неправомірними щодо вимоги надання квитанцій про сплату платних послуг, які ОСОБА_3 не замовляв, не отримував та не мав намірів щодо отримання таких платних послуг з переліку платних послуг, які надаються підрозділами Міністерства внутрішніх справ та Державної міграційної служби, затвердженого постановою КМУ № 795 від 04.06.2007р. Визнано дії Дніпровського районного відділу в місті Херсоні управління Державної міграційної служби України в Херсонській області, неправомірними щодо вимоги сплати 120 грн. «за бланк паспорта». Визнано дії Дніпровського районного відділу в місті Херсоні управління Державної міграційної служби України в Херсонській області, неправомірними щодо повернення ОСОБА_3 поданих ним документів, які відповідають вимогам Правил, затверджених постановою КМУ №231 від 31.03.1995 р.. Визнано дії Дніпровського районного відділу в місті Херсоні управління Державної міграційної служби України в Херсонській області неправомірними щодо відмови в оформлені паспорта громадянина України для виїзду за кордон в разі тимчасових поїздок на підставі поданих ОСОБА_3 документів зазначених Правилами, затверджених постановою КМУ № 231 від 31.03.1995 р. Зобов'язано Дніпровський районний відділ в місті Херсоні управління Державної міграційної служби України в Херсонській області повторно розглянути питання щодо оформлення та видачі ОСОБА_3 паспорту на підставі поданих ним документів.

Ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 24 червня 2014 року Управління Державної міграційної служби України в Херсонській області залучено у якості другого відповідача по справі.

В апеляційній скарзі Управління Державної міграційної служби України в Херсонській області ставиться питання про скасування судового рішення в зв'язку з тим, що воно постановлено з порушенням норм матеріального та процесуального права.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши доповідача, доводи апеляційної скарги Управління Державної міграційної служби України в Херсонській області, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах позовних вимог і доводів апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено, що ОСОБА_3 звернувся 12 лютого 2014 року до Дніпровського районного відділу в місті Херсоні управління Державної міграційної служби України в Херсонській області з метою оформлення паспорта громадянина України для виїзду за кордон.

Позивачем для оформлення паспорта громадянина України для виїзду за кордон відповідачу були надані документи: заяву - анкету; паспорт громадянина України; оригінал і копію, виданої податковим органом довідки про присвоєння ідентифікаційного номера; дві фотокартки розміром 3,5 х 4,5 см; квитанцію про сплату державного мита в розмірі 170,00 грн..

Головним спеціалістом Дніпровського районного відділу в місті Херсоні управління Державної міграційної служби України в Херсонській області Липай О.О. в прийнятті вищезазначених документів для оформлення та видачі паспорта громадянина України для виїзду за кордон ОСОБА_3 було відмовлено через ненадання позивачем квитанцій про оплату послуг за оформлення та видачу такого паспорта та вартості його бланку, передбачених законодавством України.

Позивач з такими діями, щодо відмови в прийнятті документів для оформлення та видачі паспорта громадянина України для тимчасових поїздок за кордон не погодився, та звернувся до начальника Дніпровського районного відділу у м. Херсоні управління Державної міграційної служби України в Херсонській області із заявою від 19.02.2014 року з вимогою поновити його порушені права та зобов'язати уповноважену особу головного спеціаліста Дніпровського районного відділу в місті Херсоні управління Державної міграційної служби України в Херсонській області прийняти у ОСОБА_3 документи на оформлення паспорта громадянина України для виїзду за кордон.

На вказану заяву позивач отримав відповідь від 07.03.2014 року №10/979, в якій було зазначено про відсутність порушень з боку головного спеціаліста Дніпровського районного відділу в місті Херсоні управління Державної міграційної служби України в Херсонській області Липай О.О.

Задовольняючи адміністративний позов суд першої інстанції дійшов до наступних висновків, з якими погоджується колегія суддів.

Як встановлено судом першої інстанції, підставою для відмови ОСОБА_3 в прийнятті документів для оформлення та видачі паспорта громадянина України для виїзду за кордон стало неподання ним додатково, до пакету документів, визначених пунктом 10 Правил оформлення і видачі паспорта громадянина України для виїзду за кордон, їх тимчасового затримання та вилучення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 31 березня 1995 року за № 231, двох квитанцій - про оплату послуг за оформлення та видачу паспорта та про оплату вартості бланку паспорта.

Порядок здійснення права громадян України на виїзд та в'їзд в Україну, оформлення документів для зарубіжних поїздок врегульований Законом України «Про порядок виїзду з України і в'їзду в Україну громадян України» від 21 січня 1994 року №3857-XII.

Статтею 7 Закону України «Про порядок виїзду з України і в'їзду в Україну громадян України» встановлено, що правила оформлення і видачі паспортів, їх тимчасового затримання та вилучення визначаються Кабінетом Міністрів України.

На реалізацію положень зазначеної норми, Кабінет Міністрів України постановою від 31 березня 1995 року № 231 прийняв Правила - «Про затвердження Правил оформлення і видачі паспорта громадянина України для виїзду за кордон і проїзного документа дитини, їх тимчасового затримання та вилучення», пунктом 10 яких затверджено вичерпний перелік документів, необхідних для оформлення паспорта у разі тимчасового виїзду за кордон. Зокрема, для оформлення паспорта надаються: заява-анкета встановленого зразка; паспорт громадянина України, свідоцтво про народження (для осіб віком до 16 років) (після прийняття документів повертається); копія виданої податковим органом довідки про присвоєння ідентифікаційного номера, крім осіб, які через свої релігійні або інші переконання відмовляються від прийняття ідентифікаційного номера та офіційно повідомляють про це відповідні державні органи; дві фотокартки розміром 3,5 х 4,5 сантиметра; квитанція про сплату державного мита або документ, що підтверджує право на звільнення від його сплати.

Згідно зі статтею 1 Декрету Кабінету Міністрів України від 21 січня 1993 року № 7-93 «Про державне мито» платниками державного мита на території України є фізичні та юридичні особи за вчинення в їхніх інтересах дій та видачу документів, що мають юридичне значення, уповноваженими на те органами.

До об'єктів справляння державного мита належить, в тому числі, державне мито за видачу громадянам України закордонного паспорта на право виїзду за кордон або продовження строку його дії у розмірі 10 неоподаткованих мінімумів доходів громадян - 10х17 грн. (статті 2, 3 Декрету).

Разом з цим у пункті 27 розділу І Переліку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 4 червня 2007 року №795 «Про затвердження переліку платних послуг, які надаються підрозділами Міністерства внутрішніх справ та Державної міграційної служби, і розміру плати за їх надання», визначено розмір плати за оформлення та видачу паспорта громадянина України для виїзду за кордон, що становить 87 грн. 15 коп.

Отже, колегія суддів погоджується з висновокм суду першої інстанції про те, що сплата установленого Декретом державного мита покриває вартість витрат, пов'язаних із учиненням відповідачем дій щодо видачі громадянам України закордонного паспорта на право виїзду за кордон (у тому числі й вартість бланка), тому він не вправі вимагати повторної оплати тих самих дій (послуг) на підставі іншого нормативно-правового акта.

Таким чином, проаналізувавши наведені вище норми матеріального права, суд першої інстанції дійшов правильного висновку, щодо безпідставності вимог відповідача надати документи та сплатити платежі за оформлення та видачу паспорта громадянина України для виїзду за кордон не передбачені Законом № 3857-XII та Правилами - спеціальними правовими актами, що врегульовують ці правовідносини.

Крім того, постановою Кабінету Міністрів України №1098 від 26.10.2011 року затверджено Порядок надання підрозділами Міністерства внутрішніх справ та Державної міграційної служби платних послуг, п. 4 якої передбачає, що у разі надання послуги, що передбачає видачу бланка або номерного знака, розмір плати за її надання визначається з урахуванням витрат, пов'язаних з придбанням відповідної продукції. Обсяг витрат визначається МВС. Однак, нормативний документ, який визначав би вартість бланку паспорта, відсутній.

Постановою Кабінету Міністрів України №795 від 04.06.2007 року «Про затвердження переліку платних послуг, які надаються підрозділами Міністерства внутрішніх справ та Державної міграційної служби, і розміру плати за їх надання» визначено перелік платних послуг, серед яких послуга за оформлення та видачу паспорта громадянина України для виїзду за кордон, вартість якої складає 87,15 грн.

Відповідно до п.2 Порядку надання підрозділами Міністерства внутрішніх справ та Державної міграційної служби платних послуг, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1098 від 26.10.2011 року послуги надаються за письмовою заявою фізичних та юридичних осіб.

Отже, платні послуги можуть бути надані за заявою особи, тобто за наявності у неї бажання отримати таку послугу, а не про обов'язковість замовлення такої послуги з метою, зокрема, оформлення паспорту громадянина України для виїзду за кордон. В іншому випадку, якщо приймати до уваги позицію відповідача про обов'язковість таких послуг, постанова Кабінету Міністрів України №1098 від 26.10.2011 року буде суперечити вимогам Закону України «Про порядок виїзду з України і в'їзду в Україну громадян України», статтею 7 якого прямо визначено, що правила оформлення і видачі паспортів, їх тимчасового затримання та вилучення визначаються відповідно до цього Закону Кабінетом Міністрів України і підлягають опублікуванню.

З урахуванням того, що заява про надання будь-яких платних послуг від позивача на адресу відповідача не подавалась, колегія суддів зазначає, що вимога про необхідність оплати вартості послуги за оформлення та видачу паспорта громадянина України для виїзду за кордон в розмірі 87,15 грн. та вартості бланку паспорта в розмірі 120 грн. є необґрунтованою.

Щодо апеляційної скарги Управління Державної міграційної служби України в Херсонській області колегія суддів зазначає, що вона не містить посилань на те, які норми матеріального права було порушено судом першої інстанції при вирішенні справи та прийнятті рішення про задоволення адміністративного позову.

Враховуючи все вищевикладене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи, порушень матеріального та процесуального права при вирішенні справи не допустив, а наведені в скарзі доводи правильність висновків суду не спростовують. За таких обставин апеляційна скарга задоволенню не підлягає.

Керуючись ст.ст. 195, 197; п.1 ч.1 ст. 198; ст. 200; п.1 ч.1 ст. 205; ст. 206; ч.5 ст. 254 КАС України, колегія суддів, -

УХВАЛИЛА:

Апеляційну скаргу Управління Державної міграційної служби України в Херсонській області залишити без задоволення, а постанову Херсонського окружного адміністративного суду від 09 квітня 2014 року залишити без змін.

Ухвала апеляційного суду набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі та може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.

Головуючий:

Судді: