26 серпня 2014 р.Справа № 591/3805/14-а
Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі
Головуючого судді: Філатова Ю.М.
Суддів: Водолажської Н.С. , Бенедик А.П.
розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Управління Пенсійного фонду України в м.Сумах на постанову Зарічного районного суду м. Суми від 15.07.2014р. по справі № 591/3805/14-а
за позовом ОСОБА_1
до Управління Пенсійного фонду України в м.Сумах
про визнання неправомірними дій та зобов'язання вчинити певні дії,
Позивач, ОСОБА_1, звернулася до суду з адміністративним позовом до відповідача, Управління Пенсійного фонду України в м. Сумах та просила визнати дії відповідача протиправними і зобов'язати здійснити їй перерахунок та виплату пенсії державного службовця, призначеної на підставі ст. 37 Закону України «Про державну службу» пенсії з урахуванням матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації, що вказані в довідці Сумського обласного центру зайнятості від 22.05.2014 року № 06-10/797 про складові заробітної плати у розмірі 80 відсотків.
Постановою Зарічного районного суду м. Суми від 15.07.2014 року по справі № 591/3805/14-а вимоги позивача були задоволені.
Не погоджуючись з постановою Зарічного районного суду м. Суми від 15.07.2014 року по справі № 591/3805/14-а відповідач подав апеляційну скаргу, просить її скасувати та прийняти нове рішення, яким в задоволенні позову відмовити у повному обсязі, вважає, що судом першої інстанції порушені норми права.
Справа розглядається в порядку письмового провадження у відповідності до п. 1 ч.1 ст. 197 КАС України.
Розглянувши матеріали справи в їх сукупності та заслухавши суддю-доповідача колегія суддів встановила, що з 01.05.2011 року ОСОБА_1 була призначена пенсія державного службовця відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу», але при нарахуванні і призначенні пенсії не була врахована матеріальна допомога на оздоровлення та матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань та індексації.
Сумським міським центром зайнятості її видано довідку від 22.05.2014 року № 06-10/797 про складові заробітної плати для здійснення перерахунку пенсії (а.с. 7).
22.05.2014 року ОСОБА_1 звернулась до відповідача із заявою про перерахунок раніше призначеної пенсії (а.с. 6).
Листом № 241/С від 27.05.2014 року в задоволенні сказаної заяви ОСОБА_1 відмовлено (а.с. 8).
Колегія суддів вважає, що підстави для задоволення апеляційної скарги відсутні виходячи з наступного.
Відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Як встановлено ч. 2 ст. 33 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року № 3723-ХІІ (далі - Закон № 3723-ХІІ), заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
04.02.2003 року набув чинності Закон України «Про внесення змін до Закону України «Про державну службу» від 16.01.2003 року № 432-1V, яким внесено зміни до зазначеного закону та доповнено його статтею 37-1, якою визначено порядок і умови перерахунку пенсії державним службовцям. Зокрема, у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій.
Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Згідно ст. 3 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про державну службу» - на Кабінет Міністрів України було покладено обов'язок у тримісячний термін привести свої нормативно-правові акти у відповідність із цим Законом.
Відповідно до п. 4 постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року № 865 (в редакції, що діяла на час виникнення спірних правовідносин), у разі підвищення розміру заробітноїплати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України (для службовців Національного банку України відповідно до рішень його Правління), після набрання чинності Законом України від 16.01.2003 року № 432-1V «Про внесення змін до Закону України «Про державну службу» заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена дня набрання чинності Законом України «Про державну службу», визначається в такому порядку: 2) іншим пенсіонерам - на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітні плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок. При цьому посадовий оклад; надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України (для службовців Національного банку України у розмірах, установлених його Правлінням) на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та рангом на момент призначення (перерахунку) пенсії; надбавки за знання та використання в роботі іноземної мови, за почесне званні «заслужений», за роботу з таємними документами залежно від ступеня таємності інформації, доплат, за науковий ступінь кандидата або доктора наук враховуються в розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично встановлені особі; премія, крім премій, зазначених у другому реченні цього абзацу, та інші надбавки враховуються в середніх розмірах відносно визначених законодавством таких виплат за відповідною посадок (посадами) у тому державному органі, звідки особа вийшла на пенсію, на момент виникнення права на перерахунок.
Відповідно до ст. 66 Закону України № 1788- XII «Про пенсійне забезпечення» до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці, на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування в межах максимальної величини фактичних витрат на плату найманих працівників, з яких справляються страхові внески до соціальних фондів.
До структури заробітної плати входять основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати, що передбачено ст. 2 Закону України № 108/95 «Про оплату праці».
Інструкцією зі статистики заробітної плати, затвердженою наказом Державного комітету статистики від 13.01.2004 року № 5, визначаються види виплат, які відносяться до основної, а які до додаткової заробітної плати. Відповідно до п. п. 2.2.7, 2.2.12, 2.3.3. вказаної Інструкції індексація заробітної плати, матеріальна допомога відносяться до додаткової заробітної плати, а отже є базою ця нарахування та утримання єдиного збору і відповідно для нарахування пенсії.
Зі змісту ст. 37 Закону України «Про державну службу» вбачається, що пенсія державним службовцям призначається від суми посадового окладу з урахуванням надбавок, передбачених цим законом.
Статтею 87 Закону України № 1788-ХІІ «Про пенсійне забезпечення» передбачено, що перерахунок пенсії з вини Пенсійного фонду здійснюється без обмеження жодним строком.
Отже, на підставі викладеного, колегія суддів вважає відмову Управління Пенсійного фонду України в м. Сумах здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 необґрунтованою.
За наведених обставин, колегія суддів вважає правомірним висновок суду першої інстанції про те, що вимога ОСОБА_1 про визнання дій відповідача протиправними і зобов'язання здійснити їй перерахунок та виплату пенсії державного службовця, призначеної на підставі ст. 37 Закону України «Про державну службу» пенсії з урахуванням матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації, що вказані в довідці Сумського обласного центру зайнятості від 22.05.2014 року № 06-10/797 про складові заробітної плати у розмірі 80 відсотків є обґрунтованою, а тому підлягає задоволенню.
Відповідно до ч. 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дій чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
На підставі викладеного колегія суддів вважає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права.
Доводи апеляційної скарги висновків суду не спростовують та доказів в їх обґрунтування відповідачем не надано.
Керуючись ст. 160, 167, 195, 196, 197, 198, 200, п. 1 ч. 1 205, 206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м.Сумах залишити без задоволення.
Постанову Зарічного районного суду м. Суми від 15.07.2014р. по справі № 591/3805/14-а залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили.
Головуючий суддя (підпис)Філатов Ю.М.
Судді(підпис) (підпис) Водолажська Н.С. Бенедик А.П.