26 серпня 2014 р.Справа № 553/1953/14-а
Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі
Головуючого судді: Філатова Ю.М.
Суддів: Водолажської Н.С. , Бенедик А.П.
розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Управління Пенсійного фонду України Ленінського району в м. Полтаві на постанову Ленінського районного суду м. Полтава від 01.07.2014р. по справі № 553/1953/14-а
за позовом ОСОБА_2
до Управління Пенсійного фонду України Ленінського району в м. Полтаві
про визнання протиправними дій та зобов'язання відповідача вчинити певні дії щодо перерахунку пенсії та виплати недоотримання позивачем суми,
Позивач, ОСОБА_2, звернулася до суду з адміністративним позовом до відповідача, Управління Пенсійного фонду України Ленінського районі в м. Полтаві та просила визнати дії відповідача щодо відмови у перерахунку пенсії протиправними і зобов'язати здійснити перерахунок й виплату пенсії в розмірі 90 відсотків від суми заробітної плати з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати, відображеної в довідці № 39 від 22.04.2012 року, виданий Полтавською митницею Міндоходів, відповідно до законодавства з дати призначення пенсії 0 14.02.2011 року.
Постановою Ленінського районного суду м. Полтави від 01.07.2014 року по справі № 553/1953/14-а вимоги позивача були задоволені.
Не погоджуючись з постановою Ленінського районного суду м. Полтави від 01.07.2014 року по справі № 553/1953/14-а відповідач подав апеляційну скаргу, просить її скасувати та прийняти нове рішення, яким в задоволенні позову відмовити у повному обсязі, вважає, що судом першої інстанції порушені норми права.
Позивач вважає, що постанова Ленінського районного суду м. Полтави від 01.06.2014 року по справі № 553/1953/14-а прийнята у відповідності до вимог чинного законодавства, а тому підстави для її скасування відсутні.
Справа розглядається в порядку письмового провадження у відповідності до ч. 4 ст. 196, п. 2 ч.1 ст. 197 КАС України.
У відповідності до ч. 1 ст. 195 КАС України, суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги.
Розглянувши матеріали справи в їх сукупності та заслухавши суддю-доповідача колегія суддів встановила, що ОСОБА_2 перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду Ленінського району м. Полтави і отримує пенсію по інвалідності, як державний службовець, в розмірі 90% від загального розміру заробітної плати. Пенсія призначена з 14.02.2011 року. До виходу на пенсію працювала на різних посадах в Полтавській митниці.
При підготовці довідки про доходи для обчислення пенсії до заробітної плати не включались матеріальні допомоги та індексація заробітної плати. Крім того. Управлінням Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Полтави проводиться перевірка організацій и предмет правильності включення складових заробітної плати до довідки про доходи по кожній особі.
Постановою Правління Пенсійного фонду від 14.02.2011 року № 5-1 (на виконання постанови Окружного адміністративного суду м. Києва від 13.08.2010 року та ухвали Київського апеляційного адміністративного суду від 09.11.2010 року) змінено форму довідки про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії, відповідно до Закону України «Про державну службу». До нової форми довідки введено додаткову колонку «Інші виплати», де слід зазначати виплати, які не увійшли до заробітної плати в попередніх колонках.
08.04.2014 року ОСОБА_2 звернулась до Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Полтави з проханням витребувати у Полтавській митниці Міндоходів довідку за новою формою та здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_2 з урахуванням «Інших виплат». Також позивач звернулася до Полтавської Митниці Міндоходів з проханням надати їй довідку про доходи за новою формою (а.с. 10, 12).
Листом Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Полтави від 17.04.2014 року № 51/М-02 повідомлено про згоду щодо змін форми довідки про доходи, але відмовлено в здійсненні перерахунку пенсії з причини невнесення змін до Закону України «Про державну службу» та Постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» (а.с. 11).
Зі змісту відповіді вбачається, що оскільки у відповідності до вказаних нормативних документів заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років за державній службі та інших надбавок, а оскільки матеріальна допомога, грошова винагорода та індексація грошових доходів не належать до складових заробітної плати державного службовця, то підстав до зарахування зазначених виплат при нарахуванні пенсії державного службовця немає.
Колегія суддів вважає, що підстави для задоволення апеляційної скарги відсутні виходячи з наступного.
Відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
На підставі ст. 37 Закону України «Про державну службу», пенсія державним службовцям призначається із суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01.01.2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Як встановлено в ч. 1 ст. 1 Закону України від 24.03.1995 року № 108/95-ВР «Про оплату праці» (далі - Закон № 108/95-ВР) встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
До структури заробітної плати входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати, відповідно до ст. 2 Закону № 108/95-ВР.
Згідно ч. 2 ст. 33 Закону «Про державну службу», заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань.
Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до цих положень матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань та індексація заробітної плати входили до системи оплати праці державного службовця.
Види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій врегульовані ст. 66 Закону України від 05.11.1991 року № 1788-ХІІ «Про пенсійне забезпечення» (далі - Закон № 1788-ХІІ).
На підставі ч. 1 ст. 66 Закону № 1788-ХІІ, до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
У відповідності до ст. 41 Закону № 1058-ІV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» до виплат (доходів), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, належать, зокрема: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим же Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Постановою Правління Пенсійного фонду України від 14.02.2011 року № 5-1 змінено форму довідки про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу». До нової форми довідки введено додаткову колонку «Інші виплати», де слід зазначати виплати, які не увійшли до заробітної плати в попередніх колонках.
Крім того, відповідно до листа Пенсійного фонду України від 13.07.2011 року №14399/03-20 «Щодо нарахування ЄСВ на суму матеріальної допомоги» базою для нарахування єдиного внеску є сума заробітної плати за видами виплат, які включають основну та додаткову заробітну плату, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, у тому числі в натуральній формі, що визначаються відповідно до Закону України «Про оплату праці».
Порядок нарахування та сплати єдиного внеску визначений Інструкцією про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, яка затверджена постановою Правління Пенсійного фонду України від 27.09.2010 року № 21-5 та зареєстрована в Міністерстві юстиції України 27.10.2010 року за № 994/18289.
Згідно п.п. 4.3.5 зазначеної Інструкції визначення видів виплат, що відносяться до основної, додаткової заробітної плати та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, при нарахуванні єдиного внеску передбачено Інструкцією зі статистики заробітної плати, затвердженою наказом Державного комітету статистики України від 13.01.2004 року № 5, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 27.01.2004 року за № 114/8713.
Як передбачено п.п. 2.2.7, 2.2.12, 2.3.3 Інструкції зі статистики заробітної плати індексація заробітної плати, компенсація за невикористану відпустку, матеріальна допомога відносяться відповідно до: додаткової заробітної плати; оплати за невідпрацьований час, інших заохочувальних та компенсаційних виплат, а отже є базою для нарахування та утримання ЄСВ і, відповідно, для нарахування пенсії.
Отже, у відповідності до наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Колегія суддів зазначає, що така правова позиція з цього питання вже була висловлена Верховним Судом України у постановах від 20.02.2012 року у справі № 21-430а11 та 28.05.2013 року № 21 -97а13.
Статтею 244-2 КАС України передбачено, що рішення Верховного Суду України, прийняті за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України. Суди зобов'язані привести свою судову практику у відповідність з рішенням Верховного Суду України.
Відповідно до ст. 66 Закону України № 1788- XII «Про пенсійне забезпечення» до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці, на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на Зв'язкове державне пенсійне страхування в межах максимальної величини фактичних витрат на плату найманих працівників, з яких справляються страхові внески до соціальних фондів.
До структури заробітної плати входять основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати, що передбачено ст. 2 Закону України № 108/95 «Про оплату праці».
Інструкцією зі статистики заробітної плати, затвердженою наказом Державного комітету статистики від 13.01.2004 року № 5, визначаються види виплат, які відносяться до основної, а які до додаткової заробітної плати. Відповідно до п. п. 2.2.7, 2.2.12, 2.3.3. вказаної Інструкції індексація заробітної плати, матеріальна допомога відносяться до додаткової заробітної плати, а отже є базою ця нарахування та утримання єдиного збору і відповідно для нарахування пенсії.
Пенсійний фонд України листом від 13.07.2011 року № 14399/03-20 «Щодо нарахування єдиного внеску на суму матеріальної допомоги» погоджується, що матеріальна допомога є базою р нарахування єдиного внеску. Але при цьому, посилаючись на Закон України «Про державну службу» та Постанову Кабінету Міністрів України № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії», забороняє її включати у довідку для врахування пенсії.
Зі змісту ст. 37 Закону України «Про державну службу» вбачається, що пенсія державним службовцям призначається від суми посадового окладу з урахуванням надбавок, передбачених цим законом. Колегія суддів відмічає, що у зазначеній статті йде мова не тільки про матеріальні допомоги, а й про премії. Проте Пенсійний фонд премію у розрахунок пенсії включає, а матеріальну дорогу не включає.
Статтею 87 Закону України № 1788-ХІІ «Про пенсійне забезпечення» передбачено, що перерахунок пенсії з вини пенсійного фонду здійснюється без обмеження жодним строком.
Отже, на підставі викладеного, колегія суддів вважає, що оскільки на виплачені суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та щомісячної індексації заробітної плати зараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, то відмова Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Полтави здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_2 необґрунтована.
За наведених обставин, колегія суддів вважає правомірним висновок суду першої інстанції про те, що вимога ОСОБА_2 про визнання дії відповідача щодо відмови їй у перерахунку пенсії протиправними і зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії в розмірі 90 відсотків від суми заробітної плати з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати, відображеної в довідці № 39 від 22.04.2012 року, виданий Полтавською митницею Міндоходів, відповідно до законодавства з дати призначення пенсії 0 14.02.2011 року є обґрунтованою, а тому підлягає задоволенню.
Відповідно до ч. 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дій чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
На підставі викладеного колегія суддів вважає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права.
Доводи апеляційної скарги висновків суду не спростовують та доказів в їх обґрунтування відповідачем не надано.
Керуючись ст. 160, 167, 195, 196, 197, 198, 200, п. 1 ч. 1 205, 206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України Ленінського району в м. Полтаві залишити без задоволення.
Постанову Ленінського районного суду м. Полтава від 01.07.2014р. по справі № 553/1953/14-а залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили.
Головуючий суддя (підпис)Філатов Ю.М.
Судді(підпис) (підпис) Водолажська Н.С. Бенедик А.П.