Харківський апеляційний адміністративний суд
26 серпня 2014 р.Справа № 592/5034/14-а
Головуючий 1 інстанції: Корольова Г.Ю.
Доповідач: Водолажська Н.С.
Колегія суддів у складі:
Головуючий суддя Водолажська Н.С.,
Суддя Філатов Ю.М., Суддя Бенедик А.П.
розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області на постанову Ковпаківського районного суду м. Суми від 16.07.2014р. по справі № 592/5034/14-а
за позовом ОСОБА_1
до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області
третя особа Сумський обласний військовий комісаріат
про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,
Позивач, ОСОБА_1, звернувся до Ковпаківського районного суду м. Суми з адміністративним позовом, в якому просив: визнати противоправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо відмови в перерахунку його пенсії згідно наказу МО України № 814 від 27.07.13 р.; зобов'язати відповідача перерахувати та сплачувати позивачу пенсію згідно схеми розміру посадового окладу відповідної категорії військовослужбовців, затвердженої наказом МО України № 814 від 27.11.13 р., починаючи з 30.12.13 р.; визнати, що відповідач наніс позивачу моральну шкоду та зобов'язати його компенсувати на користь позивача суму в розмірі 5000,0 грн.
Постановою Ковпаківського районного суду м. Суми від 16.07.14 р. по справі № 592/5034/14-а позовні вимоги були задоволені частково: визнані протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо відмови і перерахунку пенсії ОСОБА_1 відповідно наказу Міністерства оборони України № 814 від 27.11.13 р. та зобов'язано Головне Управління Пенсійного фонду України в Сумській області з 03.04.14 р. здійснити перерахунок та виплату раніше призначеної пенсії ОСОБА_1 відповідно наказу Міністерства оборони України № 814 від 27.11.13 р., виходячи з розміру посадового окладу 1250,0 грн., з врахуванням проведених раніше виплат. В іншій частині позовних вимог відмовлено за необґрунтованістю.
Відповідач не погодився з рішенням суду першої інстанції та подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову Ковпаківського районного суду м. Суми від 16.07.14 р. по справі № 592/5034/14-а та прийняти нове судове рішення, яким відмовити у задоволенні позовних вимог, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права з підстав, викладених в апеляційній скарзі.
Позивач подав письмові заперечення на апеляційну скаргу, в якій наполягає на законності судового рішення, просив залишити його без змін, а апеляційну скаргу без задоволення.
Третя особа письмові заперечення на апеляційну скаргу не подала.
Колегія суддів на підставі п. 1 ч. 1 ст. 197 Кодексу адміністративного судочинства України вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними в справі матеріалами.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши постанову суду першої інстанції, дослідивши доводи апеляційної скарги, колегія суддів дійшла висновку про те, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено, що ОСОБА_1 отримує пенсію відповідно Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та з 26.05.11 р. перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Сумській області. Відповідач на звернення позивача від 03.04.14 р. не провів перерахунок пенсії відповідно наказу Міністра оборони України № 814 від 27.11.13 р. «Про затвердження схем розмірів посадових окладів військовослужбовців військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних Сил України», що і стало підставою для звернення позивача до суду першої інстанції із вищевказаними позовними вимогами.
Частково задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції дійшов до висновку, що відповідачем допущена протиправна бездіяльність з приводу не проведення позивачу перерахунку пенсії на підставі наказу МО № 814 від 27.11.13 р.
Згідно постанови КМУ № 1294 від 07.11.07 р. «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу» Міністром оборони України прийнятий наказ № 814 від 27.11.13 р., яким затверджені нові розміри посадових окладів військовослужбовців, тому вказаний наказ підлягає застосуванню для проведення перерахунку пенсії позивачу.
Як вбачається з матеріалів справи, позивачем оскаржуються дії відповідача щодо не проведення перерахунку пенсії, призначеної на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», відповідно наказу Міністра оборони України від 27.11.13 р. № 814, яким затверджені нові схеми розмірів посадових окладів для відповідних категорій військовослужбовців.
Відповідно ч. 3 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому КМУ, у строки, передбачені ч. 2 ст. 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій. Відповідно ч. 2 ст. 51 вищезгаданого Закону перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Наведеними законодавчими нормами на Кабінет Міністрів України покладений обов'язок встановлення порядку проведення перерахунку пенсій, а також визначена підстава для проведення такого перерахунку пенсії. Згідно ст. 63 наведеного Закону підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом встановлювати чи змінювати види грошового забезпечення.
Відповідно п. 2 постанови КМУ № 1294 від 07.11.07 р. «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» виплата грошового забезпечення військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу здійснюється в порядку, що затверджується Міністерством оборони. Вказаною постановою КМУ державним органам, в межах виділених коштів на їх утримання дозволено встановлювати посадові оклади військовослужбовцям, особам рядового та начальницького складу, посади яких не передбачені цією постановою, у розмірах, затверджених цією постановою, відповідно до додатків.
Як вбачається з матеріалів справи, відповідно наказу МОУ № 814 від 27.11.13 р. затверджені нові схеми розмірів посадових окладів військовослужбовців, що відповідачем не заперечується.
В силу п. 24 Постанови Правління Пенсійного Фонду України від 30.01.07 р. № 3-1 «Про затвердження Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», яка погоджена з Міністерством оборони і зареєстрована в Міністерстві юстиції України 15.02.07 р. за № 135/13402, СОВК є уповноваженим структурним підрозділом Міністерства оборони України та відповідає за проведення перерахунку грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія на умовах і розмірах встановлених Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Відповідно п. 24 постанови № 3-1 уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії. Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.
Як вбачається з матеріалів справи, відмову у перерахунку пенсії орган Пенсійного фонду України мотивує відсутністю саме постанови КМУ про проведення вказаного підвищення, а накази Міністра оборони України не являються підставою для проведення перерахунку пенсії. У свою чергу Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області вказує, що перерахунок здійснюється за довідками обласних військових комісаріатів.
Колегія суддів зазначає, що наведені підстави відмови у проведенні перерахунку пенсії позивачу не відповідають вищенаведеними законодавчим нормам, оскільки підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, що фактично мало місце.
Конституційний Суд України у Рішенні від 14.06.07 р. № 3-рп/2007 по справі № 1-12/2007 (справа про перерахунок пенсій військовослужбовців) визнав таким, що відповідає Конституції України (є конституційним) перше речення пункту 2 розділу II Прикінцеві положення Закону України від 15.06.04 р. № 1769-IV «Про внесення змін до статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб», яким встановлено, зокрема, що особи, котрим раніше призначено пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», мають право на перерахунок пенсій з урахуванням положень цього Закону.
Виходячи із вищевикладеного, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції, що зміна в сторону збільшення розміру посадового окладу відповідної категорії військовослужбовців згідно наказу Міністра оборони України № 814 від 27.11.13 р. зумовлює право позивача на отримання збільшеного розміру пенсії внаслідок її обов'язкового перерахунку. Доводи апеляційної скарги висновків суду першої інстанції не спростовують.
Зважаючи на те, що постанова Ковпаківського районного суду м. Суми від 16.07.14 р. по справі № 592/5034/14-а прийнята з дотриманням вимог чинного законодавства, колегія суддів, переглянувши рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги, не виявила підстав для її скасування.
Керуючись ст. ст. 160, 167, 195, 197, 198, 200, 205, 206, 209, 254 КАС України, колегія суддів, -
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області на постанову Ковпаківського районного суду м. Суми від 16.07.14 р. по справі № 592/5034/14-а - залишити без задоволення.
Постанову Ковпаківського районного суду м. Суми від 16.07.14 р. по справі № 592/5034/14-а за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області третя особа Сумський обласний військовий комісаріат про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії - залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили.
Головуючий суддя (підпис)Водолажська Н.С.
Судді(підпис) (підпис) Філатов Ю.М. Бенедик А.П.