28 серпня 2014 р. Справа № 876/11750/13
Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:
головуючого судді: Глушко І.В..
Судді: Большакова О.О.; Макарик В.Я.
за участю секретаря судового засідання: Баранкевич А.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Солом'янському районі Головного управління Міндоходів у м. Києві на постанову Волинського окружного адміністративного суду від 21.08.2013 р. по справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Справа Наша" до Державної податкової інспекції у Солом'янському районі м. Києва Державної податкової служби про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,-
встановив:
Постановою Волинського окружного адміністративного суду від 21.08.2013 р. визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у Солом'янському районі м. Києва Державної податкової служби №0000032202 від 06.02.2013 року.
Ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 28.08.2014 року апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Солом'янському районі Головного управління Міндоходів у м. Києві залишено без задоволення, а постанову Волинського окружного адміністративного суду від 21.08.2013 р. по справі № 803/1665/13-а - без змін.
Відповідно до ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Так, в ході апеляційного розгляду адміністративної справи за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Справа Наша" до Державної податкової інспекції у Солом'янському районі м. Києва Державної податкової служби про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення - колегією суддів встановлено, що Державною податковою інспекцією у Солом'янському районі м. Києва проведено планову виїзну перевірку ТОВ «Справа Наша» з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.07.2009 року по 30.06.2012 року, валютного та іншого законодавства за період з 01.07.2009 року по 30.06.2012 року, за результатами якої складений акт перевірки від 18.01.2013 року № 163/22-7/32877786.
В акті перевірки відповідачем, зокрема, зафіксовано, що між ТОВ «Справа Наша» та «Marshell Oil LLP» (Великобританія) був укладений договір про позику в іноземній валюті № 26/03/2009 від 26.03.2009 року на суму 10 000 000 доларів США. Головним Управлінням НБУ видане реєстраційне свідоцтво № 11121 від 26.05.2009 року на суму договору 10 000 000 доларів США.
На виконання умов договору кредитором перераховано на ТОВ «Справа Наша» позикові кошти в сумі 14 142 619,40 доларів США в наступних періодах: 26.05.2009 року - 3 200 000 дол. США; 28.05.2009 року - 1 000 000 дол. США; 07.08.2009 року - 710 000 доларів США; 11.08.2009 року - 1 999 900 доларів США; 14.08.2009 року - 3 462 819,40 доларів США та 17.08.2009 року -3 769 900 доларів США.
Як наслідок, судом апеляційної інстанції встановлено, що позивачем отримано позику у іноземній валюті на загальну суму 14 142 619,40 доларів США, яка на 4 142 619,40 доларів США перевищує суму договору, зареєстрованого Головним управлінням Національного банку України за реєстраційним свідоцтвом № 11121 від 26.05.2009 року.
Таким чином на валютний рахунок ТОВ «Справа Наша» зараховано кошти в розмірі 4 142 619,40 доларів США без реєстрації в Національному банку України.
За наслідками акту перевірки Державною податковою інспекцією у Солом'янському районі м. Києва винесене податкове повідомлення-рішення №0000032202 від 06.02.2013 року, яким за порушення ст. 1 Указу Президента України від 27.06.1999 року № 734/99 «Про врегулювання порядку одержання резидентами кредитів, позик в іноземній валюті від нерезидентів та застосування штрафних санкцій за порушення валютного законодавства» та на підставі ст.2 зазначеного Указу Президента України до позивача застосовані штрафні санкції у сфері зовнішньоекономічної діяльності в розмірі 321 701 грн. 47 коп.
Так, в ході апеляційного розгляду даної справи, колегією суддів встановлено недотримання та порушення податковим органом при винесенні податкового повідомлення-рішення №0000032202 від 06.02.2013 року правових норм Господарського кодексу України.
Зокрема, згідно ст. 216 Господарського кодексу України, учасники господарських відносин несуть господарсько-правову відповідальність за правопорушення у сфері господарювання шляхом застосування до правопорушників господарських санкцій на підставах і в порядку, передбачених цим Кодексом, іншими законами та договором.
В силу ст. 238 Господарського кодексу України, за порушення встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності до суб'єктів господарювання можуть бути застосовані уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування адміністративно-господарські санкції, тобто заходи організаційно-правового або майнового характеру, спрямовані на припинення правопорушення суб'єкта господарювання та ліквідацію його наслідків.
Види адміністративно-господарських санкцій, умови та порядок їх застосування визначаються ст. 239 цього Кодексу, іншими законодавчими актами. Адміністративно-господарські санкції можуть бути встановлені виключно законами.
Як наслідок, фінансові санкції у вигляді штрафів за порушення валютного законодавства є адміністративно-господарськими санкціями у розумінні ст. 238, 239 Господарського кодексу України, а тому повинні застосовуватися у межах строків, визначених статтею 250 цього Кодексу.
Відповідно до ч. 1 ст. 250 Господарського кодексу України ( в редакції чинній на момент винесення податкового повідомлення рішення №0000032202 від 06.02.2013 року), адміністративно-господарські санкції можуть бути застосовані до суб'єкта господарювання протягом шести місяців з дня виявлення порушення, але не пізніш як через один рік з дня порушення цим суб'єктом встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності, крім випадків, передбачених законом.
Так, колегією суддів встановлено, матеріалами справи підтверджено, що порушення позивачем п.1 Указу Президента України від 27.06.1999 року № 734/99 в частині одержання резидентами кредитів, позик в іноземній валюті від нерезидентів без реєстрації договорів мали місце 14.08.2009 року на суму 372 719,40 доларів США та 17.08.2009 року на суму 3 769 900 доларів США.
Відтак, станом на 14.08.2009 року та 17.08.2009 року, редакція ст. 250 Господарського кодексу України передбачала, що адміністративно-господарські санкції можуть бути застосовані до суб'єкта господарювання протягом шести місяців з дня виявлення порушення, але не пізніш як через один рік з дня порушення цим суб'єктом встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності, крім випадків, передбачених законом.
Так, строк застосування штрафних санкцій до позивача, згідно вимог ст. 250 Господарського кодексу України, сплинув відповідно 14.08.2010 року та 17.08.2010 року, тобто до набрання чинності частиною 2 статті 250 ГК України.
Як наслідок, в порушення ст.250 ГК України, Державною податковою інспекцією у Солом'янському районі Головного управління Міндоходів у м. Києві застосовано адміністративно-господарська санкція (шляхом прийняття податкового повідомлення-рішення) лише 06.02.2013 року, тобто після закінчення одного року з дня вчинення правопорушення, а відтак застосування штрафних санкцій за порушення п. 1 Указу Президента України від 27.06.1999 року № 734/99 «Про врегулювання порядку одержання резидентами кредитів, позик в іноземній валюті від нерезидентів та застосування штрафних санкцій за порушення валютного законодавства» є протиправним.
Відповідно до ч.1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 № 1789-XII (із змінами та доповненнями), прокурорський нагляд за додержанням і правильним застосуванням законів Кабінетом Міністрів України, міністерствами та іншими центральними органами виконавчої влади, органами державного і господарського управління та контролю, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, місцевими Радами, їх виконавчими органами, військовими частинами, політичними партіями, громадськими організаціями, масовими рухами, підприємствами, установами і організаціями, незалежно від форм власності, підпорядкованості та приналежності, посадовими особами та громадянами здійснюється Генеральним прокурором України і підпорядкованими йому прокурорами.
Згідно п.1 ч.1 ст.19 Закону України «Про прокуратуру», предметом нагляду за додержанням і застосуванням законів є: відповідність актів, які видаються всіма органами, підприємствами, установами, організаціями та посадовими особами, вимогам Конституції України та чинним законам.
Частиною 3 ст.20 Закону України «Про прокуратуру» передбачено, що при виявленні порушень закону прокурор у межах своєї компетенції має право:
1) вносити подання;
2) у встановленому законом порядку ініціювати притягнення особи до дисциплінарної, адміністративної відповідальності, складати протокол про адміністративне правопорушення та починати досудове розслідування;
3) звертатися до суду в передбачених законом випадках.
В контексті наведеного, суд апеляційної інстанції вважає за необхідне повідомити прокурора м.Києва про зазначені в ухвалі порушення працівниками Державної податкової інспекції у Солом'янському районі Головного управління Міндоходів у м. Києві (при прийнятті податкового повідомлення-рішення від 06.02.2013 року № 0000032202) норм чинного законодавства для вжиття відповідних заходів реагування з метою усунення причин та умов, що сприяли порушенню закону, зокрема, в частині дотримання вимог закону при виконанні податковим органом своїх повноважень.
Згідно ч.1 ст. 208 КАС України суд апеляційної інстанції у випадках і в порядку, встановлених ст. 166 цього Кодексу, може постановити окрему ухвалу.
Відповідно до ч.1 ст. 166 КАС України суд, виявивши під час розгляду справи порушення закону, може постановити окрему ухвалу і направити її відповідним суб'єктам владних повноважень для вжиття заходів щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню закону. Про вжиті заходи суд повідомляється не пізніше одного місяця після надходження окремої ухвали.
Відповідно до ч.2 ст.166 КАС України у разі необхідності суд може постановити окрему ухвалу про наявність підстав для розгляду питання щодо притягнення до відповідальності осіб, рішення, дії чи бездіяльність яких визнаються протиправними.
Підсумовуючи викладене, про допущені порушення норм чинного законодавства, судова колегія вважає за необхідне повідомити прокурора м.Києва для вжиття заходів реагування відповідно до вимог чинного законодавства, з метою недопущення таких порушень в майбутньому.
Керуючись ст. ст. 166, 208 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ухвалив:
Повідомити прокурора м.Києва про зазначені в ухвалі порушення працівниками Державної податкової інспекції у Солом'янському районі Головного управління Міндоходів у м. Києві норм чинного законодавства для вжиття відповідних заходів реагування з метою усунення причин та умов, що сприяли порушенню закону, зокрема, в частині належного виконання податковим органом своїх повноважень.
Повідомити Львівський апеляційний адміністративний суд про наслідки розгляду та вирішення окремої ухвали у місячний строк після її надходження.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Головуючий суддя: Глушко І.В..
Судді: Большакова О.О.;
Макарик В.Я.