Справа: № 810/6048/13-а Головуючий у 1-й інстанції: Спиридонова О.В. Суддя-доповідач: Бабенко К.А
Іменем України
11 серпня 2014 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді Бабенка К.А., суддів: Кучми А.Ю., Літвіної Н.М., секретаря Чепурко Н.М., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за апеляційною скаргою Державної податкової інспекції у Києво-Святошинському районі Головного управління Міндоходів у Київській області на Постанову Київського окружного адміністративного суду від 06 грудня 2013 року у справі за адміністративним позовом Приватного підприємства Фірма «Імперіал» до Державної податкової інспекції у Києво-Святошинському районі Головного управління Міндоходів у Київській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення форми «В4», -
Постановою Київського окружного адміністративного суду від 06 грудня 2013 року адміністративний позов задоволено.
Не погоджуючись із зазначеним судовим рішенням, Відповідачем подано апеляційну скаргу, в якій він просить рішення суду першої інстанції скасувати та прийняти нове судове рішення, яким в задоволенні позовних вимог відмовити в повному обсязі.
Заслухавши суддю-доповідача, пояснення представників сторін, перевіривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційну скаргу слід залишити без задоволення, а Постанову суду першої інстанції - без змін з наступних підстав.
Відповідачем проведено документальну позапланову невиїзну перевірку Позивача з питань перевірки достовірності декларування від'ємного значення з податку на додану вартість за періоди: за квітень-червень 2008 року, серпень 2008 року, лютий, квітень-липень 2009 року, вересень-грудень 2009 року, березень, червень-липень 2010 року, липень 2013 року, про що складено відповідний Акт від 20.09.2013 року №143/22-04/20488084, копія якого наявна в матеріалах справи (Т.1,а.с.8-25).
Позивачем направлено до Відповідача Заперечення на Акт, копія якого наявна в матеріалах справи (Т.1,а.с.35-36), за результатами розгляду якого, висновки Акта залишено без змін, про що Позивача повідомлено Листом «Про надання відповіді на заперечення по акту перевірки» від 01.10.2013 року №3108/10/22-04, копія якого також наявна в матеріалах справи (Т.1,а.с.37-44).
На підставі вищезазначених порушень, Відповідачем прийнято податкове повідомлення-рішення форми «В4» від 04 жовтня 2013 року №0001072304, копія якого наявна в матеріалах справи (Т.1,а.с.7), та яким зменшено на 975629,00 грн. розмір від'ємного значення суми податку на додану вартість.
Позивач 15 лютого 2011 року звернувся до Відповідача із Заявою про повернення суми бюджетного відшкодування, копія якої наявна в матеріалах справи (Т.1, а.с.30), щодо бюджетного відшкодування 1354373,00 грн., визначеного у податковій декларації з податку на додану вартість за січень 2011 року.
Відповідачем надіслано Позивачу Повідомлення від 09 березня 2011 року №6224, копія якого також наявна в матеріалах справи (Т.1,а.с.31), в якому зазначено, що останній не має права на автоматичне відшкодування податку на додану вартість відповідно до п.200.18 ст.200 розділу V Податкового кодексу України, оскільки він не відповідає критеріям на автоматичне відшкодування, визначеним п.200.19 зазначеної статті.
Як вбачається з Довідки «Про результати камеральної перевірки даних, задекларованих у податковій звітності з податку на додану вартість» від 22.01.2013 року №770/153/20488084, копія якої наявна в матеріалах справи (Т.1,а.с.33-34), залишок від'ємного значення, який після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду (рядок 24), дорівнює 1281836,00.
Відповідно до пп. 7.7.2 п.7.7 ст.7 Закону України «Про податок на додану вартість» від 03.04.1997 року № 168/97-ВР, чинного на момент виникнення спірних правовідносин, якщо у наступному податковому періоді сума, розрахована згідно з підпунктом 7.7.1 цього пункту, має від'ємне значення, то: а) бюджетному відшкодуванню підлягає частина такого від'ємного значення, яка дорівнює сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів (послуг) у попередніх податкових періодах постачальникам таких товарів (послуг); б) залишок від'ємного значення після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту кожного наступного податкового періоду лише в частині суми податку фактично сплаченої отримувачем постачальникам товарів (послуг) та при імпорті і включається до розрахунку бюджетного відшкодування наступного звітного періоду; залишок від'ємного значення, за яким не проведено розрахунків з постачальниками відображається в податковій декларації з податку на додану вартість окремим рядком для визначення суми податку, яка може підлягати відшкодуванню в частині сплачених сум податку в наступних звітних періодах; залишок від'ємного значення після бюджетного відшкодування відображається у декларації з податку на додану вартість окремим рядком та включається до складу податкового кредиту починаючи з першого звітного періоду 2011 року.
Згідно з п.200.1 ст.200 Податкового Кодексу України, сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного (податкового) періоду та сумою податкового кредиту такого звітного (податкового) періоду.
Відповідно до п.200.3 ст.200 Податкового Кодексу України, при від'ємному значенні суми, розрахованої згідно з пунктом 200.1 цієї статті, така сума враховується у зменшення суми податкового боргу з податку, що виник за попередні звітні (податкові) періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до цього Кодексу), а в разі відсутності податкового боргу - зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду.
Згідно з п.п. 200.4, 200.6 ст.200 Податкового Кодексу України, якщо в наступному податковому періоді сума, розрахована згідно з пунктом 200.1 цієї статті, має від'ємне значення, то: а) бюджетному відшкодуванню підлягає частина такого від'ємного значення, яка дорівнює сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів/послуг у попередніх та звітному податкових періодах постачальникам таких товарів/послуг або до Державного бюджету України, а в разі отримання від нерезидента послуг на митній території України - сумі податкового зобов'язання, включеного до податкової декларації за попередній період за отримані від нерезидента послуги отримувачем послуг; б) залишок від'ємного значення попередніх податкових періодів після бюджетного відшкодування включається до складу сум, що відносяться до податкового кредиту наступного податкового періоду. Платник податку може прийняти самостійно рішення про зарахування в повному обсязі належної йому суми бюджетного відшкодування або її частини у зменшення податкових зобов'язань з цього податку, що виникли протягом наступних звітних (податкових) періодів, за наявності умов, передбачених пунктом 200.4 цієї статті. Зазначене рішення відображається платником податку у податковій декларації, яку він подає за результатами звітного (податкового) періоду, в якому виникає право на подання заяви про отримання бюджетного відшкодування згідно з нормами цієї статті. Платник податку зберігає право на отримання бюджетного відшкодування коштами у майбутніх звітних (податкових) періодах.
Відповідно до пп. «а» п.200.14 ст. 200 Податкового Кодексу України, у разі заниження заявленої платником податку суми бюджетного відшкодування щодо суми, визначеної контролюючим органом за результатами перевірок, надсилає платнику податку податкове повідомлення, в якому зазначаються сума такого заниження та підстави для її вирахування. У цьому випадку вважається, що платник податку добровільно відмовляється від отримання такої суми заниження як бюджетного відшкодування та враховує її згідно з пунктом 200.6 цієї статті у зменшення податкових зобов'язань з цього податку в наступних податкових періодах.
Згідно з пп.4.6.6 п.4.6 Розділу V Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість, затвердженого Наказом Державної податкової адміністрації України від 25.01.2011 №41 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 16 лютого 2011 року за №197/18935, залишок від'ємного значення після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду (відображається у рядку 24 декларації поточного звітного (податкового) періоду та переноситься до рядка 21.2 декларації наступного звітного (податкового) періоду).
Як вбачається з Листа Державної податкової служби України від 12.01.2012 року №808/7/15-3417-16, зокрема, платник податку, який не мав права на бюджетне відшкодування через відсутність оподатковуваних поставок, має право в рядку 24 податкової декларації з ПДВ відображати залишок від'ємного значення податку, який після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду та з дати виникнення якого минуло 1095 днів, до повного його погашення.
На підтвердження реальні здійснення господарських операцій зі своїми контрагентами та правомірності формування від'ємного значення з податку на додану вартість, Позивачем надано податкові, видаткові та прибуткові накладні, акти здачі-прийняття робіт (надання послуг), копії яких наявні в матеріалах справи (Т.2-3). Судом першої інстанцій встановлено, що жодних порушень у формуванні спірної суми від'ємного значення з податку на додану вартість Відповідачем в ході перевірки Позивача не виявлено, а з наявних матеріалів справи вбачається відсутність жодних заперечень податкового органу як в ході перевірки, так і в ході судового розгляду справи, стосовно фактичної наявності у Позивача спірної суми від'ємного значення з податку на додану вартість.
На підставі вищевикладеного, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції, що законодавством не передбачено жодних обмежень щодо строків відображення податкового кредиту з податку на додану вартість та включення його до складу податкового кредиту наступного податкового періоду, а тому судом першої інстанції правильно встановлено обставини справи, судове рішення ухвалено з додержанням норм матеріального та процесуального права, за таких підстав, апеляційні скарги залишаються без задоволення, а Постанова суду першої інстанції - без змін.
Відповідно до ст. 200 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції залишає скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись ст.ст. 196, 198, 200, 205, 206, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів
Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Києво-Святошинському районі Головного управління Міндоходів у Київській області залишити без задоволення, а Постанову Київського окружного адміністративного суду від 06 грудня 2013 року - без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складення її в повному обсязі безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Ухвалу складено в повному обсязі 18.08.2014 року.
Головуючий суддя Бабенко К.А.
Судді: Кучма А.Ю.
Літвіна Н.М.
.
Головуючий суддя Бабенко К.А
Судді: Кучма А.Ю.
Літвіна Н. М.