Постанова від 02.09.2014 по справі 2а-2456/10

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 вересня 2014 року Справа № 17718/11/9104

Львівський апеляційний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Попка Я.С.

суддів Хобор Р.Б., Сеника Р.П.

розглянувши у порядку письмового провадження у м. Львові апеляційну скаргу управління житлово-комунального господарства виконавчого комітету Рівненської міської ради на постанову Рівненського міського суду Рівненської області від 29 липня 2010 року у справі за позовом ОСОБА_1 до управління житлово-комунального господарства виконавчого комітету Рівненської міської ради про визнання протиправними дій та зобов'язання до вчинення певних дій,-

ВСТАНОВИВ:

27.05.2010 року позивач - ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до управління житлово-комунального господарства виконавчого комітету Рівненської міської ради, в якому просить визнати протиправною відмову міжвідомчої комісії з розгляду питань, пов'язаних з відключенням споживачів від мереж централізованого опалення і гарячого водопостачання управління житлово-комунального господарства виконавчого комітету Рівненської міської ради про надання дозволу на відключення належної їй квартири АДРЕСА_1 від централізованого опалення і влаштування індивідуальної (автономної) системи теплопостачання та зобов'язати відповідача надати такий дозвіл.

Постановою Рівненського міського суду Рівненської області від 29 липня 2010 року позов задоволено. Визнано протиправними дії та рішення постійнодіючої міжвідомчої комісії з розгляду питань, пов'язаних з відключенням споживачів від мереж централізованого опалення і гарячого водопостачання по відмові у наданні ОСОБА_1 дозволу на відключення від мереж централізована опалення і гарячого водопостачання і влаштування індивідуальної системи теплопостачання. Зобов'язано управління житлово-комунального господарства виконавчого комітету Рівненської міської ради (постійно діючу міжвідомчу комісію з розгляду питань, пов'язаних з відключенням споживачів від мереж централізованого опалення і гарячого водопостачання) надати дозвіл на відключення від мереж централізованого опалення і гарячого водопостачання квартири АДРЕСА_1 і влаштування індивідуальної (автономної) системи теплопостачання.

Постанова суду першої інстанції мотивована тим, що споживач або суб'єкт теплопостачання має право вибирати (змінювати) теплопостачальну організацію, якщо це технічно можливо, що є одним з основних принципів господарювання у сфері теплопостачання, закріплених у ст.19 Закону України «Про теплопостачання». Крім того, відповідно до ст.24 Закону України «Про теплопостачання», одним із прав споживача теплової енергії є право на вибір одного або декількох джерел теплової енергії чи теплопостачальних організацій, якщо це можливо за існуючими технічними умовами.

Суд першої інстанції посилається на те, що відключення від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води у квартирах багатоквартирних будинків з ініціативи споживача передбачено «Правилами надання послуг централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення», затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21 липня 2005 року № 630, в редакції, чинній на час звернення позивача до відповідача, тобто на час виникнення спірних правовідносин.

Не погодившись з постановою суду першої інстанції, вважаючи її незаконною, прийнятою з порушенням норм матеріального та процесуального права, управління житлово-комунального господарства виконавчого комітету Рівненської міської ради оскаржило її, подавши апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову Рівненського міського суду Рівненської області від 29 липня 2010 року та прийняти нову постанову, якою відмовити в задоволенні позовних вимог.

Обґрунтовуючи доводи апеляційної скарги апелянт зазначає, що чинним законодавством України і, зокрема, постановою Кабінету Міністрів України № 1268 від 31.10.2007 року та наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України № 169 від 06.11.2007 року, не передбачено можливості відключення окремих квартир споживачів від мереж централізованого опалення. Крім того, ні зазначена постанова, ні наказ у встановленому законом порядку, не визнані Конституційним Судом України неконституційними і є чинними. А тому відмова постійно діючої міжвідомчої комісії з розгляду питань, пов'язаних з відключенням споживачів від мереж централізованого опалення і гарячого водопостачання у наданні позивачу відповідного дозволу та встановлення індивідуального опалення є правомірною.

Особи, які беруть участь у справі в судове засідання для розгляду апеляційної скарги не прибули, про дату, час і місце розгляду справи були повідомлені належним чином, клопотань від осіб, які беруть участь у справі, про розгляд справи за їх участю не поступило а тому, суд апеляційної інстанції, у відповідності до п.п. 1, 2, ч.1 ст. 197 КАС України, вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами. Справу може бути вирішено на основі наявних у ній доказів.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши повноту встановлення обставин справи, правильність їх юридичної оцінки, обговоривши доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав:

Із змісту ст. 19 Конституції України вбачається, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Розглядаючи спір, суд апеляційної інстанції вважає, що висновки суду першої інстанції не відповідають нормам матеріального та процесуального права та фактичним обставинам справи.

Встановлено, що позивач ОСОБА_1, маючи намір встановити автономне опалення у належній їй квартирі АДРЕСА_1, звернулася до відповідача із заявою про її відключення від мережі централізованого опалення та постачання гарячої води.

Листом за № 52 від 2.04.2010 року управління житлово-комунального господарства виконавчого комітету Рівненської міської ради у наданні такого дозволу позивачу відмовлено (а.с. 3) з тих підстав, що законодавством України не передбачено можливості відключення окремих квартир споживачів від мереж централізованого опалення і гарячого водопостачання, а лише окремого житлового будинку (будинків).

Правила надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення затверджено постановою Кабінету Міністрів України № 630 від 21.07.2005 року із змінами, внесеними постановою Кабінету Міністрів України № 1268 від 31.10.2007 року.

Відповідно до п. 24 вказаних Правил споживачі можуть відмовитися від отримання послуг з централізованого опалення та постачання гарячої води.

Проте, зазначене положення повинно застосовуватися в контексті з положеннями п. 26 цих Правил, згідно якого відключення споживачів від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води здійснюється у порядку, що затверджується центральним органом виконавчої влади з питань житлово-комунального господарства.

Такий Порядок затверджений наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України від 22 листопада 2005 року № 4 (із змінами і доповненнями, внесеними наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 6.11.2007 року № 169) і передбачає відключення від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води в цілому житловому будинку, а не окремо взятої квартири.

З огляду на вимоги зазначеної постанови Кабінету Міністрів України № 630 від 21.07.2007 року (із змінами від 31.10.2007 року) та положення Порядку відключення окремих житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води, апеляційний суд приходить до переконання про правомірність відмови відповідача у наданні ОСОБА_1 дозволу на відключення її квартири від централізованого опалення і встановлення у ній індивідуального опалення.

Суд апеляційної інстанції не вбачає достатніх правових підстав для неврахування при вирішенні справи вимог вищевказаних підзаконних нормативно-правових актів, які є спеціальними актами у відповідній сфері, прийняті компетентними органами державної влади, зареєстровані Міністерством юстиції України, є чинним та у встановленому законом порядку не скасовані, а трму підлягають неухильному дотриманню та виконанню.

Отже, оскаржувана постанова суду першої інстанції прийнята з порушенням норм матеріального та процесуального права, що відповідно до ст. 202 КАС України є підставою для скасування та прийняття нової постанови.

Керуючись ст.195, п.п.1,2 ч.1 ст.197, ст.ст. 198, 202, 205, 254 КАС України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу управління житлово-комунального господарства виконавчого комітету Рівненської міської ради задовольнити.

Постанову Рівненського міського суду Рівненської області від 29 липня 2010 року у справі №2а-2456/10 скасувати та прийняти нову постанову, якою в задоволенні позову ОСОБА_1 до управління житлово-комунального господарства виконавчого комітету Рівненської міської ради про визнання протиправними дій та зобов'язання до вчинення певних дій відмовити.

Постанова набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі та може бути оскаржена у касаційному порядку шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції протягом двадцяти днів з дня набрання нею законної сили.

Головуючий суддя Я.С. Попко

Судді Р.Б. Хобор

Р.П. Сеник