Постанова від 16.09.2014 по справі 127/18878/14-а

Справа №127/18878/14-а

16.09.2014

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

(у порядку скороченого провадження)

16 вересня 2014 року суддя Вінницького міського суду Вінницької області Федчишен С.А. розглянувши у порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в м. Вінниці про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії, -

встановив:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до управління Пенсійного фонду України в м. Вінниці про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії. Позов мотивовано тим, що позивач є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 2-ї категорії, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1 від 15.12.1992 року(копія додається), має загальний трудовий стаж 24 роки 3 місяців 23 днів. Відповідно до трудової книжки, позивач з 18.12.1984 року по 17.10.2000 року проходив службу в органах внутрішніх справ УДСО при УМВС України у Вінницькій області безперервно та в період з 21.11.1986 року по 30.12.1986 року виконував службові обов'язки в складі оперативної групи МВС УССР по ліквідації наслідків аварії Чорнобильської АЕС. Участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС підтверджується: посвідченням учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році серії НОМЕР_1 від 25.12.1992 року 2 категорії; довідкою № 552 від 14.12.1992 року виданою управлінням внутрішніх справ Вінницької обласної державної адміністрації, в якій чітко зазначено що ОСОБА_1 в період з 21.11.1986 року по 30.12.1986 року виконував службові обов'язки по ліквідації наслідків аварії в населених пунктах м. Припять 37 днів (коефіцієнт підвищення оплати праці 3) та м. Чорнобиль 2 дні (коефіцієнт підвищення оплати праці 3); довідкою від 30.12.1986 року Ф1, якою підтверджується що ОСОБА_1 з 21.11.1986 року по 30.12.1986 року виконував службові обов'язки в складі оперативної групи МВС УССР по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. Місце роботи з 21.11.1986 року по 30.12.1986 року в зоні небезпеки №1 з періодичним виїздом в зони №2,3. Доза радіоактивного опромінення 4,78 рентген); довідкою про заробітну плату(грошове забезпечення) за роботу по ліквідації аварії на ЧАЕС№ 494 від 05.03.2013 року виданою МВС України УМВСУ у Вінницькій області, яка підтверджує що ОСОБА_1 з 21.11.1986р. по 30.12.1986 року виконував службові обов'язки по ліквідації наслідків аварії ЧАЕС); пропуском № НОМЕР_2 в м. Чорнобиль, який дає право на в'їзд в закриту зону виданий на ОСОБА_1 04.03.2014 року позивач звернувся до Управління Пенсійного фонду України в м. Вінниці з заявою про призначення пенсії зі зниженням пенсійного віку в порядку ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», як учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та надав необхідний пакет документів. 04.04.2014 року управління Пенсійного фонду України в м. Вінниці рішенням комісії №26 було відмовлено в призначенні пенсії в зв'язку з відсутністю підстави для призначення пенсії, оскільки в матеріалах пенсійної справи відсутні первинні документи, які необхідні відповідно до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України №22-1 від 25.11.2005 року. Просить визнати дії управління Пенсійного фонду України в м. Вінниці щодо відмови в призначені пенсії зі зниженням пенсійного віку згідно ст. 55 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» неправомірними. Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в м. Вінниці призначити ОСОБА_1 пенсію із зниженням пенсійного віку відповідно до вимог ст. 55 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» починаючи з 04.03.2014 року.

На підставі ч.4 ст. 183-2 КАС України по справі відкрито скорочене провадження.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази у їх сукупності, прийшов до висновку, що позов підлягає до задоволення з наступних підстав.

04.03.2014 року позивач, звернувся до управління Пенсійного фонду України в місті Вінниці із заявою про призначення пенсії зі зниженням пенсійного віку особам ,які є учасниками ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС відповідно до абзацу 1 ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (50 років на момент звернення).

Згідно посвідчення серії НОМЕР_1 від 15.12.1992 року ОСОБА_1 є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 2-ї категорії має загальний трудовий стаж 24 роки 3 місяців 23 днів.

Відповідно до трудової книжки ОСОБА_1 з 18.12.1984 року по 17.10.2000 року проходив службу в органах внутрішніх справ УДСО при УМВС України у Вінницькій області безперервно та в період з 21.11.1986 року по 30.12.1986 року виконував службові обов'язки в складі оперативної групи МВС УССР по ліквідації наслідків аварії Чорнобильської АЕС.

Участь ОСОБА_1 у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС підтверджується: посвідченням учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році серії НОМЕР_1 від 25.12.1992 року 2 категорії; довідкою № 552 від 14.12.1992 року виданою управлінням внутрішніх справ Вінницької обласної державної адміністрації, в якій чітко зазначено що ОСОБА_1 в період з 21.11.1986 року по 30.12.1986 року виконував службові обов'язки по ліквідації наслідків аварії в населених пунктах м. Припять 37 днів (коефіцієнт підвищення оплати праці 3) та м. Чорнобиль 2 дні (коефіцієнт підвищення оплати праці 3); довідкою від 30.12.1986 року Ф1, якою підтверджується що ОСОБА_1 з 21.11.1986 року по 30.12.1986 року виконував службові обов'язки в складі оперативної групи МВС УССР по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. Місце роботи з 21.11.1986 року по 30.12.1986 року в зоні небезпеки №1 з періодичним виїздом в зони №2,3. Доза радіоактивного опромінення 4,78 рентген; довідкою про заробітну плату(грошове забезпечення) за роботу по ліквідації аварії на ЧАЕС№ 494 від 05.03.2013 року виданою МВС України УМВСУ у Вінницькій області, яка підтверджує що ОСОБА_1 з 21.11.1986р. по 30.12.1986 року виконував службові обов'язки по ліквідації наслідків аварії ЧАЕС; пропуском №005096 в м. Чорнобиль, який дає право на в'їзд в закриту зону виданий на ОСОБА_1 .

Статтею 10 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» визначено осіб, які належать до учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а саме: учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС вважаються громадяни, які безпосередньо брали участь у будь-яких роботах, пов'язаних з усуненням самої аварії, її наслідків у зоні відчуження у 1986-1987 роках незалежно від кількості робочих днів, а у 1988-1990 роках - не менше 30 календарних днів, у тому числі проведенні евакуації людей і майна з цієї зони, а також тимчасово направлені або відряджені у зазначені строки для виконання робіт у зоні відчуження, включаючи військовослужбовців, працівники державних, громадських, інших підприємств, установ і організацій незалежно від їх відомчої підпорядкованості, а також ті, хто працював не менше 14 календарних днів у 1986 році на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або їх будівництві. Перелік цих пунктів визначається Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до абз.1 ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» передбачено, що особи, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій: учасники ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС: - які працювали у зоні відчуження з моменту аварії до 1 липня 1986 року незалежно від кількості робочих днів, а з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року - не менше 5 календарних днів - на 10 років; які працювали у 1987 році у зоні відчуження не менше 14 календарних днів - на 8 років; які працювали з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року у зоні відчуження від 1 до 5 календарних днів, у 1987 році - від 10 до 14 календарних днів, у 1988 році - не менше 30 календарних днів, на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або їх будівництві - не менше 14 календарних днів у 1986 році - на 5 років.

Учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які відпрацювали на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком N 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним у встановленому порядку (чоловіки - 10 років і більше, жінки - 7 років 6 місяців і більше), вік виходу на пенсію зменшується додатково на три роки понад передбачений цією статтею.

Пенсійний вік за бажанням особи може бути знижено тільки за однією підставою, передбаченою цією статтею, якщо не обумовлено інше. При цьому відповідне зниження пенсійного віку, передбачене цією статтею, застосовується також до завершення періоду збільшення віку виходу на пенсію до 1 січня 2022 року.

Призначення та виплата пенсії зазначеним категоріям провадиться відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Відповідно до ст. 15 Закону, підставами для визначення статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС є період роботи (служби) у зоні відчуження, що підтверджено відповідними документами.

Видача довідок про період роботи (служби) по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також на територіях радіоактивного забруднення, про заробітну плату за цей період здійснюється підприємствами, установами та організаціями (військкоматами), а про період проживання на територіях радіоактивного забруднення, евакуацію, відселення, самостійне переселення - органами місцевого самоврядування.

Статтею 65 Закону визначено, що документом, який підтверджує статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надає право користуватися пільгами, встановленими цим Законом, є посвідчення «Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС».

Підстави для видачі посвідчення «Учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС» та призначення пенсії відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» є ідентичними.

Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 року №22-1, передбачено, що при призначенні (перерахунку) пенсії за віком надаються, зокрема, документи, що засвідчують особливий статус особи, та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, форма якої затверджена постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09.03.1988 року №122, або довідка військової частини, в складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено періоди роботи, населений пункт чи об'єкт, де особа проводила роботи з ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.

Отже, відповідно до п.7 вказаного Порядку, підставою для призначення пенсії, крім довідки про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09.03.88 року № 122, можуть бути інші документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою проводились роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.

Відповідно до правової позиції Вищого адміністративного суду України, викладеної в довідці за результатами вивчення та узагальнення судової практики перегляду Вищим адміністративним судом України в касаційному порядку судових рішень у справах про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи; про пільгове оподаткування суб'єктів господарювання, що діють на територіях, які зазнали радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи єдиним документом, що підтверджує статус громадянина, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надає право користування пільгами, встановленими Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», у тому числі призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій, є посвідчення «Учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС» або «Потерпілого від Чорнобильської катастрофи».Довідки про період роботи (служби) у зоні відчуження, про евакуацію, відселення, самостійне переселення, про період проживання та роботи на забруднених територіях тощо є підставами для визначення в установленому порядку статусу учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС та потерпілих від Чорнобильської катастрофи.

Суд встановлено, що позивач, в період з 21.11.1986 року по 30.12.1986 року працював у зоні відчуження та брав участь в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, куди був відряджений зі свого постійного місця роботи, за що отримував підвищену заробітну плату, має загальний трудовий стаж 24 роки 3 місяці 23 дні, тому має право на призначення пенсії із зниженням пенсійного віку на відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

При цьому суд зазначає, що право особи, яка жертвуючи своїм здоров'ям виконувала обов'язок перед Батьківщиною, не може ставитись в залежність від існування конкретного документу, а збереження таких відомостей не може контролюватись пенсіонером, а значить на нього не може покладатись відповідальність за їх відсутність.

Об'єктивна неможливість дослідження будь-яких документів не може бути підставою для відмови у задоволенні позову за обставин, коли право на пільгове зниження пенсійного віку підтверджується сукупністю зібраних у справі доказів.

Також, суд приймає до уваги положення ч. 2 ст.71 КАС України відповідно до якої в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову. Переконливих доказів правомірності відмови позивачу в призначенні пенсії зі зниженням пенсійного віку відповідач суду не надав.

Враховуючи викладене, суд приходить до висновку про визнання неправомірною відмову управління Пенсійного фонду України в м. Вінниці у призначенні пенсії ОСОБА_1 із зменшенням пенсійного віку відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», та зобов'язати відповідача призначити позивачу пенсію з 04.03.2014 року.

Керуючись ст. ст. 2, 5, 69, 158-160, 183-2 КАС України, ст. ст. 14, 55, 65 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», суд, -

постановив:

Позов задовольнити.

Визнати дії Управління Пенсійного фонду України в м. Вінниці щодо відмови в призначенні ОСОБА_1 пенсії зі зниженням пенсійного віку згідно ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» неправомірними.

Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в місті Вінниці призначити ОСОБА_1 , пенсію із зниженням пенсійного віку відповідно до вимог ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» починаючи з 04.03.2014року.

Постанова суду підлягає негайному виконанню.

Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова є остаточною, крім випадків її оскарження в апеляційному порядку.

Суддя: