04 вересня 2014 року м. Київ К/800/2892/14
Вищий адміністративний суд України у складі: суддя-доповідач Кочан В.М., судді Винокуров К.С. , Іваненко Я.Л. , розглянувши в попередньому судовому засіданні касаційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м. Нетішині Хмельницької області на постанову Нетішинського міського суду Хмельницької області від 17.06.2011р. та ухвалу Вінницького апеляційного адміністративного суду від 23.07.2013р. у справі за позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в м. Нетішині Хмельницької області про визнання неправомірною відмови,
У червні 2011 року ОСОБА_2 звернулася до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в м. Нетішині Хмельницької області з вимогами про визнання неправомірною відмови та зарахування до пільгового стажу за Списком № 1 періоду роботи в шкідливих умовах праці.
Постановою Нетішинського міського суду Хмельницької області від 17.06.2011р. позовні вимоги задоволено частково. Визнано нечинною відмову Управління Пенсійного фонду в м. Нетішині Хмельницькі області від 24.06.2010р. за №2333/04 про зарахування ОСОБА_2 періоду роботи за Списком №1. Зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в м. Нетішин Хмельницької області зарахувати ОСОБА_2 до пільгового стажу за Списком №1 періоди роботи у ВП «Хмельницька АЕС» ДП НАЕК «Енергоатом» в особливо шкідливих умовах праці з 22.08.1992р. по 04.09.1994р., з 05.09.1994р. по 01.09.1998р., провести відповідне нарахування пенсії з урахуванням пільгового стажу за вказані періоди, починаючи з 07.06.2010р. Врешті позову відмовлено.
Ухвалою Вінницького апеляційного адміністративного суду від 23.07.2013р. апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України у м. Нетішин Хмельницької області залишено без задоволення, а постанову Нетішинського міського суду Хмельницької області від 17.06.2011р. залишено без змін.
Задовольняючи позовні вимоги суди виходили з наявності у позивача пільгового стажу на посаді електрослюсаря, що становив більше 7 років 6 місяців та наявності права на пільгову пенсію відповідно до п. "а" ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення".
У касаційній скарзі представник УПФ з посиланням на порушення норм матеріального і процесуального права, допущених судами, просить судові рішення скасувати і ухвалити нове про відмову у задоволенні позову. Вказує на те, що судами невірно застосовано чинне законодавство щодо призначення пільгової пенсії за віком, передбаченої п. "а" ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення".
З'ясувавши обставини справи в межах, передбачених статтею 220 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів приходить до висновку про відхилення касаційної скарги з урахуванням наступного.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що позивачка з 15.11.1987р. по 04.04.1988р. працювала електрослюсарем з ремонту приладів тепломеханічного контролю і автоматики теплових процесів, з 12.08.1991р. по 04.09.1994р. продовжувала працювати електрослюсарем з ремонту та обслуговування автоматики та засобів вимірювань електростанцій, з 05.09.1994р, по 01.09.1998р. електрослюсарем з технічного обслуговування та ремонту устаткування, що підтверджується записами в трудовій книжці.
На звернення до Управління Пенсійного фонду України у м. Нетішин Хмельницької області із заявою про призначення пенсії на пільгових умовах отримала відмову із зазначенням, що спірні періоди роботи не можуть бути зараховані до пільгового стажу, оскільки відсутня атестація робочих місць.
Відповідно до п. а ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, - за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць: жінки - після досягнення 45 років і при стажі роботи не менше 15 років, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.
Працівникам, які мають не менше половини стажу роботи з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням віку, передбаченого ст. 12 цього Закону, на 1 рік за кожен повний рік такої роботи чоловікам і на 1 рік 4 місяці - жінкам.
Пунктом 3 Порядку підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії пільгових умовах або за вислугу років, затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України від 10.11.2006р. №18-1 передбачено, що підтвердження періодів роботи, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється комісіями з питань підтвердження стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років при головних управліннях ПФУ в АРК, областях, містах Києві і Севастополі.
Відповідно до п. 11 Порядку для підтвердження стажу роботи заявник подає до органу ПФУ за місцем свого проживання ряд документів, перелік яких визначений цим пунктом, в тому числі: заяву про підтвердження стажу роботи, довідку з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, або інші документи, що підтверджують факт припинення юридичної особи (в тому числі архівні); трудову книжку; документи, видані архівними установами (довідку про заробітну плату, копії документів для проведення атестації робочих місць, копії документів про переведення на іншу роботу, на роботу з неповним робочим днем, надання відпусток без збереження заробітної плати).
Факт роботи на підприємстві за певною спеціальністю підтверджено також довідками № 49-678 від 22.06.2010р., № 51-470 від 30.05.2011р., виданими ВП "Хмельницька АЕС" про нарахування заробітної плати та надбавки за умови праці за спірний період.
Порядок проведення атестації робочих місць затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.1992р. №442. В разі непроведення атестації, якщо працівник набув права на призначення пенсії на пільгових умовах, то роботодавець зобов'язаний провести атестацію його робочого місця в повному обсязі. Відповідний період роботи працівника зараховується до пільгового стажу лише за умови підтвердження зазначеного права за результатами цієї атестації.
Відповідно до пунктів 1 та 2 Порядку проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.1992р. №442, атестація робочих місць за умовами праці проводиться на підприємствах і організаціях незалежно від форм власності й господарювання, де технологічний процес, використовуване обладнання, сировина та матеріали є потенційними джерелами шкідливих і небезпечних виробничих факторів, що можуть несприятливо впливати на стан здоров'я працюючих, а також на їхніх нащадків як тепер, так і в майбутньому. Основна мета атестації полягає у регулюванні відносин між власником або уповноваженим ним органом і працівниками у галузі реалізації прав на здорові й безпечні умови праці, пільгове пенсійне забезпечення, пільги та компенсації за роботу у несприятливих умовах.
Частиною 2 пункту 4 Порядку проведення атестації робочих місць за умовами праці встановлено, що відповідальність за своєчасне та якісне проведення атестації покладається на керівника підприємств, організацій.
Таким чином, законодавцем покладено обов'язок проведення атестації робочих місць на керівників підприємств, а тому її непроведення не може позбавити громадян їх конституційного права на соціальний захист у вигляді призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення".
Відповідно до ч. 1 ст. 70 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що належними є докази, які містять інформацію щодо предмету доказування.
Згідно з ч. 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Суди попередніх інстанцій дійшли обґрунтованого висновку, що записи у трудовій книжці, довідки з місця роботи є достатніми і належними доказами у підтвердження факту роботи з шкідливими та важкими умовами праці за Списком № 1 у спірний період, що дає право позивачу на призначення пільгової пенсії.
Доводи касаційної скарги висновків судів першої та апеляційної інстанцій не спростовують.
Відповідно до ч. 3 ст. 220-1 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції відхиляє касаційну скаргу і залишає рішення без змін, якщо відсутні підстави для скасування судового рішення.
Суди першої та апеляційної інстанцій повно і всебічно встановили обставини справи, дали їм належну юридичну оцінку, правильно застосували норми матеріального і процесуального права, тому відсутні підстави для скасування або зміни прийнятих ними рішень.
Керуючись ст.ст. 220, 220-1, 223, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Касаційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м. Нетішині Хмельницької області відхилити, а постанову Нетішинського міського суду Хмельницької області від 17.06.2011р. та ухвалу Вінницького апеляційного адміністративного суду від 23.07.2013р. залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та оскарженню не підлягає, крім випадків, встановлених статтями 235-237 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя-доповідач Кочан В.М.
судді
Винокуров К.С.
Іваненко Я.Л.